martinakraus martinakraus komentáře u knih

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Vcelku příjemná záležitost :)
Čtení pro (ne)fanoušky seriálu, kdy ti, co to neviděli, mají skvělý způsob, jak se na něj navnadit, zatímco ti, co už ho mají za sebou, se mohou trochu povrtat v tom, co bylo před.
Knížka je hodně čtivě napsaná, moc se mi líbily popkulturní a dobové odkazy, to já si v knížkách užívám moc.
Zároveň ale jako fandové nečekejte příliš odpovědí, snad až na to, jak přišla na svět Eleven. Protože osobně jsem trochu doufala ve vysvětlení celého Upside down, zatímco tady prostě vzniklo a čus..

Když jsem trochu googlila, narazila jsem na fakt, že je to série prequelů různých postav zmíněného seriálu a že další by měl být Hopper a Max, takže doufám, že i těch se u nás dočkáme :)

16.07.2019 4 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Vy všichni ti, kdo jste mi slibovali, jak se budu bát vkročit do metra a v podchodech se věčně otáčet, tady je můj "verdikt" :D
Strach nepřišel. Nevím, jestli je to tím, že už jsem díky filmovým hororům "vycepovaná", ale já se prostě ne a ne začít bát. A to jsem to slyšela pořád, že "počkej až do stránky 50/150/250..." - strach se nekonal.
Musím rozhodně uznat, že nápad hodně zajímavej, moc dobře napsaný, ale od okamžiku, kdy se začaly rozmotávat nitky až do vyústění příběhu to pro mě bylo spíš "meh" co se děje týče... Vlastně mi ani pořádně nikdo nepřirostl k srdci, až na chudáka vyšetřovatele, kterej se snad za celou knihu pořádně nevyspal..
Zároveň mi přijde, že v poslední době se objevuje v knížkách motiv "jako by to bylo na plátně", což v mých očích nechybělo ani u téhle knížky. Znáte to - takové ty scény, kdy přesně vidíte, jak by to bylo ve filmu, ale v knížce to bez všech těch skvělých vizuálů a efektů nefunguje?..
Kateřina má ale můj velký obdiv, už jen proto, že jde o její prvotinu, ale i proto, že na knížce jde vidět, že na ní nechala velký kus práce!

SPOILER!!!
A musím si rýpnout - fakt, že Klaudie očividně studuje náboženství, ale hebrejštinu ze sestřina deníku pozná náhodou, když jí spadne učebnice na zem? A Oliver, knihovník a biflovatel taky nic? To trochu bolelo..

16.07.2019 3 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Vic James

Za mě to je zatím největší zklamání roku. Na Zlatou klec mne nalákala recenze od Míši z Radši knihu, která se rozplývala nad tím, jak magie a pracovní tábory skvěle fungují, nemohla se od knížky odtrhnout, postavy jí přišly sympatické a taky podle ní autorka umí poutavě psát.. A mě přijde, jako bychom každá četly jinou knížku.
Ke čtení jsem se nemohla dokopat, byl to pro mě skoro trest. Ačkoliv se v knize dělo relativně dost věcí, nemohly mi být víc ukradený. Ani o jednu z postav jsem se nezajímala, snad kromě Psa a ten měl zatraceně málo prostoru. A bohužel nejvíc mě na tom otravoval právě styl psaní autorky. Vic Jamesová si mne vůbec nezískala. Střídání postav a jejich množství (těch, které vyprávěly děj) bylo zbytečně moc, neměla jsem pořádně přehled kdo je kdo a kde se nacházíme tentokrát.
To opravdu záživné a zajímavé, co mne donutilo zvýšit hodnocení z bodu mrazu, bylo až posledních 50 stránek, kdy se konečně děj trochu rozjel.. Ale na mne už je to trochu pozdě. Člověk by si řekl "je to první díl série", ale takových jsem četla už dost, takže vím, že se dají napsat i lépe. Já tedy rozhodně neplánuji číst její pokračování.
Přemýšlím, komu bych tuhle knížku doporučila, ale po pravdě nemám nejmenší tušení. Knížka mi přivodila čtecí krizi a to nepřeju nikomu, ani své největší nemesis.

21.03.2019 1 z 5

Hate List Hate List Jennifer Brown

Tenhle příběh je fakt síla, ale možná podle anotace ne v tom smyslu, který z ní dostáváte. Příběh Valerie, která se poté, co její přítel střílel ve školní Kantýně, několik lidí zabil a zranil (včetně samotné Valerie) a následně zastřelil sám sebe, není ani tak příběh, který by hledal chyby ve školském systému Ameriky a otázku toho, jak se mohl Nick dostat ke zbrani, jako spíš to, co následuje poté, co vás očerní média po celém světě, když se s vámi zachází jako s viníkem a jaké to je čelit tomu všemu tváří v tvář.
Kniha rozebírá mezilidské vztahy (rodina, přátelé i nepřátelé), ztrátu někoho blízkého a post-traumatický syndrom.
Já už nejspíš dávno nejsem cílovka, ale vím jistě, že tahle knížka má hloubku a měla by se dostat mezi co nejvíce čtenářů, abychom našim teenagerům její pomocí praskli tu bublinu, že to nejhorší, co se může stát, je rozchod nebo hádka s kamarádkou..

Pro fanoušky: Třináckrát proto, Mluv, Ten kdo stojí v koutě, ...

03.12.2018 5 z 5

Láska je jen pro blázny. Jako jsem já. Láska je jen pro blázny. Jako jsem já. Sabine Schoder

Trochu drsnější romantika pro milovníky knížky Hvězdy nám nepřály. Objevuje se sex, drogy a trochu násilí, ale není to nutně pro slabé povahy.
Čtení si podle mě užije většina teenagerů, kteří už nežijí v domnění, že je svět růžový a dokonalý, ale naopak třeba vyhledává vážnější témata v knihách a sem tam nějaká marihuana ho nezaskočí.

01.11.2018 5 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Jedna z nejlepších LGBT+ knih, které jsem kdy četla. Smála jsem se, plakala, byla naštvaná. Myslím, že přesně tenhle typ knih by se měl dostat do povinné četby na středních školách. Kniha totiž probudí nejen Simona, ale i čtenáře.

02.06.2018 5 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Krásný pohádkový příběh o severských bozích, nádherné ilustrace a skvělé provedení - jedna z nejkrásnějších knih v mé knihovně.

02.06.2018 5 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner