mikela mikela komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Tři hodiny, přesně tak dlouho mi trvalo, než jsem Saturnina přečetla. Jakmile jsem knihu otevřela, už jsem jí nemohla odložit. Mnoho čtenářů poukazuje na Saturninovu genialitu. Já jsem si ale zamilovala vypravěče. Celá kniha je psaná suchým humorem, který ocení a pochopí jen málo lidí. Saturnin je určitě jedna z klasik, které by měl mít každý ve své knihovně. Nadčasová, lehká a humorná, co víc si přát?

31.10.2017 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Úžasná a velmi vtipná kniha, dlouho jsem se takhle nezasmála.

Gabrielovo Inferno Gabrielovo Inferno Sylvain Reynard

Nemohu tomu uvěřit, opravdu to bylo inferno! Ale pro mě. Od knihy jsem nic zvláštního neočekávala už jen podle anotace. Příběh byl jednoduchý, téměř primitivní a skládal se ze dvou částí. Za prvé : Holka neustále brečela a proč? Protože vzpomínala na jednu noc, kterou strávila zíráním na hvězdy se zfetovaným klukem. Nejen že si toho hrdinka nevšimla, což je sám o sobě výkon naprosté tuposti, ale zároveň několik let vzpomíná na kluka jako na úžasnou, báječnou a nádhernou bytost. Poté co zjistí, že je její učitel a hrdina je zmatený, protože netuší, kdo daná dívka je, začíná několik stovek stran naprosté nudy.
Dalším "zvratem" v knize je, když si hrdina vzpomene, odkud dívku zná, ale světě div se. Dívka ho odmítá! Šokující? Ne, ještě těchto pár stránek jsem zvládla. Co už jsem psychicky nedala byl ubrečený hrdina. Což je druhá část.
Garielovo inferno bylo opravdovým peklem a divím se, že spisovateli tento odpad nejen vydali, ale zároveň se dočkal i překladu.

19.02.2018 1 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Nádherný příběh, ale se strašným koncem. Gatsbyho jsem si zamilovala a on skončil takhle?

10.11.2017 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Krysař je moje nejoblíbenější kniha. Nádherný příběh, který čtu stále dokola a pokaždé mě dokáže unést. Hlavní postavu jsem si jednoduše zamilovala, stejně tak i atmosféru města. Autor navíc popisuje různé lidské charaktery tak neskutečným způsobem, že mě to prostě dostalo. Krysař není jen tak nějaká "povídka", je to výjimečná a nesmrtelná novela, která bude aktuální v jakékoliv době.

31.10.2017 5 z 5

Zkouška Zkouška Joelle Charbonneau

Podobnost s Hunger Games a Labyrintem jsem také zaznamenala, přesto se mi tato kniha četla mnohem lépe. Hrdinka je mi sympatická a děj byl úžasný. Doufám, že další dva díly tento dojem nezkazí :D

Zakázaná láska Zakázaná láska Petra Karasová

"Dcera jihočeského šechtice z rodu Rožmberků..." Anotaci jsme jistě četli všichni, a tak mě zarazilo, že v knize je představena jako dcera Jana z Hradce. Ráda bych upozornila, že to jsou dva rozdílné rody. Dále bych chtěla upřesnit, že Nové Hrady patřily Rožmberkům.
Další zvláštností je chování abatyše k Petronele. Tato mladá dáma je šlechtična z významného rodu a podle toho by se k ní měli všichni v klášeře chovat. Různé práce jako například plení záhonu jsou tudíž směšné. Také bych chtěla upozornit, že klášter je ženský. Možnost, že by kníže Miroslav - byť jen náhodou - mohl zahlédnout dívky je nulová. A když už jsme u Miroslava, víte, že titul kníže k nám přišel až po roku 1618? Dříve se používal titul : Páni z Rožmberka, Páni z Hradce, atd. Ale to už je detail.
Víte, jen málo spisovatelů si troufá psát historický román. A když už, tak si určitě zjistí alespoň základní informace. Zkuste někdy zajet na prohlídku nějakého zámku patřící rodu Rožmberků.

07.01.2017 odpad!

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Tak to je naprostá klasika, kterou zná snad úplně každý. Krásný tragický příběh, u kterého si každý rád popláče :-)

Lucreziino srdce Lucreziino srdce Petra Karasová

Lucrezia Borgia je velmi zajímavá historická osobnost. Byla to neskutečně silná žena, výborná intrikánka a svým způsobem i velmi dobrá vražedkyně. Tato kniha z ní ovšem dělá hloupou, ubohou naivku, která se složenýma rukama čeká na svého milovaného. S prvním komentářem mohu souhlasit jen částečně, tato kniha opravdu nemá nic společného s historií.
Pokud má motivovat zvědavého čtenáře k dalšímu studiu o Lucrezii, pak musím varovat před zklamáním. Lucrezia, ale i další osobnosti z rodu Borgiů jsou jistě neskutečně zajímaví. Avšak je to doba 15.století a jejich život se odvíjel na pozadí neustálých intrik.
Také je pro mě zmatečná poznámka o využití této knihy k výuce cizých jazyků, ale budiž...
Nakonec bych jen dodala menší radu. Drahá slečno, pokud budete chtít napsat další "historický román" otevřete si prosím alespoň wikipedii.

07.01.2017 odpad!

Paní Grimmová se představuje aneb Případ zapomenuté vraždy Paní Grimmová se představuje aneb Případ zapomenuté vraždy Josef Bernard Prokop

(SPOILER) Jako každý milovník detektivek jsem se i já těšila z koupě nové, slibné knihy. Doufala jsem, že se autor inspiroval velikány jako je A. Doyle, či A. Christie. Po přečtení několika prvních stránek jsem přišla o veškeré iluze a čím víc jsem četla, tím víc jsem byla znechucená. Abych nastínila děj... baronka Grimmová najde v zasypaném sklepě kostru. Přivolaná policie se na případ podívá, pokrčí rameny a minimálně 5x zopakuje, že vražda je již promlčená. Když dáma vyjádří svůj úmysl vše vyšetřit, nejen že nikdo není šokovaný, ale policie tleská. Avšak nejvíce mě na knize fascinoval fakt, jak jsou všichni obyvatelé zachovalí. Vražda se měla stát v roce 1949, všichni "přátelé" zavražděného žijí a k tomu mají báječnou paměť. Například zubař, kterému je již přes 90 let a lékařskou praxi konal více jak 40 let podle špatné fotografie pozná svou vlastní práci a rychle si vzpomene na jméno muže, kterému daný zub dělal. Aby toho nebylo málo baronka má ve svém zámku - který získala zpět v restitucích - veškeré archivní materiály svého otce i tetičky. Uvědomuje si autor, že daný zámek byl - logicky řečeno - zestátněn kolem roku 1948 a majitelce se mohl vrátit až v 90. letech? Jsem si jistá, že baronka by z otcovy kartotéky našla maximálně pár knih, které nestihli ohlodat myši.
Abych to zkrátila. Tato kniha s detektivkou nemá nic společného. Je zde neuvěřitelné množství slepých míst, u kterých by paní Grimmová tvrdě narazila.
Jednu hvězdu jsem však spisovateli dala za povedenou obálku a neskutečný optimismus.

26.03.2018 1 z 5

Bezhlavě Bezhlavě S. C. Stephens

Myslela jsem, že hlavní hrdinku zabiju. V příběhu dělala jedno špatný rozhodnutí za druhým. Ale i tak se kniha celkem dobře četla.

19.11.2017 2 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Klasika a přesto stále umí čtenáře unést. Je to skvělá kniha a doporučit mohu i film.

Kletba Vikingů Kletba Vikingů Shirley Waters

Pěkná oddychová a lehce dobrodružná kniha. Jsem ráda, že autorka nechtěla napsat novou Cizinku - jedna taková hrůza na knižním trhu stačí. Příběh neurazí, je lehký a jako stvořený na nedělní odpoledne.

11.08.2019 5 z 5

Nebudeme si lhát Nebudeme si lhát Lucie Horáková Auzká

Před otevřením knihy jsem si říkala, že to bude parádní odpočinková kniha, kterou zabiju hodinku volného času. No - musím se přiznat, že nebyla. Už od první strany mě příběh udržoval v napětí. Celou dobu, co jsem četla jsem střídavě nadávala na hrdinku, potom na obě mužské postavy a nakonec jsem proklínala celou mužskou populaci. A když byla kniha dočtená, s hrůzou jsem zjistila, že je konec dne, odložila jsem veškerou naplánovanou práci a chci další díl! Doufám tedy, že autorka tuhle prosbu - (čtěte příkaz) - vyslyší a co nejdříve vyjde 2.díl... :-)

23.06.2018 5 z 5

Smečka Smečka Andrea R. Cremer

Na začátku jsem patrně měla až moc velká očekávání. Kniha se mi četla těžce, chování postav mě neskutečně vytáčelo a příběh strašný. Určitě zajímavý nápad, jenom špatně zpracovaný.

01.11.2017 odpad!

Dcera kostí a dýmu Dcera kostí a dýmu Laini Taylor

Kniha mě zaujala na první pohled. Bohužel, příběh mě zklamal. Dějová linie absolutně nedávala smysl, nic nebylo pořádně dotažené a o postavách se raději nebudu vyjadřovat. Nakonec jsem z celé knihy byla natolik znechucená, že jsem jí nedočtenou musela odhodit...

29.10.2017 odpad!

Můj smutný svět Můj smutný svět Petra Karasová

Stejně jako ostatní knihy této autorky je i tento příběh hrozný. Možná si dle předešlého komentáře řeknete, že představuji onen "svět krutý k jinakostem". Lidé na celém světě bojují. Někdo s nemocemi, někdo se smrtí svých blízkých, atd. Zvláštní však je, že mnozí z těchto lidí o svém trápení nemluví. Nežádám po slečně, aby mlčela - jistě je obdivuhodné, že o své nemoci chce mluvit i s někým jiným, než jsou psychiatři. Bohužel však sdělení formou krátkých knih, které odporují všem zásadám literatury, je hřích. Je to tak strašný přestupek proti ostatním umělcům (ano spisovatelství je forma umění, stejně jako malířství), že se nemohu nevyjádřit.
Ještě bych varovala potencionální čtenáře : Pokud si tuto knihu přečtete a budete očekávat silnou hrdinku, která se své nemoci postaví se ctí - budete zklamaní.

28.10.2017 odpad!

Karolína - Stručný životopis šestnáctileté Karolína - Stručný životopis šestnáctileté Iva Procházková

Moc hezky napsaná kniha a krásný příběh.

05.10.2017 4 z 5

Učedník Učedník Taran Matharu

Tak po dlouhé době další skvělá fantasy. Je to velmi dobře napsaný příběh do kterého se hned začtete. A závěr knihy? Hned jsem si musela koupit druhý díl a už netrpělivě čekám ten třetí! :-D

Kulička (3 povídky) Kulička (3 povídky) Guy de Maupassant

Kulička je nádherný příběh, kde jsou krásně vystihnuty lidské povahy. Je to kniha, kterou si můžete přečíst v každé době a stejně bude na společnost krásně sedět. Úžasné, určitě všem doporučuji.