Morsie - Příspěvky

VypravěčkaVypravěčkaJ. Picoult

Ani v nejmenším jsem nedovedla odhadnout, jak moc mě tahle kniha zasáhne. A ne pro ty jadrné popisy toho, co se dělo v koncentrácích, jako hlavně pro svoji myšlenku.

Zabít, či nezabít? A když ano, je to vůbec trest?

Autorka tu dokázala něco hrozně těžkého, totiž v lidském světle popsat člověka, kterého bychom normálně nazvali zrůdou. Ukázala, že to není a nikdy nebylo tak snadné. Nic není jen černé anebo bílé, spíš jsou to odstíny šedi - chraň bůh, ne tamty!
Tohle je kniha, na kterou se jen tak nezapomíná, která se uhnízdí ve vašem srdci a donutí vás nad svým obsahem ještě dlouho přemýšlet. Není to oddechové čtení, je to čtení pro ty, co si chtějí knihu pamatovat, kteří chtějí, aby jim pár napsaných slov navždy změnilo pohled na svět.

Vážně se mě to niterně dotklo a já za to autorce děkuju. Děkuju jí za ten jiný pohled, děkuju ji za ty nezodpověditelné otázky a děkuju jí za tu myšlenku, kterou protkala celý svůj příběh.

Nemůžu říct, že jsem si to užila - takové věci se neužívají - ale bylo mi potěšením!

23.09.2014


Vraní dívkaVraní dívkaE. A. Sund

Já jsem už od přírody tak nějak zvrácená. Nebo respektive zvrácenosti mě uchvacují – jinak jsem jemnost a slušnost sama! :D No každopádně předložte mi knihu, kde se píše jen pro silné povahy a je jasné, že na to skočím. Všechno mě na té knize lákalo, negativní ohlasy, znechucení, pobouření - přesto kladně hodnocený jazyk a mnohými odvážnějšími i samotná psychologie.

Byla jsem napnutá jak guma u podvazků - zhltla jsem to za dvě odpoledne. Brnkačka. Tak hrozné to zas nebylo, jedna milá pohádka na dobrou noc :D

Ne dobře, kecám. Je to děsné! Děsně úžasné! Asi ani neexistuje slovo, jaké by vystihlo tu zvrácenost. Já a Vraní dívka jsme se do sebe zamilovaly hned po prvních stránkách! Četla jsem bez dechu, bez mrknutí oka, někdy s hlavou v míse, ale vždycky s nadšením!
Je to fakt síla - kroutí vám to palce u nohou. Co vás ale zvedá z křesla a zároveň do něj ještě víc tlačí je ta psychologie – ať jste silní, jak chcete, rozebere vás na maličké kousíčky.

Brilantní v celé své obludnosti.

16.03.2014


Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

Citáty z Orwellových děl by se měly vytesat do kamene, měly by se vytesat do mozku každého z nás. To pro případ, že by snad chtěl někdy někdo zapomenout!

Podstata Farmy zvířat není kritizovat komunismus (i když to sedí báječně a jistě účelně), nemá snad ani za účel kritizovat všechna totalitní, diktaturská politická zřízení. Farma zvířat prostě a jednoduše kritizuje člověka a jeho člověčenství - ty nejnižší lidské pohnutky.
Proč chce jeden člověk ovládat druhého - kdykoliv, jakkoliv, kdekoliv?
Mnoho z nás když získá moc, ztratí sebe…

Orwell byl vizionář a byl to psycholog/sociolog - až moc dobře rozuměl lidem.

19.09.2013


Bez nadějeBez nadějeC. Hoover

Tohle je rozhodně neprávem v kategorii pro teenagery. Tohle je pro každého, kdo ještě pořád doufá - kdo má špetku naděje.
Jak se mi ze začátku do knížky nechtělo, tak teď se mi s ní nemile loučilo. V slzách, s rozdrceným mozkem i srdcem, jsem si slíbila, že se k ní už nikdy nevrátím. Moc dobře vím, že jsem si to jenom nalhávala. Už teď mám nutkání znovu beznadějně Bez naděje otevřít. Znovu se začíst a znovu brečet, znovu být zklamaná a znovu zase doufat… a snít.

Hloubka, i mrazivá pointa, kterou v sobě příběh ukrývá, je deprimující. O to pak víc, když si uvědomíte, co toho máte s hlavní hrdinkou společného.

Jako podzimní obloha - tak si po přečtení budete připadat... hodně dlouho...

24.02.2014


Ženy z bloku 10 - Lékařské pokusy v OsvětimiŽeny z bloku 10 - Lékařské pokusy v OsvětimiH. Lang

O tomhle se nepíše snadno. Když jen tak řeknu, že se mi knížka líbila, budu si připadat jako magor. Komu by se proboha líbili popisy experimentů na stovkách nebohých ženských? Nějakému zvrácenému úchylovi určitě, no naštěstí to není můj případ.
Ale i tak prostě musím říct, že se mi knížka líbila. Líbil se mi autorův postoj. Oproti jiným se nezabývá tak do hloubky těmi "lékaři", kteří prováděli pokusy, jako spíš jejich obětmi. Dává jim jména, tvář a charakter, a tak celou záležitost zbavuje anonymity. O to víc je to pak bolestné, ale taky opravdové!

No, já jsem hrozně ráda, že byla tahle kniha napsaná, a i když je mi z ní docela zle, nevadí mi to. Myslím, že v tom je její účel a největší síla. Všechno to odhalit a zasáhnout člověka uvnitř. Jedině tak se toho do budoucna vyvarujeme...

Tohle se nesmí opakovat!

10.05.2014


Já, PoutníkJá, PoutníkT. Hayes

Přiznám se, Já, Poutník mě dostal tou skvěle napsanou anotací! Většinou aby na mě udělala knížka dojem, je toho zapotřebí víc, než jen anotace. No, tady to stačilo, protože přiznejme si – kdo z vás po jejím přečtení není zvědavý?

No nicméně sama kniha je asi tak ještě desetkrát lepší, než celá anotace. Je to jeden z těch thrillerů, na které se vážně nezapomíná. Není to jen knížka, která vám zpříjemní pár odpolední, je to kniha, která se prohlodá až do vaší duše a tam si udělá pořádný brloh. Je to kniha, která vám vytře zrak, a která vás donutí i přemýšlet.
A samozřejmě že ji ani nechybí to, co by měl každý dobrý thriller mít. Nepředvídatelná zápletka, napínavý děj, čtivý styl, vyprofilované postavy i prostředí.

Já, poutník potěší rozhodně každého milovníka tohoto žánru a možná nejen je. Tady si přijde každý na své!

28.09.2014


19841984G. Orwell

2 + 2 = 5

1984 byla, je a bude tou nejlepší knihou, jaká byla kdy napsána. Už ji nikdo nepředčí... Snad jen tehdy, kdyby sám Orwell vstal z mrtvých a napsal podobnou "utopii" na dnešní dobu a společnost...
Nevím, jak vyjádřit, co k téhle knize cítím... Zamilovala jsem si ji od prvních slov - a to doslova. A pokaždé, když ji začínám znovu číst, mám mrazení.
Smekám, obdivuji, děkuji, umírám!

Možná se brzy dočkáme, že už si tohle vizionářské dílo nebudeme moci přečíst...

20.08.2013


Kdo chytá v žitěKdo chytá v žitěJ. D. Salinger

Mnoho lidí tvrdí, že je to přeceňované dílo. Já tvrdím, že je nedoceněné... nedocenitelné.

Je přece jedno, že tahle kniha v dnešní době už nedokáže vzbudit takový rozruch, jako v době, kdy byla napsaná. O to přece nejde! Nejde o ten rozruch, o tu kontroverzi! Nejde o příběh a ani o hlavní postavu. Hlavní postavou, by mohl být každý z nás... v tom je ta jedinečnost. Každý z nás se může stát hlavním hrdinou... ´
Každý z nás má, a nebo měl, v životě tak nějak prázdno...

A že je to vlastně o ničem? A o čem jiném, než o ničem by to mělo být? Vždyť celý lidský život je o ničem...

Genialita Salingera a jeho Kdo chytá v žitě spočívá v tom, jak dokázal zachytit tu ohromnou nesmyslnost bytí...

19.09.2013


Malý princMalý princA. d. Saint-Exupéry

To není knížka pro děti, ani náhodou to není knížka pro děti! A nebo je pro děti, ale pro hodně vyspělé děti. Vyspělejší, než je většina z nás - pro takové Malé prince.

Zas tak často se mi nestává, že bych u knížky brečela - u Malého prince mi tekly slzy proudem. Jenže zároveň jsem se usmívala, běhal mi mráz po zádech, bylo mi smutno a chtělo se mi rozletět se – kamkoliv – do vesmíru, do vedlejší ulice, do snů…
Síla a kouzlo Malého prince je až hmatatelná... a vlastně neskutečná...

Teď když ale nad tím tak přemýšlím, Malý princ je vlastně právě a jen pro děti - dospělý to možná pochopí, ale nezažije...

20.09.2013


Osvětimská knihovniceOsvětimská knihovniceA. G. Iturbe

Věděla jsem, že to nebude snadné. Věděla jsem, že budu řvát jak želva a věděla jsem, že mě to nenechá nepoznamenanou... Přesto mě to zasáhlo víc, než jsem mohla čekat.
Židovská otázka mě vždycky zajímala a vždycky asi bude. Koncentráky samozřejmě nejsou výjimkou - snad proto, že mí prarodiče se jim jaksi zázrakem vyhnuli. Tenhle příběh mě ale zasáhl o něco víc, než většina ostatních. Nejen, že jsou to vzpomínky skutečného člověka, ale všechno je v knize tak věrohodně popsané, že máte pocit, že to sami prožíváte.

Takových knih by mělo být víc, aby se na to nikdy nezapomnělo, aby někteří nemohli říct, že jsou to jen výmysly nějakých pomatenců! Snad někdy v budoucnu se to tak opravdu bude zdát, ale pro nás je to stále bolestně živá vzpomínka na to, co jsou někteří "lidé" schopní provádět...

Dita má můj veškerý obdiv... Představte si to, je vám čtrnáct, jste v koncentráku a jediné co máte, je pár odrbaných knih...

Skvělé dílo, přesto jsem si skoro jistá, že se k němu už nikdy nevrátím...

20.11.2013


SiloSiloH. Howey

Silo, boží Silo!!!

Vážně a upřímně jsem se chvíli bála, aby to nebylo jen nějaké typické klišé o puberťácích a pro puberťáky. Bohudík moje obavy se ani v nejmenším nenaplnily! Naopak - tohle kolem pubertální literatury ani neutíkalo.
Je to vyspělé, dospělé, propracované a promyšlené. Každý jednotlivý detail má svůj význam a přesně zapadá do konceptu celého příběhu.
Ale nejde jen o to, jak kvalitně je to zpracovaná kniha, nejpodstatnější je samotný příběh. Lidstvo ve své nejzákladnější podstatě - kruté, sobecké, lstivé.
Na nějaký idealismus můžete klíďo zapomenout - tady se hraje tvrdě, realisticky. Love story a hrdinská gesta se nekonají - protože když vám jde o kejhák, tak jde všechno stranou.

Ze Sila mám ještě teď husí kůži a spodní čelist se mi pořád ještě nepodařilo nasadit zpátky. Prostě bomba!

Tahle knížka ve všech směrech předčila moje očekávání.

04.06.2014


Manželovo tajemstvíManželovo tajemstvíL. Moriarty

Víte, po téhle knize jsem sáhla jen tak. Ano, věděla jsem, že je to hit a bestseller, ale to mě na knihách nikdy tolik nezajímalo. Zkrátka, líbila se mi obálka a já si řekla proč ne.

No, kdyby to bylo jen tak jednoduché…
Přinést si knížku s hezkou obálkou a přečíst si ji. Jo, to by bylo fajn, kdyby vám ovšem ta kniha nevyrvala kus duše a nesežvýkala ji jako někde v kapse zapomenuté Pedro. Kdyby vám nerozdrtila srdce na prach a mozek vám neprošpikovala tisícem otázek, na které se jen stěží hledají odpovědi.
Inu, kdybych tohle všechno tušila, snad bych radši vzala nohy na ramena a z knihkupectví utekla…

Ale neutekla jsem a tak mám teď z mozku polívku a připadám si jak lasagne (vážně bych neměla toho Doctora tak hltat!), ale stálo to za to.

Úžasný psychologický román, jehož hodnota se ani nedá pořádně popsat - natož pak v krátkém komentáři. Jednoduše, bylo příjemné přesvědčit se, že jsou autoři, kteří dokážou napsat čtivou a zároveň hlubokomyslnou knihu.

Přečtěte si to a nechte si taky trochu pocuchat nervy. Litovat nebudete!

19.10.2014


Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonD. Keyes

Úžasná kniha, úžasný příběh! Ještě teď mám mrazení. Je to něco úžasného a taky děsivého.

Chvíli po dočtení jsem si říkala, že už se ke knížce víc nevrátím - tak mě vyděsila. Jenže pak ve mně ten příběh začal zrát a zapouštět kořeny a já pochopila, že tohle je láska na celý život - že jsme si s Růží pro Algernon souzeni, že ji budu číst znovu a znovu.
A je to tak, četla jsem ji už třikrát, byla jsem na dvou divadelních inscenacích a pořád je mi to málo!

Až dopíšu tenhle komentář, nejspíš se k ní znovu vrátím - je to jako bumerang.

Úchvatné dílo...

10.09.2013


Piknik u cestyPiknik u cestyA. Strugackij

Bála jsem se, opravdu jsem se bála tu knihu číst! Říkala jsem si, že nic tak skvělého jako film Stalker už nikdy nepoznám... mýlila jsem se...
Piknik u cesty je jeden z nejlepších sci-fi příběhů, jaké jsem kdy četla. Co to říkám, nejen sci-fi, jakýchkoliv.
Ovšem když nad tím tak přemýšlím, jak moc je Piknik u cesty sci-fi? Je to skutečně jen dobře propracovaný příběh o Návštěvě mimozemšťany? Já vám nevím, na to se mi to zdá až moc hluboké, moc metaforické.
Pásmo... lidská mysl - se všemi nástrahami i užitečnými věcmi kterým nerozumíme, které nám tu někdo zanechal, někdo koho neznáme.
Stalkeři, ti odvážní, ti co se i za vysokou cenu nebojí Pásmo/Mysl prozkoumat a něco z toho vyzískat…

Piknik u cesty je jen pouhý průzkum lidské duše a mysli, hold svobodě a odhodlání žít...

"Ti s vysokými čely se musí bát ještě víc než my, obyčejní smrtelníci. S námi je to jednoduché: my zkrátka a dobře ničemu nerozumíme. Ale oni vědí, jak moc ničemu nerozumí."

21.09.2013


Čekání na GodotaČekání na GodotaS. Beckett

Godot je všechno, je osud, je naděje, je začátek i konec.

Když jsem tu hru dočetla, říkala jsem si, že vlastně ani za moc nestojí. Pak jsem ale přemýšlela, nebo lépe řečeno, pak to ve mně začalo zrát. Pak jsem postupně začínala odkrývat ty nejjemnější detaily, pak to ve mně zakořenilo a mou mysl "nakazilo" svou pointou... Začínala jsme chápat, jak ohromná to je kniha, jak ohromnou má duši a myšlenku.
Zaručeně to nejlepší absurdní drama, jaké kdy bylo napsáno. V Godotovi je zahrnut celý život, nejde už tedy napsat lepší absurdní drama.

Čekání na Godota je čekání na život.

02.09.2013


MorMorA. Camus

Camus - génius existence, génius absurdity… Génius myšlenky.

A právě v Moru je Camusův génius nejsilnější – nejhmatatelnější.
Je přece tak jasné, co Mor znamená! Jenže když o trochu víc rozšíříte svoje spektrum náhledu, dojde vám, že Mor není jen alegorií fašismu. Mor je alegorií tíhy světa, který nás obklopuje. Mor je vlastně samotný život. To život nás stravuje a zabíjí...

Camus je génius a já ho nikdy nepřestanu obdivovat. Nikdy nepřestanu obdivovat ten jeho hluboký vhled do lidského nitra - do nitra celého lidstva.

Mor je absurdní, Mor je existenciální... je jen krutě realistický...

19.09.2013


ZátišíZátišíL. Penny

Jako by se vrátila slavná Agatha!

Ne vážně, nemohu se zbavit toho pocitu, jako bych se při čtení vrátila o pořádný kus zpět v čase. A za to jsem autorce nesmírně vděčná. Dneska je to pořád jen o krvi, mase, brutalitě atd. Ne že bych to neměla ráda, ale tahle změna, která přišla se Zátiším, je prostě osvěžující!
Skvělý, sofistikovaný styl psaní, promyšlený příběh, propracovaná zápletka i postavy. Dlouho jsem nečetla současnou detektivku, která by dostála těchto kvalit. V příběhu není zbytečného ani půl slova! Nádhera...

A přesto, že je to taková malebná "pohádka", je Zátiší pořádně zkažené!

Nemůžu než chrochtat blahem!

04.05.2014


KvíleníKvíleníA. Ginsberg

Co by byli moderní hipsteři bez Beat Generation, a co by byla Beat Generation bez hlasu Allena Ginsberga! Co by byla Beat Generation bez Kvílení?

Kvílení celé té generaci dalo formu, jazyk - zcela jasný popis společnosti a stavu v jakém se nacházela. Kvílení je tak úžasná věc, tak nadčasová, že ho můžete vzít dnes a směle ho naroubovat na současnost.
Možná se někomu zdá vulgární, no sakra vždyť ono to vulgární je, jenže co ve světě není? Na hrubý pytel hrubá záplata.

Ty verše jsou skutečnou poezií světa, lidí, života... svobody a touhy…

02.09.2013


Musela jsem zemřítMusela jsem zemřítA. Moorjani

Ani v nejmenším jsem nečekala, že to bude tak skvělá kniha. Tak... nevím lepší výraz, než Velká... s velkým V. Ta kniha, její myšlenka, je opravdu velká. Ničím omezující, ničím svazující, do ničeho netlačící, tolerantní, neomezená, vše zahrnující. Zahrnuje čistou duchovní pravdu. V té nejzákladnější, nejčistší a nezkreslené podstatě. Nenutí nám víru jako náboženství, ukazuje nám víru jako tu největší sílu, kterou vládneme. Víra tvá tě uzdravila - to mluví samo za sebe. Jsem opravdu ohromená a taky šťastná... Musela jsem zemřít vám otevře oči, aniž by vám něco nutila.

23.10.2013


Psí posláníPsí posláníW. B. Cameron

Já nevím proč, ale tahle knížka mě hrozně rozesmutnila. Ona je krásná a roztomilá a já psy miluju... Ale prostě jsem byla smutná. I když je to vlastně docela veselé. Nejspíš jde o to, že celé to vyprávění je v režii psa, tedy je to takové čisté. Asi to neumím dobře napsat, prostě je to takové upřímné a bezelstné - stejně jako samotní psi. Panu autorovi za tuhle knížku moc děkuju, ukazuje v ní totiž, jak jsou psi nedocenitelní společníci, a jak si jich my dost často vůbec nevážíme. Je to takové smutně milé :)

19.08.2013


Modrý důmModrý důmT. Keleová-Vasilková

Modrý dům patří mezi mé nejoblíbenější Tániny knížky - nevím čím to je. Nejspíš tím, že se celý děj odehrává v pouhých třech dnech Vánočních svátků. Mám totiž opravdu ráda, když se celá knížka smrskne na pár dní - je to v mnoha směrech mnohem intenzivnější prožitek. Proto se mi Modrý dům tak zalíbil... Je nostalgický, je upřímný, má hloubku - člověka nenechá bez vnitřní odezvy. Příběh o lidech, o jejich vlastnostech, pocitech, myšlenkách - to na vás vždycky nějak zapůsobí...

26.08.2013


Kafka na pobřežíKafka na pobřežíH. Murakami

"A dál pokračovat ne jako položka v něčích kalkulacích, ale jen sám za sebe."

Protože odkaz Kafky je vtisknut do celého příběhu. Protože celý příběh, je svým způsobem absurdní, existenciální - je skutečný.
Přiznám se, že jsem knihu začala číst právě kvůli Kafkovi v názvu. Chtěla jsem vědět, co tím vlastně autor toužil říct. Toužil toho říct hodně a taky toho hodně řekl. A možná ještě víc neřekl, ale kdo umí číst, to na řádcích Kafky na pobřeží najde.

"Všem se nám jenom něco zdá," říká slečna Saeki.
všem, všem se nám něco zdá.

02.09.2013


Nahý obědNahý obědW. S. Burroughs

Burroughs je vlastně Sex Pistols mezi spisovateli. Na jednu stranu obdivován a milován, na druhou nepochopen, nebo hůř, nenáviděn. Hlas, který se snaží po svém světu něco říct. Jenže svět ho odmítá, nevnímá - vidí v něm jenom lůzu, feťáka, punkáče.

Nahý oběd není pro každého, respektive jeho veličenstvo William Seward Burroughs není pro každého. Proto pochopím, že některé omezené mozky moc neosloví - nemám jim to za zlé, jen je lituju, o co se ochuzují.
Nahý oběd je tak nadčasové dílo, že jen málo jedinců dokáže tu nadčasovost vidět, dokáže vůbec něco z těch řádků pochopit - a přitom je to jasné jak den. Nahý oběd je obyčejná kritika společnosti a stavu v jakém se nachází, jen psaná trochu jiným jazykem. Ale právě ten jiný jazyk tomu dává tu naléhavost, tu závažnost...

Ta kniha, stejně jako její autor, vstoupila do dějin právem...

"Jestli Bůh stvořil něco lepšího, nechal si to pro sebe."

02.09.2013


Vlk samotářVlk samotářJ. Picoult

Absolutně jsem netušila, do čeho vlastně jdu! I když mě anotace nalákala, stejně jsem měla strach, že se budu nudit – z cizích autorů mám občas strach.
Bože, jak jsem se zase jednou spletla!
Vlk samotář je naprosto jedinečná, hlubokomyslná, emotivní a zároveň i rozporuplná kniha. Nejen že přináší úžasný příběh, kdy nevíte, na čí stranu se přiklonit, ale taky odkrývá mnoho otázek, na něž neexistují odpovědi. Anebo existují, ale my se jich bojíme.

Autorka bravurně propojila životy lidí a vlků - metaforicky nás přirovnala k mystickým, nepochopeným tvorům divočiny. Dokázala, jak moc jsme si s vlky podobní.

Některá rozhodnutí zkrátka nemají správnou možnost volby. Některá rozhodnutí budou vždycky špatná…

25.11.2013


Chraň nás od zléhoChraň nás od zléhoL. C. Cool

Ok, tak na tuhle knížku jsem se opravdu hodně těšila! Jako že hodně! A kdo by se mi divil, mně takové protřelé supernaturalistce. No jo, Supernatural je můj denní chleba - ale i ten chleba se někdy přejí a tak jsem potřebovala změnu. Ne snad, že bych začala sledovat Ordinaci v růžové zahradě, ale vrhla jsem se do náruče mé milované literatury.
A dobře jsem udělala!
Protože Chraň nás od zlého je na rozdíl od Supernatural podle skutečné události. A koho by z toho nemrazilo v zádech? No já se klidně přiznám, párkrát jsem se přistihla, jak sleduju stěny, jestli neuvidím nějaké podezřelé stíny. A pak jsem dokonce několik dní po přečtení usínala s lampičkou. A nestydím se za to!

Od začátku až do konce hrůzu nahánějící a to ne snad tolik kvůli stylu vyprávění, ale kvůli té autenticitě a opravdovosti. Fakt vás to znejistí.

A po čtení takové knížky mám pak někomu vysvětlovat, že se mi zdálo o Incubovi! A víte co? Byl docela sexy :D

04.08.2014


Čaj s nápadníkemČaj s nápadníkemM. Kamali

Původně jsem čekala, že to bude nějaká obyčejná oddechová komedie. Která to nakonec je, ovšem s mnoha dalšími kvalitami. Jinými slovy, byla jsem moc mile překvapená a tuhle Blízkým východem provoněnou knihu jsem si náramně užila.
Nejen že jsem si rozšířila obzory, co se Íránu týká - moje dosavadní znalosti končí tím, že je tam hodně prachu a tepla - ale taky jsem pochopila, že s matkami to chodí po celém světě stejně. Vždycky vám budou kafrat do života a cpát vás do chomoutu s nějakým panem Úžasným.

Jde sice o debutový román, ale kvality výrazně převyšují nedostatky - které pokud nejste hnidopich ani nenajdete. Prostě fajn čtení, které útočí jak na vaše city, morálku, ale taky na vaše smysly.

K odpolednímu čaji jako dělané!

24.11.2014


Ukradené modlitbyUkradené modlitbyJ. Clement

Jsou knihy, které přečtete, usmějete se a jdete dál. Jsou takové, co vás donutí přemýšlet, anebo které zapomenete ještě dřív, než je dočtete. A pak jsou takové, u kterých od první stránky víte, že je budete mít v mysli nadosmrti.
Asi tak nějak bych pospala Ukradené modlitby – jako tu poslední možnost.

Je to knížka, která vás rozesměje i rozpláče, nad kterou budete kroutit hlavou, a kterou nebudete chtít dát z ruky. Je to nevšední příběh z nevšedního prostředí, který vám otevře oči a přiměje vás dívat se na svůj život z docela nové perspektivy.
A to je někdy potřeba – i když je to za cenu rozdrceného srdce.

Ukradené modlitby jsou neobyčejnou knihou a já jsem ráda, že jsem na ně narazila. Díky nim potrvá ještě dlouho, než si zase začnu stěžovat na svůj život!

29.11.2014


Stín banyánuStín banyánuV. Ratner

Kdybych měla dát na anotaci, nikdy bych si knížku nepořídila. Ta vám totiž ani trochu nepřiblíží to, jaká kniha to ve skutečnosti je!
Je ohromná a to doslova. Ne tedy, že by to byla nějaká dlouhá bichle, v tom její velikost není. Její velikost se schovává za těmi nejmenšími slovy, za tečkou nad I, za nepoznanou krásou nelehkých životních osudů.

Nikdy bych neřekla, že mě Stín banyánu tak chytne. I když… to není to správné slovo, mě to jen nechytlo, mě se to dotklo.
Autorku obdivuju, že si zvolila pro popis války tak netradičního vypravěče. Ale je to asi to nejlepší, co mohla udělat. Očima malé holčičky všechno to, co válka přináší, vypadá docela jinak. Někdy hůř a někdy zase líp.

Nebudu vám lhát, ještě teď je mi úzko a při vzpomínce na to všechno mám husí kůži. Stín banyánu je právem bestseller.

Je to poeticky děsivý obraz války a všeho, co s sebou nese.

10.02.2014


(Ne)obyčejný kluk(Ne)obyčejný klukR. J. Palacio (pseudonym)

Tohle bych zařadila do povinné četby. Ale ne jen pro školy, ale pro úplně každého. Každý by se měl občas zastavit a zamyslet se - uvědomit si, že on je na tom ještě moc dobře. A možná není, možná je na tam takový August daleko líp. On je statečný a vyspělý - takové vlastnosti chybí velkému procentu populace. Zkrátka tenhle příběh mě dostal a vůbec se nestydím přiznat, že jsem brečela. No a co? Ale nebylo to z lítosti, já brečela z obdivu. K tomu klukovi chovám velký obdiv... i když je smyšlený.

22.08.2013


Andělé zoufalstvíAndělé zoufalstvíJ. Kerouac

Andělé pustiny (zoufalství) jsou Kerouacovou hodně opomíjenou knihou. Je to škoda, podle mě je ta kniha lepší, než Na cestě i Dharmoví tuláci dohromady.
Je to úžasné, melancholické vyprávění o zoufalství - o pustinách, které se rozléhají v našich duších a srdcích. Kerouac měl zvláštní dar popsat všechno - cokoliv, i ty největší prasárny, s takovým lehce smutným tónem. Asi proto ho nejvíc miluju. Andělé pustiny jsou svým způsobem civilně poetické... i z toho nejobyčejnějšího sdělení člověk cítí pero básníka.

"Plavu v řece utrpení, ale umím plavat."

02.09.2013


M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdyM*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdyR. Hooker

Bože, M*A*S*H mi přináší tolik nostalgických vzpomínek, že to moje hlava ani nepobírá!
Už je to tak dávno, co jsem viděla ten seriál prvně... Byla jsem ještě docela malá a většina vtipů mi unikala - ale stejně mě ten seriál bavil a smála jsem se. A pak, s každým znovu shlédnutím, to bylo o lepší a lepší.

Totéž platí knižní předloze.
Říká se, že kniha je vždycky lepší než film. No, já to nikomu nebudu vyvracet, jen se sama zdržím jakéhokoliv srovnávání. M*A*S*H je prostě pojem a vždycky bude.

Takže je mi jedno, jestli se koukám na skvělý seriál, nebo čtu výbornou knížku. Pro mě to bude vždycky hořkosladká srdcovka a moje dětství...

18.12.2013


Sběratel očíSběratel očíS. Fitzek

Když jsme se se Sběratelem očí prvně potkali v knihkupectví, padli jsme si ihned do oka!
Atraktivní název, zajímavá obálka, a och, jaké to překvapení, když jsem knihu prolistovala. Ona začíná epilogem a je číslovaná odzadu! Zkrátka láska na první pohled.
A to jsem ani v nejmenším netušila, jak skvělý se za tím vším ukrývá příběh. Opravdu se nebojím mluvit o autorově genialitě. Je to moje první seznámení se s ním, ale už dopředu mohu říct, že další knížky si utéct nenechám.

Bude znít trochu ujetě, ale Sběratel očí - myslím toho vraha - je vlastně pozoruhodná bytost. Zkrátka jsem na ty psychopaty...

Úžasné, zvrácené, geniální, perverzní, úchylné, umělecké - nemám slov, prostě jsem se zamilovala!

27.02.2014


Obuvníkova ženaObuvníkova ženaA. Trigiani

Jak jsem se zprvu Obuvníkovy ženy zděsila, tak hned potom, co jsem se začetla, jsem byla víc než příjemně potěšená a hlavně překvapená.
Totiž nejsem zrovna největší fanynkou historických románů, proto když mi tahle kniha přistála na nočním stolku, tak jsem měla obavy. Marné!
Obuvníkova žena je naprosto úžasná, a i když je to trochu rozsáhlejší dílo – těch stran je vážně hodně – tak mi to ani trochu nevadilo. Užívala jsem si každou stránku, každé slovo a sama nad sebou se víc a víc podivovala. Na nějaký čas jsem se totiž ocitla v bezčasí a vychutnávala si tu dávnou dobu, kde bych na chvíli chtěla žít.

Co naplat, zkrátka se nevyplácí soudit knihu jenom podle žánru. Tahle ta staromódní pohádka s rozmanitými vůněmi mi zpříjemnila tři odpoledne a ukázala mi, že to nejdůležitější v životě je láska.

22.09.2014


Já jsem MalálaJá jsem MalálaC. Lamb

Fajn, asi budu znít jako ignorant, ale o nějaké Malále jsem se dozvěděla až právě díky téhle knize. No každopádně anotace mě zaujala - a ta Nobelovka ještě víc - a tak mám knížku doma. A... páni... Já… vlastně ani nevím, co mám říct.
Tohle není jako většina příběhů, na které pak píšu komentáře a recenze. Tohle je trochu náročnější sousto. O to víc si ale asi téhle knížky vážím.
Je inspirující, motivující - sakra, jsem o dost starší než Malála a co jsem za život dokázala? Sepsat pár recenzí...

Já jsem Malála je knížka, která vám asi nepřinese jen hezkou zábavu, ale rozhodně vám pomůže dívat se na věci a různé problémy docela jinýma oči.

Knížka si rozhodně svou pozornost zaslouží a Malálin příběh ještě víc!

01.11.2014


OživovatelOživovatelS. Patrick

No tak to tu zase jednou máme zatraceně povedený debut.

Četla jsem jak splašená a pořád jsem neměla dost. Tahle knížka mě prostě zaujala ihned, jak svojí obálkou, tak i názvem. A potom, co jsem si přečetla anotaci – no to jsem byla víc než příjemně nažhavená.
Tahle skvělá kombinace thrilleru, hororu a detektivky vás dostane, ať chcete nebo ne. A věřte mi, vy budete chtít. Já jsem se prostě nedokázala utrhnout a celý příběh jsem sbodla za jediné odpoledne – stálo to za to.
Oživovatel má všechno, co by taková strašidelná a napínavá kniha měla mít – stěží se mi chtělo věřit, že jde o debut.

Nicméně v každém případě je to svou atmosférou nedocenitelným čtením pro tyhle sychravé dny.

08.12.2014


Ostré předmětyOstré předmětyG. Flynn

Miluju nechutnosti, takže s Ostrými předměty jsem byla ve svém živlu. Když teď o tom tak píšu, uvědomuju si, jak moc jsem se s tím příběhem ztotožnila - to asi není nejlepší ne? :D Budu si to muset přečíst ještě jednou. Každopdáně je to zatím jedna z nejlepších knih, které jsem tento rok četla. Vyrazila mi dech, rozplakala mě i rozesmála, to by dobré knihy dělat měly, ne?

21.05.2013


Modlitba za matkuModlitba za matkuK. Šin

Na tuhle knihu jsem byla hodně zvědavá. Asijská literatura je hodně specifická a je pravda, že z té Korejské jsem ještě nic nečetla. A asi jsem prohloupila, neboť Modlitba za matku je neskutečné dílo. Ono je to veskrze prozaické, ale o to víc se člověka dotkne. Mám takový typ knih ráda - takové ty pro náročného čtenáře, takové ty, kde nesejde tolik na příběhu, ale spíš na samotných pocitech, jaké v sobě kniha ukrývá. No Modlitba za matku je plná emocí - trochu tajných, ale jsou tam. Vůbec se nedivím té ceně, kterou kniha vyhrála.

27.06.2013


Krásné zítřkyKrásné zítřkyK. Boo

Tak tohle je opravdu silný příběh a kniha je rozhodně právem tak opěvovaná. Je to - no já vlastně ani nenacházím ta správná slova...

Jednoduše potom, co si přečtete Krásné zítřky, si začnete svého života považovat - opravdu považovat. Najednou si uvědomíte, že taková běžná věc, jako je tekoucí voda, je pro mnohé jiné něco nepředstavitelného.
Krásné zítřky jsou v mnoha směrech velice emotivní a podle mě by měly být součástí školní četby... A taky součástí četby těch, co nosí zatek ve zlatě a vyhýbají se "lůze".

Ještě teď je mi trochu úzko a nevím, kdy to přejde. Možná až si na dálku adoptuju nějakého Inda...

20.01.2014


PůvodPůvodJ. T. Brannan

Podle anotace jsem čekala, že to bude vlastně blbost. No díky Anunnaki nad námi jsem se spletla. Z Původu se nakonec vyklubal docela dost povedený sci-fi román, v němž autor dokázal propracovat nejznámější konspirační teorie a dotáhnout je do jednoho, v sci-fi světě, smysluplného konce.
Knížka je našlapaná, má spád, fakt dobře se čte, oblíbíte si hlavní postavy - najednou začnete být paranoidní a říkáte si, co když je to pravda. Tedy pokud jste tak šáhlí, jako já :D Nemůžu si stěžovat, mě to na jedno odpoledne pořádně přikovalo do křesla - a o to přece jde, ne?

Nejlíp by se to dalo popsat představou, že si Indiana Jones a James Bond dají rande... Nebo pro homofoby, jako když se zkříží Akta X a da Vinciho šifra.

25.02.2014


Dívka z 6EDívka z 6EA. Torre

Nevěřila bych, že to někdy řeknu, ale ne každá erotická literatura je kravina. Vlastně naopak, co se týká Dívky, tak můžu pět jen samou ódu. Ale to bude asi tím, že on je to v prvé řadě vynikající thriller.
No páni, tenhle Dexter v ženském mě vážně dostal! Otáčela jsem stránku za stránkou a nemohla jsem přestat - dokud jsem knížku nedočetla.

Nicméně musím autorku pochválit nejen za úžasnou hlavní postavu, ale za taky perfektně zvládnuté prostředí tohohle specifického byznysu. Tedy, ne snad že bych měla zkušenosti s prodáváním virtuálního sexu, ale no - zní to věrohodně.

Dívka z 6E si mě získala tím svým zvláštním espritem - tím cosi, co ji dělá výjimečnou.

06.11.2014


1 2 3 4 5 >