martina.culik martina.culik komentáře u knih

Mort Mort Terry Pratchett

Knihu jsem četla v rámci Čtenářské výzvy a jsem za to ráda.
Příběh byl skvěle pojatý a Smrť je naprosto dokonalá postava s tím, jak se snaží přiblížit lidem... Také poznámky pod čarou (ať už autorovy tak překladatelovy) jsou výborně zakomponované do celého rázu knihy (jako ostatně vždy).
Jednu hvězdu dolů dávám prostě za to, že mi autorův styl zase tolik nesedí, i když mě většinou baví. Nemyslím si ale, že budu číst výrazně více knih ze Zeměplochy.

30.12.2018 4 z 5

Pohádky (21 jiných pohádek) Pohádky (21 jiných pohádek) Božena Němcová

Klasické pohádky od B. Němcové.
Někdy jsem se musela trochu víc soustředit, jelikož některé obraty se již dnes tolik neužívají.
Oživila jsem si ale pohádky, které jsem už skoro zapomněla, takže jsem určitě ráda, že jsem tuto knihu po velmi dlouhé době opět vzala do rukou.

23.12.2018 4 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Čekala jsem, že se trochu zasměji, ale bohužel jsem se nezasmála ani jednou. Hlášky byly opravdu divné (spíše než vtipné).
Největší problém jsem měla se samotný zpracováním knihy. Některé hlášky od sebe nebyly oddělené, některé byly naopak přerušené obrázkem a jedna dokonce začala na jedné stránce a pokračovala až o 3 stránky dál. Místo abych si tedy užívala obsah, rušila mě forma.

10.12.2018 2 z 5

Návštěvnice Návštěvnice Amanda Stevens

Celá série mě bavila, ale v tomto díle už mi přišlo vše až moc odpoutané od reality, takže jsem nucena dát nižší hodnocení.
Vztah Amelie a Johna mi paradoxně přišel v tomto díle spíš na obtíž a nějak mi nekorespondoval s dějem. Hlavně proto, že nikde nebylo pořádně řečeno, co vlastně John řeší a proč - nejspíš se jedná o "přípravu diváka na další pokračování".
Osobně nemám ráda knihy, které nemají ukončený děj, a tady jsem si na konci připadala, jako bych byla teprve v polovině knihy.
K sérii mě přivedlo téma restaurátorky hřbitovů, ale zde se o symbolech a dalších věcech, které mě bavily v předchozích dílech, moc nepsalo. Pokud vyjde další díl asi už ho číst nebudu.

06.11.2018 2 z 5

Lék na smutek Lék na smutek Táňa Keleová-Vasilková

Stačilo mi jedno sobotní odpoledne, abych zhltla první knihu od autorky, co jsem četla.
Upřímně se musím přiznat, že jsem poprvé musela přestat číst a jít si pro kapesník a osušit oči, ještě před padesátou stránkou knížky. Stejný problém jsem řešila zhruba o dalších 50 stránek později.
Pro mě byla kniha velice čtivá a na několika místech mě opravdu dojala. Hlavní hrdince jsem držela pěsti, aby všechno překonala pokud možno ve zdraví, ale Veroniku jsem nemohla vystát.
Jednu hvězdičku zůstanu autorce dlužná, jelikož děj ubíhal hlavně zpočátku tak rychle, že jsem nestihla zjistit jaké jsou vlastně jednotlivé postavy. V druhé polovině již byl jednotlivým postavám dopřán trochu větší prostor, ale přesto mi tam něco (nedokáži specifikovat přesně co) chybělo.

03.09.2018 4 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Pravidelně si čtu příspěvky autora na facebooku a asi mě navnadily trochu moc, protože kniha mě tolik nebavila. Čekala jsem trochu více zábavy, ale nepřišlo mi to tak vtipné jak jsem zvyklá.
Vím, že kniha nemá být primárně veselá a má čtenářům lehkou formou přiblížit práci autora ve stacionáři s autistickými dětmi.
Přečetla jsem ji za jedno sobotní dopoledne, i když je to nejspíš typ knihy, který je lepší číst po jednotlivých příspěvcích než najednou.
V tomto případě zůstanu raději u online četby.

03.09.2018 3 z 5

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Mé první setkání s A. Christie a tím pádem i se slečnou Marplovou (i když se v knize zase tolik neobjevuje).
Musím říct, že kniha bohužel nepřekonala má očekávání, i když je dost možné, že jsem měla očekávání trochu přehnaná vzhledem k tomu, že jsem čekala nějakou bombu, když se jedná o královnu detektivek.
Vyšetřování probíhalo tak nějak beze stop a důkazů na základě domněnek a vrah se přiznal, i když by mohl klidně vše popřít.
Ještě si to nechám uležet, ale nemyslím si, že se ještě někdy odhodlám číst něco od A. Christie.

03.09.2018 3 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Tak to byla pecka.
Je to smutné, že jsem až do chvíle, kdy jsem přečetla tuto knihu, neslyšela o operaci Hannibal a hlavně o lodi Wilhelm Gustloff.
Každopádně zpátky ke knize - hodně se mi líbil styl, který autorka používala. Děj z pohledu 4 osob, jejich vzájemné prolínání a používání podobných větných konstrukcí buď na začátku nebo na konci každého úseku, čímž docílila ještě většího provázání mezi jednotlivými postavami.
Určitě se podívám i na další autorčinu práci.

29.08.2018 5 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Věřím, že v době, kdy byla kniha napsaná, byl tento námět něco stěží uvěřitelného, ale v dnešní době, kdy je invaze z vesmíru běžným tématem knih i filmů, je vidět, že je kniha psaná kdysi dávno.
Od autora jsem četla i Neviditelného i Stroj času a bohužel musím konstatovat, že jsem u všech jeho knih byla zklamaná. Může za to nejspíše mé přehnané očekávání, které bylo způsobeno tím, že jsem ze všech stran slyšela, jak je to výjimečné a jedinečné.
Kniha obsahuje poměrně rozsáhlé popisy především geografické, u kterých jsem se často ztrácela, jelikož neznám anglickou krajinu tak detailně. Přiznám se, že jsem čekala o něco víc děje, ale kniha se dá shrnout v pár jednoduchých větách/slovech. Invaze, boj, zděšení, beznaděj, naděje a úleva.
Tři hvězdičky tedy dávám za námět vzhledem ke stáří knihy, ale jinak mi kniha nepřišla čtivá a byla jsem opravdu ráda, když jsem ji dočetla.

17.08.2018 3 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Kniha byla velmi zajímavá hlavně proto, že se zde objevovaly reálné postavy, které znám i z jiných knih nebo článků. Ditě i její mamince jsem fandila, ačkoli jsem se ze začátku nemohla rozhodnout, jestli jsou mi sympatické. Mé sympatie si ale poměrně rychle získaly svým přístupem ke všemu, co je potkávalo.
Nejzajímavější je část odehrávající se přímo v Osvětimi, což je převážná většina. Mimo osvětimský koncentrační tábor, potom kniha vyznívá spíše jako holé odříkání faktů. Proto jedna hvězdička dolů.
Mně osobně by asi více vyhovovalo, kdyby se samotná kniha zaměřila pouze na Osvětim a vše co se dělo potom by mohlo být pouze zmíněno formou epilogu nebo přílohy jako je tomu u osudu ostatních (ne hlavních) osob.

06.08.2018 4 z 5

Uloupené tělo Uloupené tělo Christine Trent

Musím říct, že mi kniha přišla o trošku slabší, než první díl.
Potěšilo mě, že se děj odehrává v Londýně, protože mě viktoriánská doba v tomto městě baví. Z anotace jsem měla trochu strach, že hrdinka zůstane v Coloradu.
Čtenář se tentokrát dozví více informací o balzamování, než v prvním díle. Takže nedochází k opakování toho, co už bychom mohli vědět.
O hvězdičku méně, než u prvního dílu, dávám hlavně kvůli politickému příběhu na pozadí, protože mě vůbec nebavil a měla jsem trochu problém s tím, kdo koho a proč vlastně vydírá.
Přesto se těším na třetí díl a doufám, že se dozvím zase něco nového.

25.07.2018 3 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

První polovina knihy pro mě nebyla moc záživná a musela jsem se držet na uzdě, abych nepřeskakovala stránky dopředu. Naštěstí byla druhá polovina mnohem zajímavější.

24.07.2018 3 z 5

Kouř Kouř Dan Vyleta

Zajímavý námět i prostředí patřilo k těm, které mám ráda. Nějak jsem se ale občas ztrácela v tom, o co vlastně komu jde.

01.07.2018 3 z 5

Kdo to je, kdo to je, kdo ten záchod blokuje? Kdo to je, kdo to je, kdo ten záchod blokuje? Hynek Vilém

Při čtení jsem se pobavila, i když rýmy někdy úplně nevychází. Ačkoli to zpočátku vypadá zvláštně, verše nejsou nijak sprosté nebo nevhodné, prostě jen poukazují na potřebu, kterou každý vykonává po svém.

25.06.2018 3 z 5

Jak odejít na věčnost: Ilustrovaná encyklopedie příčin úmrtí Jak odejít na věčnost: Ilustrovaná encyklopedie příčin úmrtí Michael Largo

V knize se člověk dozví spoustu zajímavostí, i když se jedná o morbidní téma. Trochu mě mrzí, že se autor zaměřil převážně na americké statistiky, nikoli na celosvětové, které by pro mě byly určitě zajímavější.
Přesto zajímavý počin, který stojí přinejmenším za prolistování.

18.06.2018 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

První seznámení s autorem a rozhodně mohu říci, že si od něj ještě nějakou knihu ráda přečtu.
Pro mě je vyšetřovatel sympaťák (některé jeho nedokonalosti mu dodaly na reálnosti).
Příběh byl zasazen do zajímavého, osamělého a mrazivého prostředí, které dobře korespondovalo s dějem.
Podle mě kniha určitě stojí za přečtení. 600 stran jsem zhltla během pár dní.

18.06.2018 4 z 5

Dáma z popela Dáma z popela Christine Trent

Viktoriánskou dobu mám hodně ráda a tato kniha mi opět o něco rozšířila obzory.

29.05.2018 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Zajímavě koncipovaná kniha. Měla jsem trochu problém s tím, jak se autorka vracela k některým příběhům opakovaně z jiného úhlu, protože jsem vždy zapomněla, kde se o té osobě už zmínila. Doporučuji proto dávat si v průběhu čtení pozor i na postavy, které vám v danou chvíli nepřipadají důležité.
Kniha se mi ale i tak četla velice dobře a jsem opravdu zvědavá na divadelní ztvárnění, na které se v blízké době chystám.

26.03.2018 4 z 5

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Kniha hodně připomíná detektivky z viktoriánského Londýna, pouze se odehrává v New Yorku. Tento styl mám ráda a kniha mě nezklamala.

13.03.2018 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Kniha mě velmi rychle začala bavit a trnula jsem spolu s Jasonem, co bude za dalšími dveřmi. Zajímavý pohled na (nejen) náš svět a na to, jak nás naše rozhodnutí utvářejí.

27.12.2017 5 z 5