Vlak z Paddingtonu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vlak z Paddingtonu, vydaný poprvé r. 1957, je ukázkou spisovatelčiny suverénní vypravěčské formy, bohaté imaginace, dějového napětí a obratné zápletky. Detektivem je tu slečna Marplová, stará dáma z anglické vesnice, která pod bezbranným vzhledem skrývá vynikající pozorovací a dedukční schopnosti a na základě intimní znalosti lidí dovede bystře odhadnout jejich povahy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13037/vlak-z-paddingtonu-dEL-13037.jpg 4.5408
Série

Slečna Marplová 8.

Žánr
Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Knižní klub
Orig. název

4.50 from Paddington, 1957

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (43)

Kniha Vlak z Paddingtonu

Přidat komentář
Rade
dnes

Svět Agathy Christie – rozlehlé panské sídlo s mrzutým starouškem, množství potomků a potencionálních dědiců, mrtvola, která se tady ale teprve hledá po dramatickém entrée s vraždou v přímém přenosu…
Trochu staromilský svět, kde všechno klape jak má, kde největším úspěchem pro ženu je zakotvit v přístavu manželském, kde skvělé samozvané vyšetřovatelce slečně Marplové vše vychází, protože má intuici a odhad bystřejší než několik detektivů dohromady a zde navíc dokonce úžasnou a ve všech pádech schopnou spoluvyšetřovatelku Lucy, takže není problém nakonec vše odhalit…

Musím říct, že po stresující registraci mé maminky na očkování byla na léčení pocuchaných nervů Agatha Christie výborná volba a že jsem se mezi jejími mrtvolami skvěle odreagovala…

Ava365
16.12.2020

Výborná detektivka s originální zápletkou.


Ticiana
13.11.2020

Další Agatha. A zas jsem se netrefila. A ani jsem tu osobu neměla jako tip. :-)

1amu
20.09.2020

Čtenáře detektivek Lady Agatha opět dostala. Neznám jiný příběh, kde by svědek viděl vraždu "v přímém přenosu" v paralelně projíždějícím vlaku. A napadla mne další příbuznost s jiným spisovatelem (sice o 4 roky starším), jímž byl Rex Stout. Jeho hlavní hrdina Nero Wolfe, požitkář používá k černé práci Archie Goodwina a Agatha učinila totéž v tomto příběhu.
Slečna Jane Marple je již opravdu stará, Lady Agatha vykouzlí mávnutím proutku cosi jako Archieho G. v sukních. Jmenuje se Lucy Eylesbarrow, má za sebou úspěšné studium v Oxfordu a slečna Jane M. pouze tahá za provázky. Lucy oběhá a vypátrá to podstatné.
Půvabný je začátek knihy:
Elspeth McGillicuddy se chystá ke slečně Marplové. Na paddingtonském nádraží nasedne do vlaku a nechá se jím klidně unášet až do chvíle, kdy se na vedlejší koleji objeví souběžně jedoucí vlak. V jednom z jeho oken uvidí Elspeth něco velmi podivného – nějaký muž (který je zády k oknu) drží jakousi ženu kolem krku a ta se po chvíli hroutí:
„Ach Jane, právě jsem viděla vraždu!” vykřikne paní McGillicuddy hned ve dveřích domu slečny Marplové. Jane její příběh vyslechne a navrhuje počkat na ranní noviny. V těch však žádná zmínka o takové vraždě není. Slečna Marplová posílá svou přítelkyni na Cejlon za jejím synem s tím, že ona sama se zatím pokusí zjistit, co přesně paní McGillicuddy viděla"...
Inu ti Britové se měli dobře. Když je navštívil někdo užvaněný, tak ho pod záminkou poslali do některé ze svých kolonií .
Kniha měla velký čtenářský úspěch (jak jinak), včetně USA. Byla vícekrát zfilmována.
Perlička : Výše jmenovaný Rex Stout, i když starší, začal být spisovatelsky úspěšný později, a to až s detektivkami, které začal psát až v polovině 30-let XX.století.

Vesmich
03.08.2020

Od Vraždy na faře uteklo dost vody, soudě podle toho, že vikářův syn už pobývá kdesi na internátě a domů se vrací na Vánoce a taky podle toho, že slečna Marplová se nevrtá v zahrádce, aby pod záminkou dobývání pampelišek monitorovala cvrkot v obci. Jedna z jejích mnoha přítelkyň spatřila ohavný a geniálně provedený zločin, ale jako na potvoru jela zrovna na návštěvu k Jane Marplové, takže vrah nemá šanci uniknout.

Daben
31.07.2020

Za mě jedna z nejlepších knih od slečny Marplové.

sgjoli
14.06.2020

Tak tohle mne hodně bavilo. Svižné, napínavé čtení bez nějakých větších hluchých míst - Agatha Christie ve své vrcholné formě, chce se mi říct. Na ty moje "top" knihy od autorky to sice úplně nedosáhne, ale rozhodně se Vlak z Paddingtonu řadí mezi to lepší, co autorka napsala. Do poslední chvíle jsem nevěděla, kdo je pachatel a jaký má motiv - autorka mne opět převezla. Vůbec jsem se nenudila, naopak. Z knih se slečnou Marplovou zatím asi to nejlepší, co jsem četla.

m_martina
11.06.2020

Někdo zahlédl vraždu v kolem projíždějícím vlaku. To je začátek případu, kterého se s lehkostí sobě vlastní ujme slečna Marplová. A není pochyb, že ho i vyřeší.

1