Nad českými zeměmi slunce nezapadá

Nad českými zeměmi slunce nezapadá https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289894/bmid_nad-ceskymi-zememi-slunce-nezapada-5S9-289894.jpg 4 275 70

České střemhlavé bombardéry proti carským bitevním lodím. V polovině 19. století postihla svět katastrofa. Celé části zemského povrchu byly vymazány, hladiny oceánů se zvedly. Zanikly celé státy, jiné vznikly. Jedním z nich bylo Česko-slovenské království. V polovině dvacátého století je z království námořní velmoc s koloniemi a državami po celém světě. Kdo vládne mořím, vládne světu. Ale Češi nejsou jediný národ, který touží vládnout oceánům, jedním z největších hráčů na světovém poli je carské Rusko, které si brousí zuby i na česko-slovenské území. Carovo námořnictvo má drtivou materiální převahu. Aby Češi mohli vyrovnat síly, musí vsadit na novou, nevyzkoušenou zbraň. Námořní letectvo.... celý text

Steew
09.08.2016 4 z 5

Poměrně mě knížka mile překvapila. Velmi dobře a rychle se mi četla a bavila mě představa, že ČSR má flotily lodiček :). Není to žádné veledílo, nic extra jsem od toho nečekal, ale účel splnila a mile překvapila. 4*

Franc
27.06.2016 4 z 5

Od knihy se mi dostalo přesně to, co jsem od ní očekával. Od začátku tušíte, jak to asi dopadne, ale na čtivosti to neubírá. Kdyby nad českými zeměmi v neděli nezapadalo slunce tak rychle, zvládl bych jí během jednoho dne.

Příběh s pevně vymezenými mantinely, spoustou akce, hrdinu s komplexem, vítěze i poražené nadělil autor do vínku tomuto svému počinu. Ano, co si budeme nalhávat, to už tu bylo, je, ve spoustě dalších knih bude, ale přesto jsem se u čtení ani chvíli nenudil.

V době, kdy stávající vojenský potenciál našich ozbrojených sil nestačí pomalu ani na obsazení Milína, z Prahy vládne parta Hujerů, 1/2 světa si nás plete s Čečenskem, je příjemné ponořit se do světa, kde právě České země udávají tempo světovému dění.

Sirius
18.06.2016 4 z 5

Letecký bitvy, letci, špionáž, starosvětskost, "návrat do doby" kdy čest a přátelství nebyla jen slova, spousta postav, který si člověk oblíbí, a zajímavej svět, kterej si určitě zaslouží další knížky. Můžu jedině doporučit všem, kteří mají rádi alternativní dějiny, letadýlka, ale i dobrý příběhy

SONP
14.06.2016 4 z 5

Kdo vyrostl na knihách o čs. letcích ve službách RAF (počítám se mezi ně), toho tato kniha nadchne i přes to, že se v jedná o dílo patřící do řad fantastiky. Fantastický prvek ovšem spočívá pouze v tom, že došlo k blíže neobjasněné vesmírné události, která způsobila v polovině 19. století zmizení velké části eurasijského kontinentu východně Dukly, v důsledku čehož jsme se stali námořní velmocí s koloniemi po celém světě. Tady fantastika a alternativní historie končí a ve zbytku je kniha "jen a pouze" válečným příběhem - ovšem velmi poutavě a napínavě napsaným, takže všichni aerofilové budou jásat.

A je nad čím - mohou jásat nad autorem stvořenými střemhlavě bombardujícími aeroplány značek Tatra, nad hrdinnými českými vojáky (mezi něž patří i klasická rekvizita všech leteckých příběhů - letec s ohavně popáleným obličejem, český Maverick s otcovským komplexem a také pilotka plnící roli české Eowyn), nad plavidly s názvy jako "Jan Hus", "Blaník" a "Karel IV." a při tomto jásání si tak trochu spravit dojem z reality, v níž vojenské úspěchy našeho národa rozhodně nebyly takto blyštivé.

I přes to, že Československo je v této knize monarchií, je kniha příjemně prodchnuta prvorepublikovým duchem (trochu mi připomínala Bandžuchovu Republiku, i když ta byla samozřejmě spíše magicky než válečně zaměřena) a i méně národovecká srdce zaplesají nad tím, jak český národ neskonal a nástrahy cara vší Rusi slavně překonal. Jen škoda, že autor se více nevěnoval politické alternativní realitě a tak se nedozvíme, jak to vlastně v čs. konstituční monarchii chodí a třeba i jaká je její běžná každodenní realita. Přitom podle příloh o tom přemýšlel a měl k tomu nakročeno. Třeba to ale napraví tím, že stvoří sérii z tohoto světa - já bych ji tedy četl určitě. Pokud by i v tomto směru popustil uzdu své fantazii, mohl mít u mne ještě o hvězdičku více. 80%

dawenl
29.05.2016

tahle kniha je kniha nebo je to komiks???

Brace
25.05.2016 3 z 5

V doslovu se dočteme, že tato kniha byla autorovým splněným snem. Bohužel splněný sen autora se již nemusí rovnat splněnému snu čtenářovu. V přílohách knihy najdete poměrně zajímavý vývoj světa po katastrofě a myslím, že kdyby s ním autor pracoval i v hlavním příběhu, knize by to jedině prospělo. Takhle jsme dostali pouze cca 300 stran bitvy mezi dvěmi znepřátelenými mocnostmi, kdy jsem se ztrácel mezi množstvím jmen a hodností, což bylo něco, co mi úplně nešlo pod nos. Kniha, kterou málokdo bude číst podruhé.

dan-sam
03.05.2016 3 z 5

Náhodně jsem bloumal knihkupectvím, když tu na mne doslova vynadala obálka - opravdu, něčeho takového si příznivec českého letectví nemůže nevšimnout. I nechal jsem se zlákat a vrhnul se do čtení. Kniha splnila má očekávání asi tak napůl - předkládána alternativa je zajímavá, představa silného českého státu svůdná, ale trochu mě tam rušily dvě věci: jizvy po Velké katastrofě (snad se autor nebude hněvat, když jej srovnám s Karlem Čapkem, jehož mloci změnili chod dějin méně násilně) a Česko(-)slovenské království. Omlouvám se, ale asi už mám příliš zažité republikánské uspořádání zemí koruny české (abych tak volně navázal).
Vlastně mi celkově přišlo, že ohromný potenciál zůstal nevyužit. Ano, při souhrnu českých lodí s jejich názvy člověk nemohl přestat a chtěl vždy alespoň ještě jedno další jméno, ale kupodivu nejzajímavější mi přišla zmínka o konzumaci chleba s paštikou na...ale to je vlastně jedno. Takových bytostně českých momentů tam ale bylo jen pár, až jsem si někdy říkal, že by stačilo Lukáše vyměnit za George nebo Jana za Johna, místo Čáslavi dosadit třeba Bigin Hill a vyšlo by to nastejno. Nicméně odvaha pustit se v českých zemích dočítal odvážné fantasy, ta se rozhodně cení. Knihu tak čeká čestné místo vedle Žab v mlíku, kdyby pro nic jiného, tak pro nádhernou obálku.

Tazz1
30.04.2016 4 z 5

Takže co napsat. Na knihu jsem se moc těšil a dá se říci, že mě nezklamala. Je vidět, že je autor hodně ovlivněn tvorbou Davida Webera, kdy popisuje různé politické představitele, ale nejde až do takové hloubky ...naštěstí, protože tohle na Weberovi nesnáším. Rovněž paralela, kdy daleko slabší české království (podobně jako Mantichora) díky technologické převaze vítězí nad daleko silnějším agresorem Ruskem (Haven). Nicméně co ale Jan Kotouč odbyl, to jsou popisy bojů. V tomto se svému vzoru neblíží. Ano, pár hezkých popisů bylo, respektive náznaků, ale pak jako by to autora přestalo bavit a ke konci knihy se již omezil jen na výčet výsledků, prostě statistika toho, co se stalo. Naopak víc jak pětinu knihy tvoří přílohy, kde je popisován alternativní svět do kterého je kniha situována. Pokud to tedy znamená, že budou z tohoto světa další knihy, pak to beru. Pokud ne, je to hodně špatně využité místo. Jinak co se děje týče, je až moc vidět, jak je autor ovlivněn Top Gunem, tedy hrdina s komplexem že svého otce, který se po ostré akcí sesype a až po rozhovoru se starším důstojníkem, který jeho otce znal, se "Maverick opět zapojuje". Stejně jako fešná instruktorka. Rovněž ovlivnění bitvou u Midway a zkázou americké letadlové lodi Yorktown...holt Hubáček se nezapře :-) . Jen prostě kdo tato fakta zná, ví , jak se bude děj dále vyvíjet. Ale četlo se to dobře a uvidíme, zda budou další knihy z tohoto světa.

trudoš
28.03.2016 3 z 5

Jak mě nadchly kulisy alternativního světa, tak zklamala prvoplánovost zápletky. Kdyby šlo o autorův první román, neřeknu ani popel, ovšem začátečníkem už Jan Kotouč není nějaký pátek. Čekal jsem tedy něco víc než schéma, ve kterém je asi tolik inovace, jako v silvestrovském televizním vysílání. Což ještě zhoršuje ústřední motiv, o kterém z reálné historie všichni víme, kam přesně směřuje.
Když ale opomenu odbytou koncepci, má kniha všechny propriety k pobavení, hledáte-li odpočinkovou námořní militárku. Stylistika nekomplikovaná, charaktery jasně dané, děj plynoucí v přesně vyznačených kolejích. Největší předností je samozřejmě prostředí, které potěší každého se lvíčkem vytetovaným na prsou. Netradiční uspořádání Evropy první poloviny 20. století má své kouzlo už od katastrofy zvané Velká bouře, která změnila tvář matičky Země. Jak jsou však karty nádherně rozdané, samotná hra už trochu skřípe, především kvůli neobratnému politickému zjednodušování a žoviální armádní familiérnosti.

czKarlos
27.03.2016 5 z 5

Knihu a autora jsem náhodou objevil před několika měsíci na Facebooku. V té době byla kniha ještě nevydaná, ale už byla zveřejněna mapa světa po Velké Bouři a krátký popis děje. Ač jsem v té době moc nečetl, tak mě to zaujalo a po prvních dvou kapitolách jsem vyhlížel vydání knihy.
Knihu jsem zakoupil v den vydání a ještě ten večer přečetl prvních 100 stránek. Druhý den ve vlaku dalších sto a o dva dny později zbytek. Během přestável ve čtení jsem na knihu stále musel myslet, skoro se mi ani nechtělo do hospody :D
Nad českými zeměmi slunce nezapadá je kniha, která čtenáře nepustí. Od začátku do konce se něco děje, svět je krásně vymyšlený, události popsány do detailu. Ač je konec trochu předvídatelný, je vše stále hezky popsáno a do poslední chvíle se něco může zvrtnout.
A hlavně si člověk může u této alternativní historie trochu pohonit vlastenecký ego :)