martina1199 martina1199 komentáře u knih

Černá a purpurová Černá a purpurová Wojciech Dutka

Ke knize mě přilákalo téma, inspirované skutečným příběhem o lásce mezi nacistou a židovskou vězenkyní v Osvětimi, a také dobrá hodnocení.
Bohužel jsem ale byla zklamaná. Příběh měl potenciál a byl by dobrý, ne-li výborný, kdyby autor nechal mluvit obě postavy za ně samotné, místo aby jen popisoval, jací jsou. Kdyby nás nechal je více poznat a prožívat jejich životy skrze jejich slova, činy a jejich rozhodnutí. Způsob, jakým o nich vyprávěl, mi nedovolil k nim více proniknout, napojit se na ně. Bylo mi jedno, jak to s nimi dopadne. Měla jsem pocit, jako by se chtěl autor vytáhnout před čtenáři svými znalostmi o nacismu, válce, fungování tábora i vyhlazovacím procesu. Možná i proto mi pak příběh Mileny a Franze přišel tak plochý a odtažitý.

21.10.2020 2 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Na knihu jsem se opravdu těšila. Ani ne kvůli skvělým ohlasům a hodnocením, která přicházela ještě před jejím oficiálním vydáním, ale protože jsem rodačka z Karviné - Fryštátu :-), pocházím z hornické rodiny a mám i povědomí o historickém vývoji hornictví i celého regionu. Myslím si, že autorka své vyprávění zvládla dobře, reálie působí velmi skutečně a celková atmosféra čtenáře vtáhne. Přesto se kniha nečte úplně jednoduše, protože ukazuje hlavně strasti, věčnou dřinu, katastrofy a útrapy horníků a jejich rodin. Radosti v ní najdete málo, a pokud ano, jen horko-těžko vyvažuje to ostatní, čím si hrdinky a hrdinové vyprávění musejí projít na své životní cestě. K některým z postav jsem si hledala cestu těžko, jiné my byly sympatické velmi. Především Julka, Jurek a Ludwik. I přesto tuto knihu doporučuji a všechnu chválu na ni považuji za oprávněnou.

14.03.2020 4 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Tohle se mi hodně líbilo :-) Velmi syrový a drsný příběh o lásce v trochu jiné podobě, než jak ji běžně známe a vídáme. Ovšem ne méně skutečná. Zajímavý námět, opravdu čtivě podaný. Těžko se dávala z ruky. S klidným srdcem se přiznávám, že romantička ve mně Wavy i Kellenovi fandila od začátku až do konce :-)

28.04.2019 4 z 5

Spáčův hrad Spáčův hrad Barbara Erskine

Další skvělý příběh z pera této vynikající autorky. Zajímavý, napínavý, lehce mrazivý - splňuje vše, co slibuje. Mé srdcovky Žila jsem již před stoletími a Oheň je tvým osudem ale nepředčil :-)

28.02.2017 4 z 5

Pohřbení Pohřbení Kendra Elliot

Opravdu dobrý thriller. Zajímavá zápletka, napětí postupně eskalováno až do závěrečné pointy. Dala bych čtyři hvězdy, ale mám dvě výhrady.
Ta hlavní - milostná linka mi ani tak nevadila, i když to šlo mezi Michaelem a Jamie podle mě až moc rychle vzhledem k okolnostem, za jakých se setkali. Co mi ale vadilo více, byl jejich popis. Jsem prostě trošku vysazená na to, když on je nádherný a neodolatelný a ona je krásná jako princezna. Přišli by mi reálnější, kdyby neměli až tak perfektní vlasy, oči, smyslná ústa, "vysportované" postavy apod. Ať jsou hezcí a přitažliví, ale ne dokonale.
No a ta druhá - už někde v polovině knihy jsem uhádla hlavního padoucha. Motiv mi až tak úplně nedošel, ale postava ano. Čímž jsem byla trochu ochuzená o překvapení v pointě.

05.02.2017 3 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Tohle bylo skvělé čtení. Jako všechno do této autorky :-) Musím souhlasit s některými komentáři, že je příběh možná trochu překombinovaný, ale i tak - nebo možná právě proto - napínavě zamotaný. Něco málo z Magiiina vyšetřování a její motivace jsem uhádla, ale celou pointu jsem neodhalila, takže mě čekalo na konci překvapení.

27.07.2021 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

To bylo tááák dobré :-) Krásně uzavřená série. I přes Goddardovo smrtčí megalomanství a destruktivní vedení celého cechu smrtek nakonec zůstala lidem na zemi, i těm ostatním, naděje. Dostali novou, spravedlivou šanci. A to v tomto světě, který autor stvořil, a příběhu, jenž nám vyprávěl, rozhodně není málo :-)

24.03.2021 5 z 5

Valčík pro mrtvé Valčík pro mrtvé Veronika Černucká

Spousta zajímavých postav, z nichž většina se jeví dosti podezřele, když začnou lidé v tomto příběhu umírat. Bylo to dobře zamotané a pointa pro mě jako obvykle překvapivá. Ano, opět jsem nedokázala odhalit vraha :-)

25.09.2020 4 z 5

Probuzení Probuzení Amanda Stevens

Nedokázala jsem knihu odložit, dokud jsem ji celou nepřečetla, takže mi vydržela necelé dva dny. Opět skvěle napsáno - napínavé, mrazivé až do morku kosti. Až mám chuť si přečíst celou sérii znovu :-)

Opravdu se jedná o zakončení celé série o Hřbitovní královně? Pořád je tu otevřená záležitost s Congé. Že by se zlo, které Amélii pronásleduje od chvíle, kdy se nechala vtáhnout naplno do světa duchů a jiných nelidských entit, vzdalo tak snadno?

06.02.2020 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Tak tohle se mi hodně líbilo, knihu jsem přečetla za 1,5 dne. Prostředí i námět se mi moc zamlouvaly, i když hlavní zápletku jsem odhalila dříve než autorka čtenářům, ale nevadilo mi to. Líbila se mi mrazivá atmosféra, která příběhu v některých pasážích vládla, ovšem vyloženě strašidelný mi nepřišel. Trochu mě proto překvapily některé komentáře jiných čtenářek, které se u knihy skutečně bály.

07.06.2019 4 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

Opět další vynikající, a svým způsobem hodně brutální, detektivní příběh z pera této osvědčené autorky. I když - nebo možná právě proto - jsem jednu část zápletky sama odhalila ještě před tím, než ji autorka ve vyprávění prozradila, a další jsem vydedukovala tak napůl, na konci jsem byla moc spokojená :-)

10.01.2019 5 z 5

Živel Živel Jess Kidd

Tento příběh byl tak podmanivý, že mě pohltil od začátku a jen těžce jsem se od něj vracela k běžnému životu. V Mulderrigu je všechno stejné jako jinde Irsku v té době, ale zároveň úplně jiné. Autorka dokázala opravdu poutavě nastínit prostředí vesnice i jednotlivých postav, důležitých pro její vyprávění. A to nejen těch živých :-) Bavily mě její někdy poetické a jindy vyloženě vulgární, avšak naprosto trefné, popisy a rozhodně mě zaujal les, který opravdu žil vlastním životem. Každý jeho kousek.
Příběh byl krásně zamotaný a plný postav, které jste si zamilovali, nebo je litovali a nakonec možná i nenáviděli. Byl napínavý až do konce a pointa mi, přiznám se, trochu zamotala hlavu.
Myslím, že se ke knize vrátím ještě jednou, ať si celé kouzlo příběhu o sirotku Mahonym vychutnám znovu. A možná i víckrát :-)

05.01.2018 5 z 5

Vřeteno osudu Vřeteno osudu Otomar Dvořák

Miluji Kytici, a proto jsem sáhla po tomto beletrizovaném životopisu jejího autora K.J. Erbena. Musím smeknout klobouk před stylem, jakým p. Dvořák popisuje jeho životní příběh. Je to totiž velice poutavé čtení nejen svým obsahem, ale hlavně svou formou a bohatým, krásným jazykem.

28.06.2017 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Nádherný, dojemný příběh, u kterého zažijete i spoustu legrace :) Vyprávění o lásce a hlavně o odpuštění. O tom, že je naprosto v pořádku být jiný.

O tom, že život není vždy pohádka a že ne každá pohádka musí skončit hned dobře. Ne hned.

Nakonec ale bude dobře. Bude líp.

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Tohle je opravdu krásný příběh:-)
Budete se smát a budete plakat a obojí vás zasáhne prudce a hluboko. Britt - Marie je krutopřísně hustá jako FAKT maso :)

Propast času Propast času Roman Bureš

5 hvězd je prostě málo :-)
Tento příběh je vynikající sci -fi fabulací, která působí paradoxně velmi opravdově.
Od první stránky jsem věřila, že kdyby se časoprostor opravdu zhroutil, takhle nějak by to na světě mohlo vypadat. Postavám jsem věřila každé slovo a každý čin. Skvěle jsem se bavila od prvního písmene do posledního :-)

Chapadla Černé hvězdy Chapadla Černé hvězdy Tereza Kadečková

Moje první kniha od této autorky a pravděpodobně ne poslední. Chapadla se mi moc líbila, postapo svět mě zaujal, stejně jako obě hlavní hrdinky. Vyústění jejich osudů mě překvapilo, ale v podstatě korespondovalo s určitým pocitem bezútěšnosti a nevyhnutelnosti, který ve mně vyprávění probouzelo, a završilo se v epilogu. All hail ryby!

15.03.2024 4 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Občas se stane, že i takový cynik jako já si zatouží přečíst něco romantického. Musím taky přiznat, že jsem napřed viděla film, který se mi moc líbil, a až pak se dostala ke knize. Příběh mi dal vše, co byste od romantické pohádky pro dospělé čekali. Bylo to vyprávění o lásce v mnoha jejích podobách, a o odvaze jít si odvážně a čestně za svým štěstím.

03.09.2023 5 z 5

Bez duše Bez duše Martin Stručovský

Nebylo to špatné, docela dobře zamotané, ovšem do konce knihy jsem si nedokázala utvořit hlubší vztah k žádné z postav v knize a některé dialogy mi přišly takové ploché, umělé. Matějovi jsem sice trochu fandila, ale měla jsem pocit, jako by měl někdy mnohem víc štěstí než rozumu. Taky mi nepřišlo úplně reálné, co všechno dokázal fyzicky vydržet, všechny ty rvačky s následným bezvědomím, a on pak jako že normálně dál funguje? Jednou možná, ale opakovaně, a v tak krátkém časovém úseku? O rozuzlení příběhu formou amerického akčního filmu nemluvě.

18.09.2022 3 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

(SPOILER) SPOILERY*SPOILERY*SPOILERY*

Tak tohle bylo ve srovnání s předchozími díly dost velké zklamání. Mezi Nestou a Cassianem to vypadalo podle vývoje v třetím dílu na pořádnou dramatickou romanťárnu, ale ta nepřišla. Chápu, že byla Nesta traumatizovaná, ale půl knihy se chovala jako nepříjemná puberťačka. Scény s Cassianem zachraňoval hlavně on, ale taky jenom jak kdy. Bylo to mezi nimi takové naivní, erotické scény mi přišly až zbytečně přehypované. Příběh samotný mohl být zajímavý, kdyby byl na prvním místě, ale tady fungoval jenom jako takové slabé pozadí. Když se na scéně objevily Klenoty smrti, neubránila jsem se vzpomínce na Relikvie smrti z HP. Poslední třetina knihy byla velmi předvídatelná. Jako jsem ráda za to, jak to nakonec na Nočním dvoře dopadlo, ale cesta k tomu mě tentokrát nebavila. A ty Valkýry, ty tam byly opravdu jako pěst na oko :-D

05.03.2022 2 z 5