minirock minirock komentáře u knih

Hořící pokoj Hořící pokoj Michael Connelly

Connelly a jeho Bosch nezklamali ani tentokrát. Možná nebyla tahle knížka tolik napínavá jako jiné ale spád měla. Bylo pro mě potěšením sledovat jak Bosch a jeho mladá parťačka krok za krokem odhalují pravdu o dvou propletených, 20 let starých případech, požáru v bytovém domě při kterém zahynulo 9 lidí, převážně dětí a loupeži v bankovní pobočce. Jediné co mě trochu vadilo bylo téměř naprosté podřizování Sotové Boschovi při vyšetřování. A škoda že to odnesly jen malé ryby, velké plavou dál, jako vždy. Skvělé čtení.

11.02.2023 5 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

(SPOILER) Výborné, za mě ještě lepší než první díl. Kate, náčelnice policejní stanice v Painters Millu, vyšetřuje sedminásobnou vraždu amišské rodiny. Silná ale plná emocí, vyvolaných svými vlastními démony a neujasněným vztahem k Johnu Tomassetimu, odkrývá Kate tajemství jedné ze zavražděných, patnáctileté amišské dívky Mary která se zamiluje do "angličana", za což krutě zaplatí. Je bezcitně využita ke zvrhlým choutkám svého milence a když hrozí že by vše mohlo být prozrazeno, bez milosti umlčena. Kate s pomocí Maryina deníku odkrývá nerovný vztah vraha a oběti, aby jej nakonec odhalila. Kniha je výborně napsaná, bez hluchého místa a s parádním koncem.

04.12.2022 5 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Proč nenávist? Připadalo mi, že se ti dva měli v podstatě takovým zvláštním způsobem skoro rádi .... Příběh se trošku liší od jiných Carterových řezničin (tedy až na jeden případ), je více ukecaný a je zde více psychologických rozborů které ale v rámci knihy dávají samozřejmě smysl. Rozhodně je to zajímavá sonda do duše člověka pro kterého je vražda jen součástí jeho výzkumného projektu. I když se čte skvěle dávám čtyři hvězdy, některé Carterovy knihy mě bavily víc.

15.06.2022 4 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Na Carterovi obdivuji jak si dokáže čtenáře doslova omotat kolem prstu a nepustí dokud není knížka přečtená. I když je to u detektivek snazší než u jiných žánrů protože každý je prostě zvědavý kdo je pachatel, jen málokdo to umí tak skvěle jako on. Platí to i o tomto dílu o detektivu Hunterovi a jeho parťáku Garciovi. Sice mi také trochu vadilo, jak píše ve svém komentáři Čenichnaknihy, že nezačali číst deník od konce, tudíž mohli snad někoho zachránit ale autor zvolil opačný postup. Možná bych tam našel pár dalších drobných "much" které se mi nelíbily ale i tak jde o nadprůměrně napínavou knihu tak jak jsme u Cartera zvyklí. Snad má v zásobě ještě spoustu nápadů na další díly.

05.06.2022 5 z 5

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Pouhých 65 stránek a 6 povídek ale s hlubokým poselstvím. Válka je prostě zlo, kdekoliv a v jakékoliv době.

10.05.2022 4 z 5

Na jaderné elektrárně dělám přes 40 let takže je mi tohle téma dost blízké ale do podobné situace bych se samozřejmě nikdy dostat nechtěl. Ono by to dneska už ani nešlo, tento typ reaktoru u nás není a bezpečnost je u nás vždy na prvním místě. A žádná strana ani vláda už do ničeho nekecá. To bylo snad na celé té věci nejhorší jak se každý bál cokoliv podniknout a čekal až co rozhodnou ti "nahoře" kteří ale bohužel o celé situaci věděli nejméně a o jejím řešení už vůbec nic. A když už byla katastrofa hotová, snažili se to aspoň co nejvíce ututlat před domácími i před světem. Opravdu výborně napsané, oproti hodně dobrému televiznímu seriálu který byl skvělý vizuálně, je kniha mnohem popisnější a podrobnější. Když si člověk uvědomí jak blízko jsme tehdy v dubnu 1986 byli na pokraji zničení celé Evropy tak z toho mrazí ještě dnes ...

03.04.2022 5 z 5

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Na farmu ke Starrettovým přijíždí neznámý jezdec který se představí jako Shane. Požádá o jídlo a nocleh. Je na něm cosi tajemného, jako by něco skrýval. Farmář se s ním ale spřátelí a nabídne mu práci, kterou Shane přijme. Oba muži tvrdě pracují a farma začíná prosperovat. Starrett i ostatní farmáři mají však problémy se svým sousedem, bohatým rančerem Fletcherem, který má zálusk na jeho pozemky. Shane slíbí, že problémy vyřeší. Svůj slib splní a odjíždí pryč. Celý příběh je vyprávěný očima malého synka Starrettových Boba což mu dodává zvláštní nadhled. Líbilo se mi také jak autor některé situace mezi Starrettovými a Shanem naznačí několika slovy a ve zbytku dává prostor pro fantazii čtenáře. A to lehké erotično mezi Shanem a paní Starrettovou. Jako dítě bych se těchto náznaků asi nevšiml, teď jsem si je užíval. Je to opravdu pěkné čtení pro děti i dospělé čtenáře.

03.06.2020 5 z 5

Ta knížka byla jako droga. Poslední 400 stran jsem buď četl nebo myslel na to jak to udělat abych mohl číst. Všechny díly jsou výborné ale třetí byl určitě nejlepší. Vše bylo jasně vysvětleno, padouši potrestáni, dobro zvítězilo. Neskutečná série tří knih která mě opravdu dostala. I já lituji že už nebude žádné pokračování, Salanderová a Blomkviste, budete mi chybět.

16.08.2014 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Neměl jsem problém se začíst, příběh jsem znal z filmu a také proto jsem čtení dlouho oddaloval. Ještě že mám na dovolené tak mizerné počasí takže jsem mohl prakticky nepřetržitě číst. A opravdu to stálo za to, knížka je výborná, skvělý děj který má logiku, hlavní postavy si musíte zamilovat, záporáci jsou patřičně hnusní. Jediné co se mi možná trošku nezdálo byl ten trochu uspěchaný konec. Mohlo to být trošičku napínavější. Ale jinak bez připomínek, určitě jedna z nejlepších knih co jsem četl. Těším se na další díl.

30.07.2014 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Už dlouho se mi nestalo abych čtyřsetstránkovou knihu přečetl za dva dny. Nenudil jsem se ani chvilku a to napětí, ta touha dozvědět se jak to dopadne, člověku nedá a musí číst a číst a číst ....... dokud to nepřečte. Líbilo se mi to hodně a popravdě obdivuji čtenáře, kteří po půlce, ba po čtvrtině, tušili pachatele, já to nevěděl ještě 100 stran před koncem. Asi jsem natvrdlejší a musím takových knih číst víc.

26.05.2014 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Kdysi jsem viděl film který se mi docela líbil a tak jsem ze zvědavosti i kvůli čtenářské výzvě sáhnul po této knize i když jsem tušil že asi nebudu cílová skupina. Nemýlil jsem se. Celá kniha mi přišla jako totální chaos vyprávěný třemi ženami z nichž jedna je věčně ožralá, nic si nepamatuje, jezdí vlakem do Londýna a zpět protože předstírá že jezdí do práce a bloumá v jedné ulici od jednoho domu k druhému. Ostatní dvě jsou nudící se paničky, jedna má dítě a druhá se zničehonic ztratí. A její zmizení vyšetřuje ta věčně nalitá ve chvílích kdy je trochu při vědomí. Docela by mě zajímalo co tam celou tu dobu vyšetřoval slavný Scotland Yard. No, přiznávám, vůbec mě to nebavilo.

27.02.2024 2 z 5

Největší záhady kriminalistiky Největší záhady kriminalistiky Jaroslav V. Mareš

Nemyslím si že by novinář pan Mareš přišel v popisovaných případech s něčím novým, natož aby odhalil pachatele. Pouze ze znovu vrátil k několika více či méně nevyřešeným "pomníčkům" naší kriminalistiky. Některé jsou všeobecně známé (Studna. Hřensko, Stopařky, Pilčík) jiné už téměř zapomenuté (Jordan, Tersián). Možná by ještě stálo za to se jimi zabývat, příbuzní obětí by se určitě i dnes rádi dozvěděli pravdu. Bohužel čas je neúprosný a tak si o těchto a mnoha dalších podobných případech budeme moci už jenom číst.

27.06.2023 3 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Linda Castillo

Když je ženská amiška a ještě k tomu pěkná tak, že se za ní otáčejí i neamišové, může z toho být pěkná polízanice. A přesně taková začíná dopravní nehodou, při které zemřou v troskách bryčky tři amišové - otec a dvě děti. Viník ujede aniž by zraněným poskytl pomoc. Pátrání po něm se ujímá Kate Burkholderová se svým týmem. Jediným přeživším je osmiletý David, jehož matka je Kateinou nejlepší přítelkyní z mládí. O to větší zájem má Kate na vyřešení případu. Ovšem čím více pravdy Kate odhaluje, tím víc zjišťuje, že nic není jak se zdá. Navíc se ve starém silu najdou zpráchnivělé kosti člověka, který byl zastřelen brokovnicí a stopy k vyřešení případu vedou ke Kate a její rodině. A do toho všeho ještě Tomasetti koupí dům a začíná jej zvelebovat. A zřejmě ne jen pro sebe ..... Na Kate se toho ze všech stran řítí nějak moc. Ustojí to ? Najde vraha dětí a manžela staré kamarádky? Skvělý díl od kterého se těžko odcházelo.

05.02.2023 5 z 5

Mrtví promlouvají Mrtví promlouvají Linda Castillo

Další skvělá kniha od Lindy Castillo na úrovni prvních dvou. Od začátku napínavé, postupně se odhaluje tragická událost z minulosti a i když si pachatelé mysleli a doufali že je vše zapomenuto, někdo jim pěkně jednomu po druhém jejich zločin krutě připomíná. A začínají za něj platit. Kate pomalu odhaluje co se tehdy stalo a i když i já jsem tušil pachatele dříve než jindy, začíná být jasné kdo za vším stojí a proč. A tak jediné co se mi zdá zatím nevysněné je vztah Kate a Tomasettiho.

08.01.2023 5 z 5

Bronzový poklad Bronzový poklad Eduard Štorch

I když Bronzový poklad možná nedosahuje oblíbenosti jiných, známějších knih pana Štorcha, přesto jsem si jej přečetl s chutí a trpkého osudu nebohého Skrčka upřímně litoval. Ale taková byla tehdy, před bezmála třemi tisíci lety, v našich končinách doba. Z vysmívaného a později nenáviděného kluka se stal těsně před smrtí hrdina a zachránce svého rodu. Pro dětského čtenáře určitě skvělá kniha pro vytvoření představy o tehdejším životě našich předků.

16.01.2021 4 z 5

Odvrácená strana konce Odvrácená strana konce Michael Connelly

Vím že se budu zase opakovat ale Connellyho knihy s Harry Boschem by si měl člověk šetřit aby mu vydržely co nejdéle a mohl si je pořádně užít ale ono je to právě úplně naopak. Nemůžu se od nich odtrhnout a musím je přečíst skoro na jeden zápřah. Tak jako tuhle. Od první do poslední stránky napínavé jako kšandy. Výborná kniha.

20.08.2019 5 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Opět vynikající, Červenákovy knihy mají vzestupnou úroveň, pět hvězdiček přestává stačit. Ohromně zábavné, dovedně zamotané, těšil jsem se na každou další kapitolu.

18.05.2018 5 z 5

Přeběhlík Přeběhlík Michael Connelly

Zatímco v prvním setkání těchto dvou nevlastních bratrů měl navrch právník Haller, nyní je nositelem příběhu Harry Bosch a je to jen dobře. Vyšetřování zločinu je přece jen čtivější, v tom případě i napínavější. Harry je po odchodu od policie stále ve formě i když trošičku selhává jako otec své dospívající dcery, ale to je asi normální. Důležité je, že přijímá nabídku svého bratra, který obhajuje muže obviněného z vraždy a snaží se dokázat jeho nevinu. A i když pachatel je čtenáři známý, Harryho zarputilost, neotřelé vyšetřovací schopnosti a závěrečné odhalení dělají z knihy opět čtenářský zážitek. Já jsem si ji užil a těším se na další díl.

26.04.2018 5 z 5

Soví jeskyně Soví jeskyně Miloš Zapletal

Jsem moc rád, že jsem knížky pana Zapletala objevil, i když už dávno nejsem kluk. Ale příběhy plné dobrodružství a kamarádství mě bavily vždycky, proto se mi líbila i tato kniha. Putování tří kamarádů k Soví jeskyni jsem prožíval jako by mi bylo znovu 15 let a to je na tom to nejhezčí.

16.02.2015 5 z 5

Lída Baarová & Joseph Goebbels - prokletá láska české herečky a ďáblova náměstka Lída Baarová & Joseph Goebbels - prokletá láska české herečky a ďáblova náměstka Stanislav Motl

Možná nebyla Lída Baarová nejchytřejší česká herečka, rozhodně si však myslím, že byla jednou z nejkrásnějších. Ono když se vám ve dvaceti letech dvoří nejmocnější muži té doby, zamávalo by to i s chytřejšími. A že se s ní život nemazlil, to je všeobecně známé.

29.03.2012 4 z 5