Miro67 Miro67 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Šla nalevo. Přežila. Ale přesto neměla vyhráno. Tíživé vzpomínky i pocity viny, že ona byla příčinou smrti blízkých udělaly z Hany šestadvacetiletou stařenu, tu černou vránu v poválečném městečku. Snad jen láska sestry a později neteře je schopna jí dát alespoň občas zapomenout.
Peklo, kterým si přeživší prošli, není možno nikdy zapomenout a ani my bychom neměli.

30.12.2019 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Dnes, kdy chci psát svůj komentář, došlo na Karvinsku k důlnímu neštěstí s jednou obětí. Přes všechna zabezpečení a s moderní technologií. Jak nebezpečná to tedy musela být práce před více než sto lety. Přesto do dolů fáraly stovky horníků, aby zajistili obživu svým rodinám. A právě proto začínali každou směnu modlitbou.
Příběh je kronikou jedné oblasti, založený mimo jiné i na vyprávění starousedlíků. Přináší také nový pohled z hlediska národnostního z kraje, kde polština spolu s češtinou zněla ve všech chalupách. Ale díky válce a později politickým manévrům poválečných vlád byly vytyčeny hranice, které rozdělily nejen město Těšín, ale i mnoho rodin. Určitě knihu doporučuji.

12.01.2023 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Bažina byla její jedinou skutečnou rodinou. Již od malička jí osud rozdal špatné karty. Přesto z ní vyrostla úžasná, nezlomná a i bez škol vzdělaná dívka. Potká i mezi lidmi svou spřízněnou duši? Budou obyvatelé městečka schopni uznat její osobnost nebo pro ně navždy zůstane jen holka z bažiny?
Velmi silný a dojemný příběh. Neprohloupí nikdo, kdo se do něj ponoří.

17.05.2021 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Tak tato kniha vezme za srdce a nepustí. Už od druhé kapitoly, ve které otevřete Danův dopis, musíte číst. Doufáte, že dvě tak milující bytosti musí dostat šanci se znovu najít.
A ruku na srdce, kolik z nás dostalo v životě alespoň jeden takový krásný dopis.

07.03.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Cácora v nás žádné sympatie nevzbudí. Ale podívejme se na to z druhé strany. Jací bychom byli my, když bychom vyrůstali v domě, kde láska nemá šanci? Kde jediného objetí se dostane od člověka, od kterého ho vůbec, ale vůbec nechceme. V domě, jehož základní kámen i každičká cihla je tvořena lží.
Po mediálním humbuku kolem knihy už víme, co čekat. Ale kdo páchal zrůdnosti je nečekané. Natolik nečekané, že ani sociální pracovnice o této možnosti neuvažuje a po nesmělém pípnutí "Zneužíval mě" tomu stále nechce věřit. Zvolené řešení nebylo možná zrovna nejšťastnější, ale Cácora byla jediná ze všech žen v domě, která se násilníkovi postavila do cesty.

16.08.2023 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Kniha není typická detektivka, spíše sonda do života lidí z malé, bohem zapomenuté vesničky. Vesničky, kde rodinná tajemství mají mnohem větší váhu a hlavně vliv na vztahy obyvatel, než jak by tomu bylo ve městě. Vesničky, kde i těch několik málo lidí je vlastně směsicí různých národností, jež se vytvořila nucenými přesuny pod taktovkou vlád. Němci při příchodu do sudet, Češi, vracející se po válce, slovenští Rumuni, kteří sem byli nalákáni planými sliby. Ač chtěli žít každý dle svých tradic, jejich osudy se v průběhu let prolínaly a vyústily ve zločin.

07.03.2022 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Jsem dítě ze západu Čech a nikdy jsem se nepotkala s dětmi řeckého původu. Proto mne překvapilo, že je tu taková velká komunita.
Autorka skvěle vylíčila růst a vývoj jednotlivých postav, takovým reportážním způsobem, bez hodnocení. To nechala na nás čtenářích. Dlouhé časové období ukázalo, jak se tito vyhnanci sžívali se svým novým domovem, radost z určitého, pro ně dosud nevídaného blahobytu, jež se mísila se steskem po domově. Jak oni jako cizinci vnímali a reagovali na politické změny, které obracely životy vzhůru nohama i našincům. Zajímavé byly i vsuvky vedlejších postav, které objasnily některé záhady.

Sama jsem prožila tři dekády v cizině, vím tedy jaké to je být daleko od domova, co trápí českou komunitu (pochopitelně spolu se slovenskou, v dálce jsme zůstali jednou rodinou). Pochopitelně po mnoha letech k tomu patří i pocit vykořenění - "A my už tam taky nepatříme. Nejhorší na tom je, že nepatříme nikam."

27.08.2022 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Dan. který nemá nic, natahuje ruku a když dostane, chce ještě víc. Catherine je materialistická snobka do morku kostí. Jenna nemá ráda vůbec nikoho. A těmto třem sourozencům brutálně zavraždí rodiče, stanou se podezřelými pro policii, zároveň podezírají jeden druhého. Jedno ale mají společné, jsou rádi, že je otec mrtev a zajímá je jen jeho poslední vůle. Jsou typickými potomky svého otce.

26.11.2022 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Psycholog se nám nabourá do hlavy, ajťák do počítače. A oba jsou schopni nadělat pěknou paseku. Soukromí člověka je už asi hodně vzácné zboží.
Napínavý thriller, neotřelý nápad a sympatický vyšetřovatel. Sečteno podtrženo, jedna kniha nakonec nabízí tři zločiny. Určitě budu v sérii pokračovat.

15.01.2023

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

"Co s tím uděláš?"
Kniha nabitá emocemi a evokující tolika otázek. Je psána trochu pozpátku. Hned na první stránce víme, jak to dopadne. Ale postupně se dozvídáme PROČ to tak dopadlo. Hlavním tématem je síla mateřství ("dítě má právo vyrůstat s matkou"), ale i Mia vlastně dceru zcizila (určitě jejímu otci). Má tedy právo rozpoutat boj o malou Mirandu? Elena je zcela na straně své dávné přítelkyně. Ale musí kvůli tomu zneužít postavení novinářky, aby se mohla vrtat v Miině soukromí? Jaký přístup by měl volit rodič ke svým teenagerům, kteří se cítí tolik dospělí a přesto jsou stále děti potřebující lásku a pochopení rodičů?
Psáno velmi zhuštěnou formou, nejde číst v metru či s rodinou u puštěné telky. Na jedné stránce se prolíná současnost s minulostí a často je napovězeno, jak daná situace skončí i za mnoho let. Mezi řádky je dalších dvě stě stran.
Mimochodem. Podle příběhu byl natočen seriál s Reese Witherspoon v roli Eleny. A já ji na každé stránce přímo před sebou viděla.

29.01.2022 5 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

"Prostě jsem je začal lovit, Terenci"
Číst tuto knihu ve dvaceti, řeknu Hustý. Ale je mi o hodně víc, více je už i mým dětem a tak snad jim již tato propast nehrozí. Proto se musím ptát sama sebe, ač ctím zákony, zda jsem schopna Walta soudit. Protože pokud nejde o děti, nejde o nic.
Kniha útlá a přesto v ní je řečeno vše. Kniha téměř bez drastických popisů života narkomanky, ale v duchu to celé vidíte před sebou. Což ještě umocňují příběhy o holčičce Taje. Není to lehké čtení . A zkušenosti spisovatele - kriminalisty dávají tušit, že skutečnost může být ještě horší.

04.06.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Mlčení ( z otcovy strany) vedoucí k nedorozumění, zášti, strachu a v konečném důsledku zničením rodinných vztahů a Bohdanina dětství.

28.08.2020 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Dva cizinci uprostřed mrazivě krásných, mrazivě krutých hor. Jejich odhodlání krok za krokem dojít až k nejbližšímu lidskému obydlí i víru, že se jim to podaří, nelze jinak než závidět.
A je možné, aby Bena dvakrát za život potkala tak neuvěřitelná láska?? Je. Protože ona ho nepotkala. On ji svým charakterem budoval, hýčkal a byl za ni každý den vděčný.

09.02.2021 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

I když bych tuto detektivku určitě nenavrhla na knihu roku, 4 hvězdičky si zaslouží. Je napsaná čtivě, nechybí ji napětí. Od počátku brojí proti spravedlnosti určované společenským žebříčkem. A vyšetřovatelský postup Eriky je asi opravdu možný jen v knize. Být jejím šéfem, raději odejdu do předčasného důchodu.

24.04.2017 4 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Název napoví, kde hledat pachatele. Jenže s postupujícím vyšetřováním je těch blízkých čím dál více a každý má svůj důvod Daisy ublížit. Já patřím k těm, kdo záhadu nerozlouskl a proto mne konec opravdu překvapil a vlastně i potěšil.

19.11.2022 4 z 5

Po několika stránkách jsem zjistila, že kniha je celá psaná pouze formou dopisů. To nedám. Chtěla jsem odložit. Naštěstí jsem to neudělala a o totéž prosím i vás. Protože se jedná o nádherný příběh, co duši pohladí. Postupně zjistíte, že jste se kouzlem přenesli na ostrov Guernsey a stali se členem spolku. Někteří jeho členové jsou prachobyčejní lidé, jiní vyjimeční, mají své lidské chyby. Ale všechny je spojuje to, co nás všechny tady na databázi. Knihy.

16.04.2020 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Síla lásky k vlastnímu dítěti versus zlo. Jenže tady vlastní dítě není vlastní. Přesto jsou oba chlapci milováni nadevše. Naproti tomu zlo (Miles) nemiluje nikoho, proto se zdá neporazitelné.
Velmi zdařilý psychothiller, napínavý od samého začátku.

20.12.2021 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Každý svého štěstí strůjcem.
Kniha nabízí náhled do menší nemocnice, práce v ordinaci i na operačním sále. Běžné vztahy mezi zaměstnanci,řevnivost i korupce. Hlavního hrdinu však nemohu litovat. Nechci prozrazovat, ale své povolání si vybral sám a s ním i určité lidské a společenské povinnosti. A dokud se se svými démony nepopere, měl by se alespoň dočasně přesunout z chirurgie na jinou pozici.

20.01.2021 4 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Myška mrňavá, ale ví o všem. Knížka útloučká, ale nabita emocemi a lidskostí.
Žijeme vedle sebe pod jednou panelákovou střechou a nic o sobě nevíme. Změnilo by se to, kdybych tuto knížečku hodila všem sousedům do schránky? Díky své útlosti by v pohodě škvírkou prošla.

28.06.2023 4 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Malá vesnice, kde jeden vidí druhému do talíře. Ale opravdu se tak dobře znají?
Případ tří ztracených chlapců v žádném případně nemůže nechat čtenáře klidným, jeho vyřešení je však další lidskou tragédií. A spravedlnost nemusí vždy zvítězit.

04.05.2022 4 z 5