MatoZu MatoZu komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Krásná kniha. Každou chvíli vás nutí k zamyšlení a po každém přečtení v ní objevíte něco nového, co vám unikalo. Kéž by podobných knih bylo více.

Jsem moc ráda, že jsem knihu nečetla třeba už na prvním stupni základky, protože si myslím, že by mě to nebavilo a stejně bych si z toho nic neodnesla. Kniha se tváří jako dětská, ale podle mě není.

21.08.2018 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Já si proměnu Řehoře vyložila jako přirovnání ke člověku, u kterého náhle vypukla nějaká mentální porucha.

Jak si na začátku říkal, že rodina mu pomůže, že už vědí, z jakého důvodu nemohl jít do práce, a že mu třeba i pomůžou. Místo toho se ho čím dál tím víc štítili a on se tím víc začal utápět ve svém problému...

09.06.2019 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Skvělá detektivka, úžasný konec.

20.04.2021 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Velmi se mi líbilo, jakým stylem bylo dílo napsané a že byl příběh vyprávěn právě z pohledu sympatické a bojovné Jany. Postavy okamžitě přirostly k srdci, knize nechyběl humor ani neštěstí. Někdy se mi zdálo, že autorka na city hrála možná až moc (nebo jsem možná jen naštvaná, že jsem pro samé slzy nic neviděla), ale to nic nemění na tom, že kniha je neuvěřitelně čtivá a poutavá. Rozhodně doporučuji.

22.12.2022 5 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Nemám slov.
Četla jsem v rámci výzvy (knihu, kde se jedna z postav jmenuje jako vy) a vůbec nelituji. Od knihy jsem se nedokázala odtrhnout.

Žlučobij se svým nespravedlivým osudem, Smrť snažící se ze všech sil porozumět lidem, Zuzana odhodlaná zjistit co?, jak? a hlavně "PROČ zrovna ty?!", Časnačaj (čtěte prosím Ča-snač-aj!) a "upovídaný" krysí Smrť s ještě více ukecaným havranem - to byla podívaná!
Dějové linky s mágy mě popravdě nijak zvlášť nebavily, ale i oni dokázali být občas vtipní.

Nemůžu říct, že bych z knihy dostávala záchvaty smíchu, ale vtipu tam rozhodně bylo hodně. Bylo v ní taky bezpočet úžasných názorů a myšlenek. Moudra, která pronášel Smrť, jsem si někdy musela i několikrát za sebou přečíst. Rozhodně se ke knize ještě vrátím a jsem si jistá, že v ní najdu něco, co mi napoprvé unikalo...

PS: Doporučuji také film, dle mého názoru velice povedený!

22.12.2018 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Velmi zábavné čtení, za které vděčím hlavně extravagantní postavě Emilii, plné zajímavých úvah nejen o dlouhověkosti.

17.10.2022 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Nejsem ten typ, který by měl rád příběhy na téma láska, tohle je však výjimka. Noc na Karlštejně zbožňuju a to i filmové zpracování.

23.12.2020 5 z 5

Den trifidů Den trifidů John Wyndham (p)

Velmi nadčasové. Děj se klidně mohl odehrávat v této době a ani by nebyl poznat rozdíl.

Jen mě mrzelo, že trifidi nedostali moc velký prostor. Autor se mnohem více věnoval vztahům mezi lidmi a jejich společenstvy. Nechci tím říct, že je to špatně. Jen jsem od knihy čekala něco trochu jiného.

01.01.2020 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Já... nemám slov. Nemám.

Ten konec mě tak rozpoltil, že nejsem schopná usnout a nemůžu myslet na nic jiného. Bože! Tolik emocí. Takhle mě už dlooouho žádná kniha nedostala.

13.10.2019 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Velmi znepokojující čtení... Nejsem si jistá, jestli by Dlouhý pochod měl tak velký úspěch i v reálu, ale určitě by se našli lidi, kteří by jej s oblibou sledovali - a to je na tom to nejděsivější.
Jen mě trochu zklamal konec - byl moc stručný.

26.08.2018 4 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Pobavilo, rozesmutnilo, zabavilo. Naprostá spokojenost. :)
Opravdu to vypadá, jako by knihu psala malá holčička.

P.S. Divadelní zpracování s Barborou Hrzánovou také výborné.

18.06.2020 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Moc hezká kniha. Bílý tesák je neuvěřitelný pes/vlk, obdivuji jeho věrnost a sílu.

Je neuvěřitelné, jak dokázal London popsat, co se Bílému tesákovi honí hlavou. Skoro jako by dokázal číst psům myšlenky.
Kniha je moc pěkná, líbila se mi od začátku až do konce.

31.10.2018 5 z 5

Pohádky z tisíce a jedné noci Pohádky z tisíce a jedné noci František Hrubín

Co se mi na knize líbí úplně nejvíc (možná i víc, než všech sedm pohádek dohromady) je úvodní báseň. Je to jedna z mých vůbec nejoblíbenějších. Co se týče pohádek, byly také moc hezké. Jednoduše a přesto hezky převyprávěné.

"Šahrazád králi dlouho vyprávěla,
tisíc a jednu noc jí naslouchal,
slavičí píseň ze zahrady zněla
a jasmín voněl, svěží vánek vál;
svou ženu za nic byl by nedal král."

12.09.2018 4 z 5

Přečetla jsem to rychle, hlavně proto, že to byl filmový scénář, ale teda nic moc. Harry mě tady příšerně štval (pořád ještě nemůžu překousnout jeho chování k profesorce McGonagallové), ostatní postavy se taky dost často chovaly úplně jinak, než je známe z předchozích knih a například představa, že

SPOILER!

Voldemort má dítě, je prostě směšná. Jak říká spousta lidí - tohle připomíná spíš nějakou fanfikci a rozhodně to neberu jako opravdové navázání na poslední díl.

05.09.2018 2 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Erbenovy verše se krásně čtou. Ze třinácti básní mě pouze dvě nebavily. Ty ostatní ale miluju - mohu je číst pořád a pořád dokola a stále mě to baví.

02.09.2018 5 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Tato kniha mě velmi překvapila.
Líbil se mi jazyk díla, nebylo zde vůbec nic navíc, vše se vším nějak souviselo a postavy přirostou k srdci.

Dílo ve mně vyvolávalo smutek a pochmurné myšlenky, ale zároveň jsem si v některých pasážích nemohla pomoct a musela se zasmát (především při rozhovorech sester a při statistikách týkajících se sebevražd).

Rozhodně doporučuji, je to velmi chytlavé a nápadité a perfektně to ubíhá.

04.01.2022 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Skvělá kniha. Nejlepších bylo dle mého prvních cca 50 stran knihy, ty jsem úplně hltala. Trochu mě zklamal Draculův konec; čekala jsem přeci jen něco dramatičtějšího.
Zbytek knihy to však vynahradil. Úžasné postavy (především samotný Dracula - každou scénu s ním jsem si naplno užívala - ale i Van Helsing a Renfield) a skvělá atmosféra.

08.11.2020 5 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

No, horror to určitě nebyl, brala bych to spíš jako detektivku s nadpřirozeným nádechem. Doporučuji.

05.08.2019 5 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Úžasně jsem se bavila. Ráda jsem se s čarodějkami vydala na cestu po Zeměploše.

Líbil se mi vztah mezi Bábi a Stařenkou - naprosto odlišné osobnosti, a přesto dokáží být dobré přítelkyně.

”Lidi jako Stařenku Oggovou najdete všude. Je to, jako kdyby existoval jakýsi tajemný tvůrce, který zasvětil život výrobě starších žen, které se rády smějí a nikdy neodmítnou nějaký ten půllitr... Přitahují jedna druhou. Možná vysílají neslyšitelné signály, které ohlašují okolí, že „tady je někdo, kdo je bez nucení ochotný udělat 'óóó' nad obrázky vnoučat cizích lidí.”” (Str. 231)

04.02.2019 5 z 5

Kdybych to nečetla jako trilogii a četla jen Hordubala, dala bych mu 5 hvězd. Krásné čtení.

Ale za dle mě průměrný Obyčejný život a naprosto strašnou 2. polovinu Povětroně s básníkovou povídkou... ne. Neříkám, Čapek to napsal pěkně, jak je u něj zvykem, ale vůbec mě to nebavilo číst.

19.04.2022 3 z 5