midloch midloch komentáře u knih

Blackout - Zítra bude pozdě Blackout - Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Námět knihy super. Zpracování - slabší. Tím slabší mám na mysli hlavně to, že všechno stojí a padá na "geniálním" hackerovi, kterému dochází i ty nejmenší souvislosti, takže musí radit tajným službám napříč evropou, přitom teroristi po sobě nechávají stopy jak slon v porcelánu...

Nebyl by to rakouský autor, kdyby se nevymezil proti jaderné energetice. Výbuch elektrárny po protavení jádra reaktoru? Co by tam mělo explodovat se ale od autora nedozvíme... Temelín je samozřejmě v problémech (o Dukovanech ani slovo, neb tu elektrárnu v Rakousku asi ani neznaj...).

Za námět a popis víceméně reálných scénářů, co vše by ve společnosti selhávalo jsou to ale stále tři hvězdy.

24.10.2023 3 z 5

Vítejte v Pekle Vítejte v Pekle Roman Bureš

Po přečtení Inferia jsem chtěl ještě chvíli zůstat u pekelného tématu, takže na řadu přišla tahle sbírka. Některé povídky jsem již četl v různých sbírkách, ostatní pro mě byly nové. Jak už to tak u sbírek bývá, obsahuje skvělé i slabší povídky. Souhrnně se ale jedná o velmi dobrou sbírku, která stojí za přečtení.

06.06.2023 4 z 5

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

Série Tomáše Koska je moje oblíbená a podle mě po Spadu nejlepší série od Kotlety. Popravdě jsem po Posledním tangu v Havaně knize žádný další díl nečekal a tak mě tato kniha příjemně překvapila. Vše při starém, spousta akce, sexu, magie, vyvolávání Bakulgy atd. Kdo by čekal něco nového nebo jiného, nedočká se. Kdo chce klasickou kotletovku, bude potěšen.

16.01.2023 5 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

S tématem knih jsem se poprvé setkal ve sbírce Krásky a vetřelci (kde je samostatný Neffiho příběh jakožto prequel k této trilogii). Povídka mě zaujala a tak jsem se rozhodl půjčit si knihu z knihovny. Jak už někteří v komentářích pode mnou napsali, tak kniha obsahuje nedokonalosti, které kazí celkový dojem ze čtení. Ovšem, téma je pro mě natolik zajímavé a ve výsledku jsem chtěl vědět, jak bude příběh pokračovat, takže jsem si půjčil i druhý díl. Tedy za mě 4 hvězdy.

23.09.2022 4 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Řekl bych že i lepší než první díl. Klasická kotletovka.

18.08.2022 5 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

O trochu lepší než předchozí díl. Oceňuju, že vztahovým věcem tu není věnováno tolik prostoru, jako v předchozích knihách a vše s víceméně točí kolem hlavního příběhu. Trochu mi nesedí veletoč v zápletce na úplném konci, ale co už. Solidní detektivka za 4*.

14.03.2022 4 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Další díl, troufnu si po třech knihách říct, skvělé série. Trochu pomalejší rozjezd a ve výsledku díl více o osobních linkách jednotlivých postav s vyšetřováním na pozadí. V tomto ohledu trochu slabší než dvojka, ale i tak za plný počet hvězd.

19.01.2022 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Skvělé zpracování poměrně náročného tématu (náročného, protože dodnes se člověk může setkat s řadou nepřesností a chyb v různých televizních dokumentech). I zde se vyskytují drobné faktografické nepřesnosti (hlavně z výpovědí osobních účastníků protože tyto části popisují jejich osobní vnímání dané situace, nikoliv přesnou skutečnost), ale každopádně hodně dobrá kniha.

03.01.2022 4 z 5

Neklidné pobřeží Neklidné pobřeží Chris Ould

Velmi dobře napsaný scandi-krimi příběh. Sáhnul jsem po něm v knihovně, protože se navzdory většině skandinávských příběhů odehrává na Faerských ostrovech, které mě již od dětství lákají k návštěvě. Příběh je to pěkně zamotaný, ale srozumitelně a čtivě podaný. Určitě se těším na další díly.

05.11.2021 4 z 5

Bohemka je a bude - kniha první (1905-1973) Bohemka je a bude - kniha první (1905-1973) Miloslav Jenšík

"A my jsme Bohemians, slavný klub vršovický, fandit mu budem vždycky a jenom fanaticky. ..."

Pro mě jako bohemáka naprostá nutnost. Nemá cenu se moc rozepisovat - vše důlžité již bylo napsáno v komentářích pode mnou.

Takže stručne: Nadčasová kniha, bible, kronika. Rozhodně nejde o knížku, kterou budete tahat v batohu a číst v metru. Najdete v ní ale všechno z první části historie vršovických klokanů. Už se těším na druhý díl.

03.04.2020 5 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

O trochu horší než Černá díra (asi na stejné úrovni jako DNA). Téma dost aktuální. Knížka se snadno čte, děj postupuje plynule. Potud vše OK. V téhle knize už mi ale začal celkem dost lézt krkem vztah hlavních postav. Po přečtení všech třech dílů musím říct, že by autorka už mohla přehoupnout jejich vztah do nějaké stabilní polohy a opustit současné schéma, které se táhne už nějakých 1200 stran celé série a v podstatě jen ukazuje že Huldar i Freyja jsou pitomci, kteří se chovají jak děti...

22.10.2019 4 z 5

Zrcadlové peklo Zrcadlové peklo Edogawa Rampo (p)

Doporučeno knihovníkem a musím říct že velmi dobře doporučeno. V Japonsku jsem nějaký čas žil a pracoval a přesto jsem nikdy před tím nečetl žádnou japonskou literaturu až na pár stránek mangy v Jumpu. To co Edogawa Rampo sepsal je však opravdu dobré. Povídky, některé detektivní, jiné morbidní se čtou opravdu velmi lehce. Styl překladu připomíná trochu české překlady Lovecrafta (japonský originál nehodnotím, neb má znalost japonštiny na četbu originálu zdaleka nestačí). Kniha jako taková je opravdu velmi pěkně udělaná a velmi oceňuji vysvětlivky (sám jsem některé z reálií neznal) a doslov o autorovi a jeho díle.

08.01.2019 5 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

Další díl Koskovy série. Četl se dobře, rychle, zábavně. Kniha se nese v duchu předchozích dvou dílů trilogie a nemá cenu v ní hledat něco jiného. Magie, sex, démoni, akce, vyvolávání Bakulgy, prostě stále stejná zábava za pět hvězdiček.

13.09.2018 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Poprvé přečteno na začátku puberty - podruhé na začátku vysoké a potřetí v roce 2017. Kniha je tak surová, až z toho mrazí. Když si navíc člověk uvědomí, že Christiane svůj boj nakonec nezvládla a dál jede v drogách (což je bohužel osud většiny narkomanů) je výsledný dojem opravdu drsný. Tohle by mělo být součástí všech protidrogových kampaní cílených na mladé.

03.07.2017 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Námět dobrý, styl psaní děsivý (ve smyslu ztotožnění se s postavami). Snaha o co největší počet dějových veletočů, přičemž asi od poloviny knihy je skoro jasné kdo za tím je.

Jinak k dobru patří lehká čitelnost, v zásadě knihu zvládne i průměrný čtenář po lobotomii, z čehož je hned jasné proč se stala bestsellerem. Nenáročná průměrná literatura.

26.05.2017 3 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Po slabších Zabijácích zase Adler-Olsen v plné síle. Skvěle propracovaný děj i vedlejší postavy zaručují čtivost. To, že má kniha přes 500 stran mi ani nepřišlo a kdybych nemusel chodit do práce, asi bych ji přečetl na jeden zátah (takhle mi to trvalo až tři dny :-) ). Co se týče tématu, tak přesto, že mám k náboženským sektám silně negativní vztah a některé názory hlavního záporáka jsem naprosto chápal, byl jsem rád, že to skončilo v zásadě dobře. Hlavní záporátk je totiž neuvěřitelný psychopat a manipulátor a k těm mám stejně negativní vztah jako k sektám :-)

26.08.2016 5 z 5

Apokalypsa Z: Začiatok konca Apokalypsa Z: Začiatok konca Manel Loureiro

Zombie tématiku mám rád nějakých posledních 18 roků, co jsem prve viděl Romerovu Noc oživlých mrtvol. Proto, když jsem v knihkupectví náhodou potkal tuhle knihu, musel jsem si ji koupit. Kniha není špatná, deníkový koncept davá příběhu trochu jiný rozměr (stejně jako rozhovorový koncept Světové války Z), ovšem kniha naprosto ztrácí na drobných nepřesnostech a nelogičnostech, kterých je opravdu mnoho. Některé musely určitě vzniknout z pera autora, jiné z pera překladatele, buď jak buď je jich hodně. Např. Velká Británie a její vystoupení z Schengenu jako reakce na epidemii, nebo v dubnu nalezené noviny s datem starým pět měsíců, ve kterých byly zprávy jen o epidemii (v knize začala epidemie v lednu, takže autor jaksi nezvlád počet do pěti), nebo Mercedes GL s automatickou převodovkou, kde řidič stále řadil jedničku.... Z pera překladatele vznikly zase novotvary typu solární panely z polykrystalických silikonových buněk (namísto polykrystalických křemíkových článků), nebo díry ve zdi po nábojnicích a měděné náboje rozsypané po zemi (tedy předpokládám, že to zfušoval překladatel - pokud to napsal blbě již autor, měl to překladatel opravit do správné podoby).

Knihu hodnotím třemi hvězdičkami, protože jak jsem napsal v úvodu - zombie tématiku mám rád, námět má kniha dobrý, bohužel ji sráží výše zmíněné nesmysly, nelogičnosti a v popisu je dost časových nepřesností. Každopádně pro fanouška chodících (neběhajících) mrtvol je to slušná oddechová kniha.

17.08.2016 3 z 5

Mechanický pomaranč Mechanický pomaranč Anthony Burgess

Co teda jako bude, he?
Tuhle jsem, bratři moji, lukoval, že je nové vydání týhle chorošný knihy. Purčejznul jsem si tedy jeden výtisk, protože ve svym rodným jazyce týnů jsem tuhle buč ještě nečetl. První část je plná supernásilí na ouldanejch smelovatejch hjumaníkách, kartáčování nezletilejch čajin a jinýho podobnýho físíz. V druhý části zase dojde na tolčoky, který schytá hlavně Váš Pokornej Vypravěč a jeho přeměnu. Filozofickej físíz o svobodě, kterej se táhne celou knihou, ji dává fakt bolšácky chorošnou úroveň. Proto je to taky jedna z nejlepších bučí, bratři moji, kterou jsem četl.

14.07.2016 5 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

Na svět Rónana a pekelných démonů Samaela a Lilith jsem narazil již v několika sbírkách a vždy mě dané povídky bavily. Takže jsem se logicky vrhl na tento samostatný román. Originální námět je opravdu dobře zpracovaný a peklo je věru do podrobna popsané. Jednoznačně skvělá kniha a určitě si přečtu i druhý díl.

06.06.2023 5 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

Slabší kousek v sérii. První část na planetě žížal mě hodně nebavila, ale pak se to postupně zlepšilo. Druhá polovina knihy už byla zase v pořádku. No nebýt té dobré druhé poloviny, tak by to bylo za slabé tři hvězdy, takhle za 4.

09.01.2023 4 z 5