Reichsminister für Volksaufklärung und Propaganda, říšský ministr lidové osvěty a propagandy Joseph Goebbels, jedna z nejslavnějších evropských hereček té doby Lída Baarová a jejich vztah, který se proplétal do dějin nacistického Německa, jsou hlavním tématem této ojedinělé knihy z volné řady Stíny Třetí říše. Z její krásy téměř zešílel; byl dokonce ochotný opustit vysokou funkci a jít za ní třeba až na kraj světa. Nová svědectví, pocházející z odkazu této české herečky, která se už ve svých dvaceti letech stala skutečnou hvězdou, ovšem napovídají, že neuhranula pouze „ďáblova náměstka“, ale i samotného démona v lidské podobě - Adolfa Hitlera. Autor této knihy měl jedinečnou možnost poznat tuto obdivovanou ženu důvěrně v letech 1990 až 1997 v jejím domě v Salcburku ještě předtím, než těžce onemocněla. V této knize se s pomocí její dosud zcela neznámé pozůstalosti, kterou mu odkázala, pokusil zaplnit některá dosud bílá místa jejího dramatického života a osudového vztahu. Vedle málo známých i zcela neznámých svědectví několika mužů, kteří kdysi stáli za Hitlerem - ať už to byl architekt Albert Speer nebo Hitlerův osobní strážce Rochus Misch, přináší i výsledky jeho bádání v německých archivech. Podobně jako dobové kritiky nebo odborná hodnocení svědčí o tom, že Lída Baarová oplývala nejenom nevšední krásou, ale také mimořádným hereckým talentem. Ten se tehdy projevoval nejen v německých filmech, ale také na německých divadelních scénách. Některé dokumenty vyvracejí mnohé fámy, které Lídu Baarovou hlavně v Čechách dodnes obklopují, například že se ráda chlubila svými „německými sny“. Měla tím dát najevo svoje proněmecké smýšlení. Jak na konci života sebekriticky přiznávala, byla v čase své hvězdné kariéry doslova opilá slávou. V době, kdy se nechávala obdivovat nejmocnějšími muži tehdejší doby, včetně nacistických pohlavárů, odcházely do neznáma nebo končily v táborech smrti tisíce nešťastných lidí. Po válce musela kdysi zářivá a hýčkaná hvězda tvrdě zaplatit. Skončila ve vězení, přišla o své nejbližší. Přestože byla nakonec osvobozena, pomyslného cejchu, který jí na čelo vypálili její spoluobčané, se už nikdy nezbavila. Prožila novou úspěšnou hereckou kariéru v Itálii, Španělsku a hlavně v Německu, ale psychické následky tehdejších dnů nesla po celý svůj další život. Výpravné provedení knihy je umocněno třemi unikátními barevnými přílohami....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19567/big_lida-baarova-a-joseph-goebbels-BkW-19567.jpg 4.2112

Kniha Lída Baarová & Joseph Goebbels - prokletá láska české herečky a ďáblova náměstka

zdenaR

Příběh Lídy B. je velmi dobře zpracován, kniha obsahuje mnoho fotografií i dokumentů.
Autor opět nezklamal :-)))
A zcela se ztotožňuji se závěrečným citátem v knize: "Nikdy nesuď člověka za jeho činy, pokud si nebyl na jeho místě."

konicekbily

Knihu jsem nečetl jako fanoušek Lídy Baarové. Zajímal jsem se o další fragmenty z dějin naší země ve spojitosti s druhou světovou válkou - z dílny skvělého autora. Na pozadí životního příběhu tehdy obdivované herečky jsem se dozvěděl spoustu dalších podrobností o tehdejší době - a o dalších postavách této, pro nás, smutné historie.

Noisette73

Neměla jsem Lídu nikdy moc ráda a ani jsem nebyla její fanoušek, ale je pravda, že láska má mnoho podob a člověk jí moc neporučí a tak to úplně nedokážu odsoudit, láska má právem mnoho podob a vlastností a je pravda, že bývá slepá.

Mayaotzin

Tuhle knihu považuji za nejlepší ze všech knih o Baarové, kterou jsem zatím četla.

1amu
14.02.2020

Nejsem příznivcem Lídy B. a můj názor na ni bude odlišný od většiny komentářů. Pokud anotace k této knize (viz výše) přesvědčuje budoucí čtenáře, že tato žena oplývala mimořádným hereckým talentem, soudný divák po shlédnutí několika jejich filmů si pomyslí opak. Byla dobrá pouze ve dvou filmech, a to vždy tehdy, kdy ji vedl režisér O.Vávra: šlo o Panenství a Turbinu. Na rozdíl od bezkonkurenční A.Mandlové, kterou odnaučil Hugo Haas (jako jednu ze svých Titin) t.zv.deklamování , což L.B. ve většině rolí bohužel předváděla, skoro vůbec se nepřiblížila většině špičkových hereček oné doby právě oním civilním slovním projevem. Ostatně i její milenecké intermezzo s Goebelsem spíše nasvědčuje tomu, že ve svém "opojení" jí nedošlo co s tím provede slovutná choť ministra propagandy, špičková nacistka, které stačil jeden dialog s Hitlerem a bylo vymalováno ! Právě tento vztah dovršil pozdější tragický osud celé rodiny Babků, zejména její mladší sestry Zorky Janů . Nedivím se O.Vávrovi, když potkal v na filmovém festivalu v Benátkách (v 50-tých létech XX.stol.) svou bývalou dvorní herečku, že zabědoval slovy : Ježíšmarja ! A doslova zdrhnul .
Tím neodsuzuji samotnou knihu. Autor to umí, ale... ?

JurijMilkovic
09.01.2020

Podle mě dobrý, ale nedovedu napsat jestli všechny informace se zakládají na pravdě.

akamasu
03.01.2020

Souhlasím s Ivonou.

IvonaK
21.07.2018

Přiznám se že tato kniha mě zklamala. Stanislav Motl se hodně opakuje a přijde mě že ty dvě její paměti jakoby nečetl. Protože jinak by se zmenšil počet kapitol. Jsou tam sice hezké fotografie, ale to je asi až na pár vyjímek tak všechno.