Dva divoši

O dobrodružství dvou chlapců, kteří žili jako Indiáni a o tom co se naučili.

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40823/dva-divosi-40823.jpg 4.7353
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno, Albatros (ČR)

Two Little Savages, 1903

Kniha Dva divoši

mol378

Jedna z nejzásadnějších knih mého dětství. Kniha o přátelství a životě v americké, tehdy ještě divoké přírodě, ale hlavně o veselých i napínavých příhodách kluků na prázdninách, hrajících si na Indiány. Odtud také pochází mé oblíbené úsloví, nahrazující okřídlené "až naprší a uschne" - jak se říkalo u Raftenů "až bude jednou všecka práce hotova..." Doporučuji, i když staré, stále aktuální a čtivé.

Balumba

Asi jsem na to už stará. Jsou knihy, které se mají číst v určitém věku, protože tehdy "chutnají" nejlíp.

Kopretina

Když namícháte to nejlepší z Foglarovek a z Mayovek, pak může vznikout něco tak perfektního, jako je tato kniha. Vtipná, poučná, napínavá, praktická, v základu stojící přátelství a vztahy. Děti byly jedno ucho a když jsem dnes řekla, pojďte, přečteme poslední kapitolu, řekly: "Kéž by to ještě poslední kapitola nebyla." A stála za to, jako celá kniha.

jprst

Knihu jsem poprvé četl jako kluk v době, kterou má vnoučata označují zcela drze za "středověk", od té doby ještě několikrát i jako dospělec a přiznávám, že pro mne své kouzlo neztratila ani dodnes.

RichardvonT.

Přečteno před více než 30 lety a nerad plýtvám slovem KULT, ale tady nelze jinak. Drsný Raften, který nechával dožít v klidu staré koně ("chudák hovado už se dost nadřelo a vydělalo si na živobytí do konce svých dní...) a který tvrdě trestal každé týrání zvířat, prostě sympaťák.
Hoši v lesích, první noc a ráno, Caleb, který byl vším, čím mohl, stará "čarodějnice" se zlatým srdcem a Emmy Granti nebo Cestující.
Za půldruhé hodiny je krmení prasat, takže končím.

pepa4081

Dva divoši pro mne mají tři rozměry. První, který jsem oceňoval hlavně v dětství: podrobné popisy výroby různých indiánských předmětů. Pro někoho, kdo to nehodlá zkoušet – jako jsem to zkoušel já kdysi – možná až moc podrobné (zas tak moc se nestane, pokud je přeskočíte). Druhý: vyprávění o přátelství chlapců, tak jak to opravdu bývá. Tedy i s občasnou hádkou a častým pošťuchováním, ale vždy s usmířením. Třetí je o veliké lásce k přírodě – ten mne ovlivnil na celý život. Je to jedna z knih, které čtu pořád dokola a jsem za ni panu Settonovi vděčný.
Vrcholně uspokojivé.

godycz

Takovy Americky Foglar. Jako kluk jsem ji MILOVAL !!!!

Owain
01.11.2018

Nádhera, dva kluci chtějí žít jako indiáni a splní se jim to . Krásná kniha.