Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje

Malý muž a velká žena = Dítě svoboděnky + Pluky zla + Poslední vlak z Frývaldova. Románový triptych zachycující léta okupace očima citlivé dospívající dívky. Dějištěm románu je protektorátní Morava v době těsně před vypuknutím 2. světové války přes léta nacistické okupace až do okamžiku osvobození. Kniha se také stala předlohou dnes již legendárního šestidílného seriálu Karla Kachyni z roku 1985. Díky němu se své nejvýraznější dramatické role dočkala i oblíbená česká herečka Helena Růžičková....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29622/maly-muz-a-velka-zena-aneb-vlak-detstvi-a-nadeje-29622.jpg 4.598
Romány, Literatura česká
Vydáno:, XYZ

lapagerie
předevčírem

Anna Urbanová je nepřekonatelná. Opravdu dokáže přežít všechno a ještě s sebou zvládne protáhnout nepříznivou dobou spoustu dalších lidí. Samozřejmě, že jsem ovlivněna seriálem, ale Helena Růžičková i Stanislav Zindulka do svých postav pravdu výjimečně pasují, takže mi to nevadilo. Překvapila mě postava Milana a jeho matky (seriál se tam s přelohou rozchází) a seriálový Sepp se v knize z poměrně "neškodného" nácka stane opravdu noční můrou.
Talže za mě: kdo má seriál rád, bude mít rád i knížku. A kdo seriál nezná, knížka ho zaujme tak, že se rád podívá i na seriál. :)

Eeli

Není sporu o tom, že se jedná o společensky hodnotnou knihu, která dojme, rozesmutní, ale i pobaví typickým českým groteskním přístupem k tragickým událostem. Za sebe však musím bohužel uvést, že mi autorčin styl absolutně nesedl.

stavinohova

S ctenim knizky jsem si poustela serial. Bylo to asi lepsi, protoze jinak neni kniha uplne ctiva.

aneta2290

Narazila jsem na ní čistou náhodou, když ji u nás v knihovně zařadili do vyřazených knih. Jelikož miluji seriál Vlak dětství a naděje, tak jsem ji musela mít. Krásná kniha o životě holčičky a slečny vyrůstající za protektorátu. Velmi mile mě překvapilo, že na rozdíl od seriálu, se kniha hlouběji zabývá poválečnému dění a rozvíjí dále osud Věrky. Kde jsem byla překvapena nemile, tak to bylo zjištění, jak se v seriálu vypořádali s nějakými postavami, například Milanem a jeho maminkou, které je v seriálu vyobrazena jako nafintěná panička. Krásná kniha, krásný zážitek.

kika 13

Moc smutná knížka.Serial mi takový nepřipadal.

Dáma s hrnstjm

Národnostní situaci v pohraničí před 2. světovou válkou znám z odborné literatury, ale osobní svědectví, byť zbeletrizované, to je jiné kafe! A i celý příběh v dalších érách je velice zajímavý, chvílemi tragický, chvílemi komický. Jen číst otcovy dopisy bylo přímo jazykovědné utrpení! Kniha každopádně předčila mé očekávání.

Kočičáci

"Ježíšmarjá, na tragickej život sem já pes!"
Kdo z nás by toto zvolání neznal? Ano, většina z nás ho má v paměti díky úžasně natočenému seriálu Vlak dětství a naděje, který díky skvělým hlavním postavám Heleny Růžičkové alias Amazónky a Stanislava Zindulky alias "srágory" činí toto dílo nezapomenutelným.
Avšak tato kniha nejenže vypráví příběh ještě dál než filmové zpracování, ale má prostě svoje kouzlo, jak už to tak u knižních předloh bývá. Děj je vyprávěn dospívající "cérou vlasti", která příběh podává jakoby snově, svýma dětskýma očima, přitom vůbec nezlehčuje probíhající válečné události.
Holič Sepp se stává její noční můrou, která ji pronásleduje z Frývaldova, přes válečné Brno až na poválečnou Vysočinu. Jeho postava je v knize ztvárněna o mnoho "hrůzněji" než v seriálu. Za jeho trápení kocoura Jolyho jsem ho vážně nenáviděla.
Příběh uzavírá kapitola Dítě svoboděnky, která dává naději a nechává doufat v lepší zítřky...
Skvělé, doporučuji!

Sarah01

Knížku mám ve své knihovně a četla jsem ji několikrát, seriál sleduju při každé repríze, myslím, že role Anny Urbanové byla pro paní Růžičkovou rolí životní.
Mnohým dětem už to dnes asi nic neříká a asi by si ji samy ani nepřečetly. Starostlivé maminky lustrující předem všechnu literaturu by jim to možná ani nedovolily. Ale měly by ji přečíst. Ano, vstávají občas hrůzou vlasy na hlavě, ale ten vztah rodičů a Věrky je prostě krásný, aspoň pro mě.

embi

Při čtení mi běhal mráz po zádech, chtělo se mi brečet i zvracet. Nevím, proč jsem si televizní seriál z dětských let pamatovala jako humorný. Těžké čtení, ale stálo to za to.

_Michelle_

Jedinečný koncert pestrosti našeho jazyka, kus českých dějin a cesta k dospělosti jednoho děvčátka, tak lze ve stručnosti charakterizovat knížku Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje. Jistě si za čas tento román s chutí přečtu znovu, jelikož se stejně jako zdařilý seriál vzniknuvší pod taktovkou Karla Kachyni, v němž si zahrála Helena Růžičková svou životní roli, díky své barvitosti prostě neomrzí.

haWranka

Z dětství jsem si matně vybavovala seriál Vlak dětství a naděje jako takovou celkem komediální podívanou. Takže přečtení předlohy pro mě bylo velkým překvapením. Dost často mi běhal mráz po zádech a humor se sice vyskytoval, ale spíš takový studený. Nevím, jestli můj odlišný pohled je způsobený stylem zfilmování nebo mým věkem. Jisté je, že jde o velmi výjimečný počin. Přece jen pohled na válku z pohledu dítěte je vždy trochu “jiný”...

parxel

Tuto knihu jsem četl, protože jsem kdysi viděl seriál Vlak dětství a naděje a zajímalo mne, jak moc se zmiňovaný seriál liší od své knižní předlohy. V tomto směru se nekonalo žádné velké překvapení. Obě díla jsou si velmi podobná. Kniha se liší pouze v poslední části, která v seriálu nebyla zachycena, ale jinak vše pěkně sedí.

Hodnota této knihy podle mého názoru spočívá v tom, že velmi dobře vykresluje předválečnou dobu v českém pohraničí. Mě osobně se, ale nejvíce libí ty nezapomenutelné hlášky typu "A to je kapitální békovina" nebo "Na mizernej život na to já jsem pes" a některé další. To jsou takové momenty, které člověka rozesmějí a zahřejí na duši, i když se zrovna necítí úplně dobře. A to se mi prostě líbí,ten optimismu, který čiší z hlavních postav i navzdory těžké době.

Chytuš

Vzpomínky (zcela jistě v mnohém autobiografické, i když autorka sama novely jako autobiografické nevydala) na dobu předválečnou, válečnou a těsně poválečnou. Pohled autorky na danou dobu je tragikomický, místy dovedený až do jakéhosi groteskního vyznění, ale hlavně podaný tak nějak zakaleně, snově, místy až psychedelicky. Navíc je použito neskutečné množství různých dialektů v přímé řeči, které by zvládl snad jen Cimrmanův Krátkozraký. Takové podání z díla dělá záležitost pro užší okruh čtenářů. Přirovnala bych to k abstraktnímu obrazu - někteří vidí skvěle ztvárněné dílo, někteří změť barev a čar...

Richisa

Kniha se mi moc líbila. Upřímně jsem vůbec netušila, že tato kniha existuje (ke své ostudě přiznám, že ani autorku jsem vůbec neznala) a jsem ráda, že jsem to zjistila. Seriál jsem také nevidela, ale určitě si ho seženu.

Knihu mám ve vydání z roku 1994 je ještě bez posledního dílu a v původním znění, od kterého se odvíjení i seriál. Na jednu stranu mě mrzí, že si nemohu přečíst i Dítě svoboděnky, které by mě zajímalo, na druhou stranu jsem ráda, že mám nepřepracovanou verzi původních 2 povídek.

V knize jsou krásně vykreslené postavy a také charaktery celé té doby. Propast mezi sudetskými Němci a Čechy před válkou, strach, se kterým utíkali Češi z pohraničí i náznak toho, že uvnitř protektorátu se tyto rozdíly tak nevyhrotily, tam víc záleželo na konkrétních lidech. Z knihy přímo dýchá atmosféra popisované doby. Velmi doporučuji k přečtení.

lifeoptimist

Vzhledem k tomu, že jsem jako první viděla seriál, tak vím, že v něčem jsou docela odchylky a myslím, že knížka je více autentická (jak jinak, ještě jsem neviděla film, ani seriál, který by byl lepší, jak kniha), při čtení se mi sice v hlavě přehrával i seriál a nezpomenutelná Helena Růžičková, ale to mi na ničem neubíralo, ba naopak :-)

Evaho73

"Lidičky zlatý", neprečítať túto knihu by bola pre mňa "kapitálni békovina" !!!

Čo dodať ? Veľmi kvalitné literárne stvárnenie historických dejín z pohraničnej oblasti Sudetov od roku 1938 až do skončenia druhej svetovej vojny, zachytené z pohľadu malej Věrky, ktorá vtedajšie dianie pozorovala detskými očami.
Autorke sa dokonale podarilo zachytiť panujúcu napätú atmosféru mezi Čechmi a Nemcami, ktorí usilovali o odtrhnutie od Čiech a pripojenie sa k nacistickému Nemecku.

Seriál s Helenkou Růžičkovou a Stanislavom Zindulkom v hlavných úlohách bol tiež vydarený, ale mne sa viac páči toto literárne stvárnenie, ktoré odporúčam prečítať.

Martina99

Mám moc ráda ten seriál a oblíbila jsem si i knihu, která je rozšířena ještě o povalečné období až do porodu Anny Urbanové. Byla tam pasáž, která se odehrávala na zámku, která mi tam trochu vadila, ale jinak příjemné čtení.

Rade

Překvapilo mě, že známé hlášky, které spojujeme se seriálem, pocházejí z knižní předlohy:
„…céro vlasti“, „kapitální békovina,“, „na tragickej život jsem já pes“, „takovej gulášek nejed ani Ludvík Šestnáctej“, „ať už to frčí, srágoro“, „megera fúzatá“, a další… Stačilo jen neuvěřitelně autentické a působivé dialogy z knihy použít do scénáře. Charakteristika hlavních postav je už jednoznačně dána v knize, film pak dodal výborné herecké ztvárnění: Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuksová. Ale i např. Vladimír Javorský, či Jiřina Třebická.
A co mě ještě překvapilo? Že kniha je drsnější, méně učesaná, postavy jsou popsány méně úsměvně, často jsou znázorněny nemilosrdně jako karikatury. Celkové vyznění oproti poeticky laděnému Kachyňovu ztvárnění je spíše tragikomické …
Domnívám se, že dějově je seriál odlišný hlavně proto, že jako předloha sloužily dvě původní novely z r. 1974 a 1975, a nikoliv později přepracovaný a o jeden díl rozšířený román.

Katka2382

Skvělá knížka,seriál mám moc ráda a díky knize se člověk dozvěděl ještě trochu víc.

DuncanIdaho

Po slhlédnutí seriálu jsem dlouho plánoval tuto knihu přečíst. Když jsem ji konečně dočetl, tak musim říct, že jsem rád. Děj vypráví jednotlivé úryvky ze života hlavní hrdinky, které se odehrály těsně před, v průběhu a těsně po druhé světové válce. Vše je barvitě popsáno, nejsou tam popisovány ty nejhorší zvěrstva války, ale i tak je tam asi docela přesně popsaná doba. Tímto je kniha trochu jiná, nesoustředí se čistě na popis hrůz války. Vše je totiž popsáno očima dospívající dívky. Dobře jsou tu také vylíčené různé svérázné postavičky. Na závěr jen musím říct, že po přečtení knihy si do role Anny Urbanové nedovedu představit nikoho jiného než paní Růžičkovou.

Rea1307

Nádherná, i když trochu smutná kniha. Spousty zajímavých postav a příběhů. Třeba zubař, holič Sepp, Věrčina teta Eliška, nebo nešťastný vojáček. Seriál se mi také moc líbil, ale některé části byly hodně upravené. Kupříkladu smrt Seppa. Jinak knihu doporučuji.

pobijecmuch
07.05.2017

Románový triptych (Poslední vlak z Frývaldova, Pluky zla, Dítě svoboděnky) se ve skutečnosti stal známý až po jeho zfilmování. Osobně dávám přednost filmovému zpracování a knižní nechávám literárním fajnšmekrům.
Ještě pro doplnění předchozího komentujícího uvádím, že Frývaldov (kde se odehrává děj knihy) je dřívější název současného Jeseníku. A televizní seriál se natáčel v Lokti nad Ohří, v Praze, Karlových Varech, Nejdku a Brně.

macek8
22.04.2017

Tato kniha je stejně krásná jako seriál. Ten je natočený téměř přesně podle knihy. Dokonce i postavy v seriálu říkají přesně to, co je v knize. Obdivuji autorku a smekám před ní, že navzdory tomu, že byla takhle malé dítě, tak si všechny ty tragické, ale i komické situace ze svého života detailně zapamatovala. Jsem ráda, že si svůj příběh nenechala pro sebe, ale že se s námi o svůj příběh podělila. Kniha je totiž opravdový skvost: je krásně napsaná, člověk se zasměje, sem tam uroní slzu, získá ponaučení, zamyslí se nad absurditou války, vidí tragiku Mnichovské dohody a následného Protektorátu očima obyčejných lidí, kteří na těchto "politických" událostech strádali nejvíce. Jak už jsem říkala, naleznete v knize téměř to samé jako v nádherném seriálu, na který bych se mohla dívat pořád dokola a stejně mě nepřestastane fascinovat. Jen některé pasáže v seriálu vynechali. Zejména problematiku holiče Seppa, který je v knize snad větší parchant než v seriálu. Konec Seppa se v knize diametrálně odlišuje od seriálu. Hlavně jeho poslední setkání s Věrkou... Kdo si chce uvést nëkteré věci na pravou míru, tomu doporučuji tuto knihu. Kdo ne, tomu postačí úspěšný seriál.
Vůbec mi nevadí, že seriálový Frývaldov je ve skutečnosti západočeský Loket. Toto malebné městečko je pro seriál jako stvořené.

Annicka
09.10.2016

Seriál Vlak dětství a naděje je jedním z mých oblíbených, a tak jsem sáhla i po Malém muži a velké ženě.
Nutno říci, že seriál je o něco povedenější, než jeho literární předloha. Ta je psána poněkud škrobeně a čtenář se dějem musí v podstatě prokousat. Knize také chybí dětská naivita, díky níž je seriál kouzelný. Románové Věrce je sice stejně jako té filmové, ale kniha je vyprávěná z pohledu Věry již dospělé.
Ale obě verze se od sebe liší i jinak, byť po dlouhou dobu je seriál téměř doslovnou kopií své předlohy.
Tak kupříkladu v kufříku, který Anna Urbanová ukradne na nádraží, Pumplmňovi nenajdou Rudé právo, ale obyčejnou zabíjačku. A tak v knize není ani stopy ani po komunistickém odbojáři v železničářské uniformě.
Další, co je v seriálu trochu jinak, je pojetí holiče Seppa. Z knižního Seppa jde strach mnohem víc než ze Seppa filmového. Z něj sice místy strach jde, ale člověku se nechce věřit, že by Věrku opravdu nenáviděl, když jí třeba vyprávěl, že má moc krásné blonďaté vlásky. To celé je završeno tím, že krátce před smrtí se Věrku snaží přesvědčit (byť zcela účelově), že ji škádlil jen proto, že ji má rád.
Románový Sepp Věrku opravdu nenávidí. Takže nejenom, že jí mířil do očí nůžkami, ale ještě jí plivl do ruky, když mu chtěla zaplatit. Kocourka Žolyho neházel jen tak do vzduchu, ale vlastně ho týral. A v jedné scéně, která v seriálu chybí a v níž mu bylo přisouzeno odvézt Věrku s otřesem mozku do nemocnice a pak domů, a to zrovna v den, kdy do Frývaldova zavítal Henlein, se Sepp nechal slyšet, že by ji tam klidně nechal chcípnout, vždyť proboha, kdo mu nahradí tu zmeškanou příležitost? A při jejich posledním setkání, kdy se Věrku snaží přesvědčit, aby mu pomohla utéct, jí sice řekne, že měla vždycky měkké srdíčko, ale když ho Věra hned neposlechne, přejde od milých slov hned k výhrůžkám (a i vzhledem k tomu, co Sepp vyváděl za války, o čemž ve filmu není ani slovo, ty výhrůžky znějí znepokojivěji než cokoli podobného, co Sepp řekl ve filmu).
Ale snad nejvíce filmařovu fantazii odnesli Milan a jeho matka. V seriálu mamánek a paninka z vyšší společnosti s nosánkem dosti nahoru, takže Věrčin vztah s Milanem vydrží jenom krátce. V knížce žena zdrcená popravou svého muže-vlastence a milý chlapec, který se snaží matku uchránit od úplného zešílení a sám z toho nezešílet.

MayB2
18.03.2016

Seriál znám už dávno a na předlohu byla dost zvědavá. Místy je vyprávění nevyrovnané, tvůrci seriálu je trochu uhladili a učinili plynulejším, ale mimo vynechané poslední části vše hodně odpovídá. Tohle vyprávění dějin skrz příběhy prostých lidí přibližuje tu dobu a ponouká k zamyšlení, jak bychom se chovali my v takových situacích.

tatjana1737
03.01.2016

Seriál je seriál, výběr herců a jejich - snad největší životní - role a výkony... smekám v němé pokoře a vděku. Knížka je pro mne mnohem drsnější záležitost, už jen tím, že nekončí tam, kde seriál, ale pokračuje dál. Motiv citově mrtvé židovské dívky a její osud + setkání s hlavním antihrdinou a noční můrou hlavní hrdinky mě silně zasáhly... skoro bych byla raději za naději, kterou na konci nabízí poslední díl seriálu. Ale život je někdy i bez naděje a drsný.

milunka21
17.09.2015

Docela těžce se mi to četlo kvůli tomu jak se mluvilo ale i tak se mi kniha moc líbila.Seriál miluju a jsem ráda že se mi podařilo sehnat knihu.Jen nechápu proč v seriálu tak hodně změnili konec

martas006
30.04.2015

Úžasná knížka, doporučuji.

Baiba
28.09.2014

Jedna z nekrásnějších a nejsmutnějších knih jaké jsem četla. Škoda, že se jedná v rámci české literatury o polozapomenutou záležitost. Doporučuji, kudy chodím. Přestože jsem výtečný seriál Karla Kachyni viděla několikrát, k románu se stále vracím.

Jančislava
20.04.2013

knihu jsem přečetla a jsem s ní spokojená. Samozřejmě jsem si spojila se seriálem, ale na kouzlu knihy to neubralo snad i naopak :-)

televizní seriály druhá světová válka (1939-1945) česká literatura pohraničí Sudety zfilmováno – TV seriál Brno

Věra Sládková

Věra Sládková