Soví jeskyně

Kniha vypráví o chlapcích, kteří se vydali pěšky z Liberce do Šluknovského výběžku. Cestou se seznamují s místními pamětihodnostmi, životem přírody i zajímavými lidmi.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32141/-32141.jpg 4.858
Dobrodružné, Literatura česká
Vydáno:, Severočeské nakladatelství

TerkaVodová

Příběh se odehrává v přírodě. Hlavní postavy jsou Dan, Renda a Martin. Tito tři kluci se vydají na 16-ti denní cestu k soví jeskyni.
Nejvíce se mi líbila příhoda z desátého dne, kdy jim na Máchovu jezeru někdo ukradl stan.
Kluci se šli koupat do vody a nedávali si pozor na věci. Mezitím je dědeček podrobil zkoušce, ukradl stan a nechal kluky spát pod širákem.
Kniha byla napínavá, doporučila bych ji lidem, kteří mají rádi dobrodružství a přírodu.
Knihu bych ohodnotila pěti hvězdičkami, protože byla velmi napínavá.

danny_21

Naprostá srdcovka z dětství, kolikrát já jen se vydal s trojicí dospívajících kluků na výpravu po severních Čechách ... Vtipné, dobrodružné, napínavé - jeden má hned chuť hodit bágl na hrb a vyrazit do přírody - 100 %

pete13
30.12.2017

Skvěle sepsané pěší putování po severních Čechách. Po přečtení máte náladu hodit bágl na záda a vyrazit směr Liberec.

petym
18.10.2017

Krásná kniha plná dobrodružství. Také chodíme na čundry, tak jsem si i představoval kde, jak tam spíme taky a Brontosaurům také pomáháme. První kniha od autora, a nezklamala. Mám rád Foglarofky, tak konečně taky tak pěkná kniha s chlapci. Škoda, že jsem na tuto knihu nenarazalil dříve. Doporučuji. tak nemohu jinak než 5 hvězd.

panouk
26.03.2016

Asi první kniha, kterou jsem od autora četl, tehdy jsem pocítil taky potřebu, někam sám dojít, jen tak bez pomoci "dospěláků". A kladu si otázku, zda ještě dneska dnešní kluci mají podobné tužby. Snad ano..

tatjana1737
18.11.2015

U Zapletala u mne nejvíc vedou Sedmička a Ostrov přátelství, přesto je Soví jeskyně jedním z mých evergreenu. Jakmile začnou prázdniny, otevírám ji, čtu a myšlenkově se přenáším na všechna popisovaná místa a do období vlastního dospívání. Zapletal umí mimořádně dobře vystihnout dospívající mládež, přesto jeho knížky neztrácejí kouzlo i pro dospělé čtenáře. Pro ty, kteří navíc znají místa, jež se v knížkách objevují, mají příběhy neuvěřitelnou přidanou hodnotu. A přestože jsou knížky nějaký ten pátek staré, na což poukazují jen drobnosti ve slovníku hlavních hrdinů, když je čtu, říkám si, že je klidně může prožívat někdo i dnes.

minirock
16.02.2015

Jsem moc rád, že jsem knížky pana Zapletala objevil, i když už dávno nejsem kluk. Ale příběhy plné dobrodružství a kamarádství mě bavily vždycky, proto se mi líbila i tato kniha. Putování tří kamarádů k Soví jeskyni jsem prožíval jako by mi bylo znovu 15 let a to je na tom to nejhezčí.

Amadys33
18.10.2013

Knihu jsem četl několikrát v době dospívání a jako všechny další knihy pro mládež od Miloše Zapletala, se mi velmi líbila. V roce 1999 jsem zorganizoval s přáteli podle této knihy výpravu, kdy jsme vyšli z Ještědu a putovali přes Jizerské a Lužické hory až k Soví jeskyni do Česko-Saského Švýcarska, kam jsme přišli, v den zatmění slunce, po deseti dnech pouti. Přespali jsme tam (bylo trochu pracné tu správnou jeskyni najít) a ukázalo se, že pověst o této jeskyni byla pravdivá. :-)
Po cestě jsme procházeli úchvatnou krajinou s mnoha přírodními i architektonickými zajímavostmi, např. Sloní kameny, hrad Sloup a vše další, co bylo zmíněno v knize.
Pár dní před cílem jsme se setkali i s jinou výpravou putující tamtéž, takže legenda o Soví jeskyni si, k mojí velké radosti, žije svým vlastním životem.
Byl to můj nejlepší vandr, nepřekonaly ho ani další třeba na Slovensku, v Rumunsku nebo na Ukrajině.
Doufám, že si budu moci tuhle cestu ještě někdy zopakovat.
Knihu i putování podle ní všem doporučuji.
Překvapilo mě, podle zdejšího počítadla, jak málo je Zapletal známý a čtený.

kacaabba
14.05.2013

Čteno s dětmi. Ještě před rokem jsem netušil, že autor maxi encyklopedie her je i vypravěčem příběhů. Nic jsme od jeho knih neočekávali, zvláště, když jsme jeho tituly našli vyřazené ve veřejné knihovně.Ale snad právě proto, že celý život pracoval s dětmi, jsou jeho příběhy čerstvé a čtivé. A naše kluky baví. Takže zakrátko budeme zřejmě odborníky na Zapletalovo beletristické dílo :-)

Niraj
27.01.2013

Podobně jako LordSnape - podobné knihy na začátku okouzlily a nakonec z toho byla spousta skutečných výprav. Teď už mám sám syna a na knihu jsem si nějak opět vzpoměl. Teď ji znovu čteme a v létě hodláme podniknout výpravu dle této knihy. Kniha rozhodně nenechá kluky/holky s romantickou duší v klidu (mě tedy nenechává).

LordSnape
02.07.2012

Tuhle knihu mám doteď v živé paměti. Dostal jsem ji ještě jako malý skaut k Vánocům pod stromeček a pamatuji si, že se mi popisované chlapské dobrodružstvé strašně líbilo a že bych chtěl zažít něco podobného. Nakonec spousta našich výprav překonala i mé tehdejší snění! Jo, to byly časy. :-)