Nad Českými zeměmi slunce nezapadá

České střemhlavé bombardéry proti carským bitevním lodím. V polovině 19. století postihla svět katastrofa. Celé části zemského povrchu byly vymazány, hladiny oceánů se zvedly. Zanikly celé státy, jiné vznikly. Jedním z nich bylo Česko-slovenské království. V polovině dvacátého století je z království námořní velmoc s koloniemi a državami po celém světě. Kdo vládne mořím, vládne světu. Ale Češi nejsou jediný národ, který touží vládnout oceánům, jedním z největších hráčů na světovém poli je carské Rusko, které si brousí zuby i na česko-slovenské území. Carovo námořnictvo má drtivou materiální převahu. Aby Češi mohli vyrovnat síly, musí vsadit na novou, nevyzkoušenou zbraň. Námořní letectvo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289894/big_nad-ceskymi-zememi-slunce-nezapada-5S9-289894.jpg 4.1200

Kniha Nad Českými zeměmi slunce nezapadá

Franc

Tak jsem se zase po letech vrátil do světa, kdy trend udávají České země, a Ruská říše je stále tím, kdo si hraje na vládce světa, kterým touží být tak jako v naší realitě.

Kniha se čte bezesporu pěkně, není nouze o akci. Pomyslné misky vah jsou neustálené a není jasné do poslední stránky, která strana drží silnější závaží.

Autor vybudoval zajímavý svět, kde není místo pro slabé a váhavé. Prostě je jaký je a nic moc více se k danému nedozvíte. V konání a událostech lze najít paralely a náznaky korespondujicí s naším světem, ale ne v míře, aby si vybudovány svět nezachoval vlastní jedinečnost a svébytnost.

Kdo má zkušenosti s jinými knihami autora, najde v chování hrdinů jeho jasný rukopis. Opět se ale nemohu zbavit dojmu, že v každé knize musí mít autor svého Mirka Dušína s komplexem, který je třeba odhodit, aby bylo lépe.

Jako u jiných knih autorových jsem spokojen, spousta akce, politikaření, nepřátel na horizontu, i trochu toho patosu, který zabrnká na strunu češství.

A jelikož v reálném světě slunce nad Českými zeměmi slunce západá, musím počkat až opět vyjde, abych se mohl v dalším díle vydat na oceány spolu s Československým loďstvem vstříc dalším dobrodružstvím.

Lmslaver

Vím, že Honza Kotouč je machr na military/space operu, ale tenhle jeho krok do alternativní minulosti, kde je po globální katastrofě Česko-Slovenské království jedna z významných námořních velmocí, se ukázal jako skvělý tah. V první úvodní knize čtenáře moc neunavuje ohraným vojenským výcvikem (spíše je to jen okrajová záležitost, zdokonalování v letecké taktice špičkových pilotů) a jde rovnýma nohama do konfliktu námořních mocností. Námořní bitvy i zákulisní špionské a politické hry ani na okamžik nenudí. Autor vytvořil skvělý funkční svět, kde i vlastenecké srdce zaplesá, nezbývá mi než smeknout.

Ramiel

Moje první setkání s tímto autorem a určitě ne poslední. Zajímavý nápad s katastrofou, která změnila svět a rozložení států a jejich vojenských sil. Děj je jednoduchý a přímočarý. Jednotlivé postavy nejsou zpracovány kdovíjak do hloubky ani originálně. Setkáváme se u nich spíše s klasickými klišé o pilotech, námořnících, slavných otcích a "nezvedených" synech. Ale vzhledem k celkovému vyznění knihy to vůbec nevadí. A rozhodně zde platí, že v jednoduchosti je síla.

sel123

Tohle mi přijde ještě lepší než Centrální imperium. Asi, že jsem troch patriot a navíc rád alternativní historii. Zatím teda jen první část přečtena ale doufám, že i další budou stát za to. A jasně, nečekejte náročné čtení, prostě zábava.

Ales.BD
10.10.2021

Velké sny malého národa. Sympatické postavy a svižná akce. Plně srovnatelné s jakoukoliv zahraniční produkcí, jen nepadají jména jako Smith a Brown, ale třeba Tesařík a Melichar.

Marek82
03.10.2021

Na knihe je príťažlivá alternatívna história, ktorá je minimálne zo začiatku príbehu vítaným osviežením. Potom sa už s ňou veľmi nepracuje a tvorí len zaujímavú kulisu pre klasický príbeh o arogantných pilotoch, odvážnych kapitánoch a klasickom boji medzi dobrom a zlom. Príbeh trocha ťahá dole veľké množstvo postáv, v ktorých je ľahké stratiť prehľad a tým pádom nedostávajú veľa priestoru. Aspoň postavy pilotov sú ako tak popísané, hoci sa autorovi nepodarilo vyhnúť množstvu klišé. Celkovo však ide o atraktívny military príbeh z obdobia druhej svetovej vojny, kde sa bojovalo na mori a vo vzduchu a nie stláčaním gombíkov a vypúšťaním rakiet stredného doletu z ponoriek cez polovicu kontinentu. Interpretácia je bohužiaľ trocha amatérska, postavy nie sú hlasovo skoro vôbec odlíšené, čo neprispieva ľahkej orientácii vďaka ich množstvu. Každopádne si rád vypočujem aj druhý a tretí diel, ak sa podarí nahrať.

Denny456
15.09.2021

Moc pěkný. Alternativní historii mám rád a postavy jsou živé a uvěřitelné. Struktura alternativnho světa je taky poměrně reálná. Takže super.

mr.Zdenek
11.08.2021

Přečetl jsem první dva díly a docela se těším na další. Alternativní historie Českého království - velmi zajímavý nápad a dobře zpracovaný. Pouze srovnání s realitou už tak dobré není. Spíš mizerné.