Mira7 Mira7 komentáře u knih

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Napsat krátký komentář je pro mne docela obtížné. Novodobou českou literární tvorbu příliš nesleduji, proto jsem ke knize přistoupil v duchu hesla "počkáme a uvidíme". Tak hluboký a silný příběh jsem nečekal. Není to jen příběh dvou nezlomných, ale téměř sociologická / historická sonda do jednoho století. Trpkost, hrůzné události / nejen / 50. let a humor. K tomu úryvky z Rudého práva. Knihu určitě doporučuji přečíst.

15.04.2020 5 z 5

Síla introvertů Síla introvertů Sylvia Löhken

Přečtením této knihy jsem pro tuto chvíli uzavřel kruh čtení na obdobné téma. Četlo se mi dobře, věci jsou popsány dost přesně a výstižně. Autorka zjevně ví o čem a pro koho píše. Je skvělé, pokud je kniha významově a obsahem příručkou psaná literárně. Otevírá se tím daleko širšímu publiku a zanechá dojem.

10.04.2020 5 z 5

Jak prokouknout kolegy i obchodní partnery Jak prokouknout kolegy i obchodní partnery Joe Navarro

Čtivě psaná praktická kniha. Vysvětlí spoustu věcí, které jinak leckdo ani nepostřehne. Mnoho užitečných informací, které pomohou zlepšit vnímání okolí a jeho projevů a názorně vysvětlí bohatý slovník nonverbální komunikace.

25.02.2020 5 z 5

Průvodce pro vysoce citlivé lidi - Jak prožít šťastnější a vyrovnanější život Průvodce pro vysoce citlivé lidi - Jak prožít šťastnější a vyrovnanější život Judith Orloff

Mile a čtivě psaná knížka. Část se sice prolíná s knihami o psychologii, ale to ani jinak nejde. V tomto případě je kniha uceleně zaměřená na určitou skupinu lidí a velmi dobře vystihuje podstatu tématu. Autorka přidává vlastní zkušenosti, díky čemuž celý text působí velmi procítěně.

02.02.2020 5 z 5

Řekni mi, kde tě bolí, a já ti řeknu proč Řekni mi, kde tě bolí, a já ti řeknu proč Michel Odoul

Velmi užitečná kniha pro toho, kdo je schopen vnímat svět a zdraví jinak, než pouze materialisticky. Praktické časti předchází podrobné úvodní vysvětlování. Knihu ocení příznivci východního filozofického a s tím souvisejícího medicínského přístupu.

08.01.2020 5 z 5

Nebezpečné osobnosti Nebezpečné osobnosti Joe Navarro

Podobnou knihu jsem hledal poměrně dlouho. Mohu ji hodnotit jen v superlativech, psaná je opravdu skoro jako detektivka. Kontrolní testy, vysvětlování a uvádění praktických případů pomůže problematiku pochopit.
Přečtením knihy jsem si navíc potvrdil, co jsem už delší dobu tušil. Několik takových povedenců jsem potkal a mám možnost potkávat i nyní a je až neuvěřitelné, kam to někteří dokázali dotáhnout.

25.12.2019 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Tak trochu odlišný HH. Takový díl jsem opravdu nečekal (jako bych ty předchozí snad čekal). Kreativita autora a nápady zdá se neberou konce, i když prostor pro mnoho dalších dílů v této sérii už nevidím. Možná je vidět, že původně mělo být jen 10 knih. Přesto to pro mne bylo stále skvělé čtení a konec knihy působí dále otevřeně, tak uvidíme.

30.11.2019 5 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Dobré čtení. Podobný styl a úroveň jako u předchozích dvou knih. Občas mne napadlo, že množstvím kombinací a šíleně vědeckých úvah děj ztrácí na reálnosti, ale beru to jako detektivní sci-fi thriller. :-) Pokud budou následovat další knihy, jsem zvědavý zda autor udrží nastavenou laťku. Vidím riziko, že se způsob vyšetřování, uvažování Thea může některým čtenářům časem ohrát.. A zápletky jsou dost bizarní, ale na čtení super. :-)
Taky si připadáte po přečtení autorových knih nějací chytřejší? Ophiocordyceps unilateralis.. Chudáci mravenci...

03.11.2019 5 z 5

Poklady lásky Poklady lásky kolektiv autorů

Kniha plná dobrých citátů. Některé jsou hodně staré (Shakespeare), ale je vidět, že mnohé se nezměnilo. :-)

23.10.2019 5 z 5

Světové krimipovídky Světové krimipovídky * antologie

Přečetl jsem jen část povídek, proto nebudu knihu hodnotit jako celek počtem hvězdiček. Některé povídky mne zaujaly, jiné méně. Z důvodů množství autorů a různých stylů vyprávění je to pro mne taková všehochuť. Věřím ale, že kniha si své nadšené příznivce získá.

14.10.2019

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

V pořadí druhou knihu jsem přečetl s odstupem několika dní od první. Kniha si drží vysoce nastavenou laťku. Vědecký přístup Thea by mne neomrzel asi ani u dalších pokračování. Co se mi líbí je, že asi většina informací z oblastí vědy a technologií, které autor uvádí, má reálný základ. Ze strany autora to chtělo asi hodně studia. Jen si nejsem jist, zda si tento typ krimi najde fanoušky i z řad policistů. V jiných knihách to stojí na nich, tady z nich autor už podruhé dělá neschopy nebo dokonce i gaunery. :-)

04.08.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Jednalo se pro mne o zcela nového autora, takže jsem byl nejprve především zvědavý. Vědecký styl a trvalé analyzování hlavního hrdiny "kriminalisty amatéra" mne velmi zaujal a knihu jsem od rozvinutí pátrání až do konce v podstatě neodložil. Každá kapitola se opírá o hutná fakta a dedukce, které celému ději a vyšetřování přidávají na racionalitě. Skoro mi to připomnělo klasické detektivky, které se opírají především o myšlení vyšetřovatele.

29.07.2019 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Třetí kniha, kterou jsem si od Samuela Bjørka přečetl. Chronologii jsem dodržel a tato poslední kniha mi přišla ještě lepší, než ty předchozí. Opravdový krimi thriller s důrazem na policejní vyšetřování s velkou dávkou napětí. Sympatickou dvojici vyšetřovatelů Holgera s Miou jsem si už navíc stihl hodně oblíbit.
Jo...a v kombinaci s knihami Joa Nesbøho abych se už na Oslo asi bál podívat i na mapě.. :-)

25.07.2019 5 z 5

Provedu! Provedu! Martin X

Motivem k přečtení knihy bylo její téma, které si myslím rezonuje v naší společnosti do dnešních dní. O historii a o tu českou zvlášt se zajímám. Byl jsem proto na knihu zvědavý. Na způsob, kterým autor události podá.
Kniha nabízí ucelený pohled na období od druhé poloviny 30. let, počáteční sebejistotu na platnost spojenectví, až po rozklad. To vše je ale již známo, na knize proto oceňuji příběh, který autor okolo hlavního hrdiny stvořil. Podařilo se mu vložit do dějepisných údalostí množství postav a jejich živé literární zpracování. Nečekal jsem, že se děj dostane třeba i k Lídě Baarové.
Kolikrát jsem pátral po informacích o prezidentu Benešovi, Františku Moravcovi, kterého dnes snad skoro nikdo ani nezná? V knize je toho o nich dost. Hodně autenticky působí i zpravodajské depeše, není poznat, co je a není literární zpracování.
Celá kniha se čte lehce, jakoby i vtipně a přitom je ze všeho na pozadí cítit úzkost.
Je vidět, že si autor dal velkou práci s přípravou a studiem doby.
Dlouho jsem nečetl novodobou knihu od českého autora, o to více jsem byl překvapen.

01.06.2019 5 z 5

Němčina Business Deutsch Němčina Business Deutsch Iva Michňová

Velmi dobře zpracovaná kniha, která zájemcům o němčinu a samozřejmě těm, kteří ji používají pracovně pomůže získat praktické znalosti ke zkvalitnění schopnosti komunikace. Zatím druhá (třetí už čeká doma) kniha, kterou jsem od autorky přečetl a oceňuji živý jazyk, který používá, a se kterým se opravdu setkávám. Použité formulace pomohou především odstranit kostrbatost ve vyjadřování, kterým se člověk v komunikaci bez dobré průpravy jinak nevyhne.
Knihu mi doporučil můj lektor němčiny a rád ji doporučím dále.

12.05.2019 5 z 5

Řez Řez Vicki Pettersson

Po řadě detektivek / thrillerů ze severu jsem si přál přečíst trochu odlišný styl. Knihu jsem si vybral spíše náhodou a bez očekávání , autorku jsem dosud neznal. Nebudu při hodnocení uvažovat, jak moc je takový příběh reálný, protože asi určitě není (díkybohu). Kniha se mi četla dobře a velmi rychle. Byla taková, jakou od americké autorky čekám. Přímočarost od začátku do konce a rychlý spád. Stojí to na kontrastech mezi sympatickou hlavní hrdinkou a naprostým psychopatickým zlem v nejkrystaličtější podobě. Líbily se mi myšlenkové návraty hlavní hrdinky do traumatizujících zážitků z minulosti, které daly příběhu logický rámec. Pokud mi ale osobně v literatuře něco opravdu vadí, tak je to explicitně vyjadřované násilí. Jsem raději, když se naznačí a je na čtenáři, aby pochopil. Proto ubírám jednu hvězdičku.

14.04.2019 4 z 5

Brehmův život zvířat III - Ptáci 1 Brehmův život zvířat III - Ptáci 1 Alfred Brehm

Výhodou dnešních knih o zvířatech pro jejich autory je především to, že mají odkud čerpat. Tuto možnost A. Brehm v podstatě neměl. Pročítám si v jeho knize o ptácích rád a říkám si, jak hluboký vztah k zvířatům musel asi mít. Hlavně proto, že v období, kdy o nich takto psal byl vztah lidí ke zvířatům a jejich právům asi tak na stupnici 0. Říkám si, že je dokonce možné, že svým dílem nastartoval změnu k moderním trendům ochrany zvířat a enviromentu obecně.

24.03.2019 5 z 5

Poklad černého delfína Poklad černého delfína Jaroslav Foglar

Měl jsem za to, že jsem přečetl sice ne vše, co Jaroslav Foglar napsal, ale v podstatě všechny jeho "hlavní" knihy. Foglarovky jsem hltal asi ve věku 12 - 15 let a Poklad černého delfína mi unikl, takže jsem byl celkem zvědavý, jaký na mne kniha udělá dojem ve 36 letech. :-) A ejhle, věk u Foglarovek roli prostě nehraje. Hezká knížka o kamarádství a vynalézavosti.

17.02.2019 5 z 5

Tradiční čínská medicína v denním životě Tradiční čínská medicína v denním životě Radomír Růžička

O téma tradiční čínské medicíny jsem se začal zajímat relativně nedávno, o to více mne všam zaujalo. Při absenci lékařského vzdělání se spousta těchto věcí špatně chápe, což přesně věděl Ježíšek a dal mi pod stromeček pravě tuto knihu psanou pro laiky. :-) Perfektní čtení, až záhadný pohled na lidské tělo a praktické rady na léčbu spousty neduhů a zkvalitnění vnitřního zdraví a života.

27.01.2019 5 z 5

Feldenkrais - cvičení pro zdraví Feldenkrais - cvičení pro zdraví Aljoscha A. Schwarz

Užitečná knížka s návody ke zlepšení zdraví a celkového náhledu na vlastní osobnost.

07.01.2019 5 z 5