martinakraus martinakraus komentáře u knih

Co když jsme to my Co když jsme to my Becky Albertalli

Milé čtení plné popkulturních odkazů a hlášek - například Harry Potter nebo Hamilton. Osobně bych snesla děj klidně o 100 stran kratší, ale i tak se velmi příjemně četla :)

17.03.2020 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Téma knihy slibovalo docela slibnou zápletku, nicméně to skončilo zklamáním. Proč?
Jako snad každý nový thriller investigativní charakteru obsahuje ke konci knihy nějaký šílený plot twist, na který čtenář netrpělivě čeká. Nicméně, pokud chcete udělat silný plot twist, potřebujete silný příběh a ideálně s co nejméně kiksy a nelogičnostmi, vycházejících ať už z podivného chování postav, nebo neznalosti prostředí psychiatrické léčebny, čehož se nám v Mlčící pacientce zcela nedostává. Před plot twistem přichází ještě několik miniaturních dějových linek, které mají podezření svést na další postavy, ale tyto linky spíše rozhodí celistvost celého příběhu a jsou často postavené na charakterech, které nejsou dostatečně rozvinuté.
Kniha je psaná kombinací deníkových zápisů a ich-formou. Z nějakého důvodu je v deníkových zápiscích přehršel přímé řeči, což mi úplně nepřijde logické, minimálně já neznám nikoho, kdo by si takto psal deník.
Charaktery také působí poněkud stereotypně, musí opravdu pokaždé neoblíbená teta hlavní postavy obézní neurotická žena, která má problém vstát z postele? Je nutné, aby byla naše malířka vyobrazená tak, že se mimo umění věnuje pouze vysedávání v kavárně do zavíračky a sexu s manželem?
Pokud chcete opravdu promyšlený thriller s investigativními prvky, je lepší sáhnout po něčem jiném, ale jako letní čtení na pláž nebo k bazénu ideální. Kniha je psaná dost čtivě a vzhledem k její délce se dá zhltnout za odpoledne.

09.03.2020 2 z 5

Svět démonů Svět démonů Sally Green

Velký zklamání. První díl byl tak boží a dvojka se tak podělala... Pokud jste byli ze Zlodějů dýmu odvařený stejně jako já, možná si radši nekažte chuť jeho pokračováním a řekněme si, že žili šťastně až navěky, jo?

05.03.2020 2 z 5

Každé srdce je bránou Každé srdce je bránou Seanan McGuire

Divnopříběh o dětech, jež zmizeli ve "fiktivních světech", které je pak zase vyplivly zpátky k nám a nikdo jim tu jejich dobrodružství nevěří, záhada a temná atmosféra? ANO PROSÍM!
Něco mi možná ke stoprocentnímu požitku chybělo, ale rozhodně jsem si čtení téhle knížky užila a těším se na zbytek série!
Vtipný, výborně vymyšlený, podivný - co potřebujete víc?

05.03.2020 4 z 5

Časovaná bomba Časovaná bomba Joelle Charbonneau

Časovaná bomba není jednoduše jen knížka o tom, jak na nějaké střední škole vybuchne bomba. Autorka se s vámi snaží tak trochu manipulovat, hrát si s tím, kterého z hlavních hrdinů vnímáte jako nejvíce podezřelého. Hází nápovědy, ale i vodítka, která vedou do slepých uliček a na tom buduje celou zápletku.
A za mě proč ne, jen bych asi zvládla méně postav a tím pádem i menší rozsah knížky. Ale můžu s jistotou říct, že být to seriál, tak to miluju!

05.03.2020 3 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Takhle se píše retelling! Vzít Popelku a na celou Ellu se vykašlat, naopak dát místo na výsluní vedlejším postavám! Přihoďte k tomu magii, osud, krev a trochu romantiky, která není přitažená za vlasy, feminismus a zvraty a máte výbornou knížku! Rozhodně doporučuju!

05.03.2020 4 z 5

Mrazivá kletba Mrazivá kletba Jen Calonita

O sérii Co kdyby jsem se poprvé dozvěděla předloni ještě v angličtině a děsně jsem se nadchla z toho nápadu - Disney pohádky, které známe a milujeme, jen s nějakým twistem. V případě Mrazivé kletby se má čtenář dozvědět co by se stalo, kdyby se Anna a Elsa neznaly.
No.. Jelikož jsem nečetla ostatní knihy z této nenavazující série, nedokážu posoudit, jak na tom je v porovnání s nimi, ale za mě to bylo slabé.. Od původního příběhu se to liší jen pramálo, takže pokud jste už viděli film, v podstatě vás to ani nijak nepřekvapí.
Co se týče stylu psaní, nedá se říct, že by knížka nebyla čtivá, ale rozhodně je psaná hodně jednoduše, takže doporučenou hranici 12 let bych možná klidně o rok nebo 2 snížila

05.03.2020 3 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

To teda bylo něco! Jestli se do ní plánujete pustit, čekejte takový mix - z 1/4 Příběh služebnice, z 1/4 Pán much a 2/4 Hunger Games a možná ždibec nádechu atmosféry z Labyrintu? - no co si budeme, prostě něco, co si fakt chcete přečíst, já si to rozhodně zamilovala!
Od první stránky, ba dokonce od prvního odstavce jsem chtěla jen číst, dělalo mi velkej problém se odtrhnout. Výborná práce s jazykem (tleskám překladu Terezy Schlöglové a redakci Katky Stupkové), užívala jsem si dokonce i ty "explicitní" scény, které ačkoliv nebyly úplně snadné číst - obecně je celá knížka napsaná stylem který zabere trochu víc času při čtení, pokud nejste úplně rycločtenář stejně jako já (jako že já taky nejsem, ne že se tu snažím vytahovat, kapiš?) - i tak jsem si to čtení děsně užila!
Rozhodně můžu říct, že za mě je tahle knížka zatím první v žebříčku překvapení roku, jsem zvědavá, co přijde dál!

03.02.2020 5 z 5

An(n)a. An(n)a. Sára Báchorová

Tak tohle bylo něco! Rozhodně stojí za přečtení a jsem zvědavá na pokračování
ALE
není to pro slabší povahy!

Témata, která rozebírá: PPP, deprese, sebevražedné chování, sebepoškozování nebo znásilnění..

Za mě fakt síla. Myslím, že kdyby byla autorka o trošičku víc rozepsaná, tak mě některé scény doženou až k slzám. To ovšem neznamená, že je knížka špatně napsaná - u několika scén jsem měla při čtení stažený žaludek.
Čtivý, díky formě vyprávění a sazbě textu je to v podstatě jednohubka, jazyk není nijak náročný a přesto ve vás dle mého skromného názoru někde hodně hluboko něco zanechá.

01.02.2020 4 z 5

Narušení Narušení Susanna Kaysen

Tato osoba je nemocná a je třeba ji izolovat a léčit:
a) výplachy a pijavicemi
b) odstraněním dělohy, pokud ji má
c) elekrošoky mozku
d) studenými zábaly celého těla
e) thorazinem nebo stelazinem

Narušení možná není kniha pro každého, na druhou stranu si ale myslím, že by si ji každý přečíst měl. Jedná se o skutečný příběh z prostředí psychiatrické léčebný v 60. letech, kdy se s kýmkoliv psychicky "narušeným" jednalo jako s bláznem, kterého je potřeba zavřít pod zámek a probíjet ho elektřinou nebo do něj cpát prášky. A možná by se ti zdálo až neskutečný, ale ekvivalentem naší doby jsou věty jako "Je to jen fáze." "To trochu přehráváš, ne?" "Zkus se jít projít." nebo "Já už viděl/zažil horší."
Tahle knížka je surová a přímá, zároveň sarkastická a vtipná, ale hlavně přirozená.
Je škoda, že se jí v propagaci nevěnovalo dost pozornosti, ale pokud tenhle příspěvek čtěte, nedělejte stejnou chybu a pusťte se do ní.
A na závěr, protože se tu určitě najde někdo, kdo to bude potřebovat - nejste sami, netlačte na sebe, všechno chce čas.

09.01.2020 5 z 5

Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Alfonso Casas

Queeni jsou fenomén, Freddie Mercury legenda. Jejich hudbu zbožňuju a vlastně už ani nevím, kdy jsem s láskou k nim vůbec začala, rozhodně ale vím, že s ní neplánuju přestat. Ilustrovaný životopis Freddieho Mercuryho je nádherně graficky i textové zpracovaná knížka, kterou by měl mít doma každý fanoušek jeho hudby s životního příběhu.

Sucho Sucho Neal Shusterman

Za mě teda velký dobrý ???? líbí se mi, že na celou katastrofu nahlíží spíše z psychologického hlediska, než aby se celá knížka zabývala tom proč se to stalo a jak z toho ven - psychologie lidí je pro mě daleko zajímavější a bližší, proto jsem si čtení téhle knížky fakt hodně užila, takže pokud se tu najde někdo, kdo chtěl Sucho původně přejít bez povšimnutí - určitě tomu dejte šanci!

Stargirl Stargirl Jerry Spinelli

Stargirl je pro mě (pod)průměrná knížka o středoškolské průměrnosti. Ukazuje, jak být neobyčejný a jiný není v konvenční společnosti a "normálním" světě vítáno a jak pomíjivá a (ne)funkční je popularita.
A to všechno mě do přečtení téhle knížky hnalo, ale po přečtení ve mně knížka nezanechala žádné hlubší pocity a za rok si podle mě bez goodreads a databáze knih ani nevzpomenu, že jsem ji četla.. Je to škoda, ale styl psaní, děj ani postavy (ne, ani samotná Stargirl) mi nepřišli dost. Podle všeho v angličtině vyšlo pokračování "rok poté" z pohledu Stargirl, tak uvidíme, jestli dám autorovi ještě jednu šanci.

09.01.2020 3 z 5

To bylo tvé jméno. 01 To bylo tvé jméno. 01 Makoto Šinkai (p)

Moje první přečtená manga. Jako klasicky trochu problém s pořadí čtení panelů, ale to odeznělo po pár stránkách. Myslím, že jsem si vybrala dobře, je to taková contemporary manga, což se podle mě na svoje "poprvé" určitě hodí víc, než spousta akce jako v Narutovi atd.
Děj a zápletka se mi líbili, asi bych uvítala barvy, ale to je jen osobní preference.

Zmije Zmije Bex Hogan

Ufff... Tak tohle bylo 2. největší zklamání tohoto roku. Tak dobře to začalo a mělo to našlápnuto k tak skvělému příběhu, ale pak se do toho začnou motat zápletky typu ztracená princezna, romantický trojúhelník, magie a nakonec tam autorka flákne bájný stvoření, ze kterého mám ještě teď, měsíc po dočtení, PTSD. Do dalšího dílu se už nepustím, knížka padá do jednoho pytle se Zlatou klecí...
Co se týče hodnocení je to mezi 2-3*

10.10.2019 2 z 5

Atlas literárních míst Atlas literárních míst Cris F. Oliver

Hodně příjemná knížka s hezkým zpracováním, vhodná jako dárek pro knihomoly, kteří zároveň rádi cestují.

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Průměrný LGBT+ komiks. Myslím si, že by nebyl ani z poloviny tak populární, kdyby šlo o hetero pár. Dialogy pro mě byly banální a místy až primitivní, kolikrát mi přišlo, že autorka než aby výraz přidala přímo postavě pouze líně napsala smajlíka.. Ani kresba mě nijak nedostala a dějem jsme se na tolika stránkách v podstatě nikam nedostali.. Postavy nebyly špatné a kvůli nim doufám, že další díl bude o něco lepší.

10.10.2019 3 z 5

Poklad tří králů - 1. díl Poklad tří králů - 1. díl Janne Kukkonen

Příjemný komiks, díky hlavní hrdince by se mohl líbit a zaujmout i dívky, které už neberou princezny, ale chtějí trochu rebelovat. Krásná kresba a zajímavě našlápnutý příběh, těším se na další díl.

10.10.2019 3 z 5

Eliza a její nestvůry Eliza a její nestvůry Francesca Zappia

Krásně napsaná kniha plná skvělých citátů, náhledu do života člověka, který nejen, že je introvert, ale ještě trpí duševní nemocí, aniž by se celý příběh točil jen kolem toho a uvěřitelných postav. Osobně bych hlavní zvrat knihy uvítala dřív, než cca 100 stran před koncem knihy, ale to je pravděpodobně osobní preference. Knížka se dobře četla a byla fajn, ke konci mě i rozplakala, ale není to dílo, ze kterého bych si sedla na zadek. Za mě jděte do čtení bez vyššího očekávání, ať už je hype okolo ní jakkoliv velký.

Sadie Sadie Courtney Summers

Do této knížky jsem šla s velkým očekáváním, které se ale bohužel nenaplnilo. Slibuje vážná témata, kterých se (až na vraždu) dotýká jen velmi povrchově a spíše se jedná o drama, kde spojujete kousky skládačky z pohledu hlasatele z podcastu v současnosti a Sadie, hlavní hrdinky, v nedávné minulosti. Zhruba do strany 100 ke mě nepřišly žádné emoce, po překročení tohoto milníku se to příliš nezměnilo, ale alespoň se začalo něco trochu dít. Posledních zhruba 50 stránek se děj zrychlil, ale na můj čtenářský pocit už to bylo až příliš pozdě. Není to špatná knížka, rozhodně jsem četla horší, ale rozhodně taky lepší. Pokud tedy čekáte pecku, kterou vám slibují lidi na internetu, zkuste k tomu přistupovat s menším nadšením a očekáváním a třeba si ji užijete daleko víc, než já.

23.08.2019 3 z 5