Marcelo ve skutečném světě

Marcelo ve skutečném světě

Marcelo Sandoval slyší hudbu, kterou nikdo jiný neslyší. Je to jeden z projevů psychické poruchy podobné autismu, kterou trpí. Celý dosavadní život chodil na školu pro žáky se speciálními potřebami, ale toto léto se jeho otec rozhodl, že musí poznat skutečný svět a zaměstná ho ve své právnické firmě. Marcelo poznává, co je to zrada, zklamání, žárlivost, hněv i touha a láska, a učí se s tím vším vyrovnávat.

Tento jedinečný příběh je příběhem o spravedlnosti i krutosti světa kolem nás a o tom, že každý z nás může někdy zaslechnout hudbu své duše, a přečíst si ho v skvělém překladu Milana Žáčka budete moct už v polovině dubna. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/117777/marcelo-ve-skutecnem-svete-Uti-117777.jpg 4.3120

Marcelo in the Real World (2009)

Romány
Vydáno:, CooBoo

Belatris

Výborný příběh vyprávěný očima vysoce funkčního Aspika. Bála jsem se neduhů, kterými trpí young adult literatura, ale naštěstí se jim autor šikovně vyhnul. Vyprávění má trochu konverzační charakter (pro mě velké plus - dějovky nabité akcí nemám ráda). Dokonce i Bůh a posvátné texty, které Marcelo rád studuje a diskutuje o nich s rabínkou, mě neštvaly, protože kniha není náboženskou agitkou. Bůh je spíše něco jako morální kompas, který má pomoci najít správnou cestu nepřehlednou spletí těžkých situací.
Více v mé recenzi zde na DK: Marcelův svět je stejně skutečný jako ten náš

Prostě-já

Prvních několik stránek jsem nechápala proč má kniha tak vysoké hodnocení. Pak mě příběh zcela vtáhl a za dva dny byla přečtená. Určitě stojí za to.

bubka

za mne moc mystiky, moc náboženství a podivné smíření se světem běžných lidí.
Kniha je ale čtivá, slušně napsaná, i když o autistech jsou knihy lepší, například obě podobné jsou lepší. Tahle mi přišla jako běžná kniha o konfliktu svědomí s běžným koncem, ale s trochu zvláštním hlavním hrdinou.

janyska13
12.11.2016

Kniha mě bavila, už delší dobu jsem si chtěla přečíst něco o autismu a konečně jsem se k tomu také dostala.. Malinko jsem očekávala jak to dopadne, ale i tak mě to potešilo. :)

_Michelle_
02.09.2016

Naprosto úžasná kniha, jelikož jí nechybělo nic, co k výborné četbě patří, a to lákavý přebal, netypický příběh napsaný poutavou formou, napínavý děj, pasáže k úvahám a v neposlední řadě poselství vzbuzující chuť po knize po čase opět sáhnout.

Zorka
01.07.2016

Bylo by naivní si myslet, že po přečtení knihy člověk pochopí, jak se cítí člověk s Aspergerovým syndromem. Marcelo má některé rysy dítěte s Aspergerem, ale je potřeba si uvědomit, ze i tato diagnóza má své krajní polohy a že ne všechny děti s touto verzí autismu jsou na tom stejně jako hrdina této knížky. Takže doporučuji brát opravdu jako beletristicky zpracovanou tematiku.

Safienka
14.03.2016

Nebylo to tak čtivé, jak jsem čekala, ale pěkné to bylo. Zajímavý námět začlenění chlapce s Aspergerovym syndromem do společnosti. Jeho vnitřní vnímání hudby, které bych brala určitě víc rozebrane. . Bohužel tomu tolik věnováno nebylo. Líbilo se mi jejich typické rozpitvavani reálných situaci. Sem tam byly vtipné hlášky. Něco se moc vleklo a něco bylo useknute..každopádně ale pěkná obálka:)

playada
09.12.2015

Ke konci trošku ukecané, ale jinak docela sranda.

Rade
05.12.2015

Na jednu stranu je znát, že má jít o knihu pro děti a mládež; na druhou stranu si myslím, že rozumět ji sice mohou, ale asi je moc bavit nebude, ne pro to téma, ale že je taková konverzační.
Jinak dost zajímavý pohled na myšlení člověka s Aspergerovým syndromem, tentokrát (porovnám-li s knihami „Nejsem jako vy“ od J. Picoult nebo „Podivný případ se psem“ od M. Haddona) mnohem méně konfliktní, Marcelo z ní vyjde nesmírně pozitivně, jako člověk, který se díky své odlišnosti drží životních zásad, které mnozí tzv. „normální lidé“ z důvodu touhy po penězích a kariéře, opouštějí, jako je smysl pro pravdu a spravedlnost, touha druhému pomoci, snaha druhému porozumět.
Takové trochu výchovné, včetně těch rozmluv o Bohu (což jsem nakonec chápala rovněž pozitivně, Bůh zde není jako autorita, která řídí osudy lidí, ale jako určité vodítko pro poznání, co je v životě správné a co ne). Jako příspěvek pro pochopení odlišných lidí určitě fajn kniha.

KatnissLavender
03.09.2015

Naprosto dokonalá kniha, která vás nenechá chladnými. Vidět svět z pohledu Marcela je opravdu povznášející zážitek!!!

LilianaFalcon
09.07.2015

Prostě krásné a pro mě skutečně jedinečné :-)

RADOST
04.01.2015

Nádherná a poučná kniha, nejen pro mládež. Jak žít s Aspergerovým syndromem i jak žít bez něj, jak žít společně, navzájem se chápat a respektovat. Vřele doporučuji, přečtěte si tuto knihu.

Melindaaaa
07.12.2014

Knížka, kterou je nejlepší číst bez předsudků a s minimem informací o ní. Pak si ji nejlépe užijete. Pokud je vám však tento přístup nepříjemný, můžete nakouknout do mojí recenze, na kterou najdete odkaz v záložce :)

dark.ma93
03.10.2014

Skvělé :) Četla jsem jen málo knížek s podobnou tématikou.

magnolia
25.06.2014

Moc pěkná knížka, takové mám ráda. Zpočátku jsem byla trochu zklamaná, ale jakmile Marcelo nastoupil do práce, začalo mě to neskutečně bavit. Také díky Jasmine a novým zážitkům hrdiny. Napětí, city i humor, hezké situace, snad jen bych trochu ubrala toho náboženství (ale třeba pasáže o Adamovi a Evě byly použité v příběhu moc pěkně). Taky vztah M. a jeho maminky byl velmi krásný. Zážitek, doporučuji těm, které téma AS zajímá.

hlina
09.05.2014

Velmi užitečná kniha, která přiblíží čtenářům myšlení "jiných" lidí. Kniha byla velmi milá, něžná a přitom burcující.

petrisca
04.05.2014

Přesně jsem nerozuměla nějakým pojmům, ale to se stávalo málokdy. Kniha byla podle mě úžasná. Patří mezi mé oblíbené. To jak uvažují autisti mě vždy zajímalo a proto jsem si taky koupila tuto knihu. Nevím co víc dodat než to že to byla skvělá kniha.

anibeni
01.03.2014

Krásná kniha o tom, co to znamená "být jiný"... Velmi příjemný, i když v podstatě jednoduchý, ale zároveň pro hlavního hrdinu opravdu těžký příběh.. Knížka je napsána tak, že mi alespoň trošku přiblížila to, jaké to asi je mít Aspergera.... Určitě stojí za to si ji přečíst...

Mikisan
10.06.2013

Nádherný příběh...dlouho mi zůstane v hlavě.

Posli
02.06.2013

Všude jsem četla recenze, jak je tento příběh úžasně neobyčejný, a proto jsem se rozhodla po něm sáhnout. Marcelo se liší od ostatních hlavních hrdinů, a přitom je lepší než většina z nich. Líbí se mi jaký má pohled na svět, jak ho každá drobnost nutí k přemýšlení a způsob jakým se snaží řešit obyčejné záležitosti. Příběh pomalu plyne a popisuje svět Marcelovýma očima. Díváme se na každodenní život z pohledu jiného člověka a donutí nás to se nad ním zamyslet. Nevím přesně co, ale něco jsem v knize postrádala. Možná to bude nějaká větší zápletka nebo akčnost děje.

Kůstka
27.05.2013

Krásná ukázka toho, jak svět vnímá člověk s Aspergerovým syndromem. Jak jsou pro něj důležité úplně jiné věci, než pro toho "normálního" člověka a jak ho mrzí, že ho otec nebere takového, jaký je. Občas se mu nedivím, že je mu lépe v tom vlastním světě se svou VH.

Anne Leyyd
08.04.2013

Krásná, procítěna, poučná, otevřená kniha dotýkající se snad všech témat života… Taky jsem si díky ní na pár věcí udělala lepší názor :-)

A jak už někdo psal ve své recenzi - kdyby bylo více tak „nemocných“ jako Marcelo a bylo více takových mužů s jeho srdcem a hlavou… Svět by vypadal docela jinak. Vím jistě, že se ke knížce v budoucnu ještě vrátím :-)

kattyV
14.02.2013

Pozoruhodná kniha. Myslím si, že o ní budu dlouho přemýšlet. Dovoluje nám nahlédnout do mysli člověka, který z pohledu "skutečného" světa není normální. Marcelo ve skutečnosti trpí Aspergerovým syndromem - pro zjednodušení - určitým druhem autismu.
Pohybuje se ve svém světě, kde je spokojený. Nedokáže rozpoznat emoce druhých. Nechápe zlost nebo nenávist. Nechápe ctižádost a soutěžení. Je mu sedmnáct a celý život se pohybuje v chráněném světě lidí podobných jemu samotnému.
Ale jeho otec je rozhodnutý, že to není správné, že se Marcelo musí naučit pohybovat se ve světě skutečném. Proto ho přiměje aby o prázdninách pracoval v jeho právnické firmě.
Právnická firma je však svět až neskutečně skutečný. Marcelo se poprvé potkává s nenávistí, ctižádostí, která jde přes mrtvoly, žádostivostí. A taky s tím, že vítězství je více než pravda, více než spravedlnost. A v právnickém světě jde vždy jen o vítězství. Musím říct, že ani mi se takový "skutečný" svět ani za mák nelíbí.
Ale svým způsobem měl Marcelův otec pravdu, i když to dopadne trochu jinak než on sám očekává - Marcelo se naučí být silný, naučí se skutečnému světu čelit, naučí se postavit i proti svému otci, protože cítí, že je to správné. A objevuje v sobě i schopnosti něco cítit k druhým a dávat své pocty najevo. Objeví svou cestu životem, na kterou se chce vydat. Ví, že to nebude jednoduché, že bude muset překonat spoustu překážek, které dává sám sobě, ale věří, že to dokáže.

kleria
06.01.2013

Úžasná kniha, nejlepší co jsem kdy četla :).

Allka
16.12.2012

Velmi povedená kniha - milá, jemná, něžná... Škoda jen trochu uspěchaného konce (téhle knížce by vyloženě prospělo, kdyby byla delší), kdyby ho nebylo, dala bych plný počet:-)

nier
11.11.2012

Zajímavá kniha o tom, že když někdo vidí svět jinak, neznamená, že ho vidí špatně...A Marcelo ten náš ,,skutečný svět" vidí jinak - ne hůř a řekla bych že ani líp - prostě jinak a vy máte na konci chuť mu zatleskat nad tím, jak se s ním dokázal poprat...Docela mě zarazilo když jsem se po knize ptala v knihkupectví a odkázali mě do oddělení dětské literatury - ne že by ji dítě nemohlo číst, ale za dětskou knihu ji rozhodně nepovažuju

La Fiera
27.08.2012

Naprosto povedená kniha, svým způsobem i poučná. A čest autorovy jak vše vystihl.

Paulina
27.08.2012

Pekny pribeh. Uryvek z knihy, ktery se mi obzvlaste libil.

.....
Promiňte.

Někdo na mně mluví. Otočím se a spatřím sekretářku, která sedí na čísle osmnáct. Snažím se vybavit si její jméno. Číslo osmnáct. Beth. Právník, pro něhož pracuje, se jmenuje Harley Marcus.
Stojím a nevím přesně, co jí mám říct.

"Kde je Jasmine?"

Tyhle otázky se mi líbí. "Šla na poštu."

"Do prdele."

To je nečekaná odpověď.
.....

superrodina
17.05.2012

Něco tak nádherného jsem dlouho nečetla. Marcelo je lepší než my!