_Michelle_ _Michelle_ komentáře u knih

Co jsi to za matku? Co jsi to za matku? Paula Daly

Úžasně čtivá a napínavá kniha od začátku do konce. Tento thriller se může pochlubit zajímavým námětem a spoustou barvitě vykreslených postav. Po dočtení vám vše bude dávat smysl a žádná otázka nezůstane bez odpovědi. Čtení jsem si moc užila a doporučuji ho všem milovníkům napětí.

21.05.2020 5 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Chladný a přímočarý příběh o nenaplněných očekáváních čerstvého manželství, o dlouho nevyslovené pravdě a o životech, které mohly být úplně jiné. Někdy budoucí cesty neovlivní jen to, co člověk udělá, ale ovlivní je právě činy, které se nikdy neuskuteční, či příležitosti, které bez povšimnutí proplují kolem. Autorův styl psaní byl na můj vkus odtažitý a čtenářsky nepřívětivý. Z tohoto důvodu knihu spíše nedoporučuji. Musím však uznat, že námět byl neotřelý a bylo nad čím přemítat.

16.05.2020 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Poměrně napínavé čtení s temným nádechem alkoholového oparu. Žádnou z postav si asi nelze zamilovat, či se s ní ztotožnit, ale přec budete mít nutkání číst dál a zjistit, co je skutečnost a co je jen výplod opilecké fantazie. Knihu doporučuji, i když uznávám, že velikost mediálního humbuku v tomto případě nebyla úplně namístě.

11.05.2020 4 z 5

Dvanáct minut lásky Dvanáct minut lásky Kapka Kassabova

Máte kladný vztah k tanci a k cestování? Rádi se dozvídáte nové věci? Rozumíte stavu, kdy pouhý koníček přeroste v životní vášeň? Pokud odpovídáte ano, pak je tato kniha určena přímo vám. Hlavní hrdinka Kapka vás seznámí s tangem a tangovou komunitou v nejrůznějších koutech světa. A jaké to bude? Rytmické, emotivní, jedinečné, no prostě fajn čtení.

02.05.2020 4 z 5

Téma, které každého milovníka psů a především všechny hrdé majitele nezbedných i perfektně vycvičených čtyřnohých parťáků chytne za srdce. Rozjezd byl za mě pomalejší, ale druhá polovina knihy měla spád a v závěru mi stékaly slzy po tváři a myslela jsem na chlupáče, kteří obohatili a obohacují můj život. Pěkné čtení, ve kterém snad každý najde momenty, které sám prožil.

18.04.2020 4 z 5

Pět starých známých Pět starých známých Mitch Albom

Neotřelá kniha o smyslu života a bytí po smrti. Hlavním hrdinou je Eddie, který má pocit, že se mu v životě nic moc nepodařilo a jeho žití naplněné zejména prací údržbáře v zábavním parku tedy nemělo valný význam. Teprve po smrti jsou mu odhalovány zajímavé souvislosti mezi jeho životem a životy jiných lidí. Tyto souvztažnosti mu prozrazuje pět osobností, se kterými se setká v nebi. Do životních peripetií Edieho je vneseno zcela nové světlo a čtenář má možnost spolu s ním uvažovat poněkud jinak, než dříve. Pozn. závěrem: knížka je co do časové posloupnosti velice zajímavě členěna, což udržuje příjemné napětí a člověk má chuť číst dál a dál. Pět starých známých tedy mohu s čistým svědomím doporučit.

08.04.2020 5 z 5

Nejlepší věc, která se mi nikdy nestala Nejlepší věc, která se mi nikdy nestala Jimmy Rice

Extrémně zdlouhavá, utahaná a poměrně nudná kniha s absolutně jasným koncem, který lze dovodit již na prvních stránkách. Jelikož se snažím knížky, pokud to je jen trošku možné, dočítat, tak jsem ji skutečně přečetla. Byl to však boj a přemáhání. Často jsem se přistihla, že počítám, kolik stránek mi chybí do konce a současně přemýšlím, co budu číst, až tuto nepovedenou věc v krásném přebalu zaklapnu. Pozn. vůbec mi nepřipadalo, že postava Alexe může být muž. Vyznačoval se totiž jakousi ufňukaností a podivným přemítáním o tom, co bylo, co mohlo být a co asi bude, když... Nedokážu si tyto profilové vlastnosti spojit s žádným živoucím heterosexuálním mužem. Nebyl to prostě můj šálek čaje. Další případný počin od těchto autorů už si nepořídím, i kdyby byla kniha zdarma a měla opět podobně hezkou obálku. Co dodat závěrem: "Chcete si opravdu něco pěkného přečíst? Pokud ano, tak sáhněte po něčem jiném".

04.04.2020 2 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Rozhodně nemám pocit, že se jedná o romantickou báseň. Bylo to pro mě dost pochmurné a depresivní čtení. Musím však uznat, že autor dokázal krásně pracovat s bohatostí českého jazyka. Tíživá atmosféra se tedy dostala až ke mně do obýváku.

27.03.2020 2 z 5

Z Paříže do Paříže Z Paříže do Paříže Joseph Joffo

Úžasná kniha o soudržnosti, kuráži, šikovnosti, pracovitosti, podnikavosti a samostatnosti dvou malých židovských kluků, kterým se podařilo dílem štěstí, náhody, osudu, vyšší moci, zázraku (těžko hodnotit, které zařazení je to správné) zvládnout situace, při kterých tuhne krev v žilách i dospělým lidem. Jsem ráda, že se mi tento autobiografický příběh dostal do rukou a chci stejně jako pan Joseph Joffo doufat, že: "Chlebníky jsou na půdě, zůstanou tam navždycky. Snad..."

19.03.2020 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Velice příjemné překvapení. Kniha se krásně četla a nenarazila jsem ani na žádná nudná místa naplněná nadbytečnou vatou. Morální kredit většiny hrdinů sice za moc nestál, ale příběhy byly uvěřitelné, zajímavé a neotřepané. V rámci daného žánru nemám knize co vytknout. Byla jsem ráda, že vše bylo dořešeno, uzavřeno a nemusí mě tedy tížit otevřený konec. Sečteno a podtrženo: "Jsem absolutně spokojená, knihu doporučuji a těším se na další literární, jakož i divadelně ztvárněné kousky tohoto autora".

15.03.2020 5 z 5

Afrika, má láska Afrika, má láska Corinne Hofmann

Za mě se touto knihou kruh uzavřel. Příběh paní C. Hofmann zaznamenaný v Bílé Masajce byl úžasný, obdivuhodný, jedinečný a nebojím se říci dechberoucí. Bylo o čem číst a bylo nad čím žasnout. Navazující knihy jsou jen přídavky, které ani zdaleka nedosahují kvalit prvotního díla. Afrika, má láska se bohužel ani trochu nepřiblížila očekáváním, se kterými jsem ji začala číst. Doufala jsem v nové poutavé autobiografické zážitky. Do rukou se mi však dostala jen jakási podivná slátanina, která dává dohromady poměrně nesourodý text a je cítit, že cílem bylo za každou cenu něco vydat a ještě trochu nadšené čtenáře pilotního dílu podojit. Kniha začíná trekem Namibií, v rámci kterého je zejména zdůrazňováno překvapení Himbů vidících velbloudy. Následně je čtenář přenesen do Keni. Zde se vše nese v duchu "rukou natažených pro evropské peníze" a opěvování organizace Jamii Bora, která poskytuje "minikredity". Jedná se z mého úhlu pohledu o nevyžádanou reklamu, kterou jsem spolu s knihou nevědomky pořídila. Celé by to mohlo nést název "Pohádka o tom, jak chudáci prostřednictvím úvěrů ke štěstí přišli". Do propagandy úvěrové společnosti, od které si všichni postupně radostně půjčují víc a víc (pozn. chybí zmínka o tom, že by někdo všechny závazky uhradil) je zakomponována ještě problematika HIV. Nemocí je postiženo mnoho hlavních aktérů, ale ve výsledku vše působí dojmem, že si z toho zas tak moc nedělají, jelikož mají super úvěr, podnikají a jejich život se v čase zlepšuje. Další část knihy je věnována hráčům fotbalu, kteří pochází ze slumu, s nimiž se spisovatelka setkává, aby jejich příběhy mohla začlenit do připravované knihy. Moc toho však asi nepověděli, takže vznikl další celkem nezajímavý text. Teprve na straně 147 jsem se mohla dozvědět střípky z návštěvy Napirai v Barsaloi. V rámci této návštěvy se spíše vzpomínalo na minulost, nového se nic moc nepřihodilo, a tak nejspíš nebylo moc o čem psát. Nově vydané knihy od této autorky již kupovat nebudu. Co mohla říct, už dle mého názoru řekla. Afrika, má láska byla zklamání a přátelům bych koupi, a ani čtení zapůjčené knihy nedoporučila. Pro úplnost raději dodávám, že tímto komentářem se nikterak nechci dotknout důležitosti charitativních akcí, jakož ani jiných forem podpory potřebných.

08.03.2020 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Bolestná historie jedné židovské rodiny, kterou jsem v závěru knihy chtě nechtě obrečela. Příběh je velice dobře vystavěn a mě osobně upoutal už od prvních stránek. Vše do sebe postupně zapadá a krůček po krůčku čtenáři odkrývá, proč je Hana jiná, než tety ostatních děvčat. Knihu jsem přečetla jedním dechem a určitě ne naposledy. Moc se těším, až se mi do rukou dostanou další příběhy od této autorky, protože kniha Hana byla výborná.

04.03.2020 5 z 5

Láska s chutí makronky Láska s chutí makronky Sarah Vaughan

Začít by se prý mělo pozitivně, a tak tedy napíši, že mě kniha přilákala krásnou obálkou a sladkým tématem. Dále mě těšila zdobnost písma názvů jednotlivých kapitol a nadpisů. Tímto bohužel uzavírám hlavní výčet kladů. Faktem je, že kniha se tak nějak nudně vleče od ničeho k ničemu. Jsou v ní předestřeny osudy vícero hrdinů a jim blízkých osob, u kterých mě však neopouštěl dojem určité neuspořádanosti (hůře se sledovalo kdo je kdo) a neúplnosti jednotlivých příběhů. Nejlépe byla zachycena postava Kathleen Eadenové, autorky Dokonalého pečení z roku 1966, jejímž kvalitám se chtějí všichni účastníci soutěže hledající novou paní Eadenovou přiblížit. Soutěžící pečou, seč jim síly stačí, a to doma, či přímo v soutěži. Když nepečou, tak o pečení přemýšlí, popř. řeší otázku, kde vzít více času na svou oblíbenou aktivitu, anebo se potýkají s reakcemi okolí. Pokud je okolí nepodporuje, tak se soutěžící podporují navzájem. Od knihy jsem prostě čekala o malinko víc, a proto ji nijak zvlášť nedoporučuji. P.S. makronky jsou jen na obálce.

26.02.2020 3 z 5

Pokrevní sestra Pokrevní sestra Jane Corry

Pěkně vystavěný příběh, jehož jednotlivé části se čtenáři kousek po kousku pozvolna odkrývají. Je to vlastně takové puzzle, které si trpělivě skládáte a těšíte se, jaká bude finální podoba. Prožitky hlavních hrdinek byly povětšinou pochmurné a prostředí, do kterého je kniha zasazena rovněž nehýří optimismem, ale mělo to svůj důvod a temnější atmosféra se mi sem hodila. Netradiční byl především pohled na věc optikou hendikepované Kitty. Závěr pak patří kompletnímu rozuzlení, ale to podle mě příběhu vzalo poslední stíny uvěřitelnosti, a proto nedávám plný počet hvězdiček. Knihu každopádně doporučuji a věřím, že se nebudete nudit.

03.02.2020 4 z 5

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Spletitá, zajímavá a neotřelá kniha potvrzující fakt, že nic nemusí být tak, jak se na první pohled zdá. Vnímání věcí mnohdy totiž zásadně ovlivňuje jejich prezentace a úplnost (či spíše neúplnost) předestíraných informací. Bylo o čem přemýšlet, bylo na co napjatě čekat a zívání mělo vstup zakázán. Takže značka IDEÁL. Z pestrého obsahu knihy si lze odnést mnohé. Třeba já si po jejím dočtení říkám, že důvěra se nemusí vyplatit a karmu není dobré nikdy podceňovat. Sečteno, podtrženo, byl to pro mě netradiční čtenářský zážitek, u kterého mi ani nevadila závěrečná překombinovanost příběhu.

23.01.2020 5 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Úžasně pestrá a živá kniha s nemalým počtem zajímavých, svérázných, jedinečných a zábavných postav. Děj se hemží příslušníky různorodých cechů, o kterých se dá říct mnohé, jen ne to, že jsou nudné. Noční hlídka je parádní partička, které jsem s radostí věnovala svůj čas. Tentokráte jsem si zamilovala mimo jiných Gaspodu a jeho vtipné našeptávání, aby mu bylo hozeno něco dobrého k snědku. Čtení Mužů ve zbrani byl pro mě prostě neředěný elixír radosti.

15.01.2020 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Velice zvláštní kniha. Četla jsem všechny vydané knížky od tohoto autora a musím bohužel říct, že tato se mi zamlouvala ze všech nejméně. Celkový dojem nezachránily ani zdařilé ilustrace. Měla jsem asi příliš velká očekávání, jelikož pan Backman nasadil svými dřívějšími literárními počiny laťku hodně vysoko.

31.12.2019 3 z 5

Druhá naděje Druhá naděje Petra Vernerová

Jednoduchý značně předvídatelný románek, který celkem pěkně ukrátí dlouhou chvíli, ale bohužel nepřichází s ničím novým, anebo zajímavým. Přečtete, zapomenete a ke knize se pravděpodobně už nevrátíte.

30.12.2019 2 z 5

Čaj s nápadníkem Čaj s nápadníkem Marjan Kamali

Kouzlo nečekaného. Myslela jsem si, že mám před sebou jen románek o namlouvání po íránsku a dostala jsem plnohodnotný příběh o těžkostech a důvodech migrace, nových začátcích a lásce k zemi, která se změnila. Čtení jsem si užila a knihu mohu s klidným srdcem doporučit.

24.10.2019 5 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Celkem pěkné cestování prostorem a dnes už i časem. Oceňuji barvitost jazyka, osobitý pohled na krajinu, zvířenu, lidi, města, ad. Potěšující pro mne byly také hezké ilustrace, které elegantně dokreslují slovní popisy. Četla jsem vydání z jara 1930 a říkám si: "Jaképak asi měla pocity po přečtení původní majitelka svazku?" Pokud bych měla hádat, tipla bych si, že povznášející... tak jako já.

14.10.2019 3 z 5