Všechno, jen slunce ne

Všechno, jen slunce ne https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30926/bmid_vsechno-jen-slunce-ne-miM-30926.jpg 3 18 3

Jde o svéráznou fiktivní románovou biografii Williama Shakespeara, jež však výrazně vybočuje z řady literárních děl o tomto dramatikovi. Burgessův Shakespeare je totiž především lidskou bytostí s několika přednostmi a mnoha slabostmi. Dozvíme se například, že byl sveden svou pozdější manželkou, když se vracel opilý z knajpy, že měl homosexuální sklony (jeho milencem byl sám hrabě ze Southamptonu, oblíbenec královny Alžběty), že postava z jeho slavných Sonetů byla přístavní děvka… Burgess rovněž podporuje teorii, že ho žena podváděla s jeho bratrem a že jeho syn Hammet byl předobrazem Hamleta. Autor se zde vydal proti všem oslavovatelům velkého dramatika a načrtl jeho parodickou biografii.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Nothing Like the Sun , 1964


více info...

Komentáře (3)

Komentáře 3 Recenze 1

Acamar
Acamar
15.09.2021 4 z 5

Neseriózní, a často také nevážná Shakespearova biografie, rozvíjející teorie o WS z Joyceova Oddyssea ... ostatně od autora Mechanického pomeranče by očekávat zpodobnění úctyhodného života ikony dramatiků šlo asi stěží.
Nejistá alžbětinská Anglie a situace divadelníků či básníků, WS jako muž svých slabůstek i libůstek ... a také osobitý Burgessův styl s jeho slovními hříčkami či experimenty, kterým není vždy lehké se prodrat a pochopit, a přitom zajímavě doladěný na notu Shakespearových sonetů.

clara33
clara33
20.08.2020 4 z 5

Chvíli mi trvalo se do knihy "dostat", ale pak jsem se náhle ponořila do doby a Shakespearova osudu. Přinutila mne si některé jeho hry připomenout, místy byla kniha zábavná, každopádně nelehký je osud génia ve společnosti... a v divadelním prostředí to platí obzvlášť a doposud... Obdivuji každého, kdo se do podobných nejistých pokusů přesto pustí a dokáže dotáhnout divadelní představení od nastudování až k uvedení.


Vidlička
Vidlička
27.09.2017 5 z 5

Perfektos! Skutečně neotřele podaná verze o tom, jak to bylo se Shakespearem. Pro čtenáře, kteří si nelibují v líbivé romantické literatuře, určitě zážitek. Autor nám ukáže Mistra i v jiných než známých podobách (a polohách :-) ).

Štítky knihy

anglická literatura životopisné, biografické romány William Shakespeare, 1564-1616

Autorovy další knížky

Anthony Burgess
anglická, 1917 - 1993
1992  86%Mechanický pomeranč
2007  75%1985
2003  61%Všechno, jen slunce ne

Kniha Všechno, jen slunce ne je v

Přečtených24x
Doporučených1x
Knihotéce18x
Chystám se číst8x
Chci si koupit3x