Martin1974 Martin1974 komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Toto je presne ten typ románov, v ktorých sa neustále presviedčam, ako si mi dnes dobre žijeme..

20.12.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Takmer až detektívne pátranie po svojich koreňoch a rodinných tajomstvách. Skvelá kniha, ktorá každému nesadne, napísaná trochu zložitejším štýlom..

05.06.2020 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Silný príbeh. Zničená zem. Otec a syn putujú na juh za teplom a ich najväčšia starosť je zaobstarať jedlo, teplo a úkryt pred zlými ľuďmi. Svet, v ktorom najhoršie ľudské pudy vyšli na povrch. "Čitateľom", ktorí majú rôzne výhrady k tomuto dielu, chcem odkázať : Absencia úvodzoviek v priamej reči má svoj zámer...svet, ktorý je tu opisovaný, môžeme kedykoľvek zažiť aj my, stačí jeden poriadny vulkán so zmyslom pre humor, ľudožrúctvo je tu na mieste, zrejme vám ešte nikdy od hladu neskrúcalo črevá tak, až ste ronili krvavé slzy....no, a ďalších mudrlantov je tu habadej, nechcem sa moc rozpisovať. Osobne si myslím, že toto dielo je geniálne svojím obsahom aj formou podania...možno mal autor zrovna zlé životné obdobie, alebo ho písal v alkoholovom opojení, ale určite sa dobre vyzná v ľuďoch a v ich povahách, hlavne v ich negatívach...Ľudia ukážu, akí skutočne sú jedine v najťažšom období svojho života a bohužiaľ sú to poväčšine zlé vlastnosti. Chvalabohu ale sú aj ľudia ( a bodaj by ich bolo čo najviac ), ktorí nám prinášajú svetlo.

27.11.2013 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Po prečítaní tejto knihy prehlasujem, že Waltari je skutočným majstrom písaného slova..

24.07.2023 5 z 5

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

Som presvedčený, že keby žil Karika v Amerike, okamžite by dostal ponuku na filmové spracovanie príbehu. Thriller je zručne napísaný, dokonca aj množstvo vulgarizmov presne vystihuje nedostatok slovnej zásoby veľkej časti národa. Pri čítaní som bol príjemne šokovaný, že sa niekto konečne odhodlal vložiť do úst svojim hrdinom slová, ktoré sa skutočne používajú a nesnažil sa priamu reč vhodne učesať. Príbeh krásne odsýpa, vnútorná premena postáv bola pre mňa uveriteľná zvlášť preto, že peniaze naozaj hýbu svetom a obzvlášť ľudskými charaktermi. To, čo sa dialo na Slovensku v deväťdesiatych rokoch a rokoch po nich je dobre popísané, až z toho idú zimomriavky. Môžem vysloviť len prekvapenie, že sa niekto nesnažil zasiahnuť proti vydaniu knihy alebo proti autorovi. Predpokladám však, že pocit hanby je pre tých, ktorých sa to týka úplne neznámy pojem a verejné rozkrádanie štátu je už také bežné, že ho celá spoločnosť berie ako prirodzenú súčasť života.

13.09.2016 5 z 5

Uff! Tak toto sa mi ešte nestalo... Tento neskutočne strhujúci príbeh, ktorý ma nútil do stále ďalšieho a ďalšieho prevracania strán a viackrát mi vohnal slzy do očí, som prečítal za jednu nedeľu...

03.03.2019 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Detektívka s brutálnymi scénami o tom, ako odhaľovanie súkromia na Facebooku môže privodiť smrť...

30.05.2021 5 z 5

Prázdný trůn Prázdný trůn Bernard Cornwell

Túto sériu si nemožno neobľúbiť. Hlavný hrdina s drsnou a zároveň citlivou povahou, s drzou priamočiarosťou v jednaní a so zdravou dávkou zmyslu pre humor, ktorý sa pohybuje v historicky reálnom prostredí a zažíva množstvo dobrodružstiev... to je vynikajúci spôsob, ako na chvíľu uniknúť z reality 21. storočia..

06.11.2015 5 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Román o strete troch kultúr...moslimskej, kresťanskej a židovskej, o konflikte troch náboženstiev a večnom spore o to, ktorý boh je ten pravý... Román o tom, že kto chce vojnu rozpútať, ten ju aj rozpúta a aká márna býva snaha zastaviť takého človeka. Fanatizmus, pýcha a šialenstvo sú v ľudstve hlboko zakorenené, čoho dôkazom je hlboký stredovek i aktuálna súčasnosť. " Aký si ničotný, človek! Aké chatrné máš telo! Pozri na rastliny a na stromy. Vytvárajú kvety, listy, plody... a ty? Beda ti, vytváraš vši, hmyz, červy. Tamtie vylučujú olej, víno, balzam... ty vylučuješ moč, sliny, výkaly. Tamtie vydychujú ľúbezné vône, ty vypúšťaš smrad."

21.02.2013 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Hrubý historicko dobrodružný román pre ozaj vášnivých čitateľov. Postavy sú majstrovsky vykreslené ani nie tak popismi, ako vnútornými monológmi a to veru nedokáže každý spisovateľ. Najviac ma zaujalo, že v krajine samurajov a ninjov dokázali ženy s mužmi držať krok a mnohé ich aj predčili svojou inteligenciou a skutkami. Z nich najviac vyčnieva Mariko, ktorá je vykreslená takým spôsobom, že by mohla byť ideálom každého muža ..

04.03.2024 5 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Mika Waltari

Waltari v tomto románe podal svoj pohľad na svet 16. storočia. Vzal si na paškál vládcov, cirkev, ale nič nedaroval ani chudobným. Aj vtedy boli ľudia chamtiví, závistliví, zlomyseľní, brutálni, verní, priateľskí, milujúci. Nešetril pri tom ironickým nadhľadom a vsadením príbehu do konkrétnych historických udalostí, vytvoril pútavý román, ktorý má veru aj súčasnému čitateľovi veľa čo povedať. Obrazne vzaté, nastavil ľuďom zrkadlo, aby im ukázal, akí v skutočnosti sú, pretože storočie sa výrazne posunulo, no ľudia sa vo svojej podstate nezmenili. Určite odporúčam prečítať.

24.10.2016 5 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

Je len dobre, že autor v príbehu používa veľkú dávku humoru a irónie. Do ponurého deja o odporných vraždách a únave detektívov to prináša odľahčujúci svieži vánok, ktorý čitateľa vo všetkom tom hnuse dokáže udržať. Dán píše úplne iným štýlom, ako všetci iní autori detektívok, ktorých som dosiaľ čítal, a to je z môjho pohľadu veľké plus. Nevyhýba sa ani zverejneniu vlastného názoru na to, ako je napríklad zrušenie trestu smrti, koľko stojí taký väzeň ročne daňových poplatníkov, či to, aký majú väzni komfort atď.

22.08.2016 5 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Dánovky sú úplne z iného cesta ako také connellyovky, francisovky, mcbainovky .. proste klasické detektívky. Nás na Slovensku sa dotýkajú omnoho intenzívnejšie ako čitateľov inde, pretože je v nich zakódovaná realita práve našej krajiny. Z celej knihy sa mi najviac páčila scéna na letisku .. takto to u nás chodí, mocní ( postavenie + peniaze ) jednoducho prevalcujú každú spravodlivosť, tá je len vo filmoch a románoch písaných pre obyčajných ľudí, aby mali aspoň nejaký svetlý bod na konci tunela. Smrť je asi naozaj jediná spravodlivosť v živote...čaká každého ( Popol všetkých zarovná ). Pozornému čitateľovi isto neujde, že ON je vlastne Mečiar, že Boss je Miroslav Sýkora a tých nehanebných neviniatok som len v týchto dvoch románoch našiel viac. Som nehorázne naštartovaný na ďalšie knihy..

04.08.2016 5 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Niedl nie je žiadny Jirásek, ale jeho romány o Tasovi z Boru sa dobre čítajú, pretože ich naplnil akurátnou zmesou historických faktov a dobrodružného deja. Svojich hrdinov vyslal bojovať za svoju česť, milovať, ale i nenávidieť. Sú to doslova westerny v reáloch českého stredoveku.

24.06.2016 5 z 5

V podstate podobná kniha ako Storočný starček, napísaná rovnakým štýlom, rovnako ironizujúca svetovú politiku a zbrojenie, vybavená veľkou dávkou čierneho humoru.

28.07.2014 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Vynikajúci thriller zo zásadného obdobia Československej republiky. Byť učiteľ dejepisu a vyučovať 2 sv.vojnu, odporučím ho prečítať svojim žiakom, a až potom by som sa pustil do výkladu učiva.

28.09.2013 5 z 5

Pomaľované vtáča Pomaľované vtáča Jerzy Kosiński

Beletristicky spracovaný pohľad malého chlapca na svet, ktorého vývin formuje doba a ľudia v nej. Viera začínajúca pri poverách a končiaca pri ateizme, vlastnosti spočiatku reprezentované len detskou naivitou a vynachádzavosťou,až sa dopracujú k ľahostajnosti a cynizmu. Čo ale chlapcovi zostáva, je snívanie o lepšom zajtrajšku, hoci je všade nevítaný. Ako nafarbené vtáča, ktoré sa odlišuje iba výzorom, ale napriek tomu ho vlastný rod odmieta.
Myslím si, že Kosinski napísal parádne dielo a či už to sám prežil alebo nie, pekne ukázal, čoho sú ľudia schopní v kritických situáciách. Lebo len vtedy predvedú, akí skutočne sú.

16.06.2020 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Bez váhania dávam všetky hviezdy, hoci príbeh v určitom momente zabiehal do aktov x, ale milovníci dobrého thrilleru to nevezmú nijako tragicky a ocenia knihu takisto kompletným súhvezdím. Neveríte? Prečítajte a uvidíte..

10.08.2016 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Hodnotím piatimi hviezdami ako thriller, nie ako román na zamyslenie alebo hodnotnú beletriu. Páči sa my štýl písania a autorov výber témy a prostredia, v ktorom sa príbeh odohráva. Ak som aj čítal nejaký thriller z ruského prostredia, hrdinovia boli obyčajne americkej či inej národnosti. Konečne nejaká zmena..

01.07.2016 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Komisár Morck a Asad sa výborne dopĺňajú a Rose, ktorá im bola v tomto diele pridelená im skvelo sekunduje. Napätie striedajú komické situácie. Páči sa mi, že autor svoje postavy neberie zas až tak moc vážne a dokáže si z nich uťahovať. Príbeh to len spestruje a čitateľa okrem iného aj pobaví. Len tak ďalej.

08.06.2016 5 z 5