Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje

Malý muž a velká žena = Dítě svoboděnky + Pluky zla + Poslední vlak z Frývaldova. Románový triptych zachycující léta okupace očima citlivé dospívající dívky. Dějištěm románu je protektorátní Morava v době těsně před vypuknutím 2. světové války přes léta nacistické okupace až do okamžiku osvobození. Kniha se také stala předlohou dnes již legendárního šestidílného seriálu Karla Kachyni z roku 1985. Díky němu se své nejvýraznější dramatické role dočkala i oblíbená česká herečka Helena Růžičková....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29622/maly-muz-a-velka-zena-aneb-vlak-detstvi-a-nadeje-29622.jpg 4.4146
Romány, Literatura česká
Vydáno · XYZ (ČR)

Kniha Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje

Seriál jsem viděla x-krát, ale knížku jsem četla poprvé. Při čtení, jsem si okamžitě vybavila Helenu Růžičkovou, Stanislava Zindulku i Terezu Brodskou ( v dospívající roli ) a absolutního záporáka Seppa v podání Vladimíra Javorského ( kam se na něj Kyslík hrabe ). A i když se to místy hůře četlo, tak i tak to stálo za to. Za mě spokojenost a hodnotím plným počtem *.

hanzmb

Nádherný příběh - drsný a přitom poetický. K tomu nádherný jazyk včetně těch nářečí a dopisů. Navíc jsem si to mohl vychutnat jako panic - bez znalosti seriálu. Leta jsem se přesycen socialistickou propagandou tomuto období vyhýbal, ale se stářím se k němu čím dál víc vracím. Samozřejmě dnešní knihy mají jinou úroveň. Nejsou jen černorudé. Ostatně i moje matka utíkala jako desetiletá v roce 1938 z Ústí.

kiki11

Tuhle knížku jsem sháněla hrozně dlouho a byla jsem nadšená, že se mi konečně dostala do ruky. Seriál miluji, takže jsem byla na knižní předlohu zvědavá a hned jsem se pustila do čtení. Bohužel musím říct, že jsem zklamaná. První dvě třetiny, podle kterých byl celkem věrně natočený seriál, nebyly špatné, jen mi přišlo, že autorka některé věci rozepisuje hrozně dopodrobna, takže jsem měla někdy tendence přeskakovat. Poslední poválečná část, která už v seriálu není, mě už vyloženě nudila, ale jelikož nemám ve zvyku knížky nechávat nedočtené, s vypětím všech sil jsem ji přelouskala, ale už jsem se nemohla dočkat, až budu u konce. Možná jsem ji četla ve špatnou dobu, možná mi úplně nesedl styl psaní autorky, každopádně jsem ji měla rozečtenou hrozně dlouho a mezitím jsem přečetla ještě několik jiných knih. Mrzí mě, že dávám nízké hodnocení, ale nemůžu jinak.

vladislav6610

Byl jsem zvědavý, jak moc se liší knižní předloha od oblíbeného seriálu. Příjemné překvapení, jak bravurně pan Kachyňa knihu zpracoval, o hereckém obsazení nemluvě.

radusak9806

Předně musím říct, že seriál jsem neviděla a knihu tak četla bez předešlého zatížení. Nějak nevím je to krásná kniha, ale že bych z ní byla nějak mimořádně nadšená to ne. Člověk nakonec rád, že celá rodinka to zběsilé řádění přežila a nakonec se dočká i přírůstku. Jen to na mě asi nezapůsobilo jak jsem předpokládala.

i.stefany

Krásná předloha k seriálu Vlak dětství a naděje. Jazyk knihy je místy poměrně náročný, přelouskat pohraniční nářečí, Pepíkovy dopisy s hrubkami a slovní útoky bláznivé Emy dá docela zabrat. :-) Je to ale velmi silný a lidský příběh obyčejné rodiny z pohraničí, která utíká před válkou. Spojení hrdého vlastence Josefa, nezdolné Amazonky Anny a malé Věrky rozehrává tragicko-komickou plejádu různých situací, přesto očima Věrky vyprávěno místy až poeticky. Dobře jsem se bavila.

Pavelpi

Knihu mám velmi rád,škoda,že už se nedozvíme jak to s hrdiny dopadlo...Seriál znám taky,protože se část točila i kousek od nás v Lokti a jako statisté tam hráli lidé z města a dokonce i jeden můj profesor z průmyslovky v Lokti.Kniha je o malý kousek lepší.

Magrata15

Při čtení této úžasné knihy jsem před sebou naprosto přesně viděla Stanislava Zindulku a Helenu Růžičkovou a slyšela hlas vypravěčky ve filmu. Milý příběh se spoustou skrytých významů a událostí, které malé děvčátko nedokázalo samo odhalit.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

televizní seriály druhá světová válka (1939-1945) česká literatura pohraničí Sudety zfilmováno – TV seriál Brno

Věra Sládková
česká, 1927 - 2006

všech 9 knih autora

Kniha Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje je v

Právě čtených2x
dalších seznamech5x