mnohoknih mnohoknih komentáře u knih

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

A sakra! Louise se asi snaží vyvraždit tu rozkošnou vesničku Three Pines. Kromě viditelné a důmyslné vraždy, je tu i jedna skrytá, kde vražedný nástroj jsou slova. A už Brumbál říkal, že slova jsou největší kouzlo. Dokáží zranit i potěšit. Což se tu děje i prostřednictvím veršů, nejen od Ruth. Doporučuji číst v létě, protože příběh i počasí jsou opravdu mrazivé.

06.05.2023 4 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Poslechnuto na mujrozhlas a jako audiokniha to má rozhodně hvězdičku navíc. Kdybych to četla, nevím, zda bych to dočetla a to by byla fakt škoda. Začátek je náročný a řekla bych těžký. Ale je to proto, že o šeptuchách a o Podlasiju jsem nic nevěděla. A přitom použitý styl textu odpovídá popisované krajině i lidem v ní.

09.03.2023 4 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Čteno kvůli čtenářské výzvě. Je to ohromná romantika. Napřed strázně a nepřízeň, pak nebezpečí a na konec láska. Plačky si užijí :-)

01.03.2023 4 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Další super skvělá "štifterovka"! Českobudějičáci musí být nadšeni, že jim někdo přibližuje historii jejich města takovými skvělými příběhy. Asi jsou, když si z této knihy udělali divadelní představení. Taky mohu jen vřele doporučit.

15.02.2023 5 z 5

Kód růže Kód růže Kate Quinn

Autorka to prostě umí. Vtáhne vás do děje během chvilky, takže se nebojte počtu stran. Je to tak napínavé! Opět jsou hrdinkami ženy ve válce. Příběh nám tentokrát přibližuje práci kolem šifrování, dekódování a ten mumraj kolem. A samozřejmě i tu lidskou stránku. Překlad se taky moc povedl. A víc neprozradím. Užijte si to!

04.10.2022 5 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Poslouchala jsem na mujrozhlas a dobře jsem udělala. Je dobré, když takové téma má lidský rozměr v podobě přednesu. Ri Jô Công je 17 let a je jasné, že toho spoustu nechápe. Třeba to nahlašování ostatních za naprosto směšné prohřešky. Občas nahlásila i sebe, aby nebyla podezřelá. A něco zase chápe úplně přesně. Jaký je rozdíl mezi tím klanět se jedinému bohu nebo velkému vůdci? Ale nejvíc se mi líbilo, že nás označila za své soudce. Protože kdo z nás ví, jak by se na jejím místě zachoval? Přála bych si, aby v knize bylo více myšlenkových pochodů jejího otce. Protože nic není černobílé, ani život v KLDR.

17.06.2024 4 z 5

Kostischrány Kostischrány Emily Lloyd-Jones

Obálka, anotace, název, samé pohřebnictví. K tomu chudé, houževnaté děvče milující svou rodinu, náhodný kolemjdoucí a mrtvoly vylézající z hrobů. Trochu pověr, pověstí a legend. Tohle když smícháte, tak vznikne opravdu originální příběh. Ryn je vesnická hrobnice, která se po úmrtí dospělých členů rodiny, snaží vydělat peníze a udržet dům, který je zadlužený. Svojí zarputilostí a přímočarostí si mě hned získala. Elis je budoucí kartograf a hledá své rodné kořeny. Taky dobrá postava. Cesta je svede dohromady a vydají se do hor zrušit kletbu, která nutí mrtvé vstávat. Zní to pochmurně, ale tak to není. Za příběhem se skrývá spousta naděje. A poučení. Protože při putování prochází kolem osady v podhůří, kde žijí živí a jejich vstanuvší mrtví, se kterými se ti živí nedokáží rozloučit. Je to příběh pro mládež, takže konec je jasný, i když ho tu neprozradím. Ale něco přeci jen prozradím. Těšte se na kostikozu :-)

27.04.2024 4 z 5

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

Ne, ne, ne! Naprosto s vývojem nesouhlasím! Samozřejmě vím, že autorka obyvatele Three Pines vykrmí dobrůtkama a pak je nechá zavraždit. Ale aby jeden z nich byl vrah?? Prosím, podezřelý být může. Vrah rozhodně ne! Vrchní inspektor Gamache se určitě spletl, aby autorka měla o čem psát v dalším díle. Jinak si to vysvětlit neumím. Důkazy jsou jen nepřímé. A já jsem důkaz, že je nutnost pokračovat ve čtení této série. Taky proto, že Ruth je čím dál nepříjemnější babice, Clara se postavila předsudkům a strašidelný dům se stal hotelem.

24.02.2024 4 z 5

Zemři, Kaine: Svatyně Zemři, Kaine: Svatyně Ludmila Svozilová

Co to bylo? A jak to jako skončilo? Lhář lže ulhanému lháři, který lže? Ech...Musím říct, že ačkoliv mi z toho jde hlava kolem, četlo se to výborně. Autorka nás vhodila do příběhu, který vypadá naprosto jasně a srozumitelně. Matylda nastoupila do práce, kde fotí módní katalogy a jeden šéf jí nadbíhá, druhý se jí straní. Pak začne idylka mizet, Sajn, ten co se straní, vezme Matyldu na focení ven a najednou fotí mrtvou holčičku a pak ji pohřbí. Matylda chce volat policii, Sajn jí to bez vysvětlení zatrhne. A pak už jen čtete a čtete, protože chcete zjistit, co se to děje. Matylda to chce taky zjistit, ale přitom to začíná vypadat, že tuší, že asi snad možná ví, proč děti umírají a nikdo to nikde nehlásí. S Matyldou je to jako s celým příběhem. Chvílemi se chová jako blbka, pak si vzpomene, že umí číst myšlenky, tak se něco dozvíme, aby nám to bylo vzápětí vyvráceno. A i další postavy jsou více méně podivné. Druhý šéf, ten co jí nadbíhá, se tváří, že se nic divného neděje. Jejich otec, majitel firmy, se zase chová jako bůh. Pak je tu tajemný spisovatel, co možná není tak úplně spisovatel. Cikánka, jež umí věštit z karet i číst z křišťálové koule...Mysteriózní thriller je naprosto přesné označení. Po dočtení tohoto příběhu chci hned číst další díl a pevně věřím, že se dozvím, co byla pravda a co lež!

12.01.2024 4 z 5

Nad českými zeměmi slunce nezapadá Nad českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Výborný příběh alternativní historie v čele s králem Tomášem I. Musím hodně pochválit autora, že předpokládal, že knihu budou číst i nevojenští amatéři a opatřil ji přílohami s vysvětlivkami šarží, porovnání válečných lodí atd. I letectvu se toto porovnání hodilo. Příběh sám je oslava české mazanosti. A jako v každé pohádce jsou tu ti hodní i padouši docela zřetelní, takže i konec je předvídatelný. Líbily se mi názvy lodí podle našich a slovenských měst. Potěšila mě rychlá karma Kirilla Rykova. I když se celý příběh v podstatě taktizovalo a vedla válka, bylo to poutavé čtení.

30.07.2023 4 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Jsem nadšená. Trochu jsem se bála, protože mnou dosud přečtené queer či LGBT příběhy byly prostě trapné či psané na sílu. Ale tohle byl tak neskutečně laskavý příběh. Napřed jsem si myslela, že čtu mutaci Sirotčince slečny P. Ale po pár stránkách už jsem byla Linusův stín a užívala si jeho povahu a následný rozkvět. A obyvatelé ostrova? Chceš s nimi být! A chceš poslouchat moudra dospělých. A to, že si hlavní postavy našly k sobě cestu, byl jen logický a naprosto nenásilný důsledek. Takže i další autorovy knihy jdou do čtecího pořadníku!

26.07.2023 5 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Malá rozsahem, velká příběhem. O Magdaleniných prádelnách už jsem četla, takže mě to až tak nedostalo. Líbilo se mi, jak citlivě autorka tu dobu popsala. Tématu se dotkla v podstatě jen okrajově. Je jen na nás, jak se k takové krutosti v duchu postavíme. Příběh je postaven na pár obyčejných dnech obyčejného muže, který vychovává 5 dcer. A to mu nejspíš usnadnilo rozhodnutí kudy jít a jak se zachovat. Srovnání s Vánoční koledou je na místě.

07.07.2023 4 z 5

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Fannie Flagg (p)

Už chápu rozporuplné reakce. Sice jsou v příběhu jen dvě časové linky, ale lidí jak píšťal u varhan. A ti lidé mají samozřejmě příbuzné a každej zná zase někoho dalšího. Takže ačkoliv se nacházíme převážně jen v pečovatelském domě Růžové zahrady a v Whistle stop cafe, není orientace snadná. Příběh samotný je zajímavý, ale nijak mě neuchvátil. Byl až moc pozitivní na to, kolik se v něm vyskytuje černochů a v jaké době. Bod navíc za výborné načtení Martinou Hudečkovou.

18.06.2023 4 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Vydařený příběh se vším, co k němu patří. Trápená hrdinka, nový svět, něco zlého, něco dobrého, něco záhad a něco náhod. K tomu magie v očekávaných i neočekávaných chvílích. A překvapivý závěr. Jsem zvědavá, jak to bude v dalších dílech pokračovat.

11.06.2023 4 z 5

Pobřežní cesta Pobřežní cesta Raynor Winn

Moc pěkný autobiografický příběh. A protože je ze života, tak má plusy a mínusy. Ponechme stranou situaci, do které se manželé dostali. Svět není spravedlivý. Překvapilo mě ale, jak se situaci rozhodli řešit. Až z textu se dozvíme, ze už v mladí chodili dálky. Takže nechápu jejich stravu. Neustále karamelové tyčinky? Když neměli dost peněz? A proč Ray pustila ke slovu svého manžela jen 2x? Zajímal by mě i jeho pohled. Zato popis krajiny a cesty mě nadchnul. I zmínka o místě pobytu Daphne du Maurier ( mys Gribbin Head). Konec je lehce neuvěřitelný, ale protože víme, że se to tak stalo, tak je poselství knihy jasné. Dobří lidé existují a nic se nejí tak horké, jak se to upeče.

30.05.2023 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Myslím, že kdyby nám Maas popisovala princip spalovacího motoru, budeme tajit dech nad sáním a kompresí, držet palce pístu a plakat nad výfukem :-) Fakt to se slovy umí. Nenapsala nic, co bychom neznali z jiných příběhů a přesto tu bichli přečtete jedním dechcem. Tamlin mě hluboce zklamal, fakt jsem věřila, že má nějaké dobré, skryté úmysly. Naštěstí skryté úmysly měl někdo jiný a je to sytě růžové. Feyre se také dál vybarvuje. Je trochu sobecká, ale to musí být, aby zvládla to, co musí. Nejvíc mě pobavilo, že i u víl prochází láska žaludkem. "Miluješ mě?" Přikývl. "Tak jez." Ovšem konec, ten je luxusní. Ten mě dostal. Četla jsem tu kapitolku 3x a až to tu dopíšu, dám si ji ještě jednou.

12.05.2023 5 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

(audio) Tedy tolik nesympatických osob v jedné knížce už jsem dlouho nezažila. Ale zajímavý poslech to byl. Poměrně dlouhá historie lásky. Ale čekat 51 let? To je trochu úchylné. Ale popis se mi líbil. Jak postav, prostředí, tak i kultury. Není to oddychovka, ale stálo to za to.

27.03.2023 4 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Výborný příběh o tom, jak je těžké, když se vám nechce plnit předpoklady a požadavky ostatních, když svůj život vidíte jinak a jinde než většina. Sally a Liss se potkaly ve správnou chvíli a i když to napřed nevypadalo, pomohly si.

30.11.2022 4 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé!!! Tedy skvěle napsané. Příběh ze Sudet samozřejmě strašný. Strašný, co jsou si lidi schopni sobě navzájem udělat. Seznam postav na začátku mě trošku vylekal, bez něho bych se asi zorientovala ryhleji. Krátké, úderné kapitoly jsou také skvělé, text utíká. A také je skvělé, že se vypravěči střídají a my tím pádem máme víc úhlů pohledů na dané období. A velké plus jsou i fotografie.

07.11.2022 5 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

Výborně, vyvražďování vesničky Three Pines v tomto díle nepokračuje. To se mi ulevilo. Pak se mi zase přitížilo, když mi došlo, že to bude tentokrát dost politické. Poměry mezi anglofonními a frankofonními Kanaďany neznám, takže mě to politikaření dost rušilo, ale uznávám, že bylo důležité. Celkově to byl jiný díl než obvykle. Inspektor Gamache udělal chybu a byl odejit na zdravotní dovolenou. A zase se připletl k vraždě. Čili co se postav týče, nikdo nevybočil. Beauvoir byl za elegána i ve sněhové bouři, básnířka Ruth byla protivná a Clara věčně upatlaná. Dějová linka s Olivierem se mi moc líbila. Ale nemůže se chlapec divit, že tak dopadl. Lhal kudy chodil a takovým se pak těžko věří. Napínavé od začátku až do konce.

17.06.2024 4 z 5