Dálkový výslech

Rozhovor Václava Havla s Karlem Hvížďalou. Kniha, která měla české veřejnosti představit Václava Havla, člověka, o kterém do listopadu 1989 lidé mohli slýchat jen z rádia Svobodná Evropa či Hlasu Ameriky případně o něm číst v Rudém právu články typu Samozvanci a ztroskotanci. Rozhovor vznikal v letech 1985-86 na dálku. Hvížďala žil v Bonnu, Havel v Praze. Havlovsky nekonečné komplikované, ale přesto milé věty... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32442/dalkovy-vyslech-32442.jpg 4.160
Literatura česká
Vydáno:, Melantrich

kní

Liberečáci - čtěte! - na str. 96 a 97 vzpomíná Václav Havel na svůj týdenní pobyt v Liberci. Náhodou tam totiž s Olgou a Janem Třískou přespávali z 20. na 21. srpna 1968!
"... společnost je velmi záhadné zvíře o mnoha tvářích a skrytých potencích a je velmi neprozíravé uvěřit vždy jen té tváři, kterou právě nastavuje, a domnívat se, že to je ta jediná a pravá. Nikdo nevíme, jaké všechny možnosti v duši obyvatelstva dřímají a čím nás za toho či onoho souběhu různých viditelných i neviditelných dějů může veřejnost překvapit. Kdo by například v době korodujícího novotnovského režimu s jejím celonárodním švějkováním očekával, že za půl roku se v téže společnosti probudí skutečné občanské sebevědomí a za rok že bude tato donedávna apatická, skeptická a téměř demoralizovaná společnost tak statečně a tak inteligentně čelit cizí moci? A kdo by očekával, že neuplyne ani rok a tatáž společnost se už bude rychlostí větru propadat zase do hlubin demoralizace, tentokrát ještě daleko horší, než byla ta původní!"

BarboraSalome
12.10.2015

Po letech přečteno znovu. Přijde mi, že kniha neztratila nic ze své aktuálnosti.

Filatov
28.05.2014

Z této knihy se můžeme dozvědět něco o našem prezidentovi - zejména o jeho politickém smýšlení a jeho vizích, ale i o jeho zážitcích z vojny, či ze spisovatelských kruhů ale i o jiném. Okruh otázek je velmi pestrý a pan prezident odpovídá poutavě a některé své zážitky podává opravdu vtipně. Velmi zajímavé čtení.

vhojta
12.12.2012

Velmi inspirativní Hvížďala, který jako dulezita složka rozhovoru (interviewer) klade skvěle otazky, ale přitom na sebe nestrhává pozornost, je v ústraní a nechává Havla nerušeně mluvit. Havel velmi věcný, na základní otazky vždy nahlíží po svém. Skvěle dostupná kniha. Konec tohoto příspěvku za mě vlastně řekl leenai.

Katka1
27.11.2012

Brilantní odpovědi na smysluplné otázky Karla Hvížďaly, jak jinak, než vybroušenou češtinou. Životopis, který mě opravdu bavil číst. Dozvěděla jsem se mnoho nového.

WEIL
12.09.2011

Václav Havel a hovory s ním v posledním desetiletí socialismu za společného státu Čechů a Slováků.

Na Slovensku moc populární nikdy nebyl, takže v roce 1994 byl v Bratislavě bombardován vajíčky, prý za to, že tam udělal z běžných lidí hodně nezaměstatných a to poté, co zrušil velkým gestem řadu Zbrojovek.

leenai
13.06.2011

nejjednodušší a nejpříjemnější způsob, jak se o době (a panu ex-prezidentu) něco dozvědět (nikoli ke zkouškám, ale pro všeobecný přehled =) )

rozhovory

Autoři knihy