Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje

Malý muž a velká žena = Dítě svoboděnky + Pluky zla + Poslední vlak z Frývaldova. Románový triptych zachycující léta okupace očima citlivé dospívající dívky. Dějištěm románu je protektorátní Morava v době těsně před vypuknutím 2. světové války přes léta nacistické okupace až do okamžiku osvobození. Kniha se také stala předlohou dnes již legendárního šestidílného seriálu Karla Kachyni z roku 1985. Díky němu se své nejvýraznější dramatické role dočkala i oblíbená česká herečka Helena Růžičková....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29622/maly-muz-a-velka-zena-aneb-vlak-detstvi-a-nadeje-29622.jpg 4.4196
Romány, Literatura česká
Vydáno, XYZ (ČR)

Kniha Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje

Pauvka

Krasna kniha :-)

1amu

Při čtení té které knihy jsem rád, když jsem viděl předem její televizní zpracování. Čtenář vstupuje do čtení již částečně poučen. A pokud je režisérem fachman, je předem zárukou, že zfilmovaná kniha mu stála za námahu. Zde jde o Karla Kachyňu, který byl jako víno, protože miluji Frankovku, tak i zde se mu podařilo "kouzlo".
Dojemný příběh z dob války, ze které si pamatujeme zejména mrtvé, krev, koncentráky, krutost atd. Zde je nám podávána na stříbrném podnosu lidskost.
Nehodnotím co je lepší. Jak autorka, tak pan Kachyňa s komparsem vynikajících představitelů hlavních rolí, odvedli výtečnou práci.

kap66

Seriál byl pro mě zjevením (přece jen – polovina 80. let!) a já ho považuji dodnes za jedno z nejlepších českých filmových děl; Karel Kachyňa byl jedinečný a skvělý, herecké obsazení dokonalé.
Komentáře Rade a Chytuš jsou mému pohledu na knížku a seriál nejbližší. Seriál dokázal zachytit předlohu věrně v určité útržkovitosti a snovém vidění, dodržel pojetí postav a jejich jazyk, ale navíc působil poeticky. To jsem v knížce postrádala. Vyznívá tragičtěji a groteskněji, zasadila do mě víc tíhy. Na druhou stranu, má to své opodstatnění (vzhledem k době děje) a já se nemohu ubránit obdivu nad originalitou pohledu na tuto část našich dějin.

lencin

Dojemný příběh z Frývaldu v Jeseníkách- Sudetech.
Velmi plastické popisy (2006)

maryska09

Knihu jsem četla nezvykle dlouho, první dvě části byli zajímavé vzhledem ke srovnání se seriálem, třetí část mi trvala nejdéle a byla také nejvíc dramatická a často z ní mrazilo. Seriál je výborný a i když je knižní předloha ve většině případech lepší, tady jsem na vážkách. Doporučuji k přečtení, ať si každý udělá vlastní názor.

vikaa

Knihu čtu podruhé, ale třetí díl Dítě svoboděnky, který byl ke knize připojený později a předchozí dva díly byly zároveň autorkou trochu přepracovány, je dle mého názoru nejslabší a ubírá knize na čtivosti. První dva díly bych hodnotila jako velmi povedené, podle nich byl natočen i skvělý seriál s úžasnou Helenou Růžičkovou a Stanislavem Zindulkou v titulních rolích. Třetí díl už kvalit předchozích dílů dle mého názoru nedosahuje. Do své knihovny bych rozhodně zařadila starší vydání s Posledním vlakem z Frývaldova a Pluky zla z roku 1990 s ilustracemi z Kachyňova seriálu.

Peti

Knihu jsem četla poměrně dlouho, protože jsem ji četla v mobilu. Díky použitému jazyku se mi nečetla úplně jednoduše, ale příběh byl zajímavý a poučný, místy veselý a místy smutný.

ivzu77

Po knize jsem sáhla díky ČV 2020 "aneb". Při čtení jsme si postavy představovala jako herce ze seriálu a celou dobu mne čtením provázel pan Zindulka, paní Růžičková a malá Žaneta Fuchsová. Přes dialekt se četlo dobře a lidský osud založeny částečně na pravdě je silný.

Baletky
Baletky
Pád do temnot
Pád do temnot
Král železný, král zlatý
Král železný, král zlatý
Střípky z ložnic
Střípky z ložnic

televizní seriály druhá světová válka (1939–1945) česká literatura pohraničí Sudety zfilmováno – TV seriál Brno

Věra Sládková
česká, 1927 - 2006

všech 9 knih autora

Kniha Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje je v

Právě čtených12x
dalších seznamech9x