Nad českými zeměmi slunce nezapadá

Nad českými zeměmi slunce nezapadá https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289894/bmid_nad-ceskymi-zememi-slunce-nezapada-5S9-289894.jpg 4 275 70

České střemhlavé bombardéry proti carským bitevním lodím. V polovině 19. století postihla svět katastrofa. Celé části zemského povrchu byly vymazány, hladiny oceánů se zvedly. Zanikly celé státy, jiné vznikly. Jedním z nich bylo Česko-slovenské království. V polovině dvacátého století je z království námořní velmoc s koloniemi a državami po celém světě. Kdo vládne mořím, vládne světu. Ale Češi nejsou jediný národ, který touží vládnout oceánům, jedním z největších hráčů na světovém poli je carské Rusko, které si brousí zuby i na česko-slovenské území. Carovo námořnictvo má drtivou materiální převahu. Aby Češi mohli vyrovnat síly, musí vsadit na novou, nevyzkoušenou zbraň. Námořní letectvo.... celý text

Hobo
08.02.2019 1 z 5

Ono se asi má dobře číst, jak Češi (a Slováci, tedy Čecho-Slováci s onou pomlčkou) začínají vládnout nejen nad tradičním územím. Nicméně pokud kniha neobsahuje hlubší poselství, což neobsahuje, jde nakonec o nudu...

MCGinger
06.02.2019 4 z 5

Zajímavá oddechová knížka plná vojenské hantýrky. Pro nadšence do létání a fantasty, kteří rádi přemítají "co by, kdyby" doporučuju. Chce to ale přenést se přes poněkud nedotaženou základní myšlenku oné katastrofy, hlavně za ni -1,5*.

ber-tram
22.01.2019 3 z 5

Brnkání na vlasteneckou strunu »co by kdyby?« nedoporučuji započít přílohovanými technicko-historickými reáliemi a autorovým přiznáním k vědomým přešlapům v dějinách. Znějí moc ambiciózně. Předchází jim zato děj pohříchu vlažný, zbavený převratnosti a přelidněný vojenskými figurkami s plochou dráhou životního letu. Svůdná alternativní historie tu vybudovala všehovšudy statické kulisy pro vyprávění docela krotké a seriózní. Kdejaký opravdový příběh leteckého esa z druhé světové či ad absurdum vypointovaná militantní sci-fi napumpují adrenalin do žil spolehlivěji. 4/19

matej6007
05.11.2018 5 z 5

Velmi dobré

Svitadan
03.11.2018 4 z 5

Dobře se čte a má jednoduchý poměrně přímočarý děj. Postavy ničím nepřekvapí. Vysloveně odpočinková četba. Autor se tváří, že má promyšlenou svojí alternativní budoucnost, ale nechal vzniknout svět na základě principu deus ex machina. Žádné ze zmíněných fakt není na škodu, pokud člověk bere dílo vysloveně jako odpočinkovou četbu.

Eyghon
22.04.2018 5 z 5

Normálně vůbec nečtu válečnou ani vlasteneckou literaturu, ale tohle bylo fakt dobré. Alternativní historie námořních a leteckých bitev mezi Česko-slovenským královstvím a Ruskem je napsaná bez mrtvých míst, takže jsem to přečetl za dva dny. Určitě to stálo za to a hned jdu do druhého dílu.

Vanekyj
19.02.2018 5 z 5

Mě se to líbilo, je to trochu přitažené za vlasy, ale je to ideální oddechovka pro fandy II. sv. války na moři, kteří jsou zároveň fanoušky národního hokejového týmu :-) Proč číst pořád něco o anglánech a amících, když to mohou být naši!

HugoMilhaus
06.02.2018 4 z 5

Přečetl, líbilo, byť průběhy bojů poněkud připomínají boje v Pacifiku za II sv. války. No ale co taky chcete s letadlovými loděmi vymyslet nového.. ;-).

hanak_v_exilu
28.12.2017 3 z 5

S bídou za tři. Upřímně, při pohledu na námět jsem v nic lepšího ani nedoufal. Je nepravděpodobný a tak křečovitě vymyšlený, že nutně poznamenal celý děj. Kdyby se autor trochu víc držel reality, nemusela by knížka působit tak brakově a s trochou dobré vůle by došlo i na boj flotil. I když pravděpodobně jen Česko-Rakouského námořnictva na vodách Jaderského moře. Á propos, jsem sám komu z knihy vychází Česko-(Slovenské) království jako horší varianta R-U? Slováků je v ději pomálu a Němci vůbec žádní. Když uvážím, že by Češi měli být ve svém státě menšinou a přitom se v ději nevyskytují jiné národy, vyjde mi z toho, že běžná praxe je dost možná ještě bezohlednější, než v tom neblahém "žaláři národů".

kudry
04.12.2017 4 z 5

S obavou jsem otvíral tuto knihu. Naštěstí zbytečně. Kniha mě chytla hned od začátku a dočetl jsem jí jedním dechem. Za mě super a doporučuji

Vavrec
25.07.2017 5 z 5

nevím čím to je, ale knihy od českých autorů si většinou nekupuji, vždy když jsem v knihkupectví a vidím knihu, kterou napsal český autor, tak ji prostě jen tak přejdu, mívám takový pocit, jako kdyby ty knihy prostě neměly být dobré, ale anotace této knihy mne přitáhla natolik, že jsem to risknul, a neudělal jsem chybu !! výborně se čte, příběh je poutavý , není to žádné narychlo splácané sci-fi , které by působilo příliš nerealisticky. jediná věc která se mi příliš nelíbila, bylo to jakou katastrofu autor zvolil, průběh oné bouře a celkově vzezření krajiny po ní mi připadá už moc přitažené za vlasy, ale budiž, celkově to na zážitku nic extra nemění. pomyslnou šestou hvězdu dávám za krásně zpracovaný obal :) !

pavelhek
23.06.2017 4 z 5

Pan Kotouč si sice pár zápletek vypůjčil z Honorverse, ale i tak se to dá číst.

Hadati
12.06.2017 4 z 5

Jedná se o alternativní historii, kdy sci-fi světová katastrofa vedla k tomu, že se Česko a Slovensko po této katastrofě z roku 1848 stalo světovou koloniální mocností ve stylu Britského impéria na počátku jeho koloniálních výbojů. Za nepřítele pak má carské Rusko. Příběh se pak otáčí jen kolem jedné významné námořní bitvy, která mezi těmito mocnostmi vypukla o sto let později, tedy v době, kdy se začaly prosazovat letadlové lodě. Kniha je tedy určena pro militaristy. Osobně se mi kniha líbila, protože bylo zajímavé číst o Česko-slovenském království, které odvážně oponuje ruské agresi. Českým čtenářům to může alespoň na chvíli trochu pozvednout vlastenecké cítění, i když ví, že se jedná jen o fikci.

Vok76
03.06.2017 5 z 5

Koupil jsem si knihu více méně ze zvědavosti, neboť o historii jako takové toho mám načteno poměrně dost, proč tedy nevyzkoušet tu alternativní. A ačkoli jsem neočekával žádný zázrak, byl jsem velmi mile překvapen. Jistě, kniha má slabší místo v její rozpracovanosti a možném obšírnějším popisu dobových reálií a faktů, ale třeba je to autorův záměr a jen lehce ochuzený čtenář se dočká více v dalším pokračování. Na které mimochodem, bude-li, se velmi těším. A co se zápletky a předvídatelného konce týče, nevadí. Vnímavý čitatel sice tuší, kterak rekovný český lev udolá svého soka, ale i tak jsem s jistou dávkou dychtivosti knihu přečetl za dva dny, prostě proto, že mě bavila. Tedy za mě ano, stojí za přečtení!

tomas5037
02.06.2017 3 z 5

Jak zde již bylo napsáno, srdíčko vlastence zaplesá! Nicméně kniha působí tak, že byla lehce ušita horkou jehlou. Nedostatky a nesrovnalosti, které autor vysvětluje na konci mi nepřišli nijak rušivé. Spíš mi vadila snaha obsáhnout dějově vše a zároveň se jakoby držet minimálního rozsahu. Myslím si, že by si děj zasloužil rozvést na minimálně dalších 100 stran. Přiložená mapa ilustruje geografii světa pouze částečně, neboť ukazuje pouze úzký výsek.

Zkrátka autor si mohl s dílem trochu více pohrát a knize by to dalo neskutečně moc. Zároveň je úsměvné, že jde o Česko-SLOVENSKÉ království, ale mezi postavami, kterých je opravdu hodně, není žádný Slovák :)

Óin
21.12.2016 3 z 5

Ano, jde o českou parafrázi Top Gunu. A ano, děj je snadno předvídatelný a hrdinové jsou takoví nějací papíroví. A potřetí ano, Drnkova alternativní druhá světová je podána zajímavěji. Ale musím se přiznat, že jsem se do toho ve finále začetl a najednou zjistil, že už jsem chtěl hodinu a půl spát...

jiri2737
28.11.2016 1 z 5

Po přečtení první kapitoly jsem odložil. Tolik času mi nezbývá, abych ztrácel čas čtením plytkých knih.

Boby17
20.11.2016 4 z 5

Právě jsem knížku dočetl a moc se mi líbila, tedy až na tu česko - slovenskou pomlčku. Ale to je můj problém, který nesnižuje kvality autorem předložené pohádky pro dospělé. A kdo již dříve četl knihy Miloše Hubáčka, jistě mnohé paralely najde. Oddechové čtení na pár večerů, které zahřeje u srdíčka.

Fantasysvet
03.10.2016

Byť je kniha Jana Kotouče široce rozkročená a dost přelidněná, což příběhu v první třetině trochu podráží nohy, jde o hodně zajímavý krok stranou. A to především díky zápletce, komplexnímu světu a preciznosti, kterou autor věnoval všem dobovým a vojenským reáliím. Proto potěší především fanoušky military. Ovšem pokud se nebojíte objevovat, nová a netradiční spojení ve světě literární fantasie, překvapí vás České země kvalitním příběhem.

V rámci alternativní historie válek pak Jan Kotouč lehce zaostává za Žábami v mlíku Jana Drnka.

tomas0528
27.09.2016 4 z 5

Zajímavá alternativní historie Česka. Pro příznivce alternativních historií a druhé světové války, je to dobrá kniha na odreagování.