Zkouška

Zkouška https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293057/bmid_zkouska-JTl-293057.jpg 4 791 180

Hunger Games byly skvělé, tahle série je však výjimečná! New York Times Bestseller přeložený do 14 jazyků! Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: „Cio, nevěř vůbec nikomu“. Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Testing , 2013

msjadepaton
05.08.2016 4 z 5

Z laviny YA dystopií, které jsou dostupné na trhu, jsem zatím četla jen Hunger Games, pak Divergenci (pouze první díl) a tuto knihu. Přestože Zkouška podle mého není tak dobrá jako první díl Hunger Games, už by se dala srovnat s druhým dílem. Je to rozhodně mnohem lepší než Divergence (která mě osobně zklamala).
Pesimistický přístup k budoucnosti lidstva je součást žánru, takže nelze očekávat nic jiného (pozn. ke komentáři od DomenicaRisa). Osobně bych tam ale nemusela mít tu romantickou zápletku. Už proto, že mi zrovna v téhle knize připadalo, že je tam navíc a že ji autorka vložila do příběhu z donucení. V tomto díle minimálně je tahle dějová linka oddělená od hlavního příběhu takovým způsobem, že kdyby tam nebyla, nemělo by to na něj vůbec žádný dopad. To není dobře. Pokud je naprosto nezbytné, aby tam byla romantika, měla by tam hrát alespoň nějakou roli a ne aby tam byla zbůhdarma naházená, aby se neřeklo. Za to srážím jednu hvězdu.
Jinak ale ve svém žánru myslím kniha obstojí dobře. Je škoda, že v takovém množství titulů snadno zanikne. Líbí se mi, že autorka se nesnažila megalomansky tlačit na pilu (což mi vadilo na Divergenci) a také, že nezodpověděla všechny otázky hned v prvním díle.
Příběh je čtivý a má zajímavou zápletku, poměrně neotřelou i v rámci žánru. Osobně jsem byla nadšená zmínkami o tom, co se vlastně ve světě stalo, včetně lehounkých náznaků politicko-filozofických otázek (například použití vojenské síly vs. snaha o mírové ujednání). Není to tam rozebíráno tak moc, aby to odradilo čtenáře, kteří se v podobných věcech nevyžívají tak, jako já, ale je to tam. Být to na mně, přidala bych tam toho ještě víc, místo té romantiky, ale uznávám, že nejsem cílová skupina, takže asi budu jedna z mála :).
Vážně doufám, že Fragment vydá další díl. Pokud ne, přečtu si ho v angličtině, protože mě opravdu zajímá jak to s Ciou bude dál.

DomenicaRisa
02.08.2016 4 z 5

Další z knih, která ukazuje svět v budoucnosti, což znamená nápadnou podobu s Divergencí a Hunger Games - výběr, oddělené kolonie, snaha přežít v divočině. Není to špatná knížka, leč silně návyková. Jsem zvědavá, jak se autorka s pokračováním popere. Některé pasáže by to chtělo možná lépe rozvinout, ale i tak bych mohla knížku hodnotit tak na 85%

blonďatá.luc
02.08.2016 5 z 5

Pozor! Vysoce návykové!!! Od této knihy jsem neočekávala žádný zázrak - nečetla jsem HG, Divergenci, Labyrint ani nic dalšího, co v tom někteří z vás vidí. Byl to prostě takový pokus - normálně nečtu knihy, ve kterých není mobilní telefon nebo internet. Každopádně po přečtení prvních dvou kapitol jsem se do knihy naprosto ponořila a nemohla jsem přestat až do úplného konce. V hlavě mi víří pár nezodpovězených otázek, které má myslím každý čtenář, takže teď zoufale čekám na další díl, který snad přinese odpovědi. Vřele doporučuji čtenářům, kterým nevadí ty podobnosti, chtějí napětí, přátelství, zvraty a šokující situace! Ideální čtení na letní večer, stejně tak i na kteroukoliv denní či noční dobu a roční období. Za mě jedna z nejlepších knih letošního roku.

Glimmer
01.08.2016 5 z 5

Nevěděla jsem, co od této knihy čekat. Na jednu stranu jsem věděla, že si ji chci přečíst hned, jak vyšla, ale na druhou stranu jsem se jí dost obávala. A to zejména proto, jak je srovnávaná s HG, Labyrintem atd.
Byla jsem ale příjemně překvapená. Je to sice víceméně směs knížek, co už byly napsané, ale má to nový příběh s příjemnou hlavní hrdinkou. Rozhodně jsem se u této knihy nenudila. Má to dobrý příběh, zajímavé postavy a hlavně celý děj pěkně utíká a nejsou tam žádné zbytečné pasáže. Rozhodně už teď patří k mým oblíbeným knihám a těším se na další díl.
Hodnocení: 93 % (ano, je to dost, ale mně se to fakt líbilo :))

SPOILERY!!!
Jenom by mě teda zajímalo, jak to je s tím Tomasem?! A proč Michal tak pomáhal Cie? No a Will to je taky kapitola sama pro sebe. Nejdřív je to hroznej kamarád a pak tohle. No teď nevěřím ani Tomasovi ani Willovi. :D

BarkaS
31.07.2016 3 z 5

Je to taková Divergence v kabátě Hunger Games a botách Labyrintu. Navoněná MacGyverem a umytá v seriálu Mash. Ale přestože stokrát čtené/napsané, na léto ideální.

ja17
28.07.2016 5 z 5

Tuhle knihu jsem si zamilovala a po přečtení posledního slova jsem nevěřila, že už je konec a nedokázala jsem se smířit s realitou plnou čekání na další díl.
Podobnost s Hunger games jsem čekala již podle anotace, ale tahle kniha mi stejně připadala jakoby víc napsaná přímo pro mě. Nechybělo mi v ní absolutně nic (musím si pochválit hlavně konec, který byl ukončený přesně v tom okamžiku, kdy jsem chtěla nejvíc vědět, co bude dál), jediné co mi připadalo už příliš byli zmutovaní lidé, divoká bestiální zvířata by naprosto stačila, nebylo potřeba přidat i tento prvek, se kterým jsme se setkali i v HG nebo jiných knihách.
Taky mě velmi potěšilo, že se neobjevil žádný milostný trojúhelník (teda zatím...Will se pohybuje celkem nahraně :D). Zajímavý vztah s hlavní hrdinkou má, taky už hodněkrát zmiňovaný, Michael, ale tomu i celkem fandím. :) A abychom to měli komplet... Thomase jsem měla ze začátku celkem ráda, ale jeho tajemství z čtvrté zkoušky mě vážně štve a nejspíš v průběhu druhého dílu na něj určitě změním názor.
Těm, co knihu ještě nečetli, určitě doporučuji, ale jen na vlastní nebezpečí, zvlášť pokud nemáte tyhle dystopie moc v lásce :D. Jenže já mám tenhle žánr, spolu s příběhy, kdy musí teenageři podstupovat zkoušky přežití - a to vážně nejsou jen dystopie (= menší reklama na knížku Monument 14 :D) - za mě tedy rozhodně maximální spokojenost.:)

jiri2903
26.07.2016

Tahle knížka je naprosto úžasná. Ja miluju Hunger games, divergenci, rezistenci, alianci a take všechny tyhle typy knížek. Už se nemůžu dočkat jak to bude pokračovat prave sem na straně 247 a jen hltám. Nezkuzečně se těším na další dil a treba i filmik :)

KachnaN
23.07.2016 4 z 5

Není to špatná knížka. Jen je všude okolo spousta dalších knih, o kterých by se dalo říct, že se mohly stát předlohou pro tuhle. Každopádně se Zkouška čte velmi rychle, každé další slovo vás nutí číst dál a dál. Pokud jsou tu nadšenci do tohoto typu knih, vřele jim doporučuji, aby na svůj seznam přečtených umístili i tuhle :)

Micheline
18.07.2016 3 z 5

Nebyla špatná, ale přijde mi hodně podobná Hunger Games. A ty jsou rozhodně lepší.

Princezna22
16.07.2016 5 z 5

Tak tohle byla úžasná knížka. I když mi to šíleně připomínalo Hunger Games... Ale to vůbec nevadí...Kniha má svůj vlastní příběh a ten je pro to unikátní... Výborné.

2Moonlight2
08.07.2016 5 z 5

Miluji tuhle knihu, ale miluji i HG. HG mi proti tomuhle přijde slabší. Nemohu se dočkat dalšího dílu.

Adris
08.07.2016 5 z 5

Nečetla jsem HG, Divergenci ani nic dalsího, takže knihu mohu ohodnotit bez predsudku. Pribeh je velice svizny, temer kazda kapitola konci necim sokujicim, takze clovek musi cist dak. Libi se mi pojeti testovani. Pribeh je akcni, nechybi zmutovana zvirata, lidi, moderni technologie a boj o preziti. Ja myslim, ze se bude libit vsem milovnikum dystopii:)). Knihu jsem nechtela dat z ruky a opravdu ji vrele doporucuji.

Mishak
04.07.2016 5 z 5

Kniha je velkým mixem již napsaných knih jako je Hunger Games, Labyrint, atd. Každopádně všechny jsou mé oblíbené a když jsem zapomněla na tuhle skutečnost, čtení jsem si hodně užila. Kniha má spád, je velmi čtivá, vše probíhá velmi rychle. Hlavní hrdinka je chytrá a velmi sympatická - vzala si k srdci slova svého otce: "Nikomu nevěř!" V některých chvílích je však porušila. Neříkám, že je špatné věřit Michalovi, ale Tomasovi a Willovi? To nejsou zrovna postavy, které by se mi líbily. Tomas se k Cie připojil jen z toho důvodu, že od toho očekával, že se dostane na univerzitu (aspoň podle mě teda, kdo ví, jak se nakonec všechno vyvrbí) a Will? Intriky a nic jiného.

Ano, je tam podobnost s jinými knihami, ale já jsem si čtení užila. Za mě 5 hvězdiček a těším se na pokračování... =)

miguelka13
04.07.2016 5 z 5

super:) čekám na další díl :)

lulu28501
29.06.2016 5 z 5

Mě se kniha líbila,ale podle mě nepatří mezi mé uplně nejoblíbenější.
Je pravda že sem od začátlku neměla v lásce willa a tomase (moc sekm jim nedůvěřovala),oproti nim sem si ale oblíbila dost Michala,(tím pádem mě dost mrzelo že v té knize skoro nebyl)takže doufám jestli napíše pokračování že tam bude častěji Michal a klidně i něco víc :D

Nelly
24.06.2016 4 z 5

Na začátku se musíte oprostit od toho, že Vám příběh bude připomínat H.G., ale pak už si budete užívat zajímavý a velmi čtivý příběh. Zdá se mi odlehčenější než H.G., i když i zde se samozřejmě jedná o dystopii a ta nikdy lehká není. Uvidíme, jak se vše bude vyvíjet, nakročeno je velmi, velmi příjemně... A nevěřte ničemu a nikomu!

mijala
23.06.2016 4 z 5

Podle mého názoru se jedná o takový mix posledních knižních "trháků" stejného žánru. Líbila se mi částečně představená historie, i když by mohla být delší. Knížku jsem také čekala drsnější, ale i tak nebyl děj špatný. Co mi na knížce hodně vadilo, byl "milostný románek" mezi hlavními postavami. Přišel mi až moc umělý. Kdyby tam nebyl v takové míře, příběhu by to určitě pomohlo. Závěr se dal očekávat a nějaká ta zrada také. Ještě uvidíme v druhém díle, co se z toho vyvrbí nebo to nakonec bude úplně jinak. Další díl si určitě přečtu.

akimamat
22.06.2016 5 z 5

Kniha se mi hodně líbila. Po přečtení Čistého jsem se naučila nedávat moc na nálepky pro fanoušky jisté knihy. Pak si teprve dokáže člověk knihu pořádně užít.
Tuto knihu bych dopřála všem, kteří mají rádi dystopie. Jedná se o velice povedenou knihu s mnoha novými nápady, a pokud chcete knihu k něčemu srovnávat – daleko víc než Hladové hry nebo Divergenci mi kniha připomíná Labyrint. Taky nejeden úkol a zmutované prostředí.
Já mohu říct jediné, pro mě 5*/5 a už teď se těším na další díl, protože zatím jde o pěkně rozjetou sérii.

Alex.Barunka
19.06.2016 3 z 5

Myslím, že použití odkazu na Hunger Games na obálce není jen marketingovým tahem, ale krutou realitou. Univerzita Výjimečných je vlastně jednoduše vystavěný příběh na motivech Hladových her. Čtyři fáze Testování představují přípravu na arénu a boj v ní. Cia je Katniss, docela sympatická hrdinka, která se snaží dostat na Univerzitu a zabíjení jí není vlastní, ale jak jinak se tam dostat, když konkurence je tak veliká?
Velká škoda, protože jde pouze o "obšlehnutý" příběh, ale autorce bych křivdila, kdybych řekla, že si nepřidala nic svého. Dokázala čtenáře udržet v napětí, na druhou stranu příběh je předvídatelný a pozornější čtenář odhadne i závěr této série.
Já se ptám proč, proč někdo napíše knihu, která už vlastně jednou napsána byla?

biki
10.06.2016 4 z 5

Ani vlastně nevím, proč jsem zrovna tuto knihu koupila - je pro mládež (ne, že bych se už považovala za stařenu), je to dystopie, které normálně nekupuji ..., ale prostě mě nějak zaujaly první stránky, přečtené ještě v knihkupectví. Včera večer jsem začala číst, dnes odpoledne jsem knihu na jeden zátah dočetla. Je napínavá, místy až děsivá: co všechno je ochoten člověk udělat, aby přežil; čeho všeho je schopen, aby zvítězil bez ohledu na kohokoli; a hlavně - je pak schopen sám se sebou žít? (což ostatně zaznělo i z úst hrdinů knihy). Takže závěrečný úkon zkušební komise může být svým způsobem vlastně považován za akt milosrdenství. Ale ... Těším se na pokračování.