KoupitKoupit eknihuAudiokniha

„Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode.“ To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. Mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov. Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311508/mengeleho-dievca-skutocny-pribeh-sl-ldI-311508.jpg 4.81549
Literatura faktu, Válečné, Historie
Vydáno, Ikar (SK)

Kniha Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory

evik_svistik
včera

Silný, strašlivý příběh, nerada čtu toto téma, protože mě to vždycky psychicky zcela odrovná, hlavně od doby, co mám vlastní děti. Obdivuji všechny, kteří dokázali přežít, nikdy nepochopím ty, kteří se dopouštěli všech těch hrůz. Upřímně doufám, že se lidstvo z minulosti poučí.

foxi_ii

*audiokniha
Váš život je v plném proudu. Pomalu dospíváte a kolem vás se začne motat první láska. Přemýšlíte nad tím, jak by váš život mohl vypadat dál a pak to přijde, válka!
Protože jste židovka nesmíte dál bydlet ve svém domě, nesmíte vycházet v určitou hodinu ven, nesmíte studovat. Pak vás odvedou do haly plné lidí, vy nemáte co jíst a netušíte, co se to vlastně děje.. ve vlaku jste nejmladší a jste u okýnka.. co to asi bude pro vás znamenat, když se cestuje dny?
A pak ho hned po výstupu z dobytčáku spatříte. Muže, který vám vaše iluze o tom, že se doteď dělo to nejhorší, rychle změní, stojí před vámi sám pan Mengele, který si vás vybral.. ach jaké štěstí.
Kdyby se mě někdo zeptal, jakou knihu bych doporučila s tématem 2 sv. bude to určitě tato kniha.
Protože je tak citlivá a plná lásky, protože je tak krutá a protože za mě mapuje nejlépe to, co se za této doby dělo.
Líbí se mi a vím jak divně to může znít, ale opravdu se mi líbí to, jak se díky vyprávění hlavní hrdinky dozvíme, jak se svět během pár let změnil. Jak si vlastně každý myslel, že to nebude tak strašné, proto skoro nikdo neměl to velké nutkání utíkat. Cítil se potřebný. Cítil se být člověkem jako každý jiný.
Ty krutosti, ty odporné činy.. ať už od lidí, co si užívali, že mohou zabíjet v ulicích nebo těch, co byli za zdí a ostnatým drátem.. k nim nemohu ani nic smysluplného dodat.. svírá se mi z nich vše v těle..
K této knize jsem si udělala tolik poznámek, jak snad nikdy a vím, že kdybych knihu četla odkládám ji dost často.
Poslech mi tedy pomohl nejen v tom, že jsem ji měla snad za dva dny "přečtenou" ale přišla jsem si jako bych seděla v jedné místnosti s paní Violou a poslouchala, co se jí v životě přihodilo. A navíc ten přednes! Jitka Ježková má neskutečně příjemný hlas a Paní Cibulková mě opět přesvědčila jako herečka, neskutečná to žena!

Radiela
včera

Výborná kniha, hltala jsem stránky, nemohla jsem přestat číst. Jedině doporučuji.

TerezzzkaS.
předevčírem

Nepopsatelně silný příběh. Během čtení jsem knihu musela několikrát odložit abych vůbec dokázala udržet slzy a vstřebala jaké nepopsatelné hrůzy museli lidé tehdy vytrpět. Každopádně tuto knihu bych doporučila přečíst každému. Díky ní jsem si uvědomila, že spoustu věcí považujeme za samozřejmost, i když to samozřejmé vůbec být nemusí.
Velký obdiv a díky patří autorce, která nepřestala bojovat a podělila se s námi o její nelehký životní osud.

FejKýý
20. listopadu

Velice silná kniha. Věděla jsem co se zhruba dělo za hrůzy a tady to bylo dokonale popsané, strašně mě to mrzí, to vše, co se dělo. Ke konci jsem se málem rozbrečela, kdo četl víte proč. Jinak souhlasím s jinými, že moc nechápu jméno knihy, když to moc nesouvisí. Každopádně kdo dokáže tyhle hrůzy číst, všem doporučuji.

TheEvelyn
17. listopadu

Vůbec nevím, co říct. Tolik smíšených pocitů, těch příběhů, tolik událostí, které byly opravdu strašné, že si člověk nedokáže představit, jak by se zachoval. Hlavně se pořád člověk musel ptát: "Opravdu toto dělali"? Tolik zvrácených věcí... Některé kapitoly byly opravdu pro mě velmi silné, že jsem nemohla udržet slzy. Nicméně jsem ráda, že se autorka rozhodla podělit o její příběh, i když to muselo být velmi těžké, neboť s takovými věcmi se člověk nikdy nevyrovná. Osudy těchto lidí by neměly být zapomenuty.

Luccyy98
16. listopadu

Velmi dobře napsaná kniha. Nemůži jinak ohodnotit než plným počtem hvězdiček. Je až neuvěřitelný, co se v knize odehrávalo a měla jsem celou dobu čtení husí kůži. Viola byla obdivuhodná žena a její příběh byl plný emocí. Zatím nejlepší kniha, co jsem četla z této tématiky.

Karloska
12. listopadu

Proč?
Jak se toto mohlo stát??

Velmi dobře zpracovaná tématika. Plakala jsem na každé stránce. Nešlo jinak..

Deník 1938–1945
Deník 1938–1945