Zkouška

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hunger Games byly skvělé, tahle série je však výjimečná! New York Times Bestseller přeložený do 14 jazyků! Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: „Cio, nevěř vůbec nikomu“. Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/293057/zkouska-JTl-293057.jpg 4.3542
Série:

Univerzita výjimečných / Univerzita výnimočných (1.)

Orig. název:

The Testing (2013)

Žánr:
Fantasy, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Fragment (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (134)

Kniha Zkouška

Přidat komentář
LillyGrace
19. ledna

Ano je to klišé. Připomíná to Hunger games. Je to předvídatelné... Ale líbilo se mi to.
Autorka má lehký styl psaní a stránky vám doslova ubíhají pod rukama. Myšlenka válkou zničeného světa taky není moc originální, ale tady to bylo zajímavě vymyšlené. Knížka není kdovíjak tlustá a pořád se v ní něco děje. Ani jedinkrát jsem se u ní nenudila. Hlavní hrdinka sice trochu Mary Sue, ale to vyvažují další skvělé postavy. Všechno je to poněkud povrchní. Nevadilo by jít trochu víc do hloubky.
I přes tyto neduhy se mi ale první díl Univerzity výjimečných neskutečně líbil a těším se na další díl.

Nikolka7
17. ledna

Za jeden den přečteno ????

Atlantis
30.11.2018

Na mě příliš "young" a málo "adult". Nejsem takový znalec Hunger games, abych mohl objektivně porovnávat, ale musím uznat, že náznak světa, který byl pro tuto sérii vytvořen, vypadá zajímavě. A to je asi poslední klad. Vše totiž padá na neskutečné neuvěřitelnosti celého Testování. Vybereme ty nejnadanější lidi světa, ale téměř všechny vyvraždíme. Cože? Proč? Nesmysl. A nejhorší ze všeho je hlavní postava. Uvědomělá až k uzoufání (vidí nefunkční fontánu, a tak ji opraví, ale pak zase vypne - vodou se přeci neplýtvá) a vyzná se absolutně ve všem. Historie, botanika, technologie, medicína... Milostná linka hloupá a zbytečná a navíc má české vydání spoustu chyb, hlavně po stylistické stránce. Věta: " Procházela jsem vysokou trávou a do kolem mě lechtala vysoká tráva." měla zmizet pod rukou korektury.

Tenebien
28.11.2018

Jako dobrý. Takový mix Hunger Games a Divergence, takže nic nového... Ale ubíhalo to, takže fajn.
Jen ta milostná zápletka byla dost tristní. (čteno v originále)

Reniee
30.10.2018

Super příběh. Trochu se to podobá hunger games, i když ty jsem zatím nečetla, jen viděla film, ale tohle je na podobné bázi. Hlavní hrdinka Cia, chytrá, statečná, vynalézavá, ale trochu mě děsí ty vědomosti, co musela znát, co všechno musela umět, a s čím vším si poradit. Být tam já, tak neprojdu ani jednou zkouškou :-D :-D

WallopX
24.09.2018

Kniha nebyla špatná a jelikož jsem Hunger games, a ani nijak podobné knihy, nečetla, přišla mi ta kniha jako oživení od mých běžných knih, co čtu. Ale přesto... knihu jsem četla asi kolem 2-3 týdnů... chci tím řict, že by se tohle u knihy, která mě oslovila moc nestalo. Do čtení jsem se maličko musela nutit a chtěla ji po 80 a poté i po 150 stránkách odložit. Neustále jsem nad tím nahlas přemýšlela, ale nedalo mi to a četla dál. Jako jo.... nebylo to katastrofální a tak nějak se mi líbila, ale nevím, zda se budu pouštět do dalších dílů. Možná časem.

Denisa153
19.09.2018

Četla jsem Hladové hry i Divergenci a musím říci, že je to hodně podobné. Ale tohle mě bavilo mnohem víc, nevím jestli je to tím že jsem u her a divergence prvně viděla film a až potom to četla, ale tohle bylo vážně super. Musím jít na další díl...

alena7008
07.09.2018

Kniha mě velice překvapila. Ačkoliv námět není nějak vyjímečný (soupeření lidí ne život a na smrt), velice se mi líbil popis děje a osobností hlavních osob,

Lie
27.08.2018odpad!

Celá kniha jsou prostě přepsané Hunger games, jenom se změněnými jmény a prostředím. Nechápu, že to nikomu nepřijde divné a že se za to sama autorka nestydí. Už jen kvůli tomu je to špatná kniha, nebudu se obtěžovat s vytýkáním ostatních věcí, které mi vadily.

Zubanka
15.08.2018

Tak tenhle příběh mě úplně pohltil. Napínavé, nečekané. Hned se vrhám s očekáváním na další díl.

janebeauty9860
23.07.2018

Přišlo mi to trošku jako hunger games, místami pro změnu jako divergence, ale rozhodně se to dalo číst. Mám v plánu přečíst i zbytek knih.

marketa3910
18.07.2018

Kniha mě hodně zaujala, super příběh!!

Kyta
30.06.2018

Ač jsem se snažila to nedělat, při čtení "Zkoušky" jsem se nemohla ubránit srovnání s Divergencí a Hunger Games. Nevím, jestli to bylo schválně, ale ta podoba je tam opravdu patrná, obzvlášť pro ty, kteří četli obě série. Těch podobných aspektů je tam hodně - rozdělení země do mnoha krajů, zdevastovaná země, která potřebuje zachránit, výběr lidí, na kterých bude záviset svět, usilování o změnu... Srovnání s výše zmíněnými trilogiemi však nikam nevede. Musíte zkusit brát Univerzitu výjimečných jako samostatnou sérii a přiznat si, že skrývá skvělý příběh...
První díl "Univerzity" mi nepřišel špatně napsaný, právě naopak, četlo se to hodně dobře a vždy mě zajímalo, co se bude dít dál. Myslím ale, že tato kniha nebyla dějově tolik věrohodná (jako byly třeba HG) - ale to je jen můj názor.
Něco k ději - bylo to zajímavé a poměrně napínavé. Přišlo mi docela uspěchané, jak rychle dala autorka dohromady hlavní postavy, jako by tam chtěla co nejrychleji vměstnat nějakou milostnou zápletku. Ciu jsem si celkem oblíbila, byla obětavá a vážně chytrá, Tomase ovšem už tolik ne - nepřišel mi tolik výrazný a něčím výjimečný.
Ten konec byl z autorčiny strany dobrý tah, jak přilákat čtenáře na další díl - opravdu to skončilo dost otevřeně (Neříkám, že je to špatně). Přibylo hodně otázek - Co se stalo se Zandri? Vzal si Tomas ty dvě pilulky? Kdo byl muž za plotem? Jak dopadli ti, kteří neuspěli ve zkoušce?
Druhý díl si přečtu brzy; jsem zvědavá, jak všechno bude pokračovat...

mrwendor
13.06.2018

Hunger games v jiném podání. Dost otevřených otázek a to je také důvod, proč se těším na pokračování.

Chytuš
04.06.2018

Hunger games jsem nečetla, jen viděla filmovou sérii, která se mi (obzvláště pak první díl) líbila. Takže nevím, nakolik literárně, ale příběhem jsou si obě série zatím dost podobné. Nicméně tahle knížka je primárně určená pro dospívající slečny a jako taková je velmi dobrá. Autorka až na vyjímky nesklouzává k žádnému patosu a příběh vede poměrně uvěřitelně a čtivě vpřed. Cia je sice místy chytřejší než inspektor Colombo, soucitnější než Gándhí a manuálně zručnější než leckterý mechanik, ale budiž. Tak má přece budoucí světový vládce vypadat :-)

Plážovýbarman
24.05.2018

Pečteno za jeden den. Krásná, napínavá a strhující knížka před statnicemi ideální :D...

Svatojánek
15.05.2018

Ano... připomíná to Hunger games ale co už... ale doufám že se tahle kniha udrží na stejné úrovni kvality a ne jako HG které mi ke konci začalo připadat moc uspěchané a skoro až nudné :)

Myška789
15.04.2018

Tato kniha mě vážně dostala. Když jsem to dočetla, neměla jsem slov a ten konec, jak to autorka ukončila, prostě to nutí hned začít číst další díl. Doporučuji přečíst, stojí to za to.

vysokaa
14.04.2018

Nemám co dodat

teri1003
06.04.2018

Co jsem slyšela názory ostatních, tak hodně příběh srovnávali s knížkami Hunger games... Já jsem bohužel nikdy HG nečetla ani neviděla, takže nemůžu posoudit, ale za mě je celá tahle kniha povedená. Bavila mě, byla čtivá a nemám co vytknout. Příběh mě na první pohled zaujal nejen svou anotací ale i obálkou, nevěděla jsem, co přesně od knihy můžu očekávat, tudíž jsem si nedávala vysoké nároky na knihu, a díky tomu mě kniha tolik překvapila. Jednoho dne si plánuji přečíst i HG, tak potom budu moct porovnat knihy i já. Těším se na zbývající díly, a doufám, že mě nezklamou. Určitě knihu doporučuji.

KláraErlondová
26.03.2018

Děj byl nejdříve hrozně zdlouhavý. Někdy jsem měla nutkání knihu odložit a už se k ní nevrátit. Ale po prvních padesáti stranách se to zlepšilo, docela mě zarazila (i potěšila) drsnost Testování a celková nelidskost lidí, co v programu pracovali. Ten začátek mi to sice trochu pokazil, ale už se rozhlížím po druhém dílu.

LUKYfeatBOUŠKA
25.03.2018

Nemůžu si pomoc...prostě nové vydání hunger games, co si budem povídat.

Mamosvain
15.03.2018

Až na čtvrtou část Testování, která až nechutně připomíná Hunger Games, je celá kniha napínavá, a vzhledem k častým zvratům a smrtím, člověk nikdy neví, co se stane dál nebo kdo zemře. Napětí prostupuje knihou velice dobře, ale autorka není zrovna nejlepší v budování romantické atmosféry. Ovšem chápu, že pro nějaké třináctileté dívky je taková část knihy důležitá - a právě proto, že tahle kniha je cílená na takovouhle skupinu, nepřidávám to k mínusům. Avšak podobnost s Hunger Games mě donutila strhnout tu jednu hvězdičku. Každopádně tuto knížku všem doporučuji a jsem velice zvědavý, jak se děj bude vyvíjet v dalších dílech!

Aelka
12.02.2018

Dobrá knížka, i když podobnost s jinými je dost výrazná. Celkově hodnotím kladně, děj je poutavý, čtivý a fanoušky Hunger games a pod. určitě zaujme.

OndřejMergl
29.01.2018

Kniha mi připomněla Hunger Games, jenom o něco málo slabší. Přesto mě zápletka chytla a nepustila až do poslední stránky. Oproti Hunger Games mi přišel svět daleko reálnější a uvěřitelnější, nicméně i tak hlavní hrdinka působila, jako by nosila v hlavě encyklopedii s křišťálovou koulí navrch, tudíž jsem ani v nejmenším neměl strach o její přežití.

pipa36
25.01.2018

Post apo běžně nečtu, i když ty zásadní v tomto žánru mám za sebou (Hunger Games, Pátá vlna). K této knížce jsem se dostala čistě náhodou a přečetla ji za dva dny. Neotřelé pojetí - nápad s kolem se mi moc líbil. Dávám plný počet hvězd.

Horselen
22.01.2018

Pokud jste četli Hunger games a Divergenci, z knihy tak nadšení nebudete. Nicméně celou ji prostupovalo napětí, z některých scén se mi dokonce dělalo špatně, jak jsem je prožívala. Trochu mi vadila láska mezi hlavními hrdiny, nedokázala jsem se s nimi ztotožnit.
Za mě možná ne úplně originální YA kniha, ale rozhodně čtivá a pěkně zpracovaná.

knihomolkasro
12.01.2018

Tuto knihu jsem si půjčila od kamarádky na táboře jako ,,poslední možnost,, a nelituji! Za začátku jsem se musela nutit, jelikož bylo popisováno především okolí. Kolem stránky 40 se příběh rozběhl. Byl předvídatelný, ale i přes to napínavý. Postavy byly dobře popsané a uvažovali jako každý člověk v podobné situaci. Jako milovníka sci-fi mne to velmi potěšilo, až na jednu maličkost. Všude bylo Tomas sem a Tomas tam. Za mne ale *****

milan1534
01.01.2018

Předvídatelné putování. Mělké charaktery, místo zápletky jednoduchá linie příběhu. Ale čtivé...

bv100
26.12.2017

Naprosto úžasné. Moc se mi to líbilo. Před touto knihou jsem nikdy nečetla Hunger games nebo Labyrint. Takže jsem možná měla výhodu, že jsem nemusela srovnávat. Absolutně mě to učarovalo. Hlavní hrdinka Cia je odvážná, moc chytrá a dumyslná, hned jsem si ji oblíbila a vžila se do ní. Místy to bylo na mě bylo moc tvrdé, ale to právě asi proto že jsem tento žánr neznala.