Mira7 Mira7 komentáře u knih

Excel VBA - Výukový kurz Excel VBA - Výukový kurz Martin Král

Dříve mne zaujala informace, že se v Excelu dají programovat hry. To byl podnět, který mne přiměl chtít se trochu více o Excelu v souvislosti s programováním dozvědět, a který mne nepřímo přivedl až k této knize. Je skutečně na vysoké odborné úrovni a dobře zpracovaná. Přiložené CD umožní si hned vše přehrávat. Rozhodně to není na jedno přečtení, ale na dlouhodobé studium.

09.10.2021 5 z 5

Zkamenělá minulost Zkamenělá minulost Oldřich Fejfar

Velmi čtivě psaná kniha o historii života na Zemi doprovázená množstvím hezkých ilustrací. Obzvláště dobře se mi četly kapitoly věnované dinosaurům a popisu výzkumných prací a objevování zaniklých světů v 19. století. Dříve jsem se o toto téma zvlášť nezajímal, takže jsem rád za doplnění této mezery v přehledu.

29.09.2021 5 z 5

Citový život zvířat Citový život zvířat Peter Wohlleben

Knihu jsem si pořídil jako audio. Takže nejprve ohodnotím úroveň namluvení jako výbornou. Obsahově mne kniha nezklamala. Je vidět, že autor se fauně věnuje velmi intenzivně a provádí svá bádání skutečně do hloubky. Jsem rád, že na zvířata se nahlíží i díky takovým lidem již poněkud jinak. Od Brehma jsme už ušli kus cesty. Mne ty postřehy vlastně ani nepřekvapují, dokonce bych se nebál přisuzovat některým zvířecím bytostem / lidoopi, delfíni, okrasné ptactvo a mnozí jiní / duševní schopnosti včetně abstraktního myšlení klidně i dále..

10.09.2021 5 z 5

Slezsko - neznámá země Koruny české Slezsko - neznámá země Koruny české Radek Fukala

Velmi podrobně psaná kniha, která udělá radost zájemcům o historii. Potěšilo mne, že se slezské historii dostalo takové péče. Spolu s Lužicemi jsou obě země v Česku již spíše opomíjeny. Uvědomil jsem si, že jsem vlastně dosud nevěděl, jak se vůbec Slezsko stalo na několik století součástí České koruny, takže mnoho zajímavých informací a také pěkných ilustrací.

19.08.2021 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Určitě velká změna oproti sérii s HH, což platilo i pro případ Syna. Navíc mi přišlo, že autor povýšil i úroveň literární. Zajímavé je, jak Jo Nesbø umí vystavět příběh i s hrdiny bez nějakých vyloženě kladných postav. Až jsem se chvílemi zlobil, čemu všemu mne přiměl svým ostrovtipem se zasmát? Při „mávání kbelíkem na rozloučenou“ jsem musel knihu na několik minut odložit…

17.07.2021 5 z 5

Nejužívanější anglická přísloví Nejužívanější anglická přísloví Eva Lacinová

Hezky tematicky řazená anglická přísloví. Celé se to pěkně čte a čtenář má možnost vnímat i nuance jazyka a jeho vtipnost. Z hlediska etymologie mne docela překvapilo, kolika anglickým příslovím lze přiřadit vhodný český ekvivalent.

13.07.2021 5 z 5

Konopí Cannabis Konopí Cannabis Michal Ruman

Z textů, které jsem na téma konopí v minulosti čítával, byla patrná snaha konopí spíše jen účelově propagovat. Tato kniha se vyznačuje odborností a dobrým zpracováním tématu. Kdo čeká prvoplánovou snahu konopí dělat reklamu, bude asi zklamán. Kdo se chce něco dozvědět, publikaci ocení.

24.04.2021 5 z 5

Microsoft Excel 2016 - Podrobná uživatelská příručka Microsoft Excel 2016 - Podrobná uživatelská příručka Jiří Barilla

Přínosná kniha pro denní využití v praxi. Excel toho umí hodně a je škoda alespoň část z toho neumět taky, kniha dobře a názorně vysvětluje.

17.04.2021 5 z 5

Čchi kung Čchi kung Radomír Růžička

Další kniha na mé oblíbené téma. Tentokrát více zaměřená na praktickou část. Není to na jedno přečtení / zapamatování si, spíše na vracení se ke knize dle aktuální potřeby. Každopádně pro mne návnada na další knihy od autorů.

17.04.2021 5 z 5

Obchodní jednání v angličtině Obchodní jednání v angličtině kolektiv autorů

Skvěle zpracovaná kniha, která pomůže odstraňovat asi dost časté gramatické chyby např. v předložkách a spojeních. Takové hodně britské :-), angličtina na úrovni.

10.04.2021 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Knihu jsem nalezl tam, kde jsem si ji přál - pod Stromečkem. :-) Byl jsem hodně zvědavý, jakým způsobem bude Jan Žižka autorem podán a zda nebude snaha jej dehonestovat. Obavy se rychle rozplynuly, pro mne je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem četl. Čtení mi zabralo skoro dva a půl měsíce. Dílem z nedostatku času a dílem ze snahy zachytit knihu a vnímat ji co nejpodrobněji. Autor si zaslouží uznání, s jakou péčí a detaily knihu napsal. Červené a bílé stuhy záložek jsou třešničkou.
Vzhledem k tomu, že Jana Žižku mám od mala uloženého v paměti pod jednoduchým schématem "nikoho se nebál a vždy vyhrál", jsem díky olbřímí knize získal úplně nový pohled na 15. století. Moc jmen ani událostí jsem neznal. Kolik času asi toto zabere napsat a především asi celoživotně studovat?

10.03.2021 5 z 5

Čtyři dohody - Inspirační karty Čtyři dohody - Inspirační karty Don Miguel Ruiz (p)

Poslechnuto jako audiokniha. Velmi zajímavé myšlenky a postoje, z nichž určitě alespoň část si člověk může osvojit ke svému dobru. Že knihu čte Jaroslav Dušek, je přidanou hodnotou. :-)

29.12.2020 5 z 5

Tabatěrka z Bagomba Tabatěrka z Bagomba Kurt Vonnegut Jr.

Nějakou dobu (dlouhou) jsem knihu ve své knihovně přehlížel, až jsem na ni skoro zapomněl. Neměl bych asi ani přiznávat, že jsem ji vzal, protože už nebylo moc co jiného číst. Tak nějak už ze záložky jsem rychle poznal, že to bude dobré, a že bude i legrace. Povídkou je už skoro i Úvod knihy. Jedna povídka lepší, než druhá. Říkal jsem si v průběhu čtení, jak je báječné, že Kurt Vonnegut přežil bombardování Drážďan (a věřím, že i on byl rád), a že měl možnost takové báječné povídky sepsat.

27.12.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Mé druhé přečtení knihy. Od prvního někdy na 1. stupni základní školy ho dělí tři desetiletí. Nemohu si již vybavit, jak jsem příběh vnímal tehdy, ale asi jako pohádku? Pod spíše jednoduše znějícím textem se skrývají hluboké myšlenky. Žádná stránka není prázdná.

07.11.2020 5 z 5

Němčina – rétorika, prezentace, komunikace Němčina – rétorika, prezentace, komunikace Iva Michňová

Velmi kvalitní publikace popisující témata, nad kterými je třeba nejprve přemýšlet i pokud by byla psaná česky. Prostudovat tuto knihu v němčině je proto docela náročné, její úroveň je určitě nad B2. Kdo tuto knihu dokáže přečíst bez větších zaváhání a je pro něj srozumitelná bez hledání slovíček, může si být jist, že německy umí velmi dobře.

29.10.2020 5 z 5

Meditace pro zdraví Meditace pro zdraví Danny Penman

Dobrá kniha s množstvím užitečných poznatků a rad. Knihy na téma meditací a duchovního, potažmo osobního rozvoje mám rád. Každá z přečtených se něčím lišila a přinesla proto nový náhled. Potěšilo mne, že k některým v knize uvedeným postupům jsem dokázal dospět i sám. Co je fajn, samotné čtení knihy působí odpočinkově, takže i její pouhé přečtení stojí za to.

28.10.2020 5 z 5

Tři minuty do soudného dne Tři minuty do soudného dne Joe Navarro

Nebýt to skutečný příběh, byla by to skvělá detektivka. Předchozí knihy autora, které jsem četl byly spíše učebnicové, tato je více literární. O prolomení bezpečnostních opatření Západu během studené války si může čtenář přečíst velmi podrobně. Bývalému východnímu bloku slouží ke cti, že toho nevyužil k rozpoutání války.
Díky odbornosti a stylu psaní Joe Navarro dále stoupá v mém žebříčku oblíbených autorů nahoru.

07.08.2020 5 z 5

Jak prokouknout druhé lidi Jak prokouknout druhé lidi Joe Navarro

Přínosná oči otevírající kniha. Po jejím přečtení si člověk dokáže mnoho věcí lépe interpretovat.

30.06.2020 5 z 5

Tři muži ve člunu jsou zpět Tři muži ve člunu jsou zpět Tomáš Klimek

Vtipné čtení. Pokud se kniha inspirovala stylem psaní J. K. Jeromeho (přímo předlohu jsem nečetl), jak naznačuje obal, povedlo se styl napodobit a převést jej do českých reálií myslím dobře.

31.05.2020 4 z 5

Šest let exilu a druhé světové války Šest let exilu a druhé světové války Edvard Beneš

K této knize se opakovaně vracím. Velmi obdivuji hloubku přemýšlení a úvah prezidenta Beneše. Jeho analýzy a schopnost předvídat budoucí vývoj byly mimořádné. Měl v životě tu smůlu, že byl státníkem, který věřil v dané slovo a platnost uzavřených spojenectví. On republiku vytvářel, aby ji v roce 1938 musel pohřbít i s po zuby vyzbrojenou armádou. Možná si to jen vsugerovávám, ale to neštěstí, kterým si prošel a touhu vše napravit z knihy cítím. Byl jednou z mála českých osobností v celé naší historii, která měla celoevropský význam. Šest let v exilu a diplomatického přesvědčování, dosažení zneplatnění Mnichovského diktátu bylo obrovským úsilím, které nikdo jiný nevykonal.

09.05.2020 5 z 5