MatoZu MatoZu komentáře u knih

Kašpar Lén mstitel Kašpar Lén mstitel Karel Matěj Čapek-Chod

Jako podklad k diskuzi o realismu/naturalismu v literatuře ok, ale bylo to nehorázné utrpení. Za mě příšerně chaotické, zdlouhavé a nudné. Zajímavější byl jen konec druhé části knihy. Celé mi to připomínalo Hordubala od Čapka a celou dobu jsem si přála, abych raději četla jeho.

12.12.2023 2 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Velmi se mi líbilo, jakým stylem bylo dílo napsané a že byl příběh vyprávěn právě z pohledu sympatické a bojovné Jany. Postavy okamžitě přirostly k srdci, knize nechyběl humor ani neštěstí. Někdy se mi zdálo, že autorka na city hrála možná až moc (nebo jsem možná jen naštvaná, že jsem pro samé slzy nic neviděla), ale to nic nemění na tom, že kniha je neuvěřitelně čtivá a poutavá. Rozhodně doporučuji.

22.12.2022 5 z 5

Dům strach Dům strach Jan Zahradníček

Při čtení jsem měla husí kůži, velmi dojemná sbírka.

07.12.2022 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Velmi zábavné čtení, za které vděčím hlavně extravagantní postavě Emilii, plné zajímavých úvah nejen o dlouhověkosti.

17.10.2022 5 z 5

Kdybych to nečetla jako trilogii a četla jen Hordubala, dala bych mu 5 hvězd. Krásné čtení.

Ale za dle mě průměrný Obyčejný život a naprosto strašnou 2. polovinu Povětroně s básníkovou povídkou... ne. Neříkám, Čapek to napsal pěkně, jak je u něj zvykem, ale vůbec mě to nebavilo číst.

19.04.2022 3 z 5

Povětroň Povětroň Karel Čapek

Přesně jako už psala teacup:
první cca půlka dobrá. Hlavně mě bavilo, jak neuvěřitelně přesně dovedl jasnovidec popsat, co cítil, co viděl v myšlenkách a co kde cítil za druh bolesti, když se ho na to ptal doktor.

Ale pak přišel básník a šlo to do kopru. Za mě extrémně nudná část, kde jsem přeskakovala řádky, později dokonce stránky.

28.02.2022 2 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Tato kniha mě velmi překvapila.
Líbil se mi jazyk díla, nebylo zde vůbec nic navíc, vše se vším nějak souviselo a postavy přirostou k srdci.

Dílo ve mně vyvolávalo smutek a pochmurné myšlenky, ale zároveň jsem si v některých pasážích nemohla pomoct a musela se zasmát (především při rozhovorech sester a při statistikách týkajících se sebevražd).

Rozhodně doporučuji, je to velmi chytlavé a nápadité a perfektně to ubíhá.

04.01.2022 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Skvělá detektivka, úžasný konec.

20.04.2021 5 z 5

Jazykové rozbory Jazykové rozbory Věra Hartmannová

Přehledná, srozumitelná příručka a zároveň cvičebnice. Skvělé na procvičení rozborů vět.

23.12.2020 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Nejsem ten typ, který by měl rád příběhy na téma láska, tohle je však výjimka. Noc na Karlštejně zbožňuju a to i filmové zpracování.

23.12.2020 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Skvělá kniha. Nejlepších bylo dle mého prvních cca 50 stran knihy, ty jsem úplně hltala. Trochu mě zklamal Draculův konec; čekala jsem přeci jen něco dramatičtějšího.
Zbytek knihy to však vynahradil. Úžasné postavy (především samotný Dracula - každou scénu s ním jsem si naplno užívala - ale i Van Helsing a Renfield) a skvělá atmosféra.

08.11.2020 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Pobavilo, rozesmutnilo, zabavilo. Naprostá spokojenost. :)
Opravdu to vypadá, jako by knihu psala malá holčička.

P.S. Divadelní zpracování s Barborou Hrzánovou také výborné.

18.06.2020 5 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Kniha mě několikrát dojala a budila ve mě i všelijaké další emoce, ale... také mě několikrát trochu nudila.

Nejvíc se mi líbila část, která byla o policejní fence Ellie.

11.04.2020 3 z 5

Den trifidů Den trifidů John Wyndham (p)

Velmi nadčasové. Děj se klidně mohl odehrávat v této době a ani by nebyl poznat rozdíl.

Jen mě mrzelo, že trifidi nedostali moc velký prostor. Autor se mnohem více věnoval vztahům mezi lidmi a jejich společenstvy. Nechci tím říct, že je to špatně. Jen jsem od knihy čekala něco trochu jiného.

01.01.2020 4 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Bavilo a pobavilo. Především první půlka knihy.

17.11.2019 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Já... nemám slov. Nemám.

Ten konec mě tak rozpoltil, že nejsem schopná usnout a nemůžu myslet na nic jiného. Bože! Tolik emocí. Takhle mě už dlooouho žádná kniha nedostala.

13.10.2019 5 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

No, horror to určitě nebyl, brala bych to spíš jako detektivku s nadpřirozeným nádechem. Doporučuji.

05.08.2019 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Nejvíce mě dojala část, kde se obyvatelé domu připravovali na příchod doktora a příchod doktora samotného.

03.07.2019 5 z 5

Dědička trůnu Dědička trůnu Tui T. Sutherland

Přečteno ještě rychleji než první díl, akorát mi bylo líto, že po dost velkou část knihy nevidíme ostatní čtyři členy party.
Ale rozhodně doporučuji, je velice čtivá a plná zvratů a překvapení.

(Teda ale ta obálka vypadá strašně, já knihu četla v originálu a po grafické stránce se to s českou verzí nedá srovnávat...)

03.07.2019 5 z 5

Hra na vraždu Hra na vraždu Agatha Christie

Jak už psali přede mnou, rozuzlení dobré, překvapivé, ale nebavil mě průběh. Hodně postav, které se snadno pletly mezi sebou a žádné velké napětí.

19.06.2019 3 z 5