Pět starých známých

Hrdinové všech knih zpravidla mívají něco společného: jsou živí. Hlavní postava tohohle příběhu, Eddie, ovšem hned na začátku umírá, a ač se to zdá k nevíře, teprve potom to začne být opravdu zajímavé. Eddie je letitý údržbář, který strávil celý svůj život promazáváním koleček a převodů všemožných atrakcí v obrovském zábavním parku. Jednoho dne kulhavý Eddie vystartuje k poslednímu hrdinskému činu svého života - a ve snaze o záchranu malé dívenky zůstává pod utrženým vozíkem horské dráhy on sám V nebi, kam se vzápětí dostává, na něj ovšem nečekají žádní andělé, nýbrž pět lidí, jejichž životy kdysi ovlivnil. Jeho bývalý velitel z války, zemřelá žena, otec, s nímž si za života nerozuměl Ti všichni mu vyprávějí své příběhy, všichni jej něčemu učí - pochopení, odpuštění, lásce Eddie - a my s ním - se dozvídá, že všechny lidské životy na téhle zemi jsou navzájem propletené jako nikdy nekončící vlákno, že se navzájem ovlivňují, aniž bychom si toho byli vědomi. Pochopí, že nic se neděje nadarmo, že všechno má svůj smysl. A je jen na nás, jak brzy - nebo jak pozdě - jej odhalíme....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3136/pet-starych-znamych-1Wj-3136.jpg 4.276
Literatura světová, Romány, Duchovní literatura
Vydáno, Metafora

Five people you meet in heaven, 2003

Kniha Pět starých známých

Malinali
18.06.2020

Takhle by to v nebi mohlo být, příběh se mi líbil. Autora mám ráda hlavně díky knize Úterky s Morriem.

Ne vždy jsou věci totiž na první jednostranný pohled takové, jak vypadají.

Maevie
04.06.2020

Nezvyklý, uklidňující příběh o tom, že každý život, ať už je podle jeho „majitele“ jakkoli bezcenný a nenaplněný, má svůj smysl a důležité místo ve změti navzájem propletených osudů. Autor rozvíjí myšlenku, že každá, byť malicherná, činnost má své příčiny a mnohdy dalekosáhlé důsledky, a proto i takový obyčejný opravář v lunaparku může svými malými krůčky ovlivnit životy ostatních. Může je zachránit, může je o ně připravit, naplnit láskou i lítostí.

maid
06.05.2020

Originální téma, nutí k zamyšlení. Přečteno jedním dechem.

_Michelle_
08.04.2020

Neotřelá kniha o smyslu života a bytí po smrti. Hlavním hrdinou je Eddie, který má pocit, že se mu v životě nic moc nepodařilo a jeho žití naplněné zejména prací údržbáře v zábavním parku tedy nemělo valný význam. Teprve po smrti jsou mu odhalovány zajímavé souvislosti mezi jeho životem a životy jiných lidí. Tyto souvztažnosti mu prozrazuje pět osobností, se kterými se setká v nebi. Do životních peripetií Edieho je vneseno zcela nové světlo a čtenář má možnost spolu s ním uvažovat poněkud jinak, než dříve. Pozn. závěrem: knížka je co do časové posloupnosti velice zajímavě členěna, což udržuje příjemné napětí a člověk má chuť číst dál a dál. Pět starých známých tedy mohu s čistým svědomím doporučit.

Bauriska
18.07.2019

Nádherný, kouzelný, originální příběh. Díky této knížce jsem se zamilovala do autora.

ibs
25.04.2019

Opat vynikajuci Albom s vynikajucim rozuzlenim pocas deja. K tomuto sa clovek rad vrati.

P-Verca
03.10.2018

Myslím, že toto určitě nebude poslední knížka, kterou jsem od Mitche Alboma četla. První jsem četla "Úterky s Morriem" ze které jsem byla naprosto unešená! Tudíž jsem se obávala, abych z dalších knížek od autora nebyla zklamaná. A opak je pravdou! Příběh upoutá už netradičním začátkem, a to tak, že hlavní postava - Eddie zemře. A v nebi se musí setkat s pěti lidmi. Pět lidí, kteří mu poví svůj příběh a následně se (my) Eddie dozví, jak jejich příběh souvisí s jeho příběhem. V průběhu čtení jsem tipovala, koho z postav asi v nebi potká. Uhádla jsem pouze jednu a to Margueritu, a to je to co mě bavilo, nedokázala jsem předvídat koho potká, co se stane. Všechny příběhy pěti starých známých byly naprosto ojedinělé, někdy smutné, člověk si pak říká jestli jsem taky někomu cizímu takhle ovlivnil/a život? Velice se mi líbil tento pohled na "nebe", že to nejsou jen obláčky, andílci a splněná přání, ale pravda s kterou občas souvisí i bolest, náhoda, toužebné setkání, odpuštění a mír.

Elsinor024
31.01.2018

Docela pěkná pohádka na variaci nebe a jak by to mohlo být. Ale nic světoborného, taková milá oddechovka s pár vloženými moudry. Hlavní poselství zní - žádný život není zbytečný a izolovaný.
Myslím, že v tomhle žánru (ne čistá filozofie ale příběh) je lépe propracovaná a mnohem více jdoucí k jádru věci Richelieuova kniha Putování duše aneb metafyzická zdravověda.