miloslav0399 miloslav0399 komentáře u knih

Primární důvěra - úhel pohledu Primární důvěra - úhel pohledu Martin Goffa

No, nevím. Určitě nejslabší počin MG. Chybí tu uvěřitelnost, "civilnost" a hlavně logika, prostě všechno to, co mě přitahovalo na předchozích dílech série (přečetl jsem všechny :) I to rozdělení na dva kusy nemá žádný jiný než ekonomický smysl. Než takhle, tak snad raději vůbec. Držím palce Marku Vrázovi...

25.09.2020 3 z 5

Slib Slib Jiří Kratochvil

První polovina knihy, smutný pohled do brněnských 50. let s příměsí architektonických reálií, je vynikající a skoro se nedá přestat číst. Nevadilo střídání vypravěčů ani roztříštěnost děje, všechno drželo pohromadě. V druhé části, kdy v příběhu začínají převažovat fantastické a nereálné vize, je to už jinak. Škoda, kdyby nedošlo na životní dílo architekta Modráčka, určitě bych se zajímal i o další knihy JK. Takhle u mě po přečtení převažuje pocit překombinované scifi.

21.09.2020 3 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Druhá Kim Stone je o dost slabší než ta první. Nepravděpodobné a hodně nepřirozeně vykonstruované. Ale námět je zajímavý.

10.08.2020 3 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Vynikající detektivka, jsem moc rád, že jsem na M. Goffu narazil. Už dávno se mi nestalo, že si při debatě vyšteřovatelů říkám: "...ale co když..." a ono totéž následuje v dalším odstavci. A pak si řeknu: "no jo, jenže..." a on to vzápětí řekne i detektiv. Logické, bez potřeby šokovat, zřejmě hodně podobné skutečnosti. Doporučuji!

07.05.2020 5 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Jednoduchá kriminální zápletka obalená do atraktivních dobových reálií. Přiznám se, že zhruba do poloviny knihy jsem měl problém se do děje dostat. Připomínala mi spíš kostrbatý společenský román. Pak se to zlepšilo. Časem se možná k Sattlerovi vrátím, nyní 3.5 hvězdy.

28.04.2020 4 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Zajímavá kniha, která dává reáliím policejní práce přednost před efektními nesmyslnými konstrukcemi. Alespoň částečně. Určitě si přečtu i další díly série.

06.04.2020 4 z 5

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

Kniha je určitě zajímavá a napínavá. Viktoriálnské molo na Temži, kolem kterého se všechno točí, je taky neotřelá a tajemná rekvizita. Jenže - nesmrtelný Raker nakonec na všechno přišel a byl asi spokojen, ale já ne. Nelogických a nepravděpodobných věcí tu tontokát bylo až moc. Nejvíc jsem byl zvědavý na to, proč zločinci dělají s dřevěnými arkádovými automaty to, co s nimi dělají. A to je vysvětleno tak slabě, že za to ubírám hvězdu...

26.03.2020 3 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

Kniha je rozhodně napsaná atraktivním stylem a těžko se od ní odtrhuje. Protože ale přesně dodržuje pravidla žánru, dá se její závěr snadno odhadnout. Ještě víc mi vadilo zbytečné kupení a natahování akčních scén. Raker je navíc superman - když jej spoutáš a zamkneš do cely, do níž pak ozbrojený vstoupíš s úmyslem ho zabít, buď si jist, že je to tvůj konec. Jinak lehce nadprůměrné oddechové čtení, 3.5 hvězdy.

05.03.2020 4 z 5

No tak já nevím. Už dávno jsem se u čtení tak nenudil a netěšil se na konec. Kniha má jen minimální příběh a postupně se z ní vytrácí i to, co jsem považoval za ústřední myšlenku - úvahy o tom, co dělá člověka člověkem. Dočetl jsem jen z důvodu, že jde podle všeho o klasiku žánru, ale netuším jakého. 1.5 hvězdy

14.02.2020 2 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Lehce nadprůměrná detektivka, která ničím mimořádným nevyniká, ale ani neurazí. Erika mi moc sympatická nebyla, zejména její osobní život byl dost otravný. Ani jako týmový hráč se příliš nepředvedla. Co se mi naopak líbilo, bylo prostředí a vedlejší postavy. Kniha mi v mnohém připomněla Rowlingovou/Galbrighta, byla ale mnohem zajímavější, chvílemi se ani nedala odložit. Těším se na další díl. Četl jsem v angličtině.

12.01.2020 4 z 5

Hříchy pro pátera Knoxe Hříchy pro pátera Knoxe Josef Škvorecký

Příběhy jsou většinou dost krkolomné, složité a nevěrohodné, takže nic moc. Základní myšlenka s hříchy proti pravidlům žánru a její přehledné zpracování se mi ovšem moc líbí a za to hvězdičku přidávám.

02.10.2019 4 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Zajímavý příběh s celkem přijatelnou pointou. Kniha se mi četla velmi dobře, jen události na farmě jsou strašně rozvleklé a skoro nekonečné. A přitom jde výhradně o akční scény, což zní dost paradoxně. Je jasné, že DR všechno přežije, takže jsem si při četbě několikrát (asi čtyřikrát) říkal - tak, a to jsem opravdu zvědav, jak se z této naprosto bezvýchodné situace zachrání :) Jinak nadprůměr, přečtu si i další díl.

20.06.2019 4 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

Asi tak první polovina knihy je docela pěkná. Ve chvíli, kdy je zřejmé, co a jak se děje a že to autor myslí fakt vážně, se kniha přehupuje do kategorie odpad... A závěr to rozhodně nevylepší. Ahnhem dokáže vymyslet a popsat zajímavou zápletku, ale pak si s ní neví rady a tak už jen vrší nelogičnosti a nesmysly. Škoda

12.06.2019 2 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

SPOILER: Tak tímto jsem s Minierem skončil. Opět nesmyslné zápletka, ale na to už jsem byl u něj zvyklý. Ale to, že Servaz v závěru de facto spáchá úplně zbytečnou vraždu jej v mých očích zbavilo posledních kousků sympatie. Nejhorší kniha série, ale to asi píšu u každé další... Ztráta času.

29.05.2019 odpad!

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Tuhle sérii jsem dost dlouho odkládal, ale po přečtení první knihy musím říct, že to vůbec není špatné. Zaujalo mě, jak dobře jsou vyvážené obě časové roviny - byl jsem úplně stejně zvědav, kdo páchal zločiny v minulosti v domově i kdo vraždí aktuálně. Pointa je rozhodně překvapivá, aspoň u jedné z těchto rovin :) Snad jen postava Kim mi moc nesedí, za ni strhávám jednu hvězdu. Celkově doporučuji a určitě se pustím i do dalších dílů.

16.05.2019 4 z 5

Panenka Panenka Mo Hayder

Série čtu sice pomalu, ale pěkně postupně, a tak mohu jednoznačně říct, že Panenka je pro mě zatím nejlepší. Uzavřené psychiatrické oddělení je častá a lákavá rekvitzita a MH se s ní vypořádal rozhodně nadprůměrně. Pointa byla sice předvídatelná, ale za celou knihu, oddělené dějové linie, které se ve správnou chvíli spojí, dávám 4.5 hvězdy.

02.05.2019 5 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Ze série BK jsou Hlasy asi nejlepší. Zápletka je vskutku originální a dopředu odhadnout se dá opravdu velmi těžko. Jen mě moc nepřesvědčila atmosféra na psychiatrické klinice, je to tam takové žádné... JInak ale pěkná krimi, která se dá doporučit.

13.03.2019 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

OASIS bych si docela rád zahrál. Ale vážně - kniha je vcelku zajímavá, po většinu času má spád a napětí. I pointa je pěkná a do celého děje knihy dobře zapadá. Jen mi docela vadily supervlastnosti hlavního hrdiny - uměl hrát dokonale všechny počítačové hry, znal nazpaměť každý film, protože ho viděl nejmíň 20x apod. Text na mě působil jako ideální předloha pro film, nedivím se, že už existuje a moc rád se na něj podívám.

30.01.2019 4 z 5

Obeť bez tváre Obeť bez tváre Stefan Ahnhem

Lehce nadprůměrný thriller, v němž nechybí ani nepřebývá žádný z atributů současné severské krimi (extrémní násilí, sex, rozervaný hlavní hrdina...). Snad jen hloupost a bezradnost vyšetřovatelů z Helsingborgu je trochu větší. A to navíc mají strach, aby případ nepřevzalo Malmö, že tam prý jsou detektivové ještě horší. No, to bych chtěl vidět... 3.5 hvězdy

30.01.2019 4 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Krásná a chytrá kniha, která dokazuje, že i svět pocitů, přání a myšlenek dokáže udržet čtenáře stejně jako příběh nabitý akcí a efektem. Když se to umí, a to tedy SF umí. Nepříjemná, ale nijak fatální epizoda spouští přirozený sled událostí, u nichž nelze očekávat dobrý konec. Důsledně tak ilustruje hlavní myšlenku z úvodu prologu - soucit může někdy být i slabostí a zlem. Přečteno jedním dechem, doporučuji.

05.12.2018 5 z 5