O lidskou identitu

Úvahy, fejetony, protesty, prohlášení a rozhovory z let 1969–1979.

Třetí vydání, první v ČR.

První vydání vyšlo r. 1984 v Londýně, druhé r. 1989 tamtéž.

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55219/o-lidskou-identitu-55219.jpg 3.938

Kniha O lidskou identitu

sika444
19.11.2019

Je třeba číst a znát. Moc bezmocných je stále aktuální, zvláště v závěru, kde autor pojednává o postdemokratické společnosti.

pismenkovyJoe
03.02.2019

Další z mnoha knih, které jsou svědectvím této prohnilé etapy evropských a československých dějin. Na této knize se mi líbí, že jsou ke všem fejetonům, protestům, otevřeným dopisům a jiným materiálům pana Havla přiloženy i názory a vyjádření čsl. dobového tisku, policejní spisy a vyjádření "uznávaných" umělců. Všechno to díky tomu dostává čtenáře do větší hloubky daných událostí a snad, minimálně u mě, vyvolává silnou nechuť k sympatizantům takového nesvobodného systému jak v dané době, tak bohužel i v době dnešní. Každému doporučuji.

Magdalena5
02.02.2018

Tak nevím, při čtení úvah, fejetonů aj. pana prezidenta ze 70. let mi něco stále více rezonuje se současnou dobou (fake news, byrokracie, Velký bratr) ?

eraserhead
09.06.2014

Kdysi jsem četl nějaké "sebrané spisy" Havlovy z podobné doby. Na téhle knize se mi více líbilo, že není ani tak o tom, co si Havel myslí, jako spíše o jeho postavení v tehdejší realitě. Spíše než o jeho myšlenkách je to o reakcích doby na něj a reckích jeho na dobu. A občas to jsou dost šílené věci (jeho zprávy o domácím vězení). Z tohoto trošku vybočuje delší esej Moc bezmocných, jejíž jednotlivé části jsou tu a tam trefné, ale jako celek to trošku skřípe (a jde na tom vidět, jak to bylo psáno trochu ve spěchu, což opravdu bylo). Stejně tak mě překvapilo, jak jsou některé jeho věci nadčasové. Zpívá celá rodina by se dala prakticky beze změn přetisknout jako současný článek o televizní kultuře. Podobně závěrečná Krize identity. Zajímavé také je, zjistit, co opravdu Havel kdysi říkal a myslel si a srovnávat to s jakýmsi jeho obecným obrazem či tím, co dělal, zastával, tvrdil a obhajoval později. Třešničkou na dortu je pak úplně poslední přetisk článku o Václavu Havlovi, který koncem sedmdesátých let proběhl rozhlasem a několikerým tiskem. To je dokonalý novinářský plivanec do tváře soudného člověka.

PMR
18.03.2013

Zneklidňující soubor textů z dob, "kdy se většině lidí vedlo dobře".
Přestože nebezpečí jsou dnes těžko srovnatelná, i tak jsme stále řízeni především strachem a poklidný konzumní život nás ho vůbec nezbavuje...

tatrana
27.01.2013odpad!

Tato kniha Václava Havla by měla patřit k povinné literatuře na středích školách. Je autentickou výpovědí doby neodmyslitelně patřící k historii České republiky a zároveň jakýmsi varováním pro všechny, kteří si pohrávají s myšlenkami komunismu. Lépe umožňuje pochopit Havlovu myšlenku pravdy a lásky, která bývá často neprávem snižována a zaměňována za naivitu. Bohužel život ve lži je i dnes chápán jako racionální postoj a lidé se stále nechápavě pozastavují nad těmi, kteří si vědomě šlapou po štěstí, chtějí-li žít v pravdě. Lež bývá dnes často také nazývána loajalitou, diplomatickým pojmem skrývajícím lež pod různými záminkami nutné soudržnosti. Zaměňujeme tak často lež za něco jiného, abychom se vyhnuli kruté pravdě, že lžeme sami sobě a ke všemu si to dokážeme ospravedlnit i zdůvodnit.