Mira7 Mira7 komentáře u knih

Feldenkrais - cvičení pro zdraví Feldenkrais - cvičení pro zdraví Aljoscha A. Schwarz

Užitečná knížka s návody ke zlepšení zdraví a celkového náhledu na vlastní osobnost.

07.01.2019 5 z 5

Tajemství bílého páva Tajemství bílého páva Julija Mamonova

Velmi pěkné povídkové detektivní čtení z ruského prostředí. Díky bilingvinímu vydání a poslechovému CD navíc výborný výukový materiál.

26.12.2018 5 z 5

Tak pravil Zarathustra Tak pravil Zarathustra Friedrich Nietzsche

Dříve jsem si předsevzal, že od každého "titána" světové literatury si přečtu alespoň něco. Tak jsem se dostal až k Nietzschemu. Není to kniha na jedno přečtení, než v tom čtenář najde tu hloubku, která tam jistě je.

23.12.2018

Umění války Umění války Sun-c'

Čtení knihy, myšlenek autora od něhož nás dělí asi 2500 let je samo o sobě zajímavé. Na knihu jsem se hodně těšil, téma a prostředí staré Číny na mne působí krásně.
Nevím nakolik se od sebe liší jednotlivé překlady, četl jsem vydání vycházející z anglického překladu z roku 1910 a nic, co by nedávalo v textu smysl jsem nenašel.
Osobně jsem knihu nevnímal jako pojednání o válce, ale opravdu jako filozofii. I ty zdánlivě nejbanálnější myšlenky mají hlubší smysl a v těch "lepších" jsem si dokázal okamžitě vytvořit zcela konkrétní asociace z běžného života.

01.12.2018 5 z 5

Dvanáct znamení lásky ve světě astrologie Dvanáct znamení lásky ve světě astrologie Štěpán Urban

Až do přečtení této knihy jsem o astrologii neměl příliš ponětí. Líbilo se mi, že se autor zaobírá vlivy planet a znameními vědecky. Pro zájemce opravdu výborná kniha, pro ostatní příjemné oddechové čtení.

23.11.2018 4 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Trvalo mi - možná skoro polovinu knihy - než jsem se do příběhu začetl. Děj nabírá obrátky postupně. Není to Zmizelá (zase to srovnání), ale pořád je to napínavé čtení. Líbí se mi, že každá autorčina kniha je něčím jiná, není to stále stejný styl psaní.

11.11.2018 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Krásu Kunderových knih jsem objevil až po třicítce. Od té doby jsem pár jeho knih přečetl a říkal si "jednou si přečtu Nesnesitelnou lehkost bytí". A konečně jsem si ji přečetl.
Komentovat takovou knihu je docela oříšek. Tíha života v jeho "lehkosti" s odbočkami k filozofii nebo antice. V jednu chvíli překvapivě čteme o Stalinovu synu, aby dále autor navázáním dal všemu opět smysl. Máloco (spíše nic) se mi čte tak dobře jako Kunderovy knihy. A nepochybuji o tom, že mi spousta úvah během čtení unikla.

25.09.2018 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Propracovaný děj, postavy a detailní vyšetřování. Dějové linie do celého příběhu dobře zapadají. Je zajímavé, jak si jsou severské krimi / thrillery svým pojetím často tak podobné, ale přesto je stále čteme, že? :-)

14.09.2018 5 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Kniha mne sice nevtáhla do děje tak silně jako Zmizelá, ale na prvotinu? Velmi dobré. Svérázná hlavní hrdinka hledající pevnou půdu pod nohama míří do svého rodiště, kterému je lepší vyhnout se obloukem...

21.08.2018 4 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Je tomu asi 15 - 20 let, kdy jsem s oblibou četl povídky od E. A. Poea a H. P. Lovercrafta. Tato výborná povídka se jim vyrovná.

11.08.2018 5 z 5

Obchodní němčina Obchodní němčina Věra Kozáková

Němčina je těžký jazyk a jednání v němčině s rodilými mluvčími jsou náročná. Kniha je velmi praktická a moderní, pomůže zájemci rozšířit znalosti němčiny a zvýšit si úroveň a sebevědomí v projevu. Užitečná publikace pro všechny, kteří spolupracují s obchodními partnery ze zemí DACH.

21.07.2018 5 z 5

Úvod do psychologie Úvod do psychologie Zdeněk Helus

Hledal jsem publikaci, která nebude sice "pro pokročilé", ale bude odborná, vysvětlující a současně srozumitelná pro laika nestudujícího obor psychologie. Zvolil jsem tuto knihu a má očekávání splnila beze zbytku. Hutný a přitom čtivý text poskytne základní informace o psychologii jako vědě.

14.07.2018 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Dosud jsem přečetl všechny krimi romány Nesbøho přeložené do češtiny. Takže ani Macbetha jsem si nemohl nechat ujít. Kniha nezklamala. Svižné, rychlé, napínavé…. Kdybych knihu četl bez znalosti autora, asi bych si po pár stránkách řekl „Nenapsal tohle Nesbø?“ :-) Jeho styl psaní už je pro mne asi opravdu nezaměnitelný. Nejraději mám sérii s Harrym Holem, tu řadím v rámci autorovy tvorby z hlediska příběhů a čtivosti nejvýše. Z„odboček“ se mi ale Macbeth spolu se Synem četl nejlépe.

05.05.2018 5 z 5

Zrada v Mnichově Zrada v Mnichově Jindřich Bíč

Nejhorší moment našich dějin ve 20. století a spolu s Bílou horou pravděpodobně vůbec na 130 stranách s dobovými fotografiemi a ilustracemi. Pár hodin čtení pro připomenutí toho hlavního, co se kolem Mnichova odehrálo se vzpomínkami pamětníků. Kniha nabídne i úryvek z Hitlerova štvavého, německým publikem nadšeně přijatého, projevu proti prezidentu Benešovi a Československu ze Sportpalastu. Od září roku 1938 bylo být Čechem dost nebezpečné.

26.03.2018 4 z 5

Zaslíbená země Zaslíbená země Władysław Stanisław Reymont

Ohromná kniha ukazující život polské Lodži v 19. století na pozadí vrcholu epochy tržní ekonomiky bez přívlastků. :-) Bohatí továrníci, bankéři a masa námezdní pracovní síly v bouřlivě rozvíjejícím se městě plném špinavých obchodních praktik, fingovaných bankrotů a naprosté tvrdosti. Ideály hlavních postav, osobní příběhy a láska, ale také doutnající napětí mezi Poláky, Němci a Židy žijícími na jednom prostoru.
Přečtením této obsáhlé knihy (přes 600 stran) si čtenář náladu příliš nezlepší, ale jedná o výbornou sondu z jednoho období.

24.03.2018 5 z 5

Klemen Gottwald - rudý tyran s dýmkou Klemen Gottwald - rudý tyran s dýmkou Tomáš Belica

Kvalitní publikace seznámí čtenáře trochu ve zkratce, ale pořád dost podrobně s osobou „prvního dělnického prezidenta“ Klementa Gottwalda. Text s množstvím dobových fotografií se četl dobře. Od Gottwaldova vídeňského raného mládí, přes jeho „legendární“ projev v parlamentu První republiky o učení se kroucení krků a únorový nástup k moci až po rozklad osobnosti, alkoholismus a dožívání ve strachu.
Kniha nezapomene ani na politické procesy a vraždy Milady Horákové a dalších obětí komunistického režimu a následné finální dějství revoluce, kdy se soudruzi začali zabíjet mezi sebou.

17.02.2018 4 z 5

Kniha smíchu a zapomnění Kniha smíchu a zapomnění Milan Kundera

Nádherná mozaika příběhů, které spolu nejsou nijak úzce spjaty příběhem, ale spíše duchovním poutem. Ladnost Kunderova psaní a zapadání slova do slova je originální a nenapodobitelná. Po přečtení každé jeho knihy mi zůstane zážitek z četby spolu s otázkou „O čem to vlastně bylo?“ Kniha byla dopsána na konci 70. let, ale zub času se na ni nijak neprojevil. Zůstává aktuální i ve změněné době. V tom je nadčasovost Kundery.
Clementisova čepice na Gottwaldově hlavě, normalizační prostředí nebo neštěstí ovdovělé Taminy kdesi v malém městě v západní Evropě jsou popisovány s ohromnou lehkostí a „smutným humorem“, ale melancholie a tíha z nich na čtenáře dolehne…

11.02.2018 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Tana French

Tana French potvrdila vysokou laťku nastavenou předchozími knihami a napsala další silný příběh. Napsal bych něco ve smyslu „královna irské detektivky“, ale předběhli mne Sunday Indepedent. :-) 
Pomalé rozplétání záhady zavražděné Aislinn, jejího životního příběhu a motivace, perfektní dialogy a psychologie postav. Hlavní dvojice vyšetřovatelů, Antoinetta Conwayová a Stephen Moran se nenechá odradit jednoduchým řešením případu a jde do hloubky. Conwayová navíc svádí boj tak trochu sama se sebou.
Některé předchozí knihy od autory se mi líbily ještě více, ale na maximální hodnocení stačí bohatě.

04.02.2018 5 z 5

Staroměstská poprava českých pánů a měšťanů Staroměstská poprava českých pánů a měšťanů Vladimír Liška

Kniha čtenáře velmi podrobně seznámí s politickou a společenskou situací počátku 17. století a nasadí tak událostem té doby rámec, díky kterému lze vnímat danou dobu v souvislostech. Asi málokdo zná někdejší stavovské uspořádání českých zemí, principy a práva, kterým se České království řídilo. V tomto ohledu je kniha velmi podrobná. Autor vyvrací i možná dost zažité zjednodušené vnímání Bílé hory jako boje Čechů s Němci. Jako jedna z hlavních postav stavovského povstání je zmíněn Jindřich Matyáš Thurn, oddaný český Němec, v jehož případě lze opravdu toto spojení použít. Velmi čtivě popisovaný průběh celého povstání a vojenských operací mi nedovolil od knihy se odpoutat. Z konce knihy mi už pak bylo těžce. Celá poprava příslušníku národní elity byla opravdu děsivá. Bez tohoto bychom asi směřovali do nějaké formy svazku se Sasy a dalšími kulturně blízkými protestanskými a svobodomyslnými státy severního Německa a Nizozemí. Škoda…

13.01.2018 5 z 5

První okamžitá asociace při čtení této vynikající knihy pro mne byla se seriálem Zdivočelá země a díly ukazujícími život politických vězňů v uranovém dole. Kniha však na mne udělala ještě silnější dojem. Alexandr Solženicyn nenuceně, až téměř flegmaticky popisuje den otřesného života vězňů, kteří jsou ze všech možných úhlů pohledu a hledisek zákonnosti naprosto nevinní. Libování si vězně Šuchova v tom, že je dnes krásné počasí, asi jen minus 13 stupňů, a že se při tom bude krásně zdít, ukazuje, jak může jedinec strádáním dospět až do stavu úplné letargie. Nikdo už ani nepřemýšlí, proč se dostal do tábora a jestli se z něj dostane někdy domů, hlavní je získat večer svou šlichtu, díky které je člověk vlastně jako v ráji. Nejprve je ale třeba svést lítý boj v kantýně o tácky…
Závěrečné bilancování Šuchova, jaký to byl úspěšný den díky chlebu navíc v palečnici, a že neskončil v korekci (chudák kapitán v ní skončil), je pak opravdu silná tečka...

06.01.2018 5 z 5