Zkouška

Hunger Games byly skvělé, tahle série je však výjimečná! New York Times Bestseller přeložený do 14 jazyků! Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: „Cio, nevěř vůbec nikomu“. Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293057/big_zkouska-JTl-293057.jpg 4.2701

Kniha Zkouška

tessalovesbooks

Nebudu vám lhát, do téhle knížky jsem šla jenom kvůli tomu, že je přirovnávána k mým milovaným Hunger games. A nakonec jsem byla hrozně mile překvapena. Co se týče té podobnosti s HG, tak ano, hodně podobný to je, některé scény mi občas přišly jako přes kopírku, ale i tak si to zároveň uchovávalo něco originálního a nového. Opět se jedná o klasickou postapo dystopii, kdy byla před lety země zničená válkou a teď zde platí nová pravidla pro dobro "všech", ale jak se však postupně ukazuje, tak tahle pravidla zas až tak dobrá nejspíš nejsou. A i když jsem další díly ještě nečetla, tak už teď je mi jasné, že naše hlavní hrdinka bude tou, kdo ten svět bude muset zachránit. Celý ten svět je velice dobře vymyšlen a moc mě bavilo postupně objevovat celý ten proces Testování a odhalovat, co se tam vlastně děje. Co se týče postav, tak autorka opět zachovala takový ten klasický typ YA hrdinky - Cia je chytrá, odvážná, ale zároveň klade důraz na morální hodnoty a dobro v lidech, což se jí však často vymstí. Romantická linka mezi dvěma hlavními hrdiny byla přesně toho typu Katniss - Peeta, ale musím říct, že mi to tam nijak zvlášť nevadilo, i když jsem jim teda tu velkou lásku občas celkem měla problém uvěřit. Co bych taky vytkla a úplně popravdě nevím, jestli je to chyba autorky nebo překladatelky, jsou některé ty zvláštně uzpůsobené věty a slovní spojení, která pak narušovala celkový dojem z příběhu. Ten konec však samozřejmě skončil, jak nejvíc neukončeně asi mohl, takže už jsem zvědavá na další díl ????.

5⭐/5⭐ Já jsem opravdu nadšená. Doporučuji všem fanouškům Divergence a Hunger games.

denniys

50/50.. Nebyla by to úplně špatná kniha, kdyby Cia nebyla tak nepřirozeně dokonalá. Ona ani ta zápletka s Tomasem nezní úplně uvěřitelně. Začne testování a on ji potká zrovna ve chvíli, kdy potřebuje zachránit život a od toho okamžiku jsem to autorce prostě přestala baštit. Nevadila by mi podobnost s Hladovými hrami ani s Divergencí či dalšími, ono se v tomto žánru nic moc nového vymyslet asi nedá a vlastně kostra příběhu není zlá.. Ale... Nevyspělá kniha s nevyužitým potenciálem, uvidíme, co přinese pokračování.

Acourtofbook

Luigi1

Dobrá četba,která neurazí,ale ten překlad no nevím.Cia je ctižádostivá a věřím,že si otcovy rady vezme k srdci a podaří se jí uspět.

freezi

Súhlasím - pri čítaní som si spomenula na Divergenciu (dokonca ja ten koniec 3dielu ostal tak zvláštne otvorený ale pozitívnejší).
Čítalo sa to dobre, bolo to napínavé (za 4dni celú sériu). Z pohľadu terajšieho diania (protipandemické opatrenia - a vyhlasenia premiéra v SR) - to dostalo hlbší význam.

eliszal

Připadalo mi to hrozně...plytký stylem psaní a vykreslením postav (spíš nevykreslením). Zachraňuje to pouze zajímavý děj a vytvořený svět. Hodně mi to tak připomíná Divergenci a Hunger Games.
Možná už jenom nejsem správná věková skupina? Ale další díly si asi přečtu.

zandu

Fajn to bylo. Žádná extra hitparáda, ale děj bavil. Asi bych dala i čtyři hvězdy, ale vadilo mi, že některé věty neměly pořádně hlavu a patu - občas vypadlo slovo. Takže asi škoda, že nebyl lepší překlad. Nebo spíše korektura. Ale jinak opravdu fajn čtení :-)

ThrisaManx

Sérii Univerzita výjimečných jsem měla doma už nějakou dobu, ale vůbec mě nelákala. Teď jsem ale měla pocit, že přišel čas si ji konečně přečíst. A nelituju toho. Tento první díl byl moc fajn. Jasně, od začátku tušíte, kam to bude směřovat a jak to dopadne, řídí se to podle té klasické šablony všech ya dystopií. Ale je to hodně čtivé. Postavy byly některé super, ale hlavní hrdinka je taková...ta typická hrdinka dystopií. Strašně odvážná, chytrá, zároveň se vždy rozhoduje správně, každému pomůže. Zastává tady ten morální vzor, což je na jednu stranu sice fajn, na druhou je to otravné.

Popis testování mě hodně bavil, zvlášť pak to, že nikdy nevíte, komu věřit a kdo vás zradí. Občas to bolelo. Vadilo mi, že Cia vždy dostávala úplnou náhodou přesně ty úkoly, které uměla vyřešit levou zadní, protože přesně tohle se naučila doma. Nesetkala se tam s žádným úkolem, který by jen tak nevyřešila.

Poslední kolo testování v sobě mělo obrovský potenciál. Šlo to napsat tak dobře! A kvůli tomu srážím hvězdy, protože ten potenciál nebyl vůbec dobře využitý.

Jinak mě čtení ale bavilo, jsem ráda, že jsem si knihu nakonec přečetla a určitě toho nelituju. Co mě na knize překvapilo, byla drsnost a určitá brutalita, kterou jsem upřímně neočekávala.