_Michelle_ _Michelle_ komentáře u knih

Umění války Umění války Sun-c'

Velice zajímavé, velice moudré a především velice inspirativní čtení. Kéž by bylo v zásadních chvílích života vždy možné upustit od přemíry emocí a jednat s patřičným klidem, adekvátním rozmyslem a elegantním způsobem tedy docílit kýženého výsledku.

09.11.2018 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

K četbě mě přivedla proslulost tohoto díla patřícího v dnešní době ke klasice a také vysoké hodnocení čtenářů, od kterého jsem si slibovala úžasný literární zážitek. Žádná radost se u mě však nedostavila. Kniha mi co do obsahu přišla opravdu špatná. Vyjma pana Lockwooda je chování všech aktérů mimořádně pitomé (omlouvám se za ten výraz, ale bohužel je dle mého názoru nejpříhodnější). Čtenář je vystaven celému potoku slz, které nemají žádné kloudné opodstatnění, dále musí čelit zvýšené nemocnosti a úmrtnosti hlavních postav a odbýt si i nějaký ten překotný sňatek, přičemž o všem je zpraven místní drbnou Nelly Deanovou, která má být asi vzorem ctnosti a majitelkou patentu na rozum. Co dodat, čteno se sebezapřením a bohudíky dočteno.

07.11.2018 odpad!

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Dobrodružná zeměplošská kniha, ve které není nouze o překvapení a nápadité slovní hříčky dávající čtení specifický šmrnc. Dvoukvítek je po boku Mrakoplaše stále pln svého turistického nadšení, zavazadlo si svéhlavě pocupitává napříč celým příběhem a stařičký avšak stále udatný barbar Cohen překypuje neohrožeností, ať se děje cokoliv. To jsou hlavní z jedinečných parťáků, kteří vás při cestování magickým světem Terryho Pratchetta budou doprovázet a ke kterým si po čase zase určitě najdete svou cestu.

05.10.2018 4 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Dokonale pohodový a díky filmovému zpracování asi všem důvěrně známý letní příběh, který se alespoň mně nikdy neomrzí. Při čtení se mi před očima sice přehrávaly nezapomenutelné scény s Danielou Kolářovou, Jaromírem Hanzlíkem a Oldřichem Víznerem, takže má vlastní představivost byla potlačena, ale i tak to bylo moc fajn, jelikož herecké výkony tohoto tria v kombinaci s pronášenými hláškami prostě nemají chybu.

26.09.2018 5 z 5

Večerní písně Večerní písně Vítězslav Hálek

Příjemná letní večerní "jednohubka".

24.09.2018 3 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Nespočet roztodivných stvoření, věcí, míst, zvláštností magična, časových rovin a prostorových rozměrů, a to mnohdy až na samé hranici lidského chápání, to je úžasně barevný a nezaměnitelný svět Terryho Pratchetta. Kdybych měla vyjádřit ve zhuštěné podobě své pocity po přečtení Barvy kouzel, řekla bych jen: "Byla to jízda". Dovětek: Zvláštní pozornost si u mě vysloužilo zavazadlo vyrobené z magického dřeva Myslícího hruškovníku chodící po stovkách malých nožiček... asi bych si takové také ve skrytu duše přála mít :-) Dále z mé strany bez povšimnutí rozhodně nemohla zůstat postava Smrtě, jelikož situace, ve kterých se objevila, byly více než úsměvné.

07.09.2018 4 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Útlá knížka, v níž autorka dokázala velice osobitým a poutavým stylem, který si mě jako čtenářku okamžitě získal, zachytit vše podstatné, a to nejen kus historie, krásu nedotčené přírody, charakter obyvatel odlehlé horské vesnice, ale především neobyčejný životní příběh Hanule, jehož původcem byla náhoda, přičemž skutečnost, že se jedná o náhodu šťastnou, se ukazuje po malých krůčcích.

30.08.2018 5 z 5

Na západ od Říma Na západ od Říma John Fante

Svižné čtení bez nadbytečných příkras a umělých retuší. Tak trochu jiný pohled na věci dějící se kolem, správná dávka ironie a čtyřnozí společníci, kteří nejsou jen hodní a přítulní, tj., Na západ od Říma, resp., kniha, kterou mohu s klidem doporučit všem, co se nebojí vybočit z řady.

29.08.2018 4 z 5

Mikulášovy prázdniny Mikulášovy prázdniny René Goscinny

Ideální knížečka na letní večer. Umí navodit dobrou náladu a následně krásné rozesmáté sny. Moc jsem se pobavila a při vzpomínce na plážovou příhodu spojenou s hloubením jámy mám úsměv na rtech i teď. Tak vzhůru k moři či hurá na tábor! P. S. "Odvahu" přátelé.

27.08.2018 5 z 5

Svetr k Vánocům Svetr k Vánocům Glenn Beck

Inspirativní čtení s nádechem Vánoc, které vybízí k upřímnému hodnocení sebe sama a vztahů s blízkými. Autor věrohodně zachytil mimo jiné dětskou neohleduplnost, umíněnost a sobeckost v kontrastu s nekonečnou láskou, trpělivostí a pochopením rodičů a prarodičů. Podtrženo a sečteno: "Příjemná dávka pozitivní motivace, neoddiskutovatelná poutavost příběhu a čtivost, možná až přemíra mouder a závěrem knihy cesta k víře, kterou přirozeně nejde každý, tj., Svetr k Vánocům, resp., kniha, kterou mohu doporučit všem, kterým nevadí bilancovat".

21.08.2018 4 z 5

Pekařova dcera Pekařova dcera Sarah McCoy

Napínavá kniha nabízející poutavé prolínání časových rovin a několika životních příběhů. Oceňuji zejména čtivost, neotřepané pojetí vyprávění na pozadí 2. světové války a konec, který nezanechal žádné zbytečné otazníky.

20.08.2018 5 z 5

Julie & Julia Julie & Julia Julie Powell

Abych neodbíhala z kuchařského prostředí, ve kterém se děj téměř celé knihy odehrává, okomentuji svůj čtenářský zážitek takto: "Nemastné, neslané, zkrátka bez chuti, z čehož plyne, že se sice najíte, ale pokud vás hlad z nedostatku nedonutí, tak si repeté prostě nedáte."

08.08.2018 3 z 5

Jedinečný koncert pestrosti našeho jazyka, kus českých dějin a cesta k dospělosti jednoho děvčátka, tak lze ve stručnosti charakterizovat knížku Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje. Jistě si za čas tento román s chutí přečtu znovu, jelikož se stejně jako zdařilý seriál vzniknuvší pod taktovkou Karla Kachyni, v němž si zahrála Helena Růžičková svou životní roli, díky své barvitosti prostě neomrzí.

19.07.2018 5 z 5

100 dní štěstí 100 dní štěstí Fausto Brizzi

Klady:
+ Námět 100 dní štěstí je zajímavý a volba odpočítávání času v kombinaci se zachycením touhy nepromarnit ani minutu života je fajn nápad.
+ Knížce se dle mého názoru nedá upřít čtivost.
Zápory:
- Kniha Máš mě vůbec rád? mě oslovila více, a protože jsem ji četla jako první, tak jsem měla velká očekávání, která se bohužel nepodařilo úplně naplnit.
- Určité pasáže jsou příliš prvoplánové a snaha za každou cenu hrát na city je občas za hranou.

10.07.2018 4 z 5

Máš mě vůbec rád? Máš mě vůbec rád? Fausto Brizzi

Báječná kniha, která obsahuje nenásilný návod na léčení deprese, cestu k spokojenosti, nesobeckosti, přátelství, lásce a především k pocitu pohody, který vás obklopí ve chvíli, když otevřete dveře Massimilianova jedinečného obchůdku Klábosení.

20.06.2018 5 z 5

Zavolejte sestřičky Zavolejte sestřičky Jennifer Worth

Sonda do života porodních asistentek, jeptišek a chudých rodiček v 50. letech minulého století, aneb netradiční téma zpracované poutavou formou. Doufám, že se mi podaří sehnat i seriál BBC, o kterém je zmínka na přebalu knihy.

11.06.2018 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Správná dávka humoru, nadhledu, lásky a originality, aneb příjemné čtivo, ke kterému se člověk může kdykoli vrátit, jelikož je jisté, že obsah bude stále stejně výstižný. Vzhledem ke struktuře knihy dokonce není potřeba číst vždy od začátku, takže si prostě vyberete část, která vás v dané chvíli potěší nejvíce a už jste naladěni na parádní "Backmanovskou" vlnu.

18.05.2018 5 z 5

Dojemná kniha o vzpomínkách, plíživém zapomínání, lásce, pochopení a univerzu.

16.05.2018 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Kdyby se mě někdo zeptal: "Proč miluješ knihy od F. Backmana?" Odpověď by byla jednoznačná: "Pro jejich opravdovost." Při čtení mám vždy pocit, jako by každá z postav skutečně žila v mém sousedství. Příběhy stěžejních aktérů působí přirozeně, děj má nenásilný spád a v textu je pokaždé kus lidskosti a moudrosti. Víc jsem od knihy asi nikdy neočekávala, a tak tleskám hokejovému Medvědínu a už teď se moc těším na další neobyčejně zpracované příběhy obyčejných lidí.

15.05.2018 5 z 5

Svět podle Boba Svět podle Boba James Bowen

Příjemné čtení s lidským rozměrem, anebo by se spíše slušelo napsat s kocouřím rozměrem, jelikož právě Bob dokázal zajistit pro Jamese B. lepší dnešky i zítřky. Já osobně fandím oběma, jelikož tvoří sehranou a bez debat sympatickou dvojku.

03.05.2018 3 z 5