MoireDeTardis MoireDeTardis komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Nejlepší sci-fi poslední doby. Skvělej příběh učitele že střední školy, kterej se snaží zachránit svět. No dobře, zní to trochu kýčovitě a asi i Rylandu Gracovi by se to nelíbilo. Sám se na začátku knihy ocitá bez paměti ve vesmírné lodi, neví, kde je, jak se tam dostal a co tam dělá. Sám musí postupně bojovat s amnézií a zjišťovat vo co go. Není to ale jen jeho story, je to i příběh přátelství. Toho nejneobvyklejšího, který si dokážete představit. Andy Weir to opět dokázal, znovu mě dostal do absolutního úžasu, donutil mě hltat každý slovo a obrečet emotivní části. Po Artemis jsem měla trochu obavu, přece jen to bylo něco jinýho a nevěděla jsem, jakým směrem se vrtne Spasitel. Ale k mé potěše je Spasitel něco jako Marťan, kde hlavní hrdina není neustále sám, ale má kamaráda. Za mě to bylo naprosto ultimátní top čtení!

A na závěr: "Ty spíš. Já dívám."

(Nevím proč, ale v tý češtině je to prostě strašně cuuuute. V angličtině to bude určitě takový obyčejnější...)

03.04.2022 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Zatím nejlepší díl série. Josie mi připadá čím dál sympatičtější, i když teda s Noahem by si mohla trochu polepšit - mám ale takový tušení, že toho se brzo dočkáme.
Super forma - aktuální dění se prolíná s kapitolami z minulosti, kde se dozvídáme víc z Josiina života. Je to skvěle zamotaný, napínavý od začátku do konce a rozhodně tam nechybí trocha milostnýho dramatu. Užívala jsem si to od začátku do konce, druhou polovinu knihy jsem přečetla na jeden zátah.
V angličtině už teď existuje celkem 13 knih, u nás vyšly zatím dvě, ale odvažuju si říct, že mají velikej úspěch (zaslouženě) a nakladatelství se vrhnou do překladu dalších kousků.

23.01.2022 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Skvělej začátek série. Jak jsem se nejdřív nemohla začíst, protože mi úplně nevyhovovalo, že hlavní hrdinka je suspendovaná a vlastně má dost svázaný ruce, tak se to nakonec tak skvěle rozjelo, že mi to vadit přestalo. Super příběh, hezký zvraty, peckovní konec. Chválím i vývoj postav.

23.10.2021 5 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Kniha mě neuvěřitelně bavila od první stránky až do konce. Nejdřív mě zaujala obálka, viděla jsem, že Kristýna spolupracuje s Kotletou, kterýho všichni hrozně žerou, tak jsem si říkala že to prubnu. První myšlenka, co mě při čtení napadla, byl Netflixovský Bright. Skvělá dynamika postav, vývoj, zápletka, detektivní linka, nadpřirozeno... prostě moje krevní skupina. Doporučuje 10 z 10 praček Whirlpool

21.08.2021 5 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Poe, Tilly i Flynnová mě neuvěřitelně baví. Kniha má dobrou dynamiku a spád, spoustu zádrhelů, které musí postavy řešit a rozhodně nemá konec, který byste čekali. Je krásně komplikovaná a poutavá. Myslím, že má i dobře našlápnuto na další složitý případ.

23.09.2020 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Z pohledu člověka, co viděl prvně seriál a až pak začal číst musím říct, že super. Na rozdíl od první knížky tu bylo víc neznámých příběhů, takže to hezký odsýpalo. Opět musím vypíchnout, že seriál byl přece jen trochu lepší v tý tajemnosti ohledně identity Ciri, jejích schopností a vztahu s Geraltem. Trochu mi nesedí, když se všechno řekne hned naplacato bez náznaků, gradace apod.
Pak bych vypíchla to, že spousta lidí se rozčilovala, jak má být Triss zrzka (nejspíš podle hry), ale v knize má vlasy kaštanový.

Knížku jsem si užila, ale už se těším, až budu číst další, který už nejsou psaný formou povídek :D

Ještě bych chtěla na závěr zmínit, že epilog mi teda absolutně nesedl, přišlo mi, že se postavy chovají najednou nějak nepřirozeně a divně. Taky se tam objevovali lidi, kteří v povídce předtím (která epilogu zjevně předchází) umřeli. No, jsem zvědavá, co do příběhu přinesou další díly.

18.04.2022 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Ze začátku mi trvalo, než jsem se začetla a začala jsem reálně dávat i pozor na to, co čtu. Styl mě nejdřív celkem rozptyloval, strašně mě vytáčelo přílišný spisovný vyjadřování postav. Pak taky moc nedávám ty citoslovce a popisy zvuků... Ale jinak to vlastně bylo fakt dobrý :D Jakmile vypadli z Prahy, bylo to daleko zajímavější, děj víc odsýpal a bylo to takový bližší. Crash je cute, plukovník Michálek je borec, Alice drsňačka, Michal šikula a Ryan čunisko :D
Když jsem Spad dočetla, přišlo mi, že by to vlastně ani nemusela být série, že je to vcelku ukončený a kdyby náhodou další díly nevyšly, tak by čtenář asi ani tolik nezaplakal. Ale jak jsem zjistila, že další díly jsou, byla jsem moc ráda a hned se na ně vrhla (samozřejmě i proto, abych si zase nemusela zvykat na ten styl znovu později :D)

21.11.2021 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Povedenej druhej díl. Bryndza mě baví, dodává očekávanou kvalitu. Chybí mi tam asi nějakej wow efekt nebo něco, co by mě fakt vystřelilo na Měsíc. Každopádně si Bryndzu vždycky ráda přečtu, protože vím, že to bude kvalitní čtení.

23.10.2021 3 z 5

Soudný den Soudný den Jan Urban

Téměř nedobrovolně přiznávám, že dost velkou část knihy mě to dost štvalo, protože migranti, muslimové apod nejsou úplně moje oblíbený téma. Naštěstí toho nebyla plna cela knížka a ve výsledku to bylo super. Bylo to komplikovaný, což je ostatně vždy, kdy se připlete cestování časem do děje, ale spousta věcí dávala větší smysl. Byly tam ty emoce, nemůžu ani prásknout, kdo za to mohl, abych nespoilerovala :D
Ze všech knih má tahle na databázi knih nejvyšší hodnocení, pro mě byla ale nejlepší trojka.

24.09.2020 4 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Překvapivé. Každý zvrat, každá změna v ději vás zavedou někam, kde jste to nečekali. Kniha byla úplně jiná, než jsem čekala a když jsem si začala myslet, že už rozumím, chápu styl a můžu odhadnout, co přijde, najednou se všechno změnilo. Dlouhou dobu jsem uvažovala, jestli se mi ta nevypočitatelnost vlastně líbí... A víte co? Je to osvěžující.

08.02.2023 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Fajn kousek do série. První díl mi přišel o něco lepší, ale i tak se Dívka beze jména četla skvěle a rychle. Josie mě baví, Noah je skvělej parťák. No a Josie má fakt posranej život, na to kolik jí je :D Těším se na další díl :)

23.10.2021 4 z 5

Nemrtvá inkvizice Nemrtvá inkvizice Jan Urban

Dle obálky jsem měla úplně jiný očekávání a byla jsem nakrknutá, že to takhl prozrazujou, ale ono to nakonec bylo úplně jinak, takže nebudu spoilerovat :) Pragocalypsa měla původně být trilogie, takže je jasný, že závěr třetího dílu je asi někde úplně jinde... I čtyřka má ale svoje kouzlo, svoje super hlášky a postavy, trochu nostalgie... odpovídá na některé otázky a spoustu nových přidává.

24.09.2020 4 z 5

Botanik Botanik M.W. Craven

Další příjemný čtení, zajímavá tématika, rychle plynoucí děj. Vynikající interakce Poea a Tilly vždycky pobaví.

23.04.2024 4 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

(SPOILER) Fajnová Kotletovka s potenciálem na pokračování. Ač jsem do toho šla s tím, že to bude samostatná knížka a nic dalšího následovat nebude, příjemně mě překvapil otevřenej konec s prostorem pro další příběhy. Je to prasárna, ale od Kotlety člověk ani nic jinýho nečeká. Co si budem - členové církevního řádu, co musí páchat hříchy, aby je nevyčmuchali démoni, to je prostě cool. Extra body dávám za polskýho bratra a egyptskou muslimku, tam je to ještě nepatřičnější a o to lepší :D Je kam se rozvíjet, ale zklamaná jsem nebyla :)

15.01.2024 4 z 5

Krev pro divoženku Krev pro divoženku Kristýna Sněgoňová

Ze začátku jsem se bála, že je to jen další kniha z téhož světa jako Krev pro rusalku a že to nebude nijak navazovat, to jsem se ale spletla! Líbí se mi, jak to hezky pokračuje rok po událostech z Rusalky a těším se, až bude zase další díl. Ten svět je prostě skvělej, magickej a vtáhne vás. Divoženku jsem doslova hltala a i když má trochu pozvolnější náběh a co si budem, hlavní postava Eliška je fakt naivní, četlo se to moc dobře. Jako známku toho, že jsem si to užila, mi byla odměnou náležitá knižní kocovina :D Potřebujem víc, včera bylo pozdě :D

15.01.2024 4 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Skvělej závěr, co má koule. Množství sexuálních scén se stupňuje, napětí roste, ohrožení světa je ultimátní.

21.11.2021 5 z 5

Zřídla Zřídla Kristýna Sněgoňová

Sněgoňka začíná být jednou z mých nejoblíbenějších autorek. Její styl mi strašně sedí. Je docela zajímavá změna, že u autorky jsou hlavní postavy chlapi. Jasně, Zřídla jsou psaný z úhlu pohledu několika postav, ale přece jenom Lukáš byl tak nějak nejhlavnější.
Byla jsem tak nějak ne úplně přesvědčená, když jsem knihu dostala do ruky, ale jsem strašně ráda, že jsem si ji přečetla. Nakonec to bylo skvělý. Taková Brněnská Pragocalypsa... sort of :D

23.10.2021 5 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Bylo super se zase vrátit do světa Holgera Muncha a Mii Krügerové. Úplně jsem zapomněla, jak propracovaný ty příběhy jsou. Když už si myslíte, že je všechno jasný tak Bjørk vždycky překvapí. Osvěžující. Určitě bych si to víc užila, kdybych první tři knihy četla nedávno, přece jen je to prequel, ale nebylo na škodu do toho jít i s odstupem. Úplně jsem zapomněla, jak si člověk může užít severskou kriminálku.

26.01.2024 4 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Krásný odreagování a čtení za odměnu. Dvojka, vlastně trojka Poe - Tilly - Flynnová je skvělá. Pokaždý mě baví Tillyna sociální neobratnost, chování Poa a samozřejmě i řešení každýho případu. Možná nějaký části příběhu byly odhadnutelný, ale nijak zvlášť mi to nevadilo. Užívala jsem si přítomnost všech těch postav.
Ohromně mě pobavilo poděkování od autora na konci knihy - plný sarkasmu a vtípků. Mám takový tušení, že si s Mikem ještě pořádně užijem :D

23.01.2022 4 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

O něco lepší než Spad. Skvělá story. Měnitelé jsou pěkný hovada a nastal čas jim pěkně vyprášit kožich. Jak u Spadu by klidně stačilo si přečíst jenom ten, tak tentokrát se jen tak přestat ve čtení nedá, čeká vás na konci totiž celkem cliffhanger a to prostě nechceš nechat otevřený. Jsem fakt ráda, že jsem si koupila celou sérii naráz :D

21.11.2021 4 z 5