_Michelle_ _Michelle_ komentáře u knih

Poklad pana Isakowitze Poklad pana Isakowitze Danny Wattin

Povídání o historii jedné židovské rodiny, kterému bohužel chybí mnoho dílků skládačky, a tak příběh není pro nezainteresovaného čtenáře nijak zvlášť poutavý (pozn. do rodinné knihovny autora je to však nepochybně cenná věc). Řekla bych, že některé životní příběhy osoby, které je na vlastní kůži prožily nevypráví, protože z určitého důvodu nechtějí a v takovém případě je možná nejlepší, nechat tyto rány na duši v propadlišti času a nesnažit se odhalit věci, které předci odhalovat a tradovat napříč generacemi nechtěli.

21.04.2017 3 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Doufala jsem, že další život Clarkové bude úplně jiný. Vysnila jsem si ji v Paříži, tj. ve městě módy a umění, které je jako stvořené pro nový začátek. Nic takového se však nekonalo, což jsem nakonec přeci jen přijala. Musím uznat, že autorka vytvořila zajímavý příběh, který dle mého názoru rozhodně má hlavu a patu, a tak kdo ví, třeba se k němu zase někdy vrátím.

22.03.2017 4 z 5

Espressologie Espressologie Kristina Springer

Kniha mě nalákala lákavou tematikou a musím uznat, že tak trochu i pěkným přebalem. Nečekala jsem samozřejmě žádné dílo, které by mělo ovlivnit můj pohled na svět, ale doufala jsem, že půjde o příjemné čtení plné drobných a alespoň trošku vtipných a smysluplných zápletek, což bohužel nenastalo. Hlavní hrdinka a vlastně žádná postava z knihy si mé sympatie nezískala. Myslím, že knížka může být možná celkem fajn pro některé dospívající dívky, ale to je tak vše. Suma sumárum knihu nedoporučuji, jelikož její obsah je prostě tak hloupý, že přímo cítíte, jak vás opouštějí mozkové buňky.

23.02.2017 1 z 5

Loutkář z ghetta Loutkář z ghetta Eva Weaver

Úžasně zpracovaný příběh z temného období našich dějin. Vím, že kniha je pouze do určité míry inspirovaná skutečností, ale za mě je tak dobře napsaná, že jsem mnohdy měla pocit, jako by autorka vše skutečně zažila na vlastní kůži. Nic bych nepřidávala, nic neubírala, myslím si prostě, že kniha už výborná je.

08.02.2017 5 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Řekla bych, že někdy je pouto zvířete a člověka silnější, než vztah člověka k člověku. Možná je to tím, že tomu čtyřnohému roztomilému chlupáči dokážeme snáze a bezmezně věřit a otevřít mu svá srdce dokořán, protože víme, že nás neopustí, ať už jsme chudí či bohatí, zdraví či nemocní, staří či mladí, atd. Miluje nás prostě takové, jací jsme. Přesně o tomto je Kocour Bob, kniha, která zachycuje jedno krásné přátelství a nabádá čtenáře ke štědrosti, které se mnohdy s ohledem na uspěchanou dobu nedostává.

31.01.2017 4 z 5

Bridget Jonesová: Láskou šílená Bridget Jonesová: Láskou šílená Helen Fielding

Bridget bez Marka je jako zima bez sněhu, muzikál bez hudby, výlet bez přátel, atd., prostě už to nemá ten správný šmrnc. Doufala jsem, že život B. J. (tak jak ho známe a jak ho máme rádi) bude i ve zralejším věku plný humoru, trapných situací, které nezúčastněného chtě nechtě pobaví a rozhodně zde nebude figurovat smrt, protože ta by do tohoto typu literatury dle mého názoru měla mít vstup přísně zakázán. Závěr knížky má sice jistý happy end, ale Mark Darcy je jen jeden.

25.01.2017 3 z 5

Dítě Bridget Jonesové Dítě Bridget Jonesové Helen Fielding

Já se pobavila. Bridget je opět správně ztřeštěná, emotivní, nekonvenční a nyní i těhotná. Její porady s přáteli, rychlé vyhodnocování možného i nemožného a vytváření různorodých závěrů mě asi nikdy nepřestane bavit. Potěšilo mě, že kniha neměla otevřený konec, takže pokud se pročtete dostatečně daleko, dozvíte se (na rozdíl od filmového zpracování), kdo je otec dítěte, což je fajn.

17.01.2017 4 z 5

S tebou nebo bez tebe S tebou nebo bez tebe Carole Matthews

Vzhledem k danému žánru je dle mého názoru kniha nadstandardně povedená. Pravděpodobně každý z nás se někdy s někým rozešel a následně trpce litoval, jelikož včas nedocenil kvality toho druhého, či byl někým bez bližšího vysvětlení vyškrtnut ze života, a proto je dobré si připomenout, že v tom člověk není sám. Knížka podrobně vykresluje všechny fáze života po rozchodu, a to včetně radikální změny přístupu k sobě samému i ostatním. Závěr je na můj vkus až moc přitažený za vlasy, ale jak již jsem psala, v rámci daného žánru to nelze mít autorce za zlé. Knihu zejména s ohledem na to, že je začátek roku, který bývá klasicky ve znamení změn a nových začátků, doporučuji.

11.01.2017 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Aristokratka na koni je jako setkání se starými dobrými přáteli, jejichž vtípky vás už sice nepřekvapují, ale s radostí se jim zasmějete a jste prostě rádi, že je máte nablízku.

03.01.2017 4 z 5

Človíček Tom Človíček Tom Barbara Constantine

Příjemné čtení, které člověka pohladí po duši.

15.12.2016 4 z 5

Růže pro Markétu aneb Večírky revolucionářů Růže pro Markétu aneb Večírky revolucionářů Michal Viewegh

Jelikož je kniha útlá, tak se i navzdory svému nudnému a nezajímavému rázu přečíst dala, ale znovu už bych to neopakovala.

14.12.2016 1 z 5

Ďábel v těle Ďábel v těle Raymond Radiguet

Ke knize jsem se dostala díky kategorii Kniha od autora mladšího 30 let v rámci Čtenářské výzvy 2016. Nebyl to úplně šálek mé kávy, ale s ohledem na věk autora bych řekla, že se věc podařila a ve své době právem vzbudila zájem a rovněž jistě mnohé oprávněně pobouřila svou otevřeností. Kniha je dle mého názoru především o mládí, touze a sobeckosti mimomanželské lásky. Na můj vkus se děj spíše vleče a je zde mnohem více pocitů, než skutečných činů, ale někdy se prostě dá sáhnout i po tomto druhu literatury a být tak nějak spokojen.

13.12.2016 3 z 5

Povídky o lásce Povídky o lásce Michal Viewegh

Roky mi tato kniha ležela v knihovničce a letos před Vánoci, jsem si řekla, že si ji v klidu přečtu, abych načerpala pozitivní energii. Předpokládala jsem (soudě podle názvu), že knížka bude obsahovat radost ze života, svěžest a lesk nových lásek, které dokáží prozářit i okolní svět. Vše však bylo jinak. Příběhy jsou zajímavé, napínavé, čtivé a mnohdy nechybí ani moment překvapení. Kniha je však úplně jiná, než jsem v původní neznalosti předpokládala, jelikož je o různých (mně osobně spíše vzdálených) podobách lásky. Jde o lásky, které již mají ledasco odžito a přetváří se v sounáležitost. Dále jsou tu zaznamenána rychlá vzplanutí a bryskní konec. Sečteno, podtrženo, knihu doporučit mohu, ale je potřeba od ní očekávat spíše chladnou leč zajímavě vylíčenou realitu, než hřejivou radostnost a rozvernost, kterou může láska přinášet.

08.12.2016 3 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Když nepočítám dětství, tak jsem si vlastně nikdy před P.S. nekoupila knihu jen kvůli ilustracím. Tady však byly kresby tak povedené, milé a okouzlující, že jsem neodolala. Text pro mě představoval vlastně jen takový bonus, jakousi drobnou přidanou hodnotou, od které však člověk zpravidla žádné velké terno nečeká. Musím přiznat, že mé oči po stránkách běhaly rychle, nuda se nedostavila a ač zde nebylo nic novátorského, tak to byl příjemně strávený čas ve znamení přijetí vzkazu, že žít se má teď a tady, protože těžko říct zda bude zítra, či jaké to zítra bude. P.S. Carpe diem.

28.11.2016 4 z 5

Já Baryk Já Baryk František Nepil

Tuto knihu jsem jako dítě předčítala mámě v kuchyni a cvičila se tak ve čtení a ještě dnes si pamatuji, že mnohá slova mi dala pořádně zabrat. Letos jsem se ke knížce vrátila v rámci čtenářské výzvy a musím uznat, že to byl příjemný návrat ke starým časům. Řekla bych, že pro dospěláka je to možná ještě lepší počtení, než pro dítě, protože si užije mnohem více vtípky, kterými je kniha protkaná.

17.11.2016 4 z 5

Na přečtení nové knihy z kouzelnického světa Harryho Pottera jsem se dlouhou dobu upřímně těšila. Dnes mám dočteno a tak nějak mnou prostupuje vlna zklamání. Tři hvězdičky dávám v podstatě jen z nostalgie k časům dřívějším. Knížce dle mého názoru chyběla propracovanost, důmyslnost a šarm. Celé mi to připadalo příliš zmatečné, nedotažené a místy až hloupé. Je mi moc líto, že velký návrat příběhů, které zbožňuje celý svět, se nekonal.

26.10.2016 3 z 5

Marcelo ve skutečném světě Marcelo ve skutečném světě Francisco X. Stork

Naprosto úžasná kniha, jelikož jí nechybělo nic, co k výborné četbě patří, a to lákavý přebal, netypický příběh napsaný poutavou formou, napínavý děj, pasáže k úvahám a v neposlední řadě poselství vzbuzující chuť po knize po čase opět sáhnout.

02.09.2016 5 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Začátek knihy byl poměrně nudný a chvílemi až ubíjející (zejména politické úvahy mě neoslovily), ale další část knihy už byla značně čtivější, napínavější a celkově zajímavější. Rozsah je vzhledem k obsahu dle mého názoru značně naddimenzován a nutno dodat, že od závěru jsem čekala tak nějak více. Suma sumárum knihu hodnotím relativně kladně, ale místo v mém srdci si prostě nezískala.

29.08.2016 3 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Nádherný příběh s obrovským lidským rozměrem. Dávám plný počet hvězdiček a těším se na zmapování další cesty, kterou se L. Clarková ve svých pruhovaných punčochách s hrdostí vydá.

17.08.2016 5 z 5

Rodinná hrobka Rodinná hrobka Katarina Mazetti

Bohužel musím konstatovat, že druhý díl knihy s ničím novým nepřichází. Dílko však hodnotím jako poměrně čtivé, i když charakter hlavní hrdinky se mi zejména na začátku knihy výrazně nezamlouval, což pro mě představovalo jakýsi rušivý element.

19.07.2016 3 z 5