Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje

Malý muž a velká žena = Dítě svoboděnky + Pluky zla + Poslední vlak z Frývaldova. Románový triptych zachycující léta okupace očima citlivé dospívající dívky. Dějištěm románu je protektorátní Morava v době těsně před vypuknutím 2. světové války přes léta nacistické okupace až do okamžiku osvobození. Kniha se také stala předlohou dnes již legendárního šestidílného seriálu Karla Kachyni z roku 1985. Díky němu se své nejvýraznější dramatické role dočkala i oblíbená česká herečka Helena Růžičková....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29622/maly-muz-a-velka-zena-aneb-vlak-detstvi-a-nadeje-29622.jpg 4.3230

Kniha Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje

DominaCZ

Ta kniha nemá atmo seriálu, mnohé kapitoly jsou předimenzované a o ničem, mnohdy příliš zatížené válkou a tak by malý děcko uvažovat prostě nemohlo.
Přehnaný a jako by to byla snaha napodobit mužské autory o funny veselo-vážnou knížku s dětskou hrdinkou, jež je divoká, silná a nikomu se po vzoru ukvíkaného otce nepoddá...ale přitom víme, že holka byla v serošu tichá a jemná, takže vjíždět sáňkama přímo mezi pochodující tambory tak, až si roztřískne hlavu? To těžko :)
Ne, to na to nemá prostě.

Sirkajirka

Velice pěkná kniha. I přes tragičnost doby, ve které se děj odehrává, celkově na mne zapůsobila vesele a optimisticky. Autorčin smysl pro humor a styl psaní se mi líbí. Škoda, že nemohla, ať už z politických, tak potom zdravotních důvodů, více tvořit, publikovat. Za mne jedna z našich nejlepších spisovatelek.

Allla9

Seriál se mi líbil ještě o něco více než kniha. Oboje si zaslouží plný počet hvězdiček.

ondra1995

Seriál jsem neviděl. Na knihu jsem narazil v podstatě náhodou a dal jí šanci.
Výsledkem je velké zklamání.
Příběh mi přišel velmi nudný, popisy scén často strašně detailní. Části, které tvořily jen dopisy, pro mě byly opravdu utrpení kvůli nářečí. Celá třetí část už byla opravdu zbytečná a zdlouhavá.
Kladně hodnotím pouze scény, ve kterých se objevil holič Sepp.

Terka_v25

K této knize jsem se dostala skrze seriál, který je vcelku povedený. Samotná kniha se mi také líbila, byť pojednává o nepříliš příjemném období našich dějin. Příběh je vyprávěn z pohledu malé Věrky (později dospívající), jejíž dětský, pohádkový a naivní svět je konfrontován s přibývajícím napětím, strachem a zločiny v pohraničí a později v Protektorátu. Konec války znamenal vlnu radosti a naděje, že už bude lépe. Byl to ale i čas odplaty za všechna příkoří.
"Ditě drahy, ty tomu nerozumiš a já taky ne, ale my to teď budeme muset vydržet."

Janca007

Seriál stejně jako knížka, která se mi dostala do ruky, byly skvělé :)

Jeanie

Seriál je moje srdcovka snad odjakživa. Knižní předloha se v mnoha detailech sice liší, nicméně je to milé počtení, přestože se příběh odehrává v období 2.světové války.

Ana72154
31.12.2020

Strašně ráda koukám na seriál Vlak dětství a naděje. Kniha se mi líbila. Při čtení jsem si v hlavě přehrávala jednotlivé scény ze seriálu.
Musím říct, že se mi seriál líbí o malinko více než knižní podoba.