Mira7 Mira7 komentáře u knih

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Jo Nesbø umí psát. Umí psát přímo velmi dobře. Povídky mne nadchly. Po přečtení ve mně zanechala nejsilnější dojem asi Skartovačka. Každá povídka má originální zápletku a promyšleně vytvořené prostředí, ve kterém se odehrává.
Občas se mi při čtení asociovaly vzpomínky na dřívější knihy ze série o HH. Snad to nebude spoiler, když napíšu, že u poslední povídky a způsobu vyřízení protivníka jsem si vzpomněl na Toma Waalera a jeho konec...(velmi umně všechny zdánlivě neřešitelné nevýhody otočeny ve svůj prospěch...). U vyřešení zdánlivě nemožného přesunu z hořící místnosti jsem viděl HH s brčkem ve vodě.. (Přízrak).... No ne, prostě Joa Nesbøho a jeho knihy mám opravdu velmi rád a už se těším na další... Protože teď mne čeká Zatmění. :-)

07.07.2023 5 z 5

Šťastný princ a jiné pohádky (7 pohádek) Šťastný princ a jiné pohádky (7 pohádek) Oscar Wilde

Rád poslouchám v audioverzi v podání Vlastimila Brodského. Smutné, ale krásné s hlubším sdělením. Výhodou je, že kromě nejmenších čtenářů, osloví všechny věkové skupiny.

17.06.2023 5 z 5

Sympatizant Sympatizant Viet Thanh Nguyen

Na knihu jsem byl hodně zvědavý a po jejím zakoupení četbu dlouho neodkládal. Skutečně dobře napsaný román o pro nás daleké zemi a o jejím velmi traumatickém období. Pád Saigonu - pro mne dosud nejznámější obraz války ve Vietnamu - zpracován literárně. Kniha je místy velmi smutná, nevyhýbá se krutostem války. Zajímavý je i popis života vietnamských uprchlíků v USA. Čtení je však dost smutné a pochmurné.

17.06.2023 4 z 5

Mají chobotnice duši? Mají chobotnice duši? Sy Montgomery

Kniha na mne udělala velmi dobrý dojem. Je psaná čtivě, odborně a mile. Bylo zajímavé číst v podstatě osobní příběhy několika chobotnic se zmínkami o dalších mořských tvorech, s jejich osobnostními zvláštnostmi, projevy. Knihy zaměřené na zvířata mám obecně rád. Otázky zda mají duši nebo určitou úroveň myšlení a vědomí považuji pro sebe za dávno zodpovězené. Každý z lidských představitelů knihy včetně autorky celé dění silně prožívá, což čtenáře pomůže vtáhnout do děje. Fotografická příloha knihy je dobrá, klidně by mohla být i obsáhlejší. Není ale problém, nalézt mnoho videí k tématu na internetu.

14.05.2023 5 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Příběh s hutnou atmosférou od první stránky. Čtení vyvolává otázky, čtenář přemýšlí o čem kniha je. Zdařilé ilustrace přispívají k ponurosti příběhu. Vše je velmi tajemné, staré pražské židovské město jsem měl během čtení jako před očima. Napadají mne výrazy jako mysteriózní a spiritualismus. Kniha je zvláštní, náročná a je u ní třeba přemýšlet. Příběh, pointa nejsou servírovány na podnose.

15.04.2023 5 z 5

Pořídil jsem si knihu v audio verzi v podání Vlastimila Brodského, Oty Sklenčky a Miroslava Moravce. Jinými slovy vysokou literární úroveň díla umocňuje kvalita přednesu (pro mne pak především V. Brodský). Pravda, audio kniha obsahuje pouze vybrané povídky, přesto si dovolím knihu hodnotit a asi mne přiměje poohlédnout se po úplném knižním vydání. Detektivní zápletky jsou zábavné, trochu i tajemné.

30.03.2023

Muzea Horního Slezska na české i polské straně           Muzea Górnego Śląska na czeskiej i polskiej stronie Muzea Horního Slezska na české i polské straně Muzea Górnego Śląska na czeskiej i polskiej stronie neznámý - neuveden

Odborně, přehledně a graficky hezky zpracovaná kniha. Zajímavé faktografické čtení pro (nejen) rodáky a příznivce Slezska. Ve své podstatě kniha hranice Horního Slezska přesahuje, protože uvádí muzea v rámci celého Moravskoslezského kraje. Ty nejhezčí sbírky jsou patrně na polské straně. Knihu lze vnímat i jako inspiraci na poznávací výlety. :-)

26.03.2023 5 z 5

English Fairy Tales / Anglické pohádky English Fairy Tales / Anglické pohádky Nick Gerrard

Kniha psaná vytříbenou angličtinou, pěkné čtení. Navíc zajímavé porovnání ve smyslu pojetí žánru pohádek ve srovnání s pohádkami českými / slovanskými, bratři Grimmů nebo H. CH. Andersena. Anglické jsou asi kapitola sama pro sebe.

23.03.2023 5 z 5

Na slovíčko s mumií Na slovíčko s mumií Edgar Allan Poe

Některé povídky jsem jít četl dříve, některé pro mne byly naopak nové. Strašidelné povídky střídají humorné. Obojí E. A. Poe zvládal mistrně. Raději mám jeho horory. Jámu a kyvadlo nebo Zánik domů Usherů jsem četl za život již mnohokrát...a pořád je mnohokrát číst mohu..

16.02.2023 5 z 5

English jokes - anglické vtipy English jokes - anglické vtipy Nick Gerrard

Anglický humor je skutečně skvělý. Některé vtipy jsou slovními hříčkami (s vysvětlivkami) a určitě pomohou rozšířit znalosti angličtiny. Čtenář se učí a směje. ;-)

15.01.2023 5 z 5

Genialita ptáků Genialita ptáků Jennifer Ackerman

Velmi dobrá kniha o „ptačím rozumu“. Pro někoho, kdo se o ptactvo dosud nijak nezajímal, mohou být informace až neuvěřitelné. Na vlastní oči jsem však měl příležitost od dětství pozorovat někdy neuvěřitelné postupy u papoušků a jejich schopnost řešení různých situací, takže bych dokázal knihu ještě drobně doplnit.
Kniha však není zaměřena pouze na exotické ptactvo, ale přináší vhled do myšlení a schopností ptactva jako celku. Pokud knize něco chybí, jsou to možná ilustrace. Ne všechny druhy ptáků člověk zná a umí si je představit. Může se proto stát, že si čtenář bude s obdivem číst o konkrétních případech některých druhů, nebude si je však umět představit. Samozřejmě však není problém dané druhy „vygooglit“. Toto však nijak neubírá na celkové vysoké úrovni zpracování publikace. Od vtipných „hlášek“, přes popis odborných studií až po zamyšlení. Jen některé vědecké postupy prostřednictvím nebo vedoucí k mrzačení ptáků bych okamžitě zakázal…

08.01.2023 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Dostal jsem chuť na nějaké „zimní“ mluvené slovo. Padla volba na Bílého tesáka v podobě audioknihy. Proč se nepodívat na školní literaturu znovu. Je to stále hodně dobré, i když také dost kruté a neúprosné. To ale odpovídá prostředí a ději, který neztrácí nic na své kráse.

22.12.2022 5 z 5

Nad propastí Nad propastí Wilbur Smith

První kniha, kterou jsem od Wilbura Smithe přečetl. Vím, ze jich napsal spousty, ale nějak jsem kolem nich jen procházel... Vždy jsem zvědavý, jaký čtenářský zážitek mi kniha od pro nového autora přinese. Asi jsem čekal, že kniha bude více zaměřena na Afriku, ale jinak skvělé čtení na každé stránce. Děj knihy je propracovaný a obsáhlý. Život postav je rozprostřen mezi a do období dvou světových válek s množstvím historických reálií a samotným silným příběhem.

05.12.2022 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Jako čtenář preferuji téměř výhradně prózu. Pokud mne však nějaká poezie skutečně oslovila, pak je to právě Kytice. Provází mne od základní školy do dneška. Pokaždé ve mne zanechá nějaký nový dojem, něco nového. Komentář píšu po poslechu v podání Jaroslavy Adamové. Každá z básní je něčím výjimečná a každá obsahuje hluboké myšlenky.

27.11.2022 5 z 5

Heidi / Heidi, děvčátko z hor Heidi / Heidi, děvčátko z hor neznámý - neuveden

Kniha napsaná velmi dobře pro ty, kteří s němčinou spíše začínají. Úroveň německého textu je tomu vhodně uzpůsobena.

05.11.2022 5 z 5

Aschenputtel und andere Märchen der Brüder Grimm/ Popelka a jiné pohádky bratří Grimmů Aschenputtel und andere Märchen der Brüder Grimm/ Popelka a jiné pohádky bratří Grimmů Jacob Ludwig Carl Grimm

Vhodná kniha pro němčináře, které baví číst v němčině pohádky. :-)

28.10.2022 5 z 5

Neviditelná armáda Neviditelná armáda J. M. Troska (p)

Každá z knih trilogie je něčím jiná. A každá je dobrá. Závěr trilogie je asi
"nejakčnější". Podíváme se nejprve do velkolepého světa v podzemí a pak už směřujeme k pointě na Zemi. Stejně jako u předchozích dvou dílů je patrný silný idealismus díla.

24.09.2022 5 z 5

O lidskou identitu O lidskou identitu Václav Havel

Kniha sebraných spisů, fejetonů, úvah a dokumentů jedné doby. Nejedná se o ucelenou dějovou posloupnost, takže si čtenář může pročítat různě "na přeskáčku". Myslím, že v rámci dějepisu na školách by se z této knihy předčítat dalo a bylo by to ku prospěchu a k pochopení dobové atmosféry. Dosti mne zaujaly některé pasáže, ve kterých Václav Havel rozebírá a rozvíjí právní formulace a úvahy, buď ve fejetonu nebo přímo v rámci své obhajoby adresované státní moci. Měl velmi dobré právní myšlení, což muselo asi být adresátům ke vzteku. Líbil se mi fejeton na téma "příživnictví" a opět velmi dobře autorem téma rozebíráno z více úhlů pohledu.

13.08.2022 5 z 5

Prezidentův vězeň Prezidentův vězeň Vladimír Škutina

Kniha na pár hodin čtení. Určitě doporučuji. Svoboda je hodně křehká a není samozřejmost. Vtípky, švejkování (to umí dost pomoc v krizi) a prokládání židovskými anekdotami. Pár knih z prostředí totalit a jejich přístupu ke věznění politických odpůrců jsem již četl. Hlavně v prostředí Česka mne udivuje, jak rychle se dokázala totalita prosadit v zemi, kde sahá tradice parlamentu a více méně svobodné žurnalistiky opravdu hodně dozadu...

13.08.2022 5 z 5

Rozkazy z éteru Rozkazy z éteru J. M. Troska (p)

Po nedávno přečteném prvním dílu jsem se musel otevřít i druhý. Opět pěkné čtení, zajímavé sci-fi s pátrací zápletkou. Kniha se zpracováním a prostředím liší od prvního dílu a je méně "přetechnizována".

07.08.2022 5 z 5