Mechanický pomaranč

Mechanický pomaranč

Mechanický pomaranč patrí medzi to najlepšie, čo moderná literatúra priniesla. Už pred viac ako tridsiatimi rokmi, keď po prvý raz vyšla, sa stala „klasikou“. Rovnomenný film, ktorý podľa nej nakrútil Stanley Kubrick, sa rýchlo stal kultovým. Príbeh sa odohráva v Londýne v nie príliš vzdialenej budúcnosti. Hlavná postava Alex je vodcom štvorčlennej skupiny tínedžerov, ktorá pácha rozličné násilnosti. Medzi sebou rozprávajú zvláštnym slangom s implantovanými rusizmami. Alexa však chytia, dostane sa do väzenia, kde ho čaká hrozivý trest s nepredstaviteľnými následkami. Táto kniha je fascinujúcim jazykovým koncertom, brilantnou štúdiou násilia a zla v človeku i drsnou antiutópiou v Orwellovskom duchu. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30667/mechanicky-pomaranc-APn-30667.jpg 4.41274

A Clockwork Orange (1962)

Vydáno:, Ikar (SK)

blazniva7983

Ten slang jsem nějak nedokázala překousnout. Chvíli mi přišlo čtení zdlouhavé, pak jsem zjistila, že přeskakuji slova, později celé řádky.
Násilí dnes nikoho nedojme, protože ve zprávách je toho denně dvakrát tolik
a děj jsem předtím již znala... takže za mě se žádné nadšení nekoná.

hs777

Podle komentářů jsem očekávala, že jazyk bude víc než osobitý. Netušila jsem ale, že bez slovníčku, který jsem naštěstí brzy objevila na konci, se neobejdu. Chvilku jsem si zvykala, ale nakonec se dalo číst relativně normálním tempem. A co napsat k obsahu? V své době bezesporu dílo zásadní a jedinečné, v dnešní době tolik šokovat nebude, přestože otázka řešení násilí a kriminality je ještě aktuálnější. Nicméně si myslím, že stojí za přečtení i přes záplavu moderních rádoby bestsellerů.
Čtenářská výzva 2017 - kniha, jejíž první věta je otázkou.

Kaaatka1999

Absolutně mě to chytlo, kniha je mnohem lepší než film, i když ten je taky dokonalý.

shmaic

Naproto skvělá kniha. Kdysi jsem viděl film, který jsem asi vůbec nepobral, ale vybavuji si, že od knížky se dost lišil. Shodou okolností jsem tento týden četl report jedné ze dvou skupin hooliganů, kteří se šli pobít, přišlo mi to takové nějaké povědomé..

Lenna75

Rozhodně uznávám, že je to kniha velice zajímavá, už jen díky samotnému začátku, kdy pozorujete Alexe a jeho partičku při jejich vlastní "zábavě". Alex je ještě trošku teen a my s ním v podstatě prožijeme pár let jeho života, jeho vcelku komplikované dospívání. Pozn.: nejlepší je Alexova mluva, ta Vás dostane.
Rozhodně stojí za přečtení.

Katranis

Chápu, že námět byl v té době přelomový. Filmové zpracování proslavilo knihu.

zanetkov77

"Co teda jako bude, he?"
Bylo to skvělý, zase něco úplně jinýho, než je člověk zvyklý. Miluju knížky, který mají svůj originální způsob vyjadřování, takže za mě jazyk super. Celkově příběh je velmi zajímavý, drsný a postupem času se nad hlavní myšlenkou sami musíte zamyslet.
"Dobrota vychází zevnitř, dobrotu si volíme. Pokud člověk ztratí možnost volby, přestává být člověkem."

SIGI656

Zatím nejúchylnější a nejbizarnější kniha,kterou jsem četl.Hlavní postavu Alexe ze začátku nesnášíte ale zároven vás jeho postava fascinuje.Samotný děj v knize je skvělý.Abych řekl pravdu nebyla tak napínavá ale popisování ultranásilí a znásilnění to nahradilo.

AriArenka

Musím přiznat, že když jsem tuto knihu začínala číst věděla jsem do čeho jdu... Přesto mě překvapila a to ne špatně. Myslím si, že je zapotřebí, aby si to každý alepoň jednou přečetl, i když je to velmi těžké a náročné čtení, na které se musí člověk soustředit a chvilku nad tím i popřemýšlet. Když nad tím tak přemejšlím tak to, co páchal Alex je šílené, zvláště když si uvědomím jeho věk, ale sebrat člověku svobodnou vůli a možnost se rozhodovat, tak to také není žádné vítězství...

Lumíček

Puvodne jsem si rikala, co jsem to zase zacala cist. Jako by toho nasili bylo malo ve vecernich zpravach. Pak prislo ale vezeni a "polepsovna", to bylo zajimave. Ani trochu mi ho nebylo lito. Co me zklamalo byl zaver, nevim proc jsem si ho predstavovala uplne jinak. Ve finale to vyznelo, ze to, co delal byly klukoviny a z tech najednou, z niceho nic, vyrostl....??? To se mi nezda.

amaenium

Naprosto úctyhodná kniha.
Ze začátku mi chvíli trvalo než jsem si zvykla na jazyk, ale nic, co by mě od knihy odrazovalo. Ke knížce mě jinak dostal film, jinak také velmi povedený, a hlavně ze začátku mi pomohl se zorientovat.
Za to, že se mi kniha dostala do mojí sbírky jsem nesmírně ráda, protože si myslím, že se jedná o velmi originální a osobitý kousek. Vlastním vydání od Odeonu, kde se mimo jiné nachází dodatečné texty, které knize dodají specifičtější zařazení nejen do literatury, ale i současného světa.

p_bre

K této knize mě dovedl hlavně Stanley Kubrick a jeho filmové zpracování, trochu jsem se bála, že budu po přečtení knihy s filmem, jako takovým nespokojená, nakonec jsem ale byla velice mile překvapena.

Po prodrání se pár prvníma kapitolama, se knížka stává lingvinistickým nebem. Příběh je originální a kniha se dokáže opravdu s tím vším hnusáctvím dostat čtenáři pod kůži.

Moc zajímavé čtení a určitě doporučuji shlédnout i film.

MH.

Jinak dobrá kniha do čtenářské výzvy 2017, kniha, která začíná otázkou.
"Co teda jako bude, he?"

Mejsha

Príma, prím.

MH.

Za mě jazyk super! Moc mě bavilo hledat si cestu zpět k původu toho a toho slova a přemýšlet na překladem apod... I když možná někde bylo toho opakování slov až dost.

Co se týče příběhu, je pravda že takový popis násilí už dneska nikoho nedojme, natož aby ho šokoval, ale.. dějová linka rozhodně není špatná, myšlenka vyhánění násilí násilím apod. to vše je podle mě skvělý spisovatelský kousek. Knížku jsem si užil.

A věřím, že před pár lety, ještě jako puberťák, bych se v ní i mockrát nacházel. :)

Shannon

Ze začátku se mi vůbec nelíbilo, jakým jazykem je kniha psána. Dokonce jsem myslela, že ji ani nedočtu. Ale vytrvala jsem a po pár kapitolách mi to přestalo vadit, ba dokonce mi ten slang zalíbil.

Další část příspěvku obsahuje spoilery, pokud jste knihu nečetli nepokračujte.

Kniha je ze začátku plná násilí a jen čekáte jestli se tam vůbec bude dít ještě něco jiného. Bude! Musím říct, že při druhé polovině mě napadalo několik otázek na zamyšlení. Jaký trest je správný a opravdu pomůže k nápravě delikventa ? Jak zacházet s lidmi, kterým násilí dělá dobře, je vůbec možné je napravit ? Na kolik je správné si dobro vynutit trestem, který z člověka udělá trosku neschopnou vlastního rozhodování ? ...
A podle mě každá kniha, která člověka nutí k zamyšlení, je velkým přínosem. Takže ji hodnotím kladně.

Jenom mám výhrady ke konci. Nelíbilo se mi, že se Alex nakonec tak snadno změnil, v podstatě stačilo jen dospět. Zní to jako kdyby dělal nějaké neškodné puberťácké vylomeniny, ale on přece týral, znásilňoval a zabíjel lidi. To když dělá člověk v mladí, tak z toho prostě vyroste ? To se mi moc nezdá.

fnoudek

člověk se musí překlenout přes začátek, pak je to neskutečná jízda, prostě krása...amen

myelka

Obtížně najít správné přídavné jméno, kterým knihu popsat...je jedinečná svého druhu, zvláštní, drží vás podobný pocit jako při sledování Trainspottingu, ale skvělá. V první třetině je vám hrdina odporný, v druhé ho litujete, třetí je k zamyšlení. Plus nezaměnitelný jazyk.

medlovice

Jako velký fanoušek Simpsonových jsem po ní sáhla po velmi zdařilé odpovědi Simpsnů kde byl Homer dokonalý Tupoun .Ten jazyk mě velmi bavil je to jak ze současnosti. Všechno to násilí bylo úplně zbytečné...Když jsem knihu hledala v knihovně v Hradišti našla jsem jiný klenot Kocour Bob a ta mě vzala víc. Ale aspoň jsem se zasmála .

Báboš

Musím říci, že je to síla. Je škoda těch, kteří tuto knihu nedočetli do konce. Ona totiž druhá polovina je dosti velká zátěž na hlavu, kdy jsem se sám zasekával a říkal si: "Sakra! Proč mi je ho líto?!" A právě v této druhé polovině čtenář opravdu v hlavě bojuje s hlavní myšlenkou této knihy. Tímto chci oslovit ty, kteří to s knihou vzdali nebo chtějí vzdát. Vím, že je sloh dosti náročný, a že to ze začátku vypadá, že to bude jen o chlubení se násilnostmi, ale věřte mi, bratři moji, pokud to dočtete až do konce, budete se na tuto knihu dívat úplně jinak. Za mě 5*.

xelzax

Je radost číst knihu, jejímuž psaní dal autor něco víc. Krása, když to není jen o nějakém bezduchém příběhu lovu na vraha nebo třpytivých upírech. Chorošná buč

coquus

Po několika stránkách jsem si sice zvykl na podivný jazyk, v němž je příběh napsaný, ale vůbec mně to nezaujalo. Knížka má dost předvídatelný děj se slabým koncem, takže celkově mně po přečtení připadala taková nic neříkající, povrchní a prázdná.

alcerka

Mechanický pomeranč byl svého času můj hodně oblíbený film, a tak jsem měla z knihy obavy. Buď, že mě nebude bavit a nebo že přijdu o své dojmy z filmu. Ukázalo se, že mé obavy byly zcela zbytečné. Obě díla se výborně doplňují. Bez zaváhání dávám plný počet hvězdiček.

estasy

Kniha je psána z pohledu antihrdiny, teenagera Alexe, kterého nelze jinak než nenávidět, litovat, pak zase nenávidět a na konci mu buď můžete přát štěstí, nebo se mu vysmát. Autor zde vykresluje společnost, ve které je násilí módním trendem, či dokonce doplňkem náctiletých. Alexův pohled na svět je nezaměnitelný, jeho teorie dobra a zla bizarní a až do morku prolezlá jeho sobeckostí. Ale co taky čekat od kluka jeho věku, že? Představme si hlasitou partičku teenagerů v tramvaji, která naprosto nebere ohledy na okolí. Zpytují svědomí? Dochází jim to? Ne. Jakmile se všichni rozejdou a zůstane poslední člen, usazuje se se sluchátky v uších a už je opět „normálním“ cestujícím. Můžeme jim to zazlívat? Vždyť jsme kdysi taky byli takoví. Aneb ve skupině je síla. To platí i pro Alexe, který se stále musí před někým realizovat, ať už jsou to členové jeho bandy, znepřátelený gang nebo týrané osoby.
Nejvíce na knize oceňuji její závěrečnou pointu, která mě hodně pobavila. A samozřejmě slang, který se mě držel ještě týden po přečtení, což ovšem mělo poměrně neblahý vliv při konverzaci s lidmi vyskytujícími se v mém okolí :)

viva71
01. březnaodpad!

Tak tady jsem sáhla úplně vedle. Na 6. stránce jsem knížku zavřela a jdu vrátit do knihovny. Jazyku naprosto nerozumím, popis násilí a vulgarismy do dnešní doby snad už nejdou vecpat, protože je toho plno v reálném světě. Nikomu neberu, že se mu líbí, ale pro mě je tohle nečitelné.

Phoenix16.cz

Film jsem viděla kdysi a líbil se mi. Na knihu jsem se odhodlávala od té doby. Mám ji pouze v angličtině, takže i to mě asi trochu brzdilo, ale nakonec nebylo zas takový problém se tím prokousat ani v originále. Český čtenář má výhodu, že se spousta vymyšlených slov dá odhadnout, i když mají základ v ruštině. Co se týče příběhu a událostí v něm líčených, pokládám tuto knihu přesně za ten typ, kdy vás buď pohltí, i když v ní nic moc hezkého není, nebo se vám svou surovostí zhnusí. Kam kdo patří je patrné z hodnocení a komentářů.

dadako

Úžasně vymyšlená a hlavně napsaná kniha. I když mi zpočátku dělalo problém porozumět použitému jazyku (nakonec to není tak hrozné pokud umíte základy angličtiny a ruštiny), začetl jsem se okamžitě a s každou přibývající přečtenou stranou chuť číst rostla.

laepus

Jazyková masturbace, svědek své doby, dnes nečitelné. To by byly asi tak tři hlavní poznatky. Dnes má někoho šokovat knížka plná násilí a vulgarit? (sice specificky napsaných, ale přesto vulgarit) V dnešním světě je to něco kontroverzního? Vždyť je to všude okolo nás. Ještěže to vydání mělo alespoň dvě předmluvy, aby byl čtenář "správně" naveden, co se mu na tom má líbit. Doufám, že ta ironie byla cítit... Chápu, že asi před padesáti lety si z toho každý pubescent musel ustříknout do textilu, ale já tu knihu hodnotím dnes, v únoru 2017, a nemohu výš než za tři a to je tam ta třetí jen za to, že jsem si při mnoha scénách představoval Malcolma McDowella z Kubrickova filmu a bavil se vzpomínkami na film.

magickajana

Boží knížka, kterou právém zařazuji mezi své nejoblíbenější klasiky. Je to jedna z těch dobrých (=kvalitních) knížek, které pojednávají o zlých věcech (řekněme si upřímně - mnohem častěji o zlých lidech). Ve škole jsme to prolétli tak rychle, že jsem ani nepotřehla, že má autor používat "vymyšlený" jazyk, byla jsem tedy na začátku překvapená, ale člověk si po pár stránkách zvyknete, zejména pokud nemáte problémy s angličtinou. Antihrdina Alex je úžasně slizký a protivný hajzl. Eskapády (=zločiny) jeho grupy byly náročné na čtení, ne ani tak kvůli násilí jako spíše kvůli tomu, jak si naši "hrdinové" v násilí libovali. Četla jsem verzi s doslovem, v němž byla vysvětlena existence dvou verzí konce. Doporučuji pozjišťovat, je to celkem zajímavé. Rozhodně kniha, která ve mě vyvolala spoustu emocí (hlavně druhá část).

gladya

V téhle rozsahem nevelké knížce jsem našla hned několik otázek k zamyšlení.

Je to knížka o dospívání. Pravda, Alex a jeho frendící neprovádějí jen bitkový buče, nad kterými ouldaná ptica jako já mávne rukou se slovy: ať se mládí vydovádí. Je to dotaženo mnohem dál, jsou to prestupniky . Zajímavé by bylo hlouběji proniknout do příčin proč jsou takoví. No, nejsou to hrdinové, které si oblíbíte.

Je to knížka o "zločinu a trestu". Jak má společnost zacházet s delikventy a napravovat je? Zvlášť s těmi mladými. A jak bojovat se zločinem? Násilím proti násilí? Kolikrát už lidé slyšeli, že někdo "jednoduše nastolí pořádek a sníží kriminalitu".

A je to knížka o společnosti, dobru a zlu a také svobodě. No, toho opravdového dobra je tam pomálu. Alex je "upraven" tak, že si musíme položit otázku, zda je vůbec správné, aby dobro a správné chování bylo jen důsledkem strachu z trestu. Můžeme spoléhat na něco jako dobro v uvnitř nás? Je dobro, které konáme, tím správným dobrem, když neplyne z naší svobodné vůle?