minirock minirock komentáře u knih

Prokletí Lídy Baarové Prokletí Lídy Baarové Stanislav Motl

Ohromně čtivá kniha o asi největší hvězdě našeho filmu. To co Lída Baarová prožila by vystačilo na několik životů. Úžasné čtení ....... .

08.03.2011 5 z 5

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

Určitě moje nejoblíbenější knížka v mládí. Nespočítám, kolikrát jsem se k ní vrátil, aspoň na jednu, dvě kapitoly. Nádherná věc.

30.11.-0001 5 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Chvilkama docela šílené čtení, hlavně co se týče té situace v pracovním táboře. Nepředstavitelné poměry. Ale on ten život normálních lidí tam nebyl v podstatě o nic lepší. Těžko uvěřit že je něco takového vůbec možné. Chtělo to opravdu neskutečnou odvahu otce té dívky se k takovému činu odhodlat. Dívce jsem přál že si bude užívat svobody, no dopadlo to jinak, překvapený jsem ale nebyl, skoro jsem něco podobného čekal. Dobrá kniha ale už bych podobnou snad ani nemusel. Stačilo.

19.03.2024 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Na prvotinu je to opravdu skvělé čtení. Každá kapitola přináší něco nového, odhaluje další střípek z událostí které se staly před mnoha lety kdy byli hlavní hrdinové děti a které se zároveň prolínají se současností kdy jsou už dospělí. Ed, jehož očima se příběh odvíjí je trochu podivínský učitel který se po mnoha letech vrací ve vzpomínkách a na vlastní pěst se snaží objasnit tu podivnou historii kterou jako dítě prožil se svou partou kamarádů. A zjišťuje že máloco je tak jak se zdá, každý z nich má své tajemství kterým se na konečném objasnění vraždy mladé dívky podílí. Ani sám Ed není bez viny. Výborná kniha, moc se mi líbila.

31.01.2024 5 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Moje první kniha od C.J.Tudor a celkem příjemné překvapení. Do Chapel Croft, zapadlé vsi kdesi v Sussexu, přijíždí mladá farářka Jack se svojí patnáctiletou dcerou Flo. Ihned po jejich příjezdu se začíná rozvíjet příběh navazující na třicet let staré události kdy tu zmizely dvě dívky. Jack i Flo se seznamují s místními obyvateli z nichž někteří mají i svá tajemství která se oběma začínají odhalovat ... . Kniha se mi líbila i když něco se mi zdálo nedotažené nebo málo vysvětlené. Někdy jsem se i ztrácel v množství postav. Proto jen čtyři hvězdy. Ale na autorku si ještě posvítím.

24.12.2023 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Kniha je to poměrně napínavá a čtivá ale zbytečně dlouhá. Dost krve, násilí i brutality, trocha sexu ale já jsem bohužel ten kdo v knize hledá i trochu logiky a tady fakt není skoro žádná. Ne že by se mi to úplně nelíbilo ale čeho je moc toho je příliš. Dost mě to odradilo od čtení dalších knih této dvojice.

21.03.2023 2 z 5

V moci zla V moci zla Linda Castillo

(SPOILER) Tentokrát za čtyři hvězdičky. Pořád výborné čtení, napínavé, drsné, zajímavé. Jen si myslím že autorka příliš silně tlačila na pilu a z Kate udělala takového ženského Ramba. Vymáchat se v mínus 10 stupních v rybníku, vylézt z něj, doběhnout pár set metrů domů a ještě přitom střelit chlapa, to už je výkon i pro Stalloneho. Méně je někdy více. Stejně tak bylo pro mě stěží uvěřitelné jak se jí podařilo během pár dnů jako cizinka mezi amiše proniknout a celý případ vyřešit. To ovšem neznamená že si s chutí nepřečtu další díl.

20.02.2023 4 z 5

Dlouhý lov Dlouhý lov Pierre Pelot

Útlounká, přesto poměrně čtivá dětská knížka. První polovina sice chvílemi trochu nudí, druhá je však výrazně akčnější. Nesourodá skupina mužů se vydává na lov zabijáckého medvěda, každý z nich ale z jiného důvodu. Dřevorubec Zakyr se chce pomstít za smrt otce a ženy, nesympatickému Corradovi jde o Zakyrem vypsanou odměnu za medvědovo zabití a trapper Malkija chce se svými dvěma indiány pouze pomoci Zakyrovi. Dobře popsané charaktery lidí i krásy přirody a závěrečný boj s huňáčem jsou určitě plusem téhle knihy.

12.09.2022 3 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Čtyři jednoduché vyprávěnky ve kterých se návštěvníci jedné kavárny přenášejí do minulosti (v jednom případě i do budoucnosti), aby se setkali s přáteli či příbuznými a vyřešili či ujasnili s nimi svůj vztah. Žádná velká dramata se ale nekonají, povídky jsou si hodně podobné i lidé jsou prakticky stále titíž, jen důvody jejich návratu do minulosti jsou u každého jiné. Celkově docela příjemné čtení.

16.05.2022 4 z 5

Sklenice srdíček Sklenice srdíček Jennifer Hillier

Tak tohle se docela povedlo. Dvě třetiny knihy opravdu výborné, obě linie příběhu mě fakt bavily. Zajímavý námět o tom jak žít 14 let s pocitem viny za smrt někoho velmi blízkého. Jen jsem čekal nějaké dramatické rozuzlení které sice přišlo ale příliš velké drama se nekonalo. Bylo už celkem jasné kam to spěje ten závěr mi přišel takový trochu uspěchaný. Přesto jsem spokojený a určitě to není poslední kniha kterou jsem od této autorky přečetl.

23.04.2022 4 z 5

Barrandov pod vlajkou hákového kříže Barrandov pod vlajkou hákového kříže Miloš Heyduk

Téma český film za okupace mě zajímá a proto jsem se na knížku hodně těšil. Bohužel musím napsat že je to jedno z největších zklamání za hodně dlouhou dobu. Něco tak odfláknutého se jen tak nevidí. Nemám ve zvyku knihy nedočíst a proto jsem to protrpěl až do konce ale nebýt toho, že byla z knihovny, okamžitě by letěla do modrého kontejneru. Množství chyb v textu (např. úsměvný překlep "není sportu o tom, že ..... " atd.) ale překonaly chyby u přiložených obrázků. Když je pod snímkem Rudolfa Hrušínského napsáno Jan Hrušínský, prosím, chybička se vloudí. Ale pokud dá někdo k fotografii Jindřicha Plachty titulek František Smolík, zavání to diletantstvím. Vrcholem byl popisek k fotografii Lídy Baarové z filmu Paličova dcera, u které je napsáno : Marie Glázrová v hlavní ženské roli Čápova "beskydského" filmu "O děvčicu". To opravdu neprošlo žádnou kontrolou? Nebo další blbost, u Krškova filmu Řeka čaruje je obrázek z filmu Kluci na řece. A mohl bych pokračovat. Další věc která mě docela nadzdvihla je popisek u herečky Lídy Baarové. Že ji autoři nemají rádi protože o ní nenapsali jedinou kladnou větu, bych snad ještě pochopil. Ale napsat o ní, že důkazem jejího nerovnoměrného vývoje je to, že co jí přidala příroda na kráse, to jí ubrala na inteligenci, je podle mě nehoráznost.
Nedávám knihám ocenění "odpad", protože už jenom to , že ji někdo napsal a dal si s ní práci, je minimálně na jednu hvězdičku. Ovšem tady někdo tu práci šeredně odbyl a ten odpad si kniha zaslouží. Pro ty, kdo se touží něco dozvědět o filmu za protektorátu doporučuji Jirasovu Oázu uprostřed běsů (Barrandov III), to je jiná káva.

11.01.2022 odpad!

Nanebevzetí Karla Kryla Nanebevzetí Karla Kryla Miloš Čermák

Kryla uznávám jako písničkáře, mám některé jeho desky dodnes. Jeho poezie je mi už méně srozumitelná. Soudě podle knížky to byla rozporuplná osobnost s komplikovanou povahou. Lidé znali jeho písničky, méně už asi jeho názory které mnohé překvapily a jeho popularita po návratu z exilu postupně slábla. Přesto mě některé věci překvapily, např. to že nechtěl zpívat s Gottem a neměli se moc v lásce, ale ani jeho vztahy s mnoha ostatními exulanty nebyly příliš dobré. Kryl byl prostě svůj a jeho brzká smrt všechny zaskočila. Hodně tady chybí, jeho písničky které mohl ještě spoustu let skládat, tedy určitě.

05.12.2021 4 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Tuhle knihu jsem kvůli její tloušťce dlouho odkládal ale teď se mi hodila do Výzvy a tak jsem si ji z knihovny půjčil. Nejdřív musím napsat, že Jussi Adler-Olsen je můj oblíbený autor takže jeho díla hodnotím méně kriticky. Tím pádem bych musel dát Marcovi jen tři hvězdy, protože ten příběh je opravdu slabší. Sice mě jeho osud zaujal a fandil jsem mu ale bylo víceméně jasné jak to dopadne. Někdy jsem se opravdu musel smát jak patnáctiletý kluk utíká půlce kodaňského podsvětí a dalším cvičeným zabijákům k tomu. Carl a jeho parta jsou tak nějak upozaděni a celkem nemají co řešit, jsou stále o krok zpět, spíš se více probírá jejich osobní život. Snad bude další díl lepší.

26.08.2021 4 z 5

Chovejte se jako kočka Chovejte se jako kočka Stéphane Garnier

Protože máme doma tři kočky, trochu toho o jejich zvycích a vlastnostech vím. Ovšem povahu mají každá jinou. Takže jsem je mohl srovnávat s tím co je psáno v této knížce. Na každou se hodilo něco jiného, více nebo méně, ona je totiž každá kočka svá, každá je osobnost. A lidé kteří nemají rádi kočky byli v minulém životě nejspíš myši.

09.07.2021 4 z 5

Pod plachtami kolem světa Pod plachtami kolem světa Nikolaj Kornějevič Čukovskij

Kniha se čte dobře a koho baví tyhle příběhy o dalekých plavbách a objevování nových zemí, přijde si na své. Všechny čtyři kapitoly jsou zajímavé, nejpoutavější se mi zdál příběh kapitána Cooka. Ale ani Kruzenšternova a La Pérousova výprava do zámoří není nezajímavá. I když je kniha určena především mladším čtenářům i ti starší se neubrání obdivu co byli lidé před staletími ochotni podstoupit aby objevili nový kontinent nebo jenom ostrov v obrovském oceánu na té naši planetce.

13.10.2020 5 z 5

Nobody - muž z neznáma Nobody - muž z neznáma Robert Kraft

Také jsem podlehl nostalgii a zakoupil nového Nobodyho který vyšel ve znovuzrozené edici KOD. A nelituji. Krásné Burianovy obrázky uvnitř a děj který mě opět vrátil do dětství za to stály. A stejně tak doslov pana Ondřeje Mullera, který v něm popsal život i dílo Roberta Krafta.

15.02.2020 4 z 5

Zúčtování Zúčtování John Grisham

Zřejmě nejlepší kniha kterou jsem letos četl. Grisham ve vrcholné formě. Skvěle napsáno, čtenáře udržuje v napětí až do úplného konce. K tomu spousta emocí, jsem už starší chlap, knihy čtu nejvíce cestou z práce v autobusu a u téhle jsem musel ten konec nechat na doma protože se mi draly slzy do očí. A ta střední část o válce na Filipínách, to klobouk dolů, úžasně popsáno. Neuvěřitelné co se tam dělo. Jen mě trošku mrzelo, že Pete po tom všem co tam prožil zvolil takové řešení své situace a nebyl ke své ženě trošku shovívavější. Ale je to kniha a podle mě jedna z nejlepších od Grishama a mám přečtené všechny.

14.09.2019 5 z 5

Zrušený rozsudek Zrušený rozsudek Michael Connelly

Kdepak, jak je tam Harry Bosch tak má ta kniha hned lepší šťávu. Výborný příběh který ani na chvíli nenudí, dobře napsané postavy a nečekaný závěr. Bavilo mě to hodně.

04.06.2019 5 z 5

Útěk Útěk Peter May

Už dlouho jsem nečetl knihu, která by mě zpočátku tolik nebavila a na konci tolik dostala. Původně jsem chtěl dát čtyři, za posledních sto stran dávám pět hvězd a určitě zasloužených. Parádní příběh o partě pěti kluků kteří v sedmnácti letech utekli z rodného Glasgowa do Londýna za slávou aby se po pár týdnech tři z nich vrátili zpět, bohatší o zkušenosti, zážitky a činy, které je budou provázet po celý jejich život. Po padesáti letech se, jako starci, za podobných okolností vrací zpět aby svůj tehdejší trip dotáhli do konce.

11.04.2019 5 z 5

Dvanáctá oběť Dvanáctá oběť Michael Connelly

Zjišťuji, že mám problém s komentováním Connellyho knížek. Chválit ? Doporučovat ? To je nošení dříví do lesa a musel bych to dělat u každé, protože jsou opravdu parádní. Takže nesu pořádnou kupu dřeva do toho našeho čtenářského lesíka a těším se na další případy Harryho Bosche.

05.05.2017 5 z 5