Zkouška

Hunger Games byly skvělé, tahle série je však výjimečná! New York Times Bestseller přeložený do 14 jazyků! Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: „Cio, nevěř vůbec nikomu“. Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293057/big_zkouska-JTl-293057.jpg 4.2732

Kniha Zkouška

knihomolka27

(+ SPOILER) Ve výsledku to, že je to podobné Hunger games je přece vlastně dobře...jelikož v tomto žánru těch knih není moc natož těch kvalitních. A mě se líbí jak Hunger games tak i Univerzita.

Čtu už podruhé a i přesto mě to opravdu hodně bavilo. Je to opravdu neskutečně čtivé a napínavé, nutí vás to pořád číst dál a dál. Postavy jsou napsány velmi dobře, hlavní hrdinka je velmi sympatická, a ikdyž mi vadí, že je možná až příliš chytrá a nedělá chyby, tak tu přeci jen vystupují na povrch její nedostatky, který vygradují určitě v dalších dílech. A dokonce musím říct, že mi tu už ani tolik nevadil Thomas...jako jo pořád je to ten lehce otravný kluk odvedle, co je strašně hot a pořád se jenom gebí. Dá se říct, že oproti jiným mužským knižním charakterům působí nudně a obyčejně, ale nakonec proč ne.

Zakončím to teda tím, že Univerzita určitě není Hunger games, i když jsou ta díla podobná. Ale určitě stojí za přečtení. Doufám, že v dalších dílech se dozvíme více o motivaci záporáků a zkoušce celkově. U těchto sérií mi většinou vadí, že se toho moc nedozvíme o historie nebo začátcích zkoušek nebo her a musíme čekat na prequely jestli vůbec. Vlastně nevím co víc říct...kniha je skvělá a zaslouží si vaši pozornost.

Didi15

Ano, jak je několikrát zmíněno v komentářích je to hodně podobné stylu Hunger games či Labyrintu, ale i tak je to zajímavý příběh, který stojí za to si přečíst . Určitě si přečtu i další díly.

Sixtinka144

REREADING
Konečně jsem se dostala k znovu přečtení této série, a jsem stejně nadšená, jako poprvé. Kniha se sama přirovnává k HG, což není moc přesné, takže pokud chcete druhé hladové hry, tady je nedostanete. I když se může zdát, že je příběh inspirovaný právě světem HG, je sám o sobě dost originální a nápaditý. Já jsem knihu četla když vyšla, což je už před šesti lety, a za tu dobu jsem toho načetla opravdu hodně. Nicméně, stejně mohu s klidným vědomím říct, že je tahle série Výjimečná. Originální zkoušky, které jsou dost těžké, takže si v průběhu můžete říkat. jestli by dostali i vás. Hlavní hrdinku Ciu mám ráda, hlavní mužská postava mi naopak tolik sympatická nebyla, ale je napsaná dobře. Celkově sérii mohu jen doporučit, a konkrétně tento díl je nejlepší ze všech.

tessalovesbooks
11.08.2021

Nebudu vám lhát, do téhle knížky jsem šla jenom kvůli tomu, že je přirovnávána k mým milovaným Hunger games. A nakonec jsem byla hrozně mile překvapena. Co se týče té podobnosti s HG, tak ano, hodně podobný to je, některé scény mi občas přišly jako přes kopírku, ale i tak si to zároveň uchovávalo něco originálního a nového. Opět se jedná o klasickou postapo dystopii, kdy byla před lety země zničená válkou a teď zde platí nová pravidla pro dobro "všech", ale jak se však postupně ukazuje, tak tahle pravidla zas až tak dobrá nejspíš nejsou. A i když jsem další díly ještě nečetla, tak už teď je mi jasné, že naše hlavní hrdinka bude tou, kdo ten svět bude muset zachránit. Celý ten svět je velice dobře vymyšlen a moc mě bavilo postupně objevovat celý ten proces Testování a odhalovat, co se tam vlastně děje. Co se týče postav, tak autorka opět zachovala takový ten klasický typ YA hrdinky - Cia je chytrá, odvážná, ale zároveň klade důraz na morální hodnoty a dobro v lidech, což se jí však často vymstí. Romantická linka mezi dvěma hlavními hrdiny byla přesně toho typu Katniss - Peeta, ale musím říct, že mi to tam nijak zvlášť nevadilo, i když jsem jim teda tu velkou lásku občas celkem měla problém uvěřit. Co bych taky vytkla a úplně popravdě nevím, jestli je to chyba autorky nebo překladatelky, jsou některé ty zvláštně uzpůsobené věty a slovní spojení, která pak narušovala celkový dojem z příběhu. Ten konec však samozřejmě skončil, jak nejvíc neukončeně asi mohl, takže už jsem zvědavá na další díl ????.

5⭐/5⭐ Já jsem opravdu nadšená. Doporučuji všem fanouškům Divergence a Hunger games.

denniys
14.04.2021

50/50.. Nebyla by to úplně špatná kniha, kdyby Cia nebyla tak nepřirozeně dokonalá. Ona ani ta zápletka s Tomasem nezní úplně uvěřitelně. Začne testování a on ji potká zrovna ve chvíli, kdy potřebuje zachránit život a od toho okamžiku jsem to autorce prostě přestala baštit. Nevadila by mi podobnost s Hladovými hrami ani s Divergencí či dalšími, ono se v tomto žánru nic moc nového vymyslet asi nedá a vlastně kostra příběhu není zlá.. Ale... Nevyspělá kniha s nevyužitým potenciálem, uvidíme, co přinese pokračování.

Luigi1
19.03.2021

Dobrá četba,která neurazí,ale ten překlad no nevím.Cia je ctižádostivá a věřím,že si otcovy rady vezme k srdci a podaří se jí uspět.

monita333

Byť trochu podobná jiným knihám (např. Hunger Games nebo Labyrint), Univerzita výjimečných má spoustu jiného, co nabídnout. Jak už tu již někdo zmínil, srovnávat a možná i "hejtit" podobnost s HG není úplně na místě. V dnešní době je hodně těžké přijít s něčím novým. Tolik různých příběhů bylo napsáno i v různě pozměněných verzích, proto obdivuji, že ještě stále vznikají nové knihy.

Příběh byl poutavý, možná se kápanek pomaleji rozjížděl, ale jakmile naši hrdinové s Pětijezeří dorazili do Tosu, příběh nabral celkem zajímavý spád. Celá část s Testováním (alespoň 80% knihy) se četla hrozně dobře. Samé zvraty a napínavé momenty. Občas se možná příběh lehce vlekl, ale to málokdy. Já tedy hltala každou stránku. Zpozorovala jsem u sebe stejnou reakci či pocit jako například u Dlouhého pochodu od Stephena Kinga, kdy jde o nějakou zkoušku a vy si říkáte: "Hmm, to bych chtěla taky zkusit, zajímalo by mě, jak daleko bych se dostala. Vždyť přeci maximálně vypadnu a půjdu domů ne? Že?" ... Ehm ne. :D

Musím říct, že když jsem četla část se Ciinou samooperací, dost jsem u toho křivila obličej bolestí i za ní ... Tohle bych v životě nezvládla.
A když jsem u knihy dostala hlad, cítila jsem se provinile, když jsem viděla z čeho musí přežívat oni :( I když se tam občas měli líp jak já :DD

Každopádně hlavní hrdinka velice chytrá, někdy až moc :D Zdálo se, že snad ví a umí úplně všechno, teda až vybíraní lidí, kterým lze věřit, ale psst!
Kdo to taky dnes umí, že?
Jediné, co jsem v knize postrádala, byla chemie mezi Tomasem a Ciou. Možná je to jen můj pocit, ale vzhledem k tomu, že už jsem nějakou tu knihu s hlavní dvojicí četla. Musím říct, že už jsem zažila větší chemii a uvěřitelnější city, než mezi těmito dvěma. Čímž neříkám, že by Tomas nějak vadil, to ne. Jen tam něco chybělo, něco, co by z něj dělalo takového toho nezapomenutelného idola žen jako například Peeta z HG nebo Čtyřka z Divergence (ne opravdu se nesnažím srovnávat, jen jsem dala příklad dvojic, mezi kterými to fakt jiskří :D)
Celé mi to připadalo takové náhodné? Nucené? Strojené? Já nevím. Jako "známe se už odmala, velcí kamarádi jsme sice nebyli, ale asi tě miluju" :D
Omlouvám se všem fanynkám Tomase a Cii (Tocii? Uh ne, to zní skoro jako Tosu xD Ne, neumím vymýšlet tyhle "ship names"), ale třeba mě pokračování o jejich lásce přesvědčí více ...

Mimochodem mnohem větší chemii jsem cítila mezi Ciou a Michalem. Tam bych tomu "jiskření" uvěřila snáze.

Proč jsem odebrala jednu hvězdičku? Ani ne tak za pomalejší rozjezd knihy a ani ne tak za knihu samotnou, jako spíše za český překlad. Občas tam bylo neskutečně moc chyb a některé věty moc nedávaly smysl. Ale jak se říká: I mistr tesař se někdy utne. Nejsem kdovíjaký pedant na gramatiku (koneckonců to vidíte v mých komentářích sami :D), ale některé věty občas daly zabrat na pochopení.

P.S. Každopádně jsem se asi zbláznila, nebo spíše lidi v mém okolí, protože jsem k Vánocům dostala skoro všechny ostatní knihy Joelle Charbonneau, nebo jak se můj přítel jednou přeřekl a zeptal se mě, jestli pořád čtu to Chardonnay :DD

Acourtofbook
02.04.2021