Pět starých známých

Pět starých známých https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3136/bmid_pet-starych-znamych-1Wj-3136.jpg 4 90 19

Hrdinové všech knih zpravidla mívají něco společného: jsou živí. Hlavní postava tohohle příběhu, Eddie, ovšem hned na začátku umírá, a ač se to zdá k nevíře, teprve potom to začne být opravdu zajímavé. Eddie je letitý údržbář, který strávil celý svůj život promazáváním koleček a převodů všemožných atrakcí v obrovském zábavním parku. Jednoho dne kulhavý Eddie vystartuje k poslednímu hrdinskému činu svého života - a ve snaze o záchranu malé dívenky zůstává pod utrženým vozíkem horské dráhy on sám V nebi, kam se vzápětí dostává, na něj ovšem nečekají žádní andělé, nýbrž pět lidí, jejichž životy kdysi ovlivnil. Jeho bývalý velitel z války, zemřelá žena, otec, s nímž si za života nerozuměl Ti všichni mu vyprávějí své příběhy, všichni jej něčemu učí - pochopení, odpuštění, lásce Eddie - a my s ním - se dozvídá, že všechny lidské životy na téhle zemi jsou navzájem propletené jako nikdy nekončící vlákno, že se navzájem ovlivňují, aniž bychom si toho byli vědomi. Pochopí, že nic se neděje nadarmo, že všechno má svůj smysl. A je jen na nás, jak brzy - nebo jak pozdě - jej odhalíme.... celý text

Literatura světová , Romány , Duchovní literatura

Vydáno: , Metafora

Five people you meet in heaven , 2003

SilvaK
05.02.2024 4 z 5

Čo nás čaká po smrti? Možno práve toto. Kto bude tých mojich 5? Možno vôbec netuším, s kým sa môj osud preplietol. Zaujímavé zamyslenie.

Pablo7
21.11.2023 4 z 5

Příběh začíná smrtí hlavního hrdiny. Pak se v nebi setkává s pěti lidmi, kteří ovlivnili jeho život. Vlastně tak hledá smysl života, který předtím neviděl. Myšlenka je, že jsme všichni propojeni a každý je důležitý. Je to slušně napsaný a líbila se mi i struktura knihy, kdy autor často zachycuje hlavního hrdinu o jeho narozeninách v různém věku.

Renatka11
27.08.2022 3 z 5

I tento autorův příběh se odehrává mezi nebem a zemí, jak je pro příběhy Mitche Alboma typické, ale tenhle mě zasáhl zatím nejmíň. Přesvědčení, že vše má nějaký důvod, který se ale často  dozvíme později nebo vůbec,  a že vše je nějakým  způsobem provázané, jsou mi blízká. To, že  o svých nejbližších nevíme zdaleka všechno, a proto je nemůžeme úplně pochopit, ještě celkem taky. Zbytek sdělení šel ale nějak mimo mě. Po přečtení mé první knížky od autora Ještě jeden den, jsem ho nadšeně přidala k mým  oblíbeným, a k samotné knížce se už několikrát vrátila. Pokud by byla moje první  přečtená knížka od něj Pět starých známých, nejspíš bych ho už dál nevyhledávala.

Peyka
23.10.2021 4 z 5

Velmi povedené dílko. Čtenář by měl brát tuto knihu spíš jako ódu na život než jako nostalgickou úvahu o hledání smyslu života po smrti.

Mně se obsahově moc líbila. I když byla předvídatelná, zahřeje na srdíčku. Možná malinko se snažila být místy až moc filozofická, působilo to jak příručka. Neřadila bych mezi romány, protože tím kniha fakt není. Ale celkově cením pojetí celého příběhu.

akrju
14.10.2021 4 z 5

Normálně mimo mojí čtenářskou "bublinu", knížka my byla doporučena, ale nakonec mile překvapila. Občas trochu prvoplánovité a předvídatelné, hlavní "pointa" také vlastně není nic světoborného. Ale napsané vysoce čtivě (na jedno posezení jak nic), hřejivě lidské a prostě celé takové vřelé. I přesto, že knížka umí ze čtenáře ždímat emoce, nejsou to emoce nepříjemné. Dojemné a finální, o smutku a odpuštění, ale veskrze pozitivní. Mezi řádky lze pak vyčíst některá stoická témata, což také není vůbec špatně.

PS: Četl jsem v originálu, překlad nemohu (zatím) hodnotit.

Malinali
18.06.2020 4 z 5

Takhle by to v nebi mohlo být, příběh se mi líbil. Autora mám ráda hlavně díky knize Úterky s Morriem.

Ne vždy jsou věci totiž na první jednostranný pohled takové, jak vypadají.

Maevie
04.06.2020 4 z 5

Nezvyklý, uklidňující příběh o tom, že každý život, ať už je podle jeho „majitele“ jakkoli bezcenný a nenaplněný, má svůj smysl a důležité místo ve změti navzájem propletených osudů. Autor rozvíjí myšlenku, že každá, byť malicherná, činnost má své příčiny a mnohdy dalekosáhlé důsledky, a proto i takový obyčejný opravář v lunaparku může svými malými krůčky ovlivnit životy ostatních. Může je zachránit, může je o ně připravit, naplnit láskou i lítostí.

maid
06.05.2020 5 z 5

Originální téma, nutí k zamyšlení. Přečteno jedním dechem.

_Michelle_
08.04.2020 5 z 5

Neotřelá kniha o smyslu života a bytí po smrti. Hlavním hrdinou je Eddie, který má pocit, že se mu v životě nic moc nepodařilo a jeho žití naplněné zejména prací údržbáře v zábavním parku tedy nemělo valný význam. Teprve po smrti jsou mu odhalovány zajímavé souvislosti mezi jeho životem a životy jiných lidí. Tyto souvztažnosti mu prozrazuje pět osobností, se kterými se setká v nebi. Do životních peripetií Edieho je vneseno zcela nové světlo a čtenář má možnost spolu s ním uvažovat poněkud jinak, než dříve. Pozn. závěrem: knížka je co do časové posloupnosti velice zajímavě členěna, což udržuje příjemné napětí a člověk má chuť číst dál a dál. Pět starých známých tedy mohu s čistým svědomím doporučit.

Bauriska
18.07.2019 5 z 5

Nádherný, kouzelný, originální příběh. Díky této knížce jsem se zamilovala do autora.

ibs
25.04.2019 4 z 5

Opat vynikajuci Albom s vynikajucim rozuzlenim pocas deja. K tomuto sa clovek rad vrati.

P-Verca
03.10.2018 5 z 5

Myslím, že toto určitě nebude poslední knížka, kterou jsem od Mitche Alboma četla. První jsem četla "Úterky s Morriem" ze které jsem byla naprosto unešená! Tudíž jsem se obávala, abych z dalších knížek od autora nebyla zklamaná. A opak je pravdou! Příběh upoutá už netradičním začátkem, a to tak, že hlavní postava - Eddie zemře. A v nebi se musí setkat s pěti lidmi. Pět lidí, kteří mu poví svůj příběh a následně se (my) Eddie dozví, jak jejich příběh souvisí s jeho příběhem. V průběhu čtení jsem tipovala, koho z postav asi v nebi potká. Uhádla jsem pouze jednu a to Margueritu, a to je to co mě bavilo, nedokázala jsem předvídat koho potká, co se stane. Všechny příběhy pěti starých známých byly naprosto ojedinělé, někdy smutné, člověk si pak říká jestli jsem taky někomu cizímu takhle ovlivnil/a život? Velice se mi líbil tento pohled na "nebe", že to nejsou jen obláčky, andílci a splněná přání, ale pravda s kterou občas souvisí i bolest, náhoda, toužebné setkání, odpuštění a mír.

Elsinor024
31.01.2018 3 z 5

Docela pěkná pohádka na variaci nebe a jak by to mohlo být. Ale nic světoborného, taková milá oddechovka s pár vloženými moudry. Hlavní poselství zní - žádný život není zbytečný a izolovaný.
Myslím, že v tomhle žánru (ne čistá filozofie ale příběh) je lépe propracovaná a mnohem více jdoucí k jádru věci Richelieuova kniha Putování duše aneb metafyzická zdravověda.

Anceroh
20.05.2015 5 z 5

Moc hezký. Takhle by to možná jednou mohlo být :-). Ne vždy jsou věci, tak jak se nám jeví. Každá mince má rub i líc. Jenže, když vidíme jen jednu stranu, neznáme celou pravdu.

Karcoolka2210
19.07.2014 4 z 5

Toto bola pre mňa síce skrátená verzia knihy, ale bolo to super čítanie. Ukazuje nám, že aj tie nepatrné zoznámenia či stretnutia s ľuďmi, či už nakrátko alebo dlhšie, majú svoj význam. A niekedy vplývame na známych aj neznámych viac ako si dokážeme predstaviť. Keď sa mi dostane do rúk plná verzia knihy, určite si ju prečítam. AJ

Kisinka
15.09.2013

Kniha, která mě donutila zamyslet se nad tím, čí život jsem nějak ovlivnila/nevědomky mohla ovlivnit a s kým bych se v nebi asi setkala.
Příběh se velice příjemně čte. Člověk se při čtení chvíli usmívá a vzápětí mu je do pláče - občas i obojí zároveň. :-)

rfa
24.08.2013 4 z 5

Poučný příběh, který začíná smrtí hlavního hrdiny a líčí cestu k pochopení,
odpuštění a lásce.

aalexiis
18.07.2013 3 z 5

Taková pro mě fajn oddechovka, jedna noc s touto hezkou a pravdivou knihou. Četla jsem, že má velký potenciál, ale nevyužívá ho dostatečně. Nevím jistě, jestli si to myslím taky. Já v tom tu zprávu našla a naprosto mi její zpracování našla. Je to tak prosté jako sám život.

Lidka
08.10.2012 4 z 5

Když jsem si knihu půjčovala ani zdaleka jsem netušila, jak bude zajímavá.