martinakraus martinakraus komentáře u knih

Sedm rozchodů Amy a Craiga Sedm rozchodů Amy a Craiga Don Zolidis

Čtení téhle knížky jsem si moc užila! Craigův smysl pro humor je velmi podobný mému vlastnímu, což je pro mne osobně v knížkách dost novinka, několikrát jsem se při čtení zasmála nahlas (to se mi ještě nestalo!).
Jsem ráda, že to nebyla jen obyčejná lovestory, osobně vyhledávám v contemporary knížkách tvrdší/temnější/vážnější témata a tahle knížka je skvělým oslím můstkem pro ty, kteří si na ty vyloženě vážná témata při čtení příliš nepotrpí, ale nechtějí úplně slaďárnu, protože obsahuje spoustu důležitých myšlenek a dotýká se důležitých témat.
Jediné, co bych knížce osobně vytkla, bylo skákání dopředu a dozadu v čase a občas mi přišlo, že autor věci a situace popisuje až příliš zdlouhavě, ale jinak se knížka čte velice příjemně a určitě ji doporučuji.

20.08.2020 4 z 5

Artemis Fowl Artemis Fowl Eoin Colfer

Do letošního vydání reedice téhle knížky jsem netušila, že vůbec existuje a musím se přiznat, že závidím všem svým vrstevníkům, kteří měli možnost si tenhle skvost přečíst jako děti! Bože, jak moc bych si přála dostat se k ní když mi bylo tak 12, vím jistě, že bych to hltala a zamilovala si to.
Zbožňuju ten humor, postavy, výborně vymyšlenou zápletku, je to prostě úžasná dobrodružná jízda (nejen) pro mladší čtenáře, které už nebaví princezny a rytíři.
Je to chytrý, vtipný a zkrátka skvělý příběh a jestli někdy budu mít děti, rozhodně to budou milovat taky.

20.08.2020 5 z 5

Plán za všechny prachy Plán za všechny prachy Noelle Stevenson

Ze všech dílů, co zatím vyšly, je za mne tento asi nejslabší, co se děje týče. Kresba je samozřejmě opět skvělá a líbí se mi, jak tentokrát zakomponovaly autorky i jiné styly v rámci vyprávění hororovek. Velký plus!

13.08.2020 3 z 5

Kámošky až za hrob Kámošky až za hrob Noelle Stevenson

Stejně jako u prvního dílu se rozplývám nad kresbou, líbí se mi panelování a uživám si postavy a jejich humor. V tomto pokračování je to za mne dějově trochu přepálené, ale líbí se mi chemie postav a to, jak se odkrývají různé jejich vrstvy a vztahy.

13.08.2020 4 z 5

Záleskautky Záleskautky Noelle Stevenson

Jako nastartování série komiksů (grafických románů) za mě skvělý! Líbí se mi kresba i způsob panelování, baví mne postavy i jejich chemie a humor. Zápletka je možná trochu ujetá, ale to ničemu nevadí, je to tak nějak mile trhlý :)

13.08.2020 5 z 5

Kouzelnická parta – Příběh druhý Kouzelnická parta – Příběh druhý Neil Patrick Harris

První díl téhle série jsem si zamilovala tak moc, že jsem se druhého nemohla dočkat... A bohužel z něj nejsem tak nadšená, jako jsem byla z prvního.
Pořád miluju způsob, kterým autor mluví se čtenářem, to, jak je knížka interaktivní, plná tajemství, záhad a šifer - tentokrát děti učí morseovku, no není to v dnešní době pořád cool?!
A ani to není tak, že by sama zápletka nebo děj byly špatný, jen to bylo prostě strááááášně utahaný. A myslím si, že některé děti (jako cílovka) by se mnou souhlasily.. Začátek byl silný, ale pak to začala bejt dost nuda.. takže když se dostalo na finále, tak jsem.. byla asi docela ráda, že už to končí?
Je to strašná škoda, doufala jsem, že si i tenhle díl zamiluju, jako ten první.. Teď už ale ani nevím, jestli budu v téhle sérii pokračovat..

15.06.2020 3 z 5

Ilustrovaný atlas legračních faktů o mláďatech Ilustrovaný atlas legračních faktů o mláďatech Maja Säfström

První díl u nás s mamkou (49) sklidil úspěch a tak jsme se moc těšily, co se dozvíme v téhle. Shodly jsme se na tom, že je v mnoha ohledech zajímavější, než návštěva ZOO - tam mláďat stejně moc neuvidíte a tolik se o nich nedozvíte :D

12.06.2020 3 z 5

Ilustrovaný atlas neuvěřitelných faktů o zvířatech Ilustrovaný atlas neuvěřitelných faktů o zvířatech Maja Säfström

Super způsob, jak nejen děti naučit něco o zvířatech - žádné zbytečné okecávání, fakty jsou nejen zajímavé, ale často i vtipné, po grafické stránce je knížečka taky velmi příjemná. S mamkou (49) tenhle typ knížek máme moc rády a tahle nebyla výjimkou - rozpoutala u nás nejednu zajímavou debatu :)

12.06.2020 3 z 5

Instalajf Instalajf Marek Šarbort

Uf.. No, asi jsem neměla doufat v to, že by mi tahle knížka mohla taky něco přinést. Za mě se jedná o další chvástačku a ukázku toho, jak je někdo úspěšnej. "Černé" kapitoly byly fajn, ale bylo jich nejen málo, ale taky byly ty nejkratší v celé knížce. Abyste pochopily, jednalo se většinou o názory odborníků - pedagogů, psychologů, markeťáků a podobně - což bych po pravdě četla mnohem radši, společně s informacemi z různých grafů, než abych četla o tom, jak je důležité mít nápad, být jedinečný a lišit se od ostatních - což je informace, kterou dá dohromady každý jedinec s funkčním selským rozumem.
Pokud vedete bookstagram a čekáte nějaké rady v "našem oboru" od lidí, kteří nás, knihomoly, zastupují, tak se asi ani neobtěžujte. Nic nového se stejně nedozvíte, pokud vás vyloženě nezajímá jejich životní příběh.
A to ani nemluvím o faktu, že nás tu povzbuzuje k tvorbě někdo, komu když se podívám na statistiky na socialblade.com, jde jen těžko věřit, že získává followery přirozeně, když vidím, že v jeden den (nebo třeba 3 za sebou) začne sledovat 50 lidí/den a hned vzápětí další den jich 200 sledovat přestane.
Nevím, pravděpodobně nejsem cílovka, tahle knížka je spíše pro fanoušky daných profilů, kteří na instagramu nejsou tolik aktivní, popřípadě si teprve začínají hrát s představou, že by svůj malý instagram chtěli dostat někam dál. I tak si ale myslím, že lepší rady dostane zadarmo online, než že by musel číst zrovna tohle..

12.06.2020 odpad!

Co jsme si nikdy neřekli Co jsme si nikdy neřekli Yasmin Rahman

TRIGGERS: Sebevražda, sebevražedné myšlenky, sebepoškozování, sexuální zneužívání, znásilnění, deprese a úzkosti, panické ataky.

Tohle rozhodně není knížka pro každého. Velmi silný příběh propletený mentálními nemocemi, fyzickým postižením, sexuálním zneužíváním a to celé zabalené do sebevražedného paktu tří zcela odlišných dívek se zcela odlišnými životy.
Jestli se potýkáte se zmíněnými triggery, prosím, prosím, PROSÍM. Vážně zvažte, jestli tuhle knížku budete číst. A i pokud ano, nespěchejte s tím, dávkujte si to, dejte si na čas.
Příběh je velmi čtivě psaný (ačkoliv kapitoly Olivie jsou psané ve velmi specifickém formátu, který nemusí být ke čtení příjemný), je uvěřitelný a reálný. Líbí se mi jak autorka klade důraz nejen na důležitost odborné pomoci, ale také zdravých vztahů a otevřené konverzace v rodině a mezi přáteli.

24.05.2020 4 z 5

Začarovaný Hvozd - Příběh dětí z Končiny Začarovaný Hvozd - Příběh dětí z Končiny Klára Smolíková

Příjemné čtení, magická atmosféra a zatraceně krásné ilustrace! Ke čtení jsem se ale musela trochu nutit, pravděpodobně kvůli stylu psaní - pro mne osobně nebyla knížka úplně čtivě napsána a tak ačkoliv mne i zajímalo, co bude dál, dala jsem si s jejím dočtením na čas a ostatní knížky si získávaly mou pozornost snáze.

18.05.2020 3 z 5

Kdybych tě našla Kdybych tě našla Ava Dellaira

Hodně příjemné čtení. Nerozbije vás to na milion kousků, ale rozhodně to ve vás zanechá takový zvláštní pocit a na některé myšlenky si po jejím přečtení vzpomenete "chca, nechca". Krásně psané, dojemné, celý příběh se odkrývá jako když se otevírá květina. Střídání dějových linek je přirozené a nijak neruší čtenářský zážitel.
A velký bod za to, že se konečně mluví o masturbaci - nejen teenagerů, ale taky dívek! Hurá, 21. století konečně dorazilo!

12.05.2020 4 z 5

Avlež Kífla Avlež Kífla Roald Dahl

Ne, tohle fakt ne. Dahl je skvělej spisovatel, celou jeho kolekci dětských knih (těch obsáhlejších jako je třeba Karlík, Matylda a pod.) jsem schopná doporučit, ale tuhle bych vymazala z povrchu světa.
Základní myšlenka téhle knížky dětem v podstatě říká "Pokud chcete, aby vás někdo měl taky rád, najděte jeho slabinu/oblíbenou věc a lžete o ní, aby si vás taky oblíbil" - něco podobného jsem nedávno slyšela v podcastu o Tinderu, kde to borec dělal holkám s jejich oblíbenými interprety, humus.
Prosím, jestli chcete číst Dahla - dobrého Dahla - přečtěte si něco jiného.

12.05.2020 1 z 5

Americký roadtrip Americký roadtrip Patrick Flores-Scott

No.. Do knížky jsem šla s tím, že se trochu více ponoří do tématiky PTSD těch, co narukovali a zažili si trauma ve válce/při vojenské operaci. Těšila jsem se. Zbytečně.
Není to špatné čtení, ale vůbec mi to nedalo to, co jsem očekávala. Teo mi lezl na nervy, stejně jako jeho sestra, která neuměla prostě a jednoduše jednat narovinu - takové lidi nesnáším i v osobním životě.
Nerada o knížkách říkám, že jsou zbytečné, protože každá si své čtenáře najde, ale osobně musím říct, že tahle kniha mi nic nedala a čas strávený s ní byl dost promrhaný a to mě mrzí.
Kdyby měl někdo tip na nějakou jinou (ideálně YA) knížku o téhle tématice - klidně v angličtině - napište mi, prosím :)

12.05.2020 2 z 5

Protivníci Protivníci Marissa Meyer

Knížka mi nedala to, v co jsem doufala. Dostala jsem vyloženě průměrný výplňkový díl, kde se (až na pár věcí) nic moc nestalo.. Myslím, že by vůbec nevadilo, kdyby se ty věci staly na konci 1. nebo na začátku 3. (nebo-li 2.) dílu..
Slow burn romanci mám ráda, ale už i to se za mě trochu táhlo..
Musím ale přiznat, že jak jsem u jiných (mnou přečtených) knih autorky měla problém s tím, že jsem v začátcích/půlce knihy odhadla, co chystá, v tomhle díle mne vyloženě překvapila, klobouk dolu!
Na třetí díl se rozhodně chystám a těším se jaký bude.

12.05.2020 3 z 5

Poklad tří králů - 2. díl Poklad tří králů - 2. díl Janne Kukkonen

Příjemný komiks, díky hlavní hrdince by se mohl líbit a zaujmout i dívky, které už neberou princezny, ale chtějí trochu rebelovat. Krásná kresba, panelování hezky přehledné a příběh pro cílovku optimální :)

20.04.2020 4 z 5

Poklad tří králů - 3. díl Poklad tří králů - 3. díl Janne Kukkonen

Příjemný komiks, díky hlavní hrdince by se mohl líbit a zaujmout i dívky, které už neberou princezny, ale chtějí trochu rebelovat. Krásná kresba, panelování hezky přehledné a příběh pro cílovku optimální, má hezky našlápnuto na další pokračování :)

20.04.2020 3 z 5

Čtyři mrtvé královny Čtyři mrtvé královny Astrid Scholte

(SPOILER) SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje.

Námětem knížka není vůbec špatná, to se jí musí nechat. I přesto je to za mne ale velký zklamání.
Vzhledem k tomu, že jde o standalone se autorce svět a jeho historie trochu vymkl z ruky a tak se nedočkáme žádné hlubší charakteristiky nebo vysvětlení, všechno je tak nějak povrchnový.. Přidejte k tomu 6 různých pohledů, hromadu tématik, kterých se snaží dotknout a máte totální chaos. Svět, politický systém a jeho pravidla nedávají smysl a nikdo nám je pořádně nevysvětlí.
Žádný z plottwistů (až na jeden nebo dva z těch menších) mne nepřekvapil, spoustu jsem jich odhadla hodně brzo, což vzhledem k tomu, že mystery normálně nečtu, je docela boomer. Pravidlo Čechovovy pušky je někdy až moc průhledné, jindy jej autorka nepoužije vůbec a vypálí proti nám informaci, kterou jsme neměli žádnou možnost zjistit a to podle mě nedělá kvalitní plottwist.
Všechny postavy jsou mdlý a plochý - královny, snad až na Iris, se od sebe svým chováním skoro neliší, ačkoliv jsou každá z jiného kvadrantu a obecně je knížka napsaná tak, že pokud smažete v nadpisech kapitol jména, prakticky nepoznáte, kdo ji vypráví. O vytváření nějaké chemie mezi postavami ani nemluvím.. Romantické linky byly zbytečný a nezajímavý (SPOILER a ten LGBT+ vztah dvou královen mne urážel a to ani nejsem členem téhle komunity).
Keralie byla šablonová "drzá hlavní hrdinka", která nedostala ale žádnou osobní motivaci ke svým činům, jinou než "mám dělat tohle, ale já to dělat nechci, tak jim to ukážu".. Záměr udělat z ní antihrdinku chápu, nicméně provedení je na stužku "at least you tried"..
Nedovolím si taky pominout fakt, že autorka absolutně nelogicky přiřadila barvu kůže postavám, aniž by nad tím přemýšlela. Královna, co dělala celej život před tím, než šla do Paláce na poli je bílá jak stěna, zatímco ta, která žila v ledové pustině je černoška? Not to mention, že žila v severní zemi... No.. Nějakej rénonc asi.
A co se týče toho, jak to funguje v Eonii SPOILER s těmi nemocemi - fujvároš. Celý to je postavený na hlavu. V tomhle světě vám basically říkají, že jakmile máte jakokoliv nemoc, tak jste pro společnost zbyteční a akorát přítěž. Hello, všichni lidé s autismem, ADHD, OCD a podobně, kteří jsou kolikrát použitelnější pro život, než lidé bez papíru na hlavu. KONEC SPOILERU
Za mne osobně jedno velký zklamání a je to strašná škoda. Možná, kdyby se autorka nebála aspoň duologie - já vím, bleee, série, my chceme standalone - tak by nám dala možnost si ke světu a postavám udělat nějaký vztah, jinej než, že mě akorát štvaly a čekala jsem, kdy už bude konečně jejich "závěrečná scéna"..

20.04.2020 2 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Pokud se jako já zajímáte o vážná (dejme tomu sociální?) témata ať už v každodenním životě nebo v literatuře, tahle kniha - a samozřejmě dokument, ke kterému je vydána - vás nesmí minout.
Problematika kyberšikany a zneužívání dětí online (ale i offline) je téma, které nikdy nebude probíráno dost. V knížce najdete nejen spoustu informací na toto téma, ale taky hodně zajímavých rad a myšlenek, které vám možná na chvíli uvíznou v hlavě nebo znovu otevřenou nějakou kapitolu vašeho života o které jste možná nikdy v tomhle světle neuvažovali nebo dokonce ani netušili, že ve vás je, stejně jako se to stalo mě.
Celkově je to velmi silné dílo a jsem si jistá, že jí na síle přidá v první řadě shlédnutí dokumentu, bez něj se totiž knížka může zdát trochu "o ničem", jelikož se skutečně jedná o doplňěk filmu, což je důvod, proč ubírám *)

08.04.2020 3 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Předně chci hned ze začátku říct, že tohle není žánr, který obvykle čtu - dokonce je to moje první "rande" s erotickým románem. Proto je moje hodnocení čistě subjektivní a založené spíše na očekávání vs realita, než na "zkušenosti" s tímto žánrem.
Těšila jsem se na čtení plné erotických dvousmyslů a sexuálních scén.. A dostala jsem 2x orální a jednou normální sex.. Takže ne, rozhodně to nesplnilo moje očekávání :D
Knížka je sice napsaná hodně svižně, takže pokud máte náladu a čas číst, za den max dva ji máte přečtenou, ale jak říkám, udělala jsem si jako neznalec moc velké nároky na to, co od díla chci dostat.
Jo a mimochodem.. kundička a pička... Totální buzzkill! :D V momentě, kdy je docela žhavá sexuální scéna a objeví se tam takový slovo jsem okamžitě na bodu mrazu, ať už mě to předtím rozpalovalo nebo ne :D To nemáme pro dámský přirození lepší slova, než jsou tahle? Je strašný, že mužský penis nikoho extrémně nepohorší, ale jakmile zazní nějaký takovýhle slovo pro to naše místo, je to jeden cringe vedle druhýho

27.03.2020 3 z 5