Mikkinnen Mikkinnen komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Opět jedna z těch knih, které jsem si přečetl proto, že jsem chtěl jít na film, ale před tím jsem chtěl znát literární předlohu. A opět jedna z těch knih, která mi znemožnila se po jejím přečtení na film podivat. Prostě člověk si chce nechat ten příběh ve vzpomínkách "jen" z té knihy. I když upřímně věřím, že i ten film musí být skvělý.

01.12.2015 5 z 5

Návod k použití železnice Návod k použití železnice Jaroslav Rudiš

Skvělá kniha o tématu, které je mi víc, než blízké. S panem Rudišem sdílím stejnou lásku k železnici a podobný osud odmítnutí z důvodu nošení brýlí. Kniha se čte sama a člověk se tak nechává unášet vlaky po celé Evropě s autorem v jednom kupé. Jen v závěru knihy toho už bylo na mě trochu moc. Trochu moc nádraží, která neznám, trasy kudy jsem nikdy nejel atd.. Zkrátka výčet velkého množství míst, která člověk nezná a která si dovede jen těžko představit. A neustálé googlení fotek mě už také nebavilo. Ale to není chyba ani autora a ani knihy. Je to čistě subjektivní pocit. Někdo zcestovalejší než jsem já, to bude vnímat zcela odlišně. Knihu každopádně hodnotím 5 hvězdičkami.

11.11.2023 5 z 5

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

Neuvěřitelně citlivá a laskavá kniha. Kniha plná lásky, bolesti, smíchu, pláče a všeho, co patří na divadelní prkna, ale i do hlediště (běžného života).

28.10.2023 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Bohužel knihu odkládám. Prostě se do toho nedá začíst. Kapitoly cca na dvě stránky! Neustálé skákání z postavy na postavu, z děje na děj, z vraždy na vraždu. Scény zbytečně brutální a prvoplánové. Charaktery povrchní a nereálné. Škoda, potenciál to mělo.

23.06.2022 1 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Super kniha z prostředí "klasické" rodiny současnosti. Člověk se při jejím čtení neubrání pocitu, že tohle zažil také sám osobně. Vlastně se tam toho, až tak moc nestane, ale přesto je to zajímavé a poutavé čtení. Krásně se tam ukazuje co se stane s rodinou, když se přestane komunikovat (manžel x manželka x děti). Jediné co bych knize zásadně vytkl, tak je absence uvozovek v přímé řeči. Na to jsem si prostě nedokázal zvyknou, až do úplného konce. Tohle se opravdu nepovedlo. Ale i přes tento pokus být "moderní", nechávám 5 *

23.08.2021 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Někdy se stává, že obsah je víc, než forma. Někdy se stává, že forma je víc, než obsah. A někdy se stává zázrak, kdy forma i obsah jedno jsou. A to je přítomno právě zde! Bravo.

14.05.2020 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Bohužel mi kniha vůbec nesedla. Ano, je psána čtivě. Ano, autor vede příběh pevnou rukou. Bohužel, to je asi tak vše, co mě potěšilo. Postavy mě totálně minuly. Je to úplně mimo mé obzory. Jde vlastně o takovou morální agitku. Celé to prostředí včetně hlavní postavy je pro mě těžko představitelné. Ale věřím, že mladším ročníkům se patrně kniha bude líbit.

24.02.2019 3 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Tuze kratičká kniha v krásném provedení. Proč 4 *? Inu proto, že jsem možná čekal malinko víc. A jsme opět u těch očekávání. Stejný mor, jak domněnky. :-)

03.12.2018 4 z 5

Italské boty Italské boty Henning Mankell

V průběhu čtení jsem osciloval mezi 3 a 5*.
Mnoho událostí v knize mi připadalo tak nějak nuceně náhodných. S žádnou z postav jsem se nedokázal ztotožnit, ale přesto měla kniha své kouzlo. Byla psaná čtivou formou, tak akorát na letní tempo. Líbila se mi představa života na opuštěném ostrově kdesi na severu evropy. Jen škoda, že mu tam chodili lidi.
Ale přes mé výtky se domnívám, že se jedná o poměrně zdařilou knihu, která si své čtenáře najde.

31.07.2018 4 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Idiot byl můj první román, který jsem od Dostojevského před mnoha lety četl a doslova mě na první stránce vcucl a vyplivl až na poslední. Postavu knížete Myškyna si prostě zamilujete. Za to ostatní postavy až na výjimky budete nenávidět a proklínat za to co mu dělali. Konec je hodně silný. Ještě hodně dlouho po přečtení mi bylo špatně z celé té nobl společnosti! Dostojevskij byl skutečný mistr pera. Jeho popisy jednotlivých charakterů všech postav jsem tak neskutečně plastické a uvěřitelné, až mu na tu jeho hru rádi přistoupíte a uvěříte, že se to prostě přesně takhle muselo stát i ve skutečnosti. Idiot je určitě velice vhodná kniha na seznámení se s Dostojevským. To se už nedá říct například o dalším skvělém románu - Běsi.

28.11.2015 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Sněhulák k je má třetí Nesbøva kniha (po Lovci hlav a Nemesis). Zařadil bych ji na úroveň Lovce hlav. Kniha se četla příjemně rychle. Nic mrazivého, kromě zimního období, jsem na knize neshledal. Ale byla to taková příjemná detektivka na odpočinek. Nesbø chrli obrovské množství knih, ale určitý standard si drží u všech. Sněhulák je rozhodne mezi jeho top 3.

15.11.2015 4 z 5

Iluze Iluze Camilla Läckberg

Jako ano, ale jednou stačilo. Další díly si nechám ujít. Příběh je poměrně utahaný a i když se tam něco děje, tak to působí, jako že vlastně o nic nejde. Čtenář dopředu očekává další a další vraždy, přičemž ani nemá nějakou vnitřní lítost s nimi. Prostě postavy, které v ději nemají jinou úlohu, než zemřít. A co je asi na knize nejhorší, tak jsou problémy (fobie), které obě hlavní postavy mají, a které snad na každé druhé straně řeší. Naštěstí čtenář dokáže poměrně brzy rozklíčovat, že se vždy jedná o jeden odstavec a tak ho lze celkem bez problémů přeskočit.
Spoiler:
Na závěr bych se rád pozastavil nad jednáním policistky, která poté co zjistila, že je unesená, tak dál klidně sedí na místě spolujezdce a absolutně bez reakce se nechá dovést na místo určení, jako zvíře na porážku.
Také mi vadila jistá šablonovitost reakcí u některých postav. Zejména stran policistů z týmu vyšetřovatelů.
Neříkám, že je to vyloženě špatná kniha, ale podle recenzí jsem očekával více. A to už vůbec nechci srovnávat poměr cena/výkon!

19.12.2022 3 z 5

Mít pro co žít Mít pro co žít Richard Roper

Taková příjemná jednohubka. V první polovině i celkem vtipná. Místy trochu šroubovaný děj s dvěmi odbočkami do minulosti, které působí jako vata. Na druhou stranu, s hlavní postavou jsem se ztotožnil víc, než mi bylo milé. Nicméně celkový dojem je za solidních 80%.

03.10.2020 4 z 5

Boží memorandum Boží memorandum Og Mandino

Nevím jestli je to tím, že mě kniha potkala zrovna v mém náročném životním období, ale nesmírně mě oslovila. Rozhodně doporučuji všem nám, kdo trpíme depresemi, sebepodceňováním, dehonestací vlastního já a ztrátou smyslu života! Určitě není nutné být věřícím, ale je nutné naslouchat!

09.12.2018 5 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Ishiguro patří dlouhodobě mezi mé oblíbené spisovatele, leč tímto románem jsme se trochu minuli. Nejde ani tak o děj samotný, ani o poslání, které v sobě skrývá, ale o žánry, které Ishiguro použil. Tedy konkrétně fantasy a středověký epos. Tyto oblasti mi jsou opravdu hodně vzdálené, ale v podstatě každá strana byla pro mě svým způsobem utrpením. Kniha je to určitě skvělá a věřím, že spoustu lidí nadchne a osloví, nicméně já nemohu hodnotit více, než 3*. Nota bene, ústřední dvojice mi absolutně nepřirostla k srdci a bylo tak pro mě těžké s nimi jakkoliv prožívat jejich útrapy. Konec knihy můj dojem částečně vylepšil a nemohu tak souhlasit s tím, že vychází do ztracena. Knihu, ale přes všechny mé výtky, určitě doporučuji k přečtení a k vytvoření vlastního názoru.

20.01.2018 3 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Kniha mě celkem zklamala. Dle hodnocení a recenzí jsem očekával něco skvělého. A co jsem dostal? Akční film se S. Segalem. V hlavní roli, který běhá téměř tak rychle jako jedoucí auto, s vybuchující loděnicí v jeho zádech, hektolitry krve, atd. Škoda. Aspoň, že to je čtivé a má to čtenář rychle za sebou. Za mě 60%

10.08.2017 3 z 5

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

Šindelka se pustil na velice tenký led výbušného tématu dnešní doby a nutno říci, že z toho vybruslil se ctí. Respektive svou novelu z tzv. druhé strany, pojal víc než správně. Žádná konkrétní země, ale čistě Evropa. Tedy první plus pro autora. Důraz na prožitek hlavních "hrdinů" kdy s nimi čtenář vše vnímá jako by tam byl také, je druhé plus. Délka novely ideální. Tedy třetí plus. A teď mínusy - přílišná popisnost v některých místech knihy je hlavně věci editora. Tady bych dal mínus. Ok autor má talent na popisy. O tom žádná. Ale všeho s mírou. Impresionisté mají také nádherné obrazy, ale u x- tého obrazu už prostě zatoužíte po holandských mistrech 19 stol. Tedy na můj vkus opravdu velké množství popisu, které působí až plevelně v záhonů růží. Další mínus vnímám autorovu úsečnost a častou úspornost vět. Jistě, v dramatických a "rychlých" místech to je jen ku prospěchu věci, ale při normálním běhu události je to zbytečně sekané. V knize do 200 stran ještě ok. Ale mít to třeba 500? Tak to ani náhodou. A ano, občas jsou v knize místa, kdy autor pouze předvádí svůj talent, ale upřímně... klukovi, co je lehce přes třicet, se nemůže nikdo divit. Rozhodně si Šindelku zařadím mezi nejzajimavejsi současné české spisovatele a uvidíme co bude dál.

12.02.2017 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Jako ano, ale Sněhulák byl lepší. V tomto díle mi přišel Harry, že mu vše dochází tak nějak pozdě. Ale i tak je to pořád velmi dobré. Takže doporučuji k přečtení.

21.07.2022 4 z 5

Tři sestry Tři sestry Anton Pavlovič Čechov

Skvělá hra. Absence jasně dějové linky dává vyniknout charakterům jednotlivých postav. Marnost a touha, jdou ruku v ruce s neschopností se vymanit z kolejí osudu. I po 119 letech, stále aktuální téma.

28.07.2020 5 z 5

Holešovice - Bubny v objetí Vltavy Holešovice - Bubny v objetí Vltavy Jan Jungmann

Výborná kniha o mé rodné Pražské čtvrti. Úžasné fotografie i popisy míst. Kniha umožňuje velice pěknou exkurzi do historie Prahy 7. Pro Holešovičáky nutnost :-)

06.02.2018 5 z 5