Morsie

Přečtené 329Motiv X
? - prosinec 2019
Motiv X 2019, Stefan Ahnhem

Tak zase tak zůstávám s vytřeštěným výrazem a čelist hledám někde pod stolem. A jsem sakra napnutá, protože chci odpovědi! No jo, otevřený konec - ten vždycky vyvolá emoce. Každopádně knize to na ničem neubírá. Možná spíš naopak. A to jsem myslela, že Osmnáct pod nulou je totální strop. Inu, Ahnhem roste a tříbí svůj styl a není se čemu divit, že je série s Fabianem Riskem tak oblíbená. Já díky tomu zapomněla na veškerý předvánoční shon a teď se mi tu válí nezabalené dárky. Ale to nevadí, kniha za to rozhodně stála. Víc takových příběhů a takových neuchopitelných psychopatů.


Přírodní lékárna
? - listopad 2019
Přírodní lékárna 2019, Nuria Penalva

Skvělý průvodce bylinkařením, který nadchne začátečníky a pokročilé baby kořenářky obohatí o něco nového. Navíc je celá knížka opravdu moc hezky vizuálně zpracovaná. K tomu je ale navíc taky přehledná, stručná a srozumitelná. Takže já, jakožto baba bylinkářka, jsem nadmíru spokojená. Přírodní lékárnu můžu rozhodně doporučit všem, kdo by s bylinkařením chtěli začít a i těm, co už jsou v tom až po uši jako já. Protože chytrých knížek zkrátka není nikdy dost.


Teorie vraždy
? - listopad 2019
Teorie vraždy 2019, Andrew Mayne

Tohle jsem si přece nemohla nechat ujít! Už jen obálka mě dostává do extáze. A co pak ten obsah. Jako čekal jsem hodně, ale tohle? Mám zkrátka ještě malou fantazii. Každopádně jsem vážně vděčná za geniální nemesis typu Moriartyho. Já vím, že je to celkem ohraná věc, ale Maynem skvěle zahraná. Užila jsem si každou stránku, každou větu a nelituju toho celého odpoledne, kdy mi leželo nádobí ve dřezu a já na něj kašlala. Protože Teorie vraždy bylo výborné podzimní dostaveníčko.


Motýlí tyranie
? - říjen 2019
Motýlí tyranie 2019, Frank Schätzing

Dobré, moderní sci-fi s mnoha konzervativními prvky mi pod ruku nepadlo už hodně dlouho. Proto jsem opravdu ráda za Motýlí tyranii. Naši západní sousedi mě velice překvapili a potěšili, že se kvalitě zpracované a promyšlené sci-fi nepíše jen v anglicky mluvících zemích. A za tou kvalitou si stojím! Má to všechno, co by to mít mělo a ještě něco navíc. A ani víc jak pět set stran knize neubírá na její atraktivitě. Jakožto fanoušek sci-fi, technologií a veškerého futurismu jsem si motýlí tyranii náramně užila.


Krvavý květ
? - říjen 2019
Krvavý květ 2019, Louise Boije af Gennäs

Vždycky jsem si říkala, jaké to asi je, když se kolem vás dějí divné věci a vy začínáte být paranoidní. Už to vědět nechci, tahle kniha mi to dostatečně znázornila. A znázornila a nabídla toho ještě daleko víc! Užívala jsem si každou stránku a byla jsem zcela pohlcená napětím. A jen jsem četla a zírala s otevřenou pusou. Krvavý květ je výborný moderní psychologický thriller, který má myšlenku, čte se sám, je absolutně napínavý, nevšední a vždycky mrazivý. Užila jsem si každý řádek a už se těším na pokračování.


1989 očima 30 slavných osobností
? - září 2019
1989 očima 30 slavných osobností 2019, Petr Macek

Tahle knížka pro mě byla celkem jasná volba. Totalita a následná Sametová revoluce jsou mým nejoblíbenějším obdobím české historie. A kniha mě nezklamala. Nabízí zajímavé informace a postřehy od známých osobností českého showbyznysu. Přibližuje tehdejší dobu a přichází se spoustou osobních příběhů. Rozhodě můžu doporučit všem! A to nejen proto, že je to letos třicet let od Sametové revoluce, ale především, že je to celkem aktuální téma. Protože přiznejme si, vliv komunistů a komunismu opět sílí. Dobrá kniha s dobrým poselstvím, které je třeba šířit.


Nevítaný host
? - září 2019
Nevítaný host 2019, Shari Lapena

No to byla zase jízda! Tak trochu vstříc infarktu, ale o to bombovější zážitek. A můj dojem z knížky je ještě posílen tím, že jsem ji četla sama. Na chatě. Kousala jsem si nehty, vstávaly mi vlasy na hlavě, ohlížela jsem se přes rameno a hlavně jsem pořád chtěla vědět, jak to dopadne! Moje odhady na vraha byly zcela zcestné - detektiv asi nikdy nebudu. Ale o to víc jsem si užila parádní rozuzlení celé zápletky. Tohle je kniha, která vás rozhodně nenechá chladnými. I když vám skoro celou dobu bude zima. Výborná záležitost s tou pravou atmosférou klasických detektivek.


Řbitov zviřátek
srpen 2019 (03.-29.)
Řbitov zviřátek 1994, Stephen King

Kinga čtu už dlouho - od útlého mládí a ještě jsem z toho nevyrostla. A počítám, že ani nikdy nevyrostu. Nicméně ke Řbitovu zviřátek jsem se dostala až teď. Ne že bych dřív nechtěla, ale nikdy jsem v knihovně nevychytala volný výtisk. Až jsem si ho nakonec koupila. A tím se přidávám mezi ostatní fanoušky a opěvovatele téhle knihy! Možná, že se nejdná o tu nejstrašidelnější Kingovku, já se všeobecně u Kinga nějak nebojím, ale je to kvalitní majstrštyk z Kingovy zláté éry trháků. Čte se to samo! Narozdíl od většiny Kingových knížek je jen minimální střídání pohledů, což mě hrozně bavilo a sedlo mi to. Navíc tu máte indiány a mrtvá zvířátka a hřbitovy a taky Ramones. A je to prostě boží. King bude vždycky na mém pomyslném piedestalu spisovatelů.


Metro 2034
červenec - srpen 2019
Metro 2034 2011, Dmitry Glukhovsky

Po senzační jedničce mě ani rozpačité hodnocení a komentáře neodradily od toho, abych se střemhlav vrhla na 2034. A ničeho nelituju! Ani v nejmenším. Sice je pravda, že tahle kniha je docela jiná, než ta první, ale to není na škodu. Ostatně změna postav, změna stylu. Navíc já v 2034 vidím víc než jen knihu se senzačním příběhem, jako bylo 2033. Mám pocit, že se autor potřeboval vypsat. Nějak předat čtenáři svoji filozofii - proto tedy příběh není tak strhující. Oproti tomu myšlenky, kterými je kniha protkána, respektive na kterých stojí, jsou fascinující. 2034 je kniha tak ruská, jako samotný Dostojevskij. A to nejde hodnotit jinak, než s nadšením.


Já, Poutník
květen - červenec 2019
Já, Poutník 2014, Terry Hayes

Přiznám se, Já, Poutník mě dostal tou skvěle napsanou anotací! Většinou aby na mě udělala knížka dojem, je toho zapotřebí víc, než jen anotace. No, tady to stačilo, protože přiznejme si – kdo z vás po jejím přečtení není zvědavý? No nicméně sama kniha je asi tak ještě desetkrát lepší, než celá anotace. Je to jeden z těch thrillerů, na které se vážně nezapomíná. Není to jen knížka, která vám zpříjemní pár odpolední, je to kniha, která se prohlodá až do vaší duše a tam si udělá pořádný brloh. Je to kniha, která vám vytře zrak, a která vás donutí i přemýšlet. A samozřejmě že ji ani nechybí to, co by měl každý dobrý thriller mít. Nepředvídatelná zápletka, napínavý děj, čtivý styl, vyprofilované postavy i prostředí. Já, poutník potěší rozhodně každého milovníka tohoto žánru a možná nejen je. Tady si přijde každý na své!


Válka bohů
? - červenec 2019
Válka bohů 2019, Hartwig Hausdorf

Jsem tak trochu konspirační teoretik. Baví mě tyhle hypotézy a zkrátka věřím, že nejsem ve vesmíru sami. Proto si ráda přečtu knížku, jako je právě Válka bohů, která celkem slušně ukojila moje tužby po vědění. Zasadila mi do hlavy pár nových otázek, i když na spoustu z nich odpověděla, rozšířila mi pohled na věc a tak celkově mě obohatila. Určitě nejde o prvoplánovou senzaci, která by chtěla vzbudit jenom rozruch, ale o propracovaný výzkum podložený reálnými fakty. Já jsem se bavila a věřím, že se pobaví každý správný UFOlog.


Praha záhadná a tajemná
? - červenec 2019
Praha záhadná a tajemná 2019, Vladimír Soukup

Pro mě, milovníka všeho tajemného, záhadného, nepoznaného, je tahle kniha darem z nebe! Historie okořeněná legendami mě vždycky bavila - o to víc pak, když je to historie našeho hlavního města. Praha záhadná a tajemná je výbornou publikací pro všechny nadšence dějin mísících se s mystérii, pro všechny, kteří chtějí víc, než jen obyčejného průvodce Prahou - zkrátka pro všechny. Každý si tu přijde na své a ať jste Pražák, náplava, nebo bydlíte docela jinde, získáte na Prahu zcela jiný, obohacený pohled. Zábavná, zajímavá knížka, díky které teď můžu na procházkou Prahou před ostatními machrovat nabytými znalostmi.


Osmnáct pod nulou
? - červen 2019
Osmnáct pod nulou 2019, Stefan Ahnhem

Ok, tak už přesně vím, jakého autora si zase na čas vystavím na piedestal. Naprosto perfektně napsaná, kniha, které nechybí nic. Nic! Výborně vyprofilovaný vrah, zajímavá a nevšední zápletka, napětí, že nevíte, jestli číst celou knihu jedním dechem, nebo si ji dávkovat po maličkých kouscích a v neposlední řadě bezchybný, čtivý styl vyprávění. Jo, knížky ze série jsou vždycky svízel. Stojí vás to menší jmění. Jenže mějte jen jednu knihu z řady. To prostě nejde. Tenhle ledový nářez dělá čest severské krimi a thrilleru všeobecně. Takže za mě jedno velká páni!


Hawking
? - červen 2019
Hawking 2019, Joel Levy

Po téhle knížce jsem sáhla z docela prostého důvodu, všechno, co je o Hawkingovi, musím prostě mít! Takže do mé sbírky přibyl i tento kousek, který je nanejvýš uspokojivý. Jedná se o plnohodnotnou potravu pro každého fandu fyziky, vesmírku, ale taky biografií. Čtení mě vážně bavilo, protože se nejdená o suchopárné přežvykování složitých vědeckých výzkumů, ani o nudné sdělení o Hawkingově životě. Všechno má šmrnc, vše je srozumitelné a zárověň věcné. Navíc je kniha doplněná spoustou barevných fotografií, vědeckých vysvětlivek a grafických zpracování. Na své si přijde jak fanoušek Hawkinga, tak člověk, který s jeho životem a prací není nijak zvlášť obeznámený.


Dítě číslo 44
duben - květen 2019
Dítě číslo 44 2009, Tom Rob Smith

Vážně nechápu, že jsme tenhle skvost nechávala tak dlouho bez povšimnutí. A to jsem kdysi vyhrála výtisk podepsaný autorem! No ostuda. Každopádně, když jsem si knížku brala, moc dobře jsem věděla, že má být dobrá. No v životě bych nečekala, jak moc dobrá bude. A jak jsem ze začátku cítila mírné zklamání, že se děj odehrává v době dávno minulé, rychle mě to opustilo. Zasazení příběhu do sovětského Ruska padesátých let je na knize to nejlepší. Doopravdy nevím, co mě víc děsilo. Jestli realistické popisy tehdejších politických terorů, nebo zvrácený sériový vrah. Vynikající kniha, skvěle zpracovaná, neskutečně čtivá!


Nefilim
duben 2019 (11.-18.)
Nefilim 2014, Asa Schwarz

Nefilim! Miluju mytologii, miluju angelologii – tedy když vyšla knížka s názvem Nefilim, musela jsem ji mít! A ještě že jsem vším tím kolem andělů tak posedlá! Kdyby ne, ošidila bych se o tenhle velice originální a neotřelý thriller. Výborně zpracované, výborně propracované, napínavé jak kráva a plné mytologie a úryvků z bible. Tuhle knížku jsem si prostě chtě nechtě musela zamilovat! Každopádně mně se tu nejvíc líbí ten autorčin záměr - že nefilim slouží především jako metafora. Metafora k lidské zkaženosti. Jak jsem psala, neotřelé, nevšední, taky ale důmyslné a chytlavé. Během jednoho odpoledne jsem měla celý příběh v sobě. A teď ho nechávám zrát - protože to se s dobrými příběhy dělá!


Antikrist
? - duben 2019
Antikrist 2003, Friedrich Wilhelm Nietzsche


Politicky korektní pohádky na dobrou noc
duben 2019 (04.-06.)
Politicky korektní pohádky na dobrou noc 2019, James Finn Garner

Příjemná jednohubka, která vám nejednou přivodí úsměv nebo chychotání. Možná že se některé termíny v pohádkách opakují, to je taky důvod, proč nedávám plný počet hvězdiček, ale přesto je kniha povedená. A hlavně zábavná - o což v prvé řadě jde. I když na druhou stranu, knížka vlastně ani tak vtipná není. Vždyť dneska to s tou korektností opravdu tak je. A teď se dopouštím duševní újmy na nejdenom živočichovi! V každém případě já jsem velice spokojená a termín "alternativně inteligentní" zařazuji do svého slovníku!


Metro 2033
únor - duben 2019
Metro 2033 2010, Dmitry Glukhovsky

Věděla jsem, že to bude dobré - všude jsem to četla, všichni mi to říkali. No, mám pocit, že se všichni pletou. Metro není dobré, Metro je geniální! Prostě geniální, jiná slova nenacházím. Možná mi chvíli trvalo, než jsem se začetla, než mě děj docela pohltil. Teď mě má tenhle příběh pevně ve své moci. A já tu nemluvím ani tak o samotné dějové lince, která je bezesporu výborná s dechberoucím koncem, mě dostala ta filozofie. Hluboké myšlenky a úvahy jsou totiž něco, co mi v novodobé literatuře, zvlášť pak tohoto žánru, opravdu chybí. Když jsem se dostala k prvním úvahám o smyslu existence, došlo mi, že Glukhovky dělá čest ruským spisovatelům. Možná mě budete mít za troufalou nebo neznalou, ale já při čtení Metra nejednou pomyslela na Dostojevského. Metro po všech směrech ukojilo moji čtenářskou duši!


Mrtvá zóna
? - leden 2019
Mrtvá zóna 1999, Stephen King

Když jdu číst kingovku, nikdy si nepřečtu anotaci ani hodnocení. Chci si příběh co nejvíc užít a nechci být absolutně ničím ovlivněná. Takže když jsem sáhla po Mrtvé zóně, ani trochu jsem netušila, co King zase spáchal. No, s čistým svědomím můžu říct, že mě zase dostal! Miluju jeho tak reálné a uvěřitelné zapracování nadpřirozených věci. Do děje to patří a vlastně vám to nepřijde ani trochu nadpřirozené. O kingovi bych mohla básnit hodiny! Ve zkratce ale; King je moje srdcovka a ještě jsem nenarazila na knihu, co by mě zklamala.


Joker
? - prosinec 2018
Joker 2012, Brian Azzarello


Muži pod ochranou
březen - listopad 2018
Muži pod ochranou 1985, Robert Merle

Sen většiny dnešních feministek! A přiznejme si, realita zas tak odlišná není. Sice muži po stovkách nevymírají a ti přeživší nejsou "pod ochranou", nicméně být dnes mužem (potažmo heterosexuálním bělochem), je skoro trestný čin. Velice znepokojivá kniha, která úzce koresponduje s dnešní dobou. Sexistické myšlenky, které nebyly nikdy vyřčeny, špatné pohledy, pohyby! To jsou neodpustitelné prohřešny a příkoří pachaná na dnešních ženách! Těmi zvrhlými, falocentrickými šovinisty s mrzkými myšlenkami - muži, jež třeba ženě otevřou dveře, nebo jí pomůžou do kabátu. Možná že je Merleho kniha zařazená mezi sci-fi, ale mně bohužel přijde až moc odrážející současnost.


Brouk Pytlík
? - duben 2018
Brouk Pytlík 1990, Ondřej Sekora


Talisman
leden - březen 2018
Talisman 1996, Stephen King

Ach, můj Vlku! A ach, jak mně se do Talismanu nechtělo! Dva roky mi nepřečtený ležel v knihovně. Nechápu, proč?! Nebo vlastně to vím, odrazovalo mě, že to King napsal ve spolupráci. Nějak nefandím románům s více autory. Teda do teď. Jak já jsem si Talisman užila! Vážně! Hrozně mě baví, když je hlavní postava kingovky dítě. Nevím, jestli je to zastydlou pubertou nebo tím, že ve věku, kdy bych měla číst dobrodružnou literaturu, jsem ležela v Shakespearovi a Bítnících, ale děti mě u Kinga strašně baví! A já nevím, asi nejsem takový odborník a kingolog (i když už mám na kontě hezkou řádku jeho děl), protože já jsem tam pana Strauba prostě nepoznala. Pro mě to byla prostě geniální kingovka, kterou jsem si užila a zamilovala. A díky které se mi navždycky do srdce vmáčknul Vlk!


Pohádky
? - únor 2018
Pohádky 1982, Karel Jaromír Erben


Nezbytné věci
leden 2016 - březen 2017
Nezbytné věci 2009, Stephen King


Daleká cesta za domovem
červen 2015 - únor 2017
Daleká cesta za domovem 1986, Richard Adams

Když se chcete něco dozvědět o lidech, přečtěte si o králících! Samozřejmě, vypadá to, jako bych objedvila Ameriku. Nikdo si přece nemyslí, že je příběh doopravdy o králících. Jenže on je o králících - o lidech. Těžko se mi hledají slova, kterými bych vyjádřila svoje pocity z téhle knihy. V každém případě je to výborná metafora, alegorie, která bude funkční asi v každé době. Vždycky bude mít čtenáři co nabídnou a věřím, že každý si tam najde kus sebe. Adams vytvořil něco nadčasového, s velkou hloubkou. Zároveň ale také napínavého a roztomilého. Jsem ráda, že mě Donnie Darko přivedl k téhle jedinečné knížce.


Čaroděj a sklo
září 2013 - prosinec 2015
Čaroděj a sklo 2008, Stephen King


Den Trifidů
? - červenec 2015
Den Trifidů 1999, John Wyndham

Už je to docela dlouho, co jsem Den Trifidů četla, nic to ale nemění na tom, že to mám celé pořád v živé paměti. Protože na tohle se jen tak zapomenout nedá! A nemyslím tím ani tak rozdivočelé rostliny, které ve mě asi napořád zanechaly nepříjemný pocit z přerostlých, divných kytek. A ani globální slepotu, která ve mě vyvolává extrémní pocity úzkosti. Já mám spíš na mysli jakousi realističnost celého příběhu. Já vím, že jde o sci-fi, vím, že většina z toho není reálná. Jenže to, co prožívají postavy, reálné je. Wyndham prostě skvěle vykreslil lidské charaktery, jejich emoce a prožívání v různých situacích. A toho si na té knize cením asi nejvíc. Té opravdovosti.


Básníci třetího tisíciletí 3
? - červenec 2015
Básníci třetího tisíciletí 3 2015, Adam Mickiewicz


Potomci lidí
červen - červenec 2015
Potomci lidí 2006, P. D. James


Podzemníci
leden - červen 2015
Podzemníci 1997, Jack Kerouac


Dharmoví tuláci
? - březen 2015
Dharmoví tuláci 2002, Jack Kerouac


Dlouhá trnitá cesta z pekla
? - únor 2015
Dlouhá trnitá cesta z pekla 2009, Neil Strauss


Oživovatel
listopad - prosinec 2014
Oživovatel 2014, Seth Patrick

No tak to tu zase jednou máme zatraceně povedený debut. Četla jsem jak splašená a pořád jsem neměla dost. Tahle knížka mě prostě zaujala ihned, jak svojí obálkou, tak i názvem. A potom, co jsem si přečetla anotaci – no to jsem byla víc než příjemně nažhavená. Tahle skvělá kombinace thrilleru, hororu a detektivky vás dostane, ať chcete nebo ne. A věřte mi, vy budete chtít. Já jsem se prostě nedokázala utrhnout a celý příběh jsem sbodla za jediné odpoledne – stálo to za to. Oživovatel má všechno, co by taková strašidelná a napínavá kniha měla mít – stěží se mi chtělo věřit, že jde o debut. Nicméně v každém případě je to svou atmosférou nedocenitelným čtením pro tyhle sychravé dny.


Ukradené modlitby
říjen - listopad 2014
Ukradené modlitby 2014, Jennifer Clement

Jsou knihy, které přečtete, usmějete se a jdete dál. Jsou takové, co vás donutí přemýšlet, anebo které zapomenete ještě dřív, než je dočtete. A pak jsou takové, u kterých od první stránky víte, že je budete mít v mysli nadosmrti. Asi tak nějak bych pospala Ukradené modlitby – jako tu poslední možnost. Je to knížka, která vás rozesměje i rozpláče, nad kterou budete kroutit hlavou, a kterou nebudete chtít dát z ruky. Je to nevšední příběh z nevšedního prostředí, který vám otevře oči a přiměje vás dívat se na svůj život z docela nové perspektivy. A to je někdy potřeba – i když je to za cenu rozdrceného srdce. Ukradené modlitby jsou neobyčejnou knihou a já jsem ráda, že jsem na ně narazila. Díky nim potrvá ještě dlouho, než si zase začnu stěžovat na svůj život!


Čaj s nápadníkem
24. listopad 2014
Čaj s nápadníkem 2014, Marjan Kamali

Původně jsem čekala, že to bude nějaká obyčejná oddechová komedie. Která to nakonec je, ovšem s mnoha dalšími kvalitami. Jinými slovy, byla jsem moc mile překvapená a tuhle Blízkým východem provoněnou knihu jsem si náramně užila. Nejen že jsem si rozšířila obzory, co se Íránu týká - moje dosavadní znalosti končí tím, že je tam hodně prachu a tepla - ale taky jsem pochopila, že s matkami to chodí po celém světě stejně. Vždycky vám budou kafrat do života a cpát vás do chomoutu s nějakým panem Úžasným. Jde sice o debutový román, ale kvality výrazně převyšují nedostatky - které pokud nejste hnidopich ani nenajdete. Prostě fajn čtení, které útočí jak na vaše city, morálku, ale taky na vaše smysly. K odpolednímu čaji jako dělané!


Případ Amelia
listopad 2014 (18.-20.)
Případ Amelia 2014, Kimberly McCreight

Vůbec jsem neměla v plánu si tuhle knihu pořizovat. Tolik chvály kolem, to mi bylo podezřelé - za srovnáváním se Zmizelou jsem čula jen vychytralý marketingový tah. No, jenže snáz se to řekne, než udělá, a tak když jsem pak knížku objevila u kamarádky, bylo to jasné. A teď jsem za to ráda! Protože víte co? Protože tahle kniha si vážně všechnu tu ódu zaslouží. Už na první stránce jsem Případu Amelia propadla a mimo nanejvýš zajímavý příběh jsem si taky sakra užila to prostředí střední školy. Je fajn si zavzpomínat a tady je to navíc naservírované pěkně bez obalu. No ve všech ohledech musím říct, že i když jde o debut, tak má tahle kniha našlápnuto hodně vysoko a co se týká autorky, no to ani nemluvím. Myslím, že můžeme čekat ještě velké věci!


Posmrtný život existuje
listopad 2014 (18.-19.)
Posmrtný život existuje 2014, Paul Perry

Každý přece chceme věřit, že smrtí to není definitivní. Nebo teda aspoň velká většina z nás. Prostě to nemůže být utrum, šmitec, finíto - náš esprit, energie, duch jen opustí naše mrtvé tělo a odebere se do vyššího levelu života. Upřímně doufám, že to tak je - nechci umřít! A to je taky důvod, proč jsem se pustila právě do téhle knížky. Záhrobí je totiž hrozně neprobádaná area a já jsem ráda, že je aspoň pár lidí, co se jím zabývá. Tak či onak, ať věříte na posmrtný život, nebo ne, tahle knížka má něco do sebe. Jistěže skeptici uvidí jen utkvělou snahu člověka lpět na své nesmrtelnosti, ale některé ty argumenty stojí za zvážení! Rozhodně zajímavá publikace a já doufám, že se její autor nemýlí!


1 ...