Mira7 Mira7 komentáře u knih

Dálkový výslech Dálkový výslech Václav Havel

Psal se asi rok 1991. Maminka pro mne přišla do školní družiny dříve. Že musíme na náměstí, podívat se na pana prezidenta. Do naše menšího města totiž zavítal Václav Havel. Vyšel ze zámku, zamával davu, nasedl do auta a odjel. Tehdy jsem ho poprvé a naposledy viděl naživo. Konec prologu.
Nevím, kdy přesně, ale už před časem jsem si pouštěl staré záběry a rozhovory / projevy V. Havla na YouTube. Asi mi "ve světle" dnešní doby začal podvědomě chybět. Až jsem nakonec sáhl i po knize. Je myslím dobrým svědectvím doby. Hodně úvah, polemik, jmen, která často už moc neříkají. A právě ta schopnost hlubších úvah je na knize zajímavá. Hned na úvod mne překvapilo, jak Václav Havel nahlížel na svůj vlastní rodinný původ. Celé čtení je v duchu zamyšlení a pokory. Kvalitu samozřejmě zvyšuje i přítomnost Karla Hvížďaly "na druhé straně stolu".

Jo a omlouvám se, že jsem se zasmál, jak ve vězení pracovali s autogenem s Jiřím Dienstbierem. :-)

23.07.2022 5 z 5

Nemova říše Nemova říše J. M. Troska (p)

I v pokročilejším čtenářském věku mne kniha bavila. Nebudu knihu nazývat "českou verneovkou" nebo "sci-fi pro děti", protože kniha má svou originalitu. Na těchto starších vědecko-fantastických knihách se mi líbí jejich optimismus v technický pokrok a nadšení pro vědu. Žádná dystopie, se kterou se můžeme někdy setkat u moderní sci-fi. Příběh mne bavil, čtení je to kratší, nestihne nudit. Prostě jedna z knížek, kterou jsem si měl chuť vzít na čtení na chatu. :-)

09.07.2022 5 z 5

Akciové investice Akciové investice Daniel Gladiš

Nákupy svých prvních akcií a obchody s nimi jsem realizoval několik let předtím, než jsem poprvé šel do práce. Ze zpětného pohledu se trochu divím, že se mi takto ještě za dob studií podařilo uspět a mé první daňové přiznání z příjmu bylo právě z prodeje akcií. V té době jsem postrádal skutečně kvalitní odbornou a srozumitelně zpracovanou publikaci. Tato kniha jí je a mohu ji doporučit všem zájemcům o investování do akcií. Ocenění společnosti, přístup k riziku, terminologie vycházející z praxe, příklady a z knihy jsem cítil i podporu pro vnitřní nastavení se pro dráhu akciového investora. Knihu hodnotím jako velmi dobrou. Četl jsem až 2. rozšířené vydání.

P.S. Kniha se zabývá mj. i možnými způsoby jednání centrálních bank v určitých situacích. Více naznačovat nebudu. Přečtěte si.

05.07.2022 5 z 5

Cthulhu 2000 Cthulhu 2000 * antologie

Dobrá kniha povídek. Styl psaní skutečně H.P. Lovercarfta připomíná. Text některých povídek mi přišel někdy trochu těžkopádnější, možná ve snaze co nejvíce vzdát hold autorskému vzoru. Ale jinak fajn. Nejvíc mne zaujal asi Pickmanův modem. Sice hodně krátká, ale svižná povídka, "jasně formulovaná". V některých delších povídkách jsem postrádal jasnější pointu, ale celkově opravdu dobrá kniha.

04.07.2022 4 z 5

Zodiac Zodiac Robert Graysmith

Knihu jsem přečetl několikrát, vždy s odstupem několika let. Poprvé už skoro před dvaceti lety. Ke knize mne přivedl někdejší zájem o skutečné kriminalistické příběhy (ne krimi thrillery). Knize hodně pomohl právě Robert Graysmith, který píše barvitě a velmi dobře, kniha si tak s románem skoro nezadá. Bohužel se jedná o skutečnost. Případ zaujme asi nejvíce kombinací neuvěřitelné smůly policie při současně velkém štěstí vraha. Přišlo mi neuvěřitelné, že po sobě dokázal nezanechat téměř žádné dohledatelné stopy a ještě přitom chodit posílat výsměšné dopisy poštou... Obětí, jejích rodin a detektivů mi bylo velmi líto. Je to asi takový pomníček San Franciské policie.

26.06.2022 5 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Zhruba rok po přečtení Království opět Jo Nesbø. Tentokrát povídky. Kdysi můj preferovaný žánr, takže jsem se docela těšil.
Povídky jsou výborné, jejich délka je vždy tak akorát k danému příběhu a zápletce. Přijde mi, že autor jde v posledních letech s každou další knihou literárně nahoru. Hodně tomu napomáhají asi i vysoce kvalitní překlady. Už jsem si zvykl, že až na výjimky dojde pokaždé ke zvratu, který odhad vyústění zápletky nečekaně otočí. Jinak by to nebyl Jo Nesbø. Vtipnost a občas černý humor zůstávají. Podíváme se i do Řecka, to tu ještě nebylo a celkově moc fajn.

25.06.2022 5 z 5

Německá gramatika jednoduše a prakticky Německá gramatika jednoduše a prakticky Iva Michňová

Pro všechny němčináře, pro které je němčina opravdovým koníčkem, a kteří už nemají problém vést v němčině běžnou komunikaci nebo technické jednání, ale čas od času si nevybaví základní gramatická pravidla. Pořízením této knihy už nebude potřeba hledat sešity z němčiny ze základní školy, gymnázia apod. :-) Kniha je zpracována vynikajícím a přehledným způsobem. Gramatický obsah je skutečně bohatý. Nechybí nic. Lekce se dobře čtou.

11.06.2022 5 z 5

Naučte se programovat počítačové hry za 24 hodin Naučte se programovat počítačové hry za 24 hodin Michael Morrison

Videohry a PC hry se staly mou zálibou od chvíle, kdy jsem asi v osmi letech poprvé držel v ruce handheld "ruské chobotničky". :-) Pak už mne to nepustilo... Kniha je hodně dobrá, nabízí příklady, CD obsah. Proces tvorby a výstavby her je velmi podrobný. Nemám ambici být programátorem her, spíše mne to jen zaujalo. Knihu doporučuji všem, kdo si rádi hrají (protože pak nezlobí).

06.06.2022 5 z 5

Alexandr Alechin: Neporažený mistr světa Alexandr Alechin: Neporažený mistr světa David Kaňovský

Hezky psaná kniha o fenomenálním šachistovi Aljechinovi. Myslím, že je to první kniha se šachovým zaměřením psaná formou vyprávění, kterou jsem četl. Není to přímo kniha pro zájemce o "tvrdou" výuku formou přehrávání partií, ale k šachům patří i znalost o jejich historii, význačných osobnostech a dobové atmosféře.

05.06.2022 5 z 5

Robert Fischer - Boris Spasskij Robert Fischer - Boris Spasskij Richard Biolek

Výborná kniha pro příznivce šachu. Množství partií obou excelentních hráčů k přehrání spolu s informacemi, které přibližují jejich cestu (šachovým) životem.

14.05.2022 5 z 5

Němčina - 500 vět k překladu Němčina - 500 vět k překladu Eva Maršálková - Podhajská

Velmi kvalitní kniha, němčinářům mohu jen doporučit. Zajímavé a různorodé věty z různých oblastí a témat. Klíč k překladům ukáže, jak elegantně je možno do němčiny překládat. Pro ty, kteří profesně do němčiny překládají, bude kniha posunem. Btw..nebo tedy Übrigens. :-), vložená věta o Chucku Norrisovi navíc i pobaví. :-)

18.04.2022 5 z 5

Kafkonomie: Z boží vůle bankéř: rozhovor Romana Chlupatého Kafkonomie: Z boží vůle bankéř: rozhovor Romana Chlupatého Tomáš Sedláček

Zajímavá kniha, která díky bohatým znalostem a rozhledu účastníků rozhovoru přesahuje rámec ekonomie a zabíhá jinam, ať už směrem k filozofii nebo sociologii. Kniha je teprve z roku 2018, ale vzhledem k četným událostem od té doby je bohužel nemá možnost rozebírat. Patrně by se jinak ubírala dalším směrem. Snad jediné, co bych knize "vytkl" je, že se viditelně jedná o sice skvělý rozhovor, ale přepisem do formy textu možná trochu utrpěl. Ale to je jen minimální vada na jinak velmi zajímavých myšlenkách.

10.03.2022 5 z 5

Mistr Jan Hus Mistr Jan Hus František Josef Čečetka

Rok se s rokem sešel a zatímco loni touto dobou jsem dočítal Jana Žižku, letos Jana Husa. Jedná se s přehledem o mé nejoblíbenější historické téma, takže se až divím, že jsem se k těmto publikacím dostal tak pozdě. Ale četl jsem dříve z jiných zdrojů. Neměl jsem moc představu o způsobu zpracování knihy. Zatímco Jana Žižka od Petra Čorneje spadá do historicky vědeckého zpracování, tady se čtenáři dostane do rukou beletrie. Knize dávám nejvyšší hodnocení, naprosté absolutorium. Začátek mi přišel možná trochu plošší nebo poněkud schématický, ale postupem jsem se začítával a zpracování nemohu nic vytknout. Pokud uvážím postavu Jana Husa, myslím si, že ani kniha nedokáže vystihnout jeho obrovskou osobnost. Je to možná jediný Čech, jehož význam výrazně přesáhl české prostředí a je dobře znám i v cizojazyčném prostředí. Paradoxně je velmi pozitivně hodnocen v oblastech, ze kterých a ve které ho odsoudili. Čtenář se z knihy dozví hodně, atmosféra doby je popsaná velmi dobře, ať se jedná o otázky víry, které hrály v té době hlavní společenskou roli nebo o dobovou politiku. Od příjezdu do Kostnice to už „jde z kopce“, nedobře se čte o Husově utrpení během věznění, ale jeho zarputilost je obdivuhodná. Konec knihy je velmi emotivní a nečetl se mi vůbec dobře. I šest století poté si jej připomínáme státním svátkem a to je dobře.

26.02.2022 5 z 5

Miniaturní šachové partie Miniaturní šachové partie Ladislav Alster

Hodně hezkých partií na rychlé přehrávání.

05.02.2022 5 z 5

Apollo 13 Apollo 13 James Arthur Lovell

Výborná kniha. Stejnojmenný film jsem kdysi viděl. Jako v podstatě vždy, kniha je lepší. Obrovské umění astronautů v zoufalé situaci. Na Měsíc se sice nedostali, ale Apollo 13 se vlastně stalo podobným symbolem jako Apollo 11. Je fakt, že v té době měla Amerika technologicky a osobnostně nad konkurenty jasně navrch. Jim Lovell kromě toho, že byl skvělým astronautem o tom ještě umí napsat čtivou knihu. Strašně jsem jim fandil, což teda vzhledem k tomu, že jsem výsledek znal předem, asi nehrálo roli, ale i tak. :-)

17.01.2022 5 z 5

Temný anděl Temný anděl Mika Waltari

Mé první knižní setkání s Mikou Waltarim. Knihu se mi dařilo přehlížet přes 20 let, ještě z ní vypadla záložka Nokie. :-)) Ale ke knize. Super. Po delší době jsem si opět přečetl knihu psanou opravdu krásným jazykem. To byl také důvod, proč jsem ji vydržel číst, protože úvod mne svým dějem v podstatě nezaujal. Trvalo mi, než jsem si zvykl na hlavní postavu. S pokračováním jsem se do děje začítával více a více. Popis Cařihradu a Byzance mne zaujal natolik, že jsem si vedle čtení knihy ještě hledal informace o posledních letech Byzantské říše. Mika Waltari si dal na historických reáliích opravdu hodně záležet, když se kromě Byzance a západnímu prostředí dokáže věnovat i Uhrám a zmíní i Vlada Drákulu (toho opravdu nemusím). Potěší i drobné zmínky s vazbou na české prostředí (vybavují si tři :-) ). Poslední stránky mne lákají na to sehnat si i Pád Cařihradu. Tak uvidím.

16.12.2021 5 z 5

Básně - Spisy II Básně - Spisy II Karel Kryl

Písně Karla Kryla jsem si kdysi občas poslechl. Vyrůstal jsem však již v jiné době, takže jsem asi nevnímal tolik jejich naléhavost. Na jeho poezii jsem byl docela zvědavý. Byl to opravdu velmi nadaný člověk. Přemýšlel jsem, jak to asi vnímal. Jako Čechoslovák žijící v transparentním prostředí tehdejšího Západního Německa, kterému nebyly poměry ve staré vlasti lhostejné, asi dost trpěl. Básně mi přišly ještě naléhavější a opravdu hodně negativní, než jeho písně. Psány jsou však velmi dobře a jsou určitým svědectvím doby. Když pak Karel Kryl pozoroval, jak se socialistická šeď volně mění v českou verzi demokracie ve speciální edici pro loupežníky, tak to už nedal....

05.12.2021 5 z 5

Vesmír, jaký je Vesmír, jaký je Jiří Grygar

Velmi kvalitní publikace. Obsahově a hloubkou zpracování výrazně dále, než Okna vesmíru dokořán (také výborné, ale zpracování pro děti). Autor jde hodně do výpočtů, čímž je kniha v některých pasážích dost složitá na pochopení. Své si najdou čtenáři se zálibou ve fyzice, ale Jiří Grygar se nevyhnul ani výletu do filozofie. Věřím, že vyjít tato kniha v některém ze světových jazyků, mohla by být bestsellerem podobně jako se jiimy staly publikace Stephena Hawkinga.

17.11.2021 5 z 5

Targa: Okamžik před smrtí Targa: Okamžik před smrtí B.C. Schiller

V žánru krimi mám několik oblíbených autorů, občas ale sáhnu po nějaké novince. Jako v tomto případě. Kniha mne nezklamala. Targa byla zajímavá ústřední postava, neměl jsem problém si ji oblíbit. Proč dávat psovi profláklé jméno Ben, když se může jmenovat Pes?

17.10.2021 3 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Přestože čtu krimi spíše jiného typu, resp. od jiných autorů, tato kniha se mi četla velmi dobře. Námět, prostředí a vlastně vše je zvoleno skvěle. Napětí postupně graduje a pokud někdo dokázal odhalit - ne tipnout - vraha, tak si může směle podat přihlášku na Scotland Yard.

10.10.2021 5 z 5