Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

„Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode.“ To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. Mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov. Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311508/big_mengeleho-dievca-skutocny-pribeh-sl-ldI-311508.jpg 4.82332
Nahrávám...

Komentáře (698)

Kniha Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory

Lubošovo
16. března

Ze všech knížek, které jsem o zvěrstvech koncentračních táborů přečetl, je tahle rozhodně nejlepší.

Dolik13
15. března

(+ SPOILER) Je mi 30, přečetl jsem spoustu knih na toto téma. Navíc jsem i učitel dějepisu a 2. světová válka mi je hodně blízká. Ale tohle mě rozbrečelo. Některé pasáže pro mě byly tak traumatizující, že jsem si musel dát přestávku. I když si člověk myslí, že ho ty hrůzy, které se nedávno děly, už nepřekvapí, mýlí se.

Zůstane ve mně dlouho zarytá vzpomínka na to, jak v Budapešti u Dunaje svazovali lidi řetězem a poté je shazovali do vody, aby ušetřili na kulkách. Nebo příběh dvouletého klučiny s Mengelem. Naprosto šílený, a tak moc bych si přál, aby tohle vše patřilo do kategorie scifi, nebo šílené fantasy zvráceného autora. Bohužel, o to děsivější, že tohle vše je pravda.

Kniha je napsána nesmírně poutavě, zůstane v mé hlavě ještě hodně dlouho, ačkoliv bych snad rád radši zapomněl. Ne kvůli tomu, co se dělo. To je důležité připomínat! Ale kvůli nočním můrám, které se po přečtení rozhodně nevyhnu.


Schary
26. února

Kniha je dobře napsaná, první třetina je o běžném šťastném životě za První republiky. Pak přichází hrůzy antisemitismu a holocaustu, které člověk nemůže pochopit...Ale je důležité tyto knihy psát a číst, protože hranice mezi naším světem a peklem na zemi není tak velká, jak si myslíme....

Emma27
22. února

Nevím jak bych to popsala.. Strašný co si museli prožít..

Mája777
18. února

S touto knihou jsem koketovala docela dlouho. Nevím proč. Z tohoto prostředí už jsem jich četla několik, ale této, jako bych se bála. Ale je to za mnou, za námi, za nimi. Paní Viola popisuje svůj život, který by byl úplně obyčejný, nebýt války. Ta změnila osudy milionů lidí a je na nás, abychom nedopustili opakování takových zrůdností.
Jako i jiné knihy z této doby, tak i tuto bych zařadila mezi povinnou četbu v devátých třídách a na středních školách.
(18. 2. 23 - 5 885 - 16)

LadyToTy
10. února

Kniha, která zasáhne každého. Velmi smutný příběh, knihu jsem poslouchala. Byly pasáže kdy se "dalo" poslouchat a pasáže,kdy jsem jen seděla a plakala. Doporučím přečíst všem! Už jen proto, aby se nikdy, nikdy neopakovalo!!!

marwinmh
09. února

Knihy s tématikou druhé světové války čtu vždy s velkou pokorou a vděkem, že jsem nebyla něčeho podobného součástí, a především s neskutečným obdivem ke všem přeživším, kteří i přes hrůzy, které je potkaly a které přežili, dokázali v sobě najít sílu postavit se opět na nohy, jít dál a žít svůj život, který si tvrdě vybojovali.

zandu
06. února

Další z knih, která na mě čekala v mé domácí knihovně nějaký ten pátek, až na ni dozraje čas.
Hned první kapitola po úvodu mě rozbrečela. A slzy mi tekly během četby vícekrát.
Pokaždé, když čtu knihu z této hrozné doby, nedokáže (nebo spíš nechce) moje hlava pochopit, že se tyto hrůzy skutečně staly. Strašné, hrůzné, obludné, nepředstavitelné...
***
Birkenau - a jsem si jistá, že i jiné koncentrační tábory - bylo peklo. To nebyl drsný tábor s přísným režimem a brutalitou dozorců. Bylo to čiré peklo, které si dokázali navzájem vyrobit lidé pro jiné lidi ještě na Zemi.
***

1 ...