mazda333 mazda333 komentáře u knih

Proti pokračování po letech nic nemám. Ale to by ho musela napsat Rowlingová osobně a jako román. Tohle je jen obyčejná fanfiction jakých jsou na webu mraky. Ať si píše kdo chce co chce, ale nechápu, čím si pan Thorne vysloužil tu poctu, propagovat svůj scénář jako osmé pokračování proslulého fenoménu. Opravdu mě mrzí, že Rowlingová toto dopustila. Pro mě má zkrátka HP 7 dílů. Tahle slátanina nesmí víckrát překročit práh mého domu.

03.11.2018 odpad!

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Do vod YA zabrousím když potřebuju něco jednoduchého na odreagování, u čeho není potřeba moc přemýšlet. Nečekám zázraky, a občas jsem i mile překvapena, když se mi dostane něčeho propracovanějšího, co mě vtáhne do autorova světa. Tentokrát se to ale moc nevyvedlo. Plytký, předvídatelný děj, málo postav.. a všechno je naprosto dokonalé. Té naivity bylo na mě asi přespříliš, zejména v první popelkovské polovině knihy, kdy se z naprosté bídy najednou všem dostávalo nedozírného přepychu a bohatství. Nemohl to vyrovnat ani konec, kdy se autorka na své hrdiny snažila uvrhnout všechny formy bolesti a navrch ještě záchranu světa, což u mě pohřbilo i poslední záchvěvy uvěřitelnosti.

03.11.2018 1 z 5

Osudy porodní báby Osudy porodní báby Sabine Ebert

Opět raný středověk v celé své "kráse". Přívaly vzteku se mnou lomcovaly jako vítr okenicemi a kdyby to šlo, tak jednotlivé padouchy a ignoranty umlátím holýma rukama. Já bych v té době byla mrtvá stokrát denně, protože bych prostě nedokázala mlčky stát a nechat si líbit všechny ty nespravedlnosti. I když ono se to snadno řekne, my si žijeme v jakés takés "spravedlnosti", ať už u piva v hospodě brbláme sebevíc. Ale narodit se v takové době, hrůza pomyslet.

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Teda musím říct, že ze začátku mi připadalo hodně bizarní číst o smrtkách, sekáčích a cílených likvidacích. Postupně jsem si ale na tento nepředstavitelný svět zvykla a už jsem obočí nezvedala tak často. Líbilo se mi, jak autor promýšlel, jak by se lidstvo chovalo, kdyby se nemuselo strachovat o život v tak velké míře jako my. Přesto tento utopický svět zdaleka tak dokonalý není. Zdá se, že na lidskou chamtivost zkrátka není žádný lék. Nicméně zajímavý příběh postavený na prosté myšlence. Má to sice nějaké mouchy v logičnosti, ale to pomíjím. Hlavní účel to splnilo - jednoduchá odpočinková četba, která rychle odsýpá.

29.08.2019 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Celou dobu mě něco nutilo číst dál, i když se mi v hlavě pořád točila otázka, kam to vlastně směřuje. Jak stránek ubývalo, čím dál víc jsem pochybovala o nějakém dechberoucím rozuzlení. Konec sám mě docela překvapil, ani ne tak tím, co se stalo, ale spíš tím, jak rychle to bylo useknuto. Bohužel jsem se cítila trochu podvedeně – jakože tohle je fakt ono? A nic víc k tomu? Prostě konec? Celkově mám z toho pocit, že kniha tak nějak není uzavřená.

Jedno je ale jisté, že Žítkovské bohyně mají opravdu vysokou úroveň, což je o to zajímavější, že jsou počinem tak mladé autorky. Úsilí, které jistě musela vynaložit přípravě a sbírání materiálů, je obdivuhodné. Stejně tak střet až fanatického překrucování pravdy ze strany komunistického režimu, technického a vědeckého pokroku s prastarým bohováním byl nevšedním a nadčasovým zážitkem, který stojí za přečtení.

04.11.2018 3 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Člověk si toho o první světové válce ze školy moc neodnese. Pád titánů byla vítaná historická lekce prostřednictvím poutavých příběhů mnoha různých postav rozličných národností. Tohle Follett umí výborně. Rozehrát několik dějových linií, vykreslit vícero hrdinů a jejich osudy propojovat tak, že člověk vlastně ani nedokáže říct, kterého má nejradši. Všichni jsou zajímaví, takže v knize vlastně nejsou hluchá místa. Nevím, co mě uchvacovalo víc - ponurý život v Rusku, které spíš připomínalo středověk, než 20. století, v porovnání s okázalostí života vyšších tříd Anglie, která se coby vládnoucí mocnost světa považovala za nadřazený národ, nebo naprostá nelogičnost války, kterou národy nechtěly ukončit, ačkoli už si ani nemohly vzpomenout, proč ji začínaly, nesmyslná bitva na Sommě, ješitnost neschopných důstojníků, umlčování zdravého rozumu a konečné odsouzení Německa jakoby snad bylo jediným viníkem konfliktu. Tahle knížka dokáže vyvolat příval pocitů, které vás zkrátka nenechají v klidu. Hltavě se pouštím do druhého dílu. Hned teď.

03.11.2018

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Smutně zavírám Hranice věčnosti po dočtení poslední stránky a s povzdechem, že už je to opravdu konec. Tak to bývá snad u všech jeho knih. Follet je opravdu králem velkých mnohageneračních příběhů na pozadí skutečných historických událostí. Tohle je zkrátka dějepis podle mého gusta. Mnohokrát se mi vedraly slzy do očí, hlavně u Walliho vystoupení u Zdi pro Alice, a pak samozřejmě u loučení Ethel a Fitze. A ačkoli mi postavy z tohoto dílu nepřirostly k srdci tak silně jako ty z prvního a druhého, stejně to byl skvělý zážitek a ani na moment jsem se nenudila. Tato trilogie se opravdu povedla.

03.11.2018 5 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Nejpoutavější historický román, co jsem kdy četla. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. A to doslova. Měla jsem ji v mobilu, takže jsem tři týdny nevnímala okolí po cestě do práce a z práce, protože jsem ustavičně chodila s čumákem zabořeným do knihy a hltala dění v Kingsbridge. Pilíře země byly také skvělé, ale Na věky věků mě zkrátka uchvátilo.

03.11.2018 5 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Trochu netradiční dětská knížka, vzhledem k tomu, že se tolik točí okolo smrti, ale na druhou stranu si myslím, že je to právě ten typ knihy, který dokáže utěšit, dojmout a dát naději v těžkých časech. Připomněla mi Malého prince. Krásný příběh o odvaze, bratrské lásce a přátelství až za hrob.

Pantáta Bezoušek Pantáta Bezoušek Karel Václav Rais

Na to, že to byla povinná četba, jsem si knihu dost užila a přečetla ji velmi rychle. Má takové krásné kouzlo a milou atmosféru, a při tom se tam vlastně nic neděje (nebo možná právě proto). I po letech na ni vzpomínám a mám občas nutkání do ní znovu nahlédnout.

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

Tohle byla prostě rychlá jízda. Byť je to teda pro pracovní život dost nepraktické, jsem tak vděčná za knížky jako je tato, knížky, které vás prostě chytnou a nepustí. Nemusíte čekat 50,100,150 stran, než to začne být zajímavé. Od první stránky sednete do vlaku a vystoupíte až na poslední stanici, a to jen proto, abyste hned přestoupili na další díl.

Sen porodní báby Sen porodní báby Sabine Ebert

Tak konečně zavírám knihu se smutným vědomím, že už nemůžu hned sáhnout po dalším dílu. Na druhou stranu je to možná dobře - Marta a její rodina si už "užili" dost a raději si budu představovat, že si konečně žijí v klidu a míru svůj sen :-)

02.11.2018 5 z 5

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Meik Wiking

Podobně jako Hygge je i tato kniha protknutá milou, laskavou a srdečnou atmosférou. Nedá vám jednoznačnou odpověď na to co je štěstí. Ale nabídne pár tipů, které mohou napomoct k většímu pocitu štěstí v životě. Všechny návrhy se samozřejmě nedají brát tak doslova, některé jsou dost úzce spjaty s danou lokální kulturou a podmínkami v Dánsku nebo v jiných zemích. Ale myslím, že jako vodítko pro vytvoření podobných zvyků, které by fungovaly i u nás, je to ideální. Každopádně inspirativní a příjemné počtení s krásnými ilustracemi a obrázky. Kéž by každý z nás mohl aplikovat alespoň zlomek z nabízených nápadů.

29.08.2019 5 z 5

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

Film Zaříkávač koní se stal mým nejoblíbenějším, a proto jsem se s nadšením pustila i do knižní předlohy. Četlo se to dobře, přestože mi tam některé pasáže (zejména ty intimní) trochu vadily. A na konci mi pořádně spadla čelist překvapením. Jinými slovy - jsem ráda, že to Redford natočil tak, jak to natočil. Pro mě našel dokonalou hranici mezi tím, co by tam chybělo a tím, co už je moc. Neexistuje film, který bych milovala více. O knize totéž říct nemůžu.

03.11.2018 3 z 5

Muž s podivnou minulostí Muž s podivnou minulostí Ken Follett

Opět parádní počtení. U Folletta asi prostě nejde šlápnout vedle. Jednoduchý děj zasazený do předválečného období, oproti jiným jeho veledílům tentokrát jen pár postav, nicméně jako vždy skvěle vykreslených, příjemné flashbacky do jejich minulosti a mistrně zachycena atmosféra doby. A to vše na pouhých 350 stránkách.

03.11.2018 4 z 5

Kniha se čte takřka sama. Já ji zhltla během jednoho odpoledne. Oprostěte se od kritického hlásku hledajícího něco světoborného a převratného. Prociťte tu pohodu, jednoduchost, lásku k vlasti, radost a štěstí z přátelství a sounáležitosti. A možná pak budete mít stejně blažený dojem z četby tak jako ho měla já. Ach to bylo milé pohlazení po mé introvertní knihomolské hygge duši. Dokonce mi při čtení hlavou bleskla myšlenka: já jsem určitě Dánka. Teda možná až na to, že nejsem takový labužník. Ale jinak to na mě ve všech ohledech sedlo. Úplně to na mě dýchlo tu pravou hygge atmosféru, cítila jsem kořeněná vína, horké čaje hřející v dlaních, slyšela praskání ohně a bouřku za okny. Každá alespoň trochu romantická dušička musí nad touto knížkou zaplesat.

07.12.2018 5 z 5

Válka za bílého dne Válka za bílého dne Peter V. Brett

Taky souhlasím, že předchozí dva díly byly lepší, jak už tady několikrát padlo. První polovina knihy byla taková nijaká, nic se tam nedělo, a oproti předchozím dílům jsem měla celkem problém se do toho správně "zažrat". Dost mě štvalo, jak se hlavní hrdinové začali chovat - všichni nevrlí až hrůza. Pak ale přišla druhá polovina a už to zase jelo ráz naráz a od knihy se nedalo odtrhnout. Takže až na těch pár much si nestěžuju, jen musím říct, že na konci takhle utnout děj..to se prostě nedělá.

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Opravdu brilantní fantasy. Nápad by se zpočátku mohl zdát jednoduchý, ale zdání klame. Styl, jakým jej autor podává, je jedinečný. Sloh je výborný, kniha se čte velmi dobře. Trochu mi přípomíná Hru o trůny - tím, jak je děj rozvržen na části věnující se jednotlivým postavám a taky Sever vs. Jih. Každá z postav mě bavila, přičemž Arlenův příběh samozřejmě nejvíc.

03.11.2018

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Moc fajn dětská fantasy. Myslím, že pro motivování dětí k četbě je to ideální volba. Pro ty starší to samozřejmě není nic převratného. Já to beru jako příjemnou jednoodpolední oddychovku.

Mág – Mistr Mág – Mistr Raymond E. Feist

Rozhodně o level lepší než díl předchozí. Navzdory tomu, že se mi na Kelewanu zpočátku moc nelíbilo, a že Pugovu závěrečnou zkoušku jsem doslova přetrpěla. Pasáže výcviku hlavního hrdiny, vývoj jeho schopností a rozšiřování jeho znalostí u mě většinou patří k těm nejoblíbenějším, ovšem Pugův výcvik je v tomto případě výjimkou. Ještěže mě tato rozvláčná kapitola neodradila od pokračování. Také vývoj osobností ostatních postav, zejména Aruthy, se začal slibně rozpínat a závěrečná část knihy byla strhující. To, v co jsem doufala po přečtení prvního dílu, se mi vyplnilo - úroveň příběhu stoupá a má prvotní rozpačitost se postupně mění v zápal a zvědavost, co další díly přinesou.