Mirin1349 Mirin1349 komentáře u knih

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Málokdy se stane, že knížka je ve skutečnosti daleko zajímavější než anotace, ale v tomto případě tomu tak bylo. Tématicky je kniha hodně podobně laděna do knih od B. A. Paris, taky je plná zvratů a když už si myslíte, že víte, jak to bylo, zase Vás autorka překvapí. Kapitoly jsou krátké, přispívá to k dynamickému čtení. Vynikající a znepokojivé čtení, jsem nadšená.

24.10.2019 4 z 5

Útěk z Treblinky Útěk z Treblinky Chil Rajchman

Jedná se o krátké popisné vyprávění přeživšího vězně z tábora. Možná je to strohým stylem vypravování, ale kniha mě nezasáhla tak, jak bych čekala. Celkově jsem se nedozvěděla nic nového nebo šokujícího, co bych si už nepřečetla jinde. Spíš bych knihu doporučila pro žáky základních a středních škol jako osvěžení výuky.

23.10.2019 3 z 5

Po knížce jsem sáhla prakticky hned po dočtení Literárního spolku Laury Sněžné a musím říct, že Magický průvodce městem pod pahorkem byl možná ještě lepší čtenářský zážitek. Kdo z nás si občas nepřehrává některé chvilky života jako film. Určitě to není literatura pro každého a také myslím, že na její čtení musíte mít náladu, ale já jsem z finského podivna a magického realismu nadšená. Bude to znít asi praštěně, ale osvědčilo se mi nechat se knížkou pohltit a naladit se na příběh, vypnout racionální uvažování a vrátit se do dětských let, kdy člověk viděl svět jinýma očima. Za nápad s alternativním koncem dávám plný počet.

22.10.2019 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

První díl série o soukromém očku Cormoranovi mě příliš nenadchl, ale aspoň mě tam bavilo špičkování Cormorana a Robin a fakt, že tam není příliš krve a brutality, jako jsem poslední dobou zvyklá. Pokračování mě ale bohužel zklamalo ještě víc. Příběh byl neskutečně zdlouhavý a chvílemi mi přišlo, že i uměle natahovaný. Dialogy tam taky moc nefungovaly a celkově jsem se do čtení musela nutit. Posledních pár desítek stran jsem opravdu rychle přelétla, jen abych se dozvěděla pachatele a abych neodcházela od „rozdělané práce“. Pokračování už asi šanci dávat nebudu.

21.10.2019 2 z 5

Cena za dokonalost Cena za dokonalost Céline Raphaël

Všechno důležité o knize už bylo řečeno, je to velmi silný příběh ještě silnější a neuvěřitelně houževnaté malé holčičky a později dospívající dívky, která si prošla peklem. Hlavně první půlku knihy jsem prostě jen nechápala, jak se ten nejbližší může proměnit v takového tyrana. Věřím, že se to děje častěji, než by nám bylo milé vědět. Co ale nechápu a nikdy nepochopím, že někdy může vlastní máma tak zavírat oči před tou hrůzou. Nechápu, kde Celine vzala tolik síly, aby ji ještě obhajovala. Pro mě je snad větším zločincem tohoto příběhu nečinná matka než tyranizující otec. Hodně silný příběh, dojem ještě umocňuje fakt, že je podle skutečné události. Kniha je velmi čtivá, jestli se to tak dá říct, tak se mi moc líbila.

18.10.2019 5 z 5

Neslyšno Neslyšno Richelle Mead

Neslyšno bylo moje první setkání s autorkou, zaujal mě neotřelý námět i překrásná obálka. Na začátku je vylíčen pochmurný život a životní úděl obyvatel, kteří žijí na hoře. Líbil se mi popis procesu, kdy hlavní hrdinka opět začne slyšet a vnímá všechny zvuky poprvé. Byl to krásný pohádkový příběh, který by s přehledem mohl být skvělou počítačovou hrou.

17.10.2019 5 z 5

Dům na kopci Dům na kopci Shirley Jackson

Mám z knihy rozporuplné pocity. Staré domy jsou skvělým příslibem tajemna, pořád jsem čekala, kdy se napětí nakonec dostaví, ale nedočkala jsem. V půlce knížky bylo i pár pasáží, u kterých jsem se skoro musela smát, několik situací bylo opravdu absurdních a komických. Kdyby to byla horká novinka, myslela bych si, že si při psaní autorka něco zobla. Na druhou stranu, když si uvědomím, že kniha je z konce padesátých let, tak jsem schopná mírně přimhouřit oko. Závěr to také trochu napravil.

16.10.2019 2 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Autorka opět nezklamala, vyloženě se vyžívá v hledání neotřelých témat a zajímavých míst, kde se zločin stane. Nejinak je tomu i v případě knihy Hlasy, která nás zavede so salcburského sanatoria pro duševně nemocné. Rozuzlení bylo překvapivé a nečekané, navíc Florin a Beatrice jsou sympaťáci, bavili mě. Těším se na další díl.

15.10.2019 4 z 5

Anglický zabiják Anglický zabiják Daniel Silva

Námět zněl slibně, ale to byla asi taky jediná věc, kterou bych na knížce vyzdvihla. Styl psaní mi přišel spíš jako ze 70. let, nesetkala jsem s ničím takovým u současných autorů. Nevím, jestli mi nesedl jen autorův styl nebo obecně nejsou špionážní romány pro mě, ale bylo to takové hodně těžkopádné čtení.

15.10.2019 2 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Nalákal mě zajímavý název spolu s moc hezkým přebalem knihy. No a obsah to všechno strčil do kapsy. To byl tak krásný příběh! Od začátku jsem si nemohla pomoct a měla jsem úsměv na tváři. Knížka krásně popisuje přátelství mezi tučňákem a jeho zachráncem, ukazuje, jak tak malý tvoreček mohl tak moc zasáhnout do životů jiných. Konec byl dojemný, ale celkově knížka opravdu zahřála u srdce. Moc se mi líbily cestopisné části i pasáže, které nám trochu lépe poodkryly politické poměry v Argentině v 70. letech. Knížka hrála taky velice nenásilně na ekologickou strunu a plusové body také přidává fakt, že je příběh podle skutečné události. Moc děkuji haki34 za odkaz na video. :)

14.10.2019 5 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Překvapilo mě, jak se dá takový příběh celkem slušně vykreslit na tak strašně malém počtu stran. Rozsahem to bylo opravdu moc krátké, nestačila jsem se rozkoukat a už byl konec, spád se tomu upřít nedá, ale pár stran navíc příběh snesl. V půlce čtení jsem si pak vzpomněla, že jsem kdysi seriálové zpracování viděla a musím souhlasit s předešlými komentáři, seriál byl opravdu o notný kus lepší, což není dobrá vizitka. Nejsem si jistá, jestli po další knize od autora ještě sáhnu.

10.10.2019 2 z 5

Temné říční proudy Temné říční proudy Sharon J. Bolton

Po skvostném prvním dílu jsem si chtěla ostatní díly série dávkovat, abych si nevyčerpala skvělé čtivo tak rychle. Nepodařilo se a všechny 4 knihy série jsem přečetla během měsíce. I tento poslední počin se četl jedním dechem, opět tam bylo skvělé prostředí, moc se mi líbily kapitoly věnované pohledu různých lidí, dostalo se mi i hezké lekce bylinkářství. Dana se nám v tomto díle ještě více otevřela a je lidštěji vykreslena. Mark a Lacey je kapitola sama pro sebe. Doufám, že vyjdou ještě další díly.

09.10.2019 5 z 5

Byla to taková kouzelná pohádka pro dospělé. Už podle názvu a anotace se nedá čekat nic jiného, než krásný magický příběh, s jehož dějem se dá tak krásně plynout. Souhlasím, že český překlad jmen spisovatelů nebyl až tak úplně doveden k dokonalosti, ale třeba Potvůrkov s postavami v něm se mi líbil moc. Obecně miluji otevřené konce, dává to čtenáři další bonus v podobě přemítání, jak by to mohlo být dál. Navíc u takovéhoto díla by snad člověk ani nečekal, že mu bude vše polopaticky vysvětleno. Začetla jsem se hned od první stránky a rozhodně mám v plánu si brzy přečíst i další knihy autora.

08.10.2019 5 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

Třetí díl série byl naprosto skvělý, kvalitou skoro dosahoval prvního dílu a rozhodně o dost převyšoval předchozí Volavku. Bude to asi znít zle, ale vážně moc oceňuji, že se autorka pustila do vraždění dětí. Strašně ráda si přečtu příběh, kde to prostě s těmi slabšími nedopadá dobře. Od půlky knihy jsem byla přesvědčená o tom, že vím, kdo je vrah, ale konec mi ukázal, že jsem se pěkně spletla. Lacey a Mark jsou sympaťáci, bylo by fajn, kdyby se už konečně dali dohromady.

07.10.2019 5 z 5

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Děj se opět odehrával v zajímavém prostředí a zápletka byla nápaditá. Moc se mi líbilo špičkování Lacey a Marka. Styl psaní mě nutil číst pořád dál, autorka prostě umí psát velmi čtivě. Určitě tomu napomáhá i vyprávění z pohledu různých osob. Možná byla laťka prvním dílem nastavena hodně vysoko, a proto se wow efekt nedostavil, nicméně to nic nemění na tom, že se mi kniha moc líbila a rozhodně se brzy pustím do dalšího dílu.

03.10.2019 4 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Příběh je poutavý a autor má dar tak výborně popisovat a vykreslovat, že se opravdu cítíte být součástí toho kouzelného světa. Skvěle tam vnímáte teplo domova u Hempstokových na farmě i strach při toulkách tajemnou přírodou na hranici reality. Pro čtení je ale potřeba mít trochu otevřenou mysl a hodně fantazie. A taky myslím, že na ni musí mít člověk náladu. Mně se ale trefila skvěle. Knížka je útlá a čte se jedním dechem, byla to taková krásná poetická jednohubka pro děti i pro dospělé, kteří se do dětství rádi vrací.

01.10.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Námět je perfektní. Záhadné místo, ztracené výpravy, částečně prokazatelně reálné údaje… To je skvělý koktej. Líbil se mi i styl vyprávění – přepis rozhovoru, spoustu faktů jsem si paralelně hledala i na internetu, což jen podtrhne autentičnost. Neřeším, jestli ve skutečnosti je příběh pravdivý nebo není. Chtěla jsem si přečíst něco napínavého a děsivého. No a to je právě kámen úrazu. Čekání na nějaké větší napětí bylo jako čekání na Godota. Prostě pořád nepřicházelo, ale pořád se o něm mluvilo. Na to, jakou publicitu kniha má, jsem čekala o dost víc.

30.09.2019 3 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Četla jsem Hadrového panáka, který byl pro mě obrovským zklamáním, proto jsem se Loutkáři dlouho vyhýbala. Nakonec jsem mu dala šanci a oproti předchůdci jsem byla snad i nadšená. To, co mi chybělo v předešlé knize, jsem tady našla. Zápletka byla skvělá, vyšetřovatelka Baxterová daleko méně pije, takže je nejen snesitelná ale snad i sympatická. Jestli se to dá říct o knize, tak je tam hodně akčních scén a myslím, že by z ní byl moc dobrý film. Kdybych nečetla Panáka, nic se nestane, sice se na něj hlavně na začátku odkazuje, ale příběh je postaven dobře sám o sobě a nebude tolik vadit začínat až Loutkářem. Jestli bude pokračování, určitě do něj půjdu.

25.09.2019 4 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Tak se zdá, že jsem právě našla novou oblíbenou autorku a vyšetřovatelku. Nejradši mám knížky, které mě vtáhnou do děje prakticky od první strany, a přesně to se mi stalo s touto knihou. Zasadit příběh o Jacku Rozparovačovi do současnosti je skvělý nápad. Přijde mi, že to asi nikdy nebude vyčpělé téma a autorka se toho zhostila skvěle. Příběh měl všechno, co by měl mít – přesně odměřenou dávku brutality, napínavý děj skrz naskrz, pěkných pár dějových zvratů, sympatickou Lacey i její kolegy… Moc se těším na další pokračování.

25.09.2019 5 z 5

Polámané panenky Polámané panenky James Carol

Tak tohle se ale moc povedlo! V drtivé většině knih se setkáváme s detektivy, kteří vykazují rysy rozhárané osobnosti s neutěšeným osobním životem. Všichni by mohli říkat detektivovi Jeffersona Winterovi pane, protože mít za otce sériového vraha, to už je jiný level. Kupodivu se mi líbil i styl vyprávění, kdy se střídá první osoba vypravěče Wintera i třetí osoba u zúčastněných osob. Při popisu mučících nástrojů jsem neměla úplně příjemné pocity, autor umí psát opravdu sugestivně. Je to skvělá napínavá detektivka a rozhodně si přečtu další Winterův případ.

20.09.2019 4 z 5