marina4088 marina4088 komentáře u knih

Netvor Netvor Alex Flinn

Knížka je takový hezký retteling na krásku a zvíře. Ze začátku to bylo takové nezáživné, nedalo se moc začíst, ale jakmile se začala hlavní postava "měnit" z egoisty na normálního člověka schopného lásky, bylo to příjemnější. Každopádně je tam takové to klasické, ohrané klišé, ale i přes to se dala knížka přečíst bez nucení. Netvor je zasazením Krásky a zvířete do dnešní doby, odehrává se v NY a používají se zde moderní vymoženosti. Ale za přečtení stojí, je to oddechovka. Je to už delší doba, co jsem knihu četla, ale i přes to mi z ní zůstalo něco v hlavě. 3,5*

26.10.2020 4 z 5

Předurčený Předurčený Benedict Jacka

Předurčený byl v zásadě klasické fantasy, jenže jen v zásadě. Začnu s mínusy - občas byla kniha zmatená, vše se odehrálo v hodně krátkém časovém intervalu a když už autor vytáhl nějaký druh magie, z 50% nebyl vysvětlena a většinou už ani zmíněná. Teď k plusům, kterých kniha měla rozhodně víc - zajímavý příběh, super prostředí i postavy, které jsou celkem příjemné, hodně druhů magie a magických dovedností. Ale stejně tu ještě musím vyzdvihnout 2 věci, co jsou + a - zároveň. Tím první je snový svět s jménem Jinde, který má obrovský potenciál, i přes to se ale v knize ukázal jen na chvíli a pak zas nic. A ještě pavoučí žena - mohlo to být víc o tom, kdo to je, popřípadně přidat nějaký další druhy takovýhle postav. I přes to vše byla kniha dost čtivá a fajn.

02.08.2020 4 z 5

Holka mimo rytmus Holka mimo rytmus Becky Albertalli

Tak prvních 200 stran mi byla hlavní postava nepříjemná.. Což je hodně. Leah byla ta klasická holka, která ví, že se chová špatně, dokonce to o sobě řekne a pak se najednou nic neděje a furt to jede na stejné vlně. Velké plus tady dávám vztahu Simona a Brama, protože víme, jak se vyvíjí a jejich vztah není žádný kýč. Každopádně to se nedá říct o Leah. Ale i tak příběh rychle utíkal, byl čtivý (ikdyž občas fakt nesmyslný) a hlavně tam byl Simon, který to všechno zachránil. I přes to se tam našli části s Leah, co mě mile překvapily. Každopádně cením, že se autorka snažila dát do knihy všechny věci, které se teď dost řeší - od rasismu přes homosexualitu po jiné standarty vzhledu a postavy. 3,5 hvězdy

10.07.2020 3 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Příběh mě bavil od začátku do konce, protože už na prvních stránkách se začíná něco dít. Pojednává o přítomné i budoucí problematice a já doufám, že tenhle příběh zažiju jedině v knize. Jde vidět, jak dehydratace působí na lidi a postupně se v nich probouzí jejich "horší" já. Hrozně se mi líbí, že tu nebyl příběh jen hlavních hrdinů, ale byly tu i vsuvky příběhu jiných lidí, se kterými se naši hlavní hrdinové i na chvíli setkali, nebo je aspoň zmínili. Dokázala jsem si hned zamilovat všechny postavy (až na Henryho, pochopitelně, měla jsem chuť ho hodit žralokům).

Cesta pustinou Cesta pustinou Emmy Laybourne

Celou sérii hodnotím spíš kladně. I když je pravda, že v knize měli postavy někdy až moc štěstí, nevidím to jako -, protože se to tady i celkem hodilo. Konec byl teda až moc přeslazený na to, že to bylo post-apo, ale dejme tomu (ale vážně, v posledních pár stránkách se vrátí všichni nezvěstní rodiče a kamarádi, jak kdyby nic). Zase bylo v knize spoustu akce a výzev, aspoň to tady nechybí. Astrid byla klasicky moc citlivá a stále si nedokáže vybrat. Ale jelikož se mi líbila série jako celek, hodnotím kladněji i třetí díl.

Nebe v plamenech Nebe v plamenech Emmy Laybourne

Druhý díl je ještě víc čtivý, než ten první. Začínají se tu dělat skupiny a tím je tu ještě více akce. Vidíme totiž příběh z více perspektiv, tudíž si na něj dokážeme udělat i lepší názor. Každopádně díky příběhu nám dochází, že daleko horší než chemikálie jsou doopravdy lidé. Konec je takový sladký a k tomu nás ještě donutí si přečíst i třetí knihu, protože tu stále zůstává dost nezodpovězených otázek. Dost se mi líbilo, jak tu bylo popsáno, že na každou krevní skupinu působí ten, říkejme tomu kouř, jinak. Od zdánlivě v pohodě věci jako je neplodnost až po naskákáni obrovských puchýřů, které každou chvíli praskají a dovedou vás k smrti. Nápad skvělý a tohle je jedno z těch lepších post-apo knížek, co jsem přečetla. 4,5 hvězdy

Hvězda Hvězda Alex Flinn

Jelikož jsem četla i první díl této knihy, který byl o dost lepší, nemohu hodnotit příliš kladně. Oddechovka o holce, která mi přišla, že sama moc nechápe co se kolem ní děje, namyšlená, naivní a hlavně se s ní nešlo moc sžít. Ale i přes to děj utíkal celkem rychle a občas tam byli i zajímavé scény a chvilkama Nick, který prošel obrovským vývojem od první knížky.

07.07.2020 3 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Miluju tuhle knížku vším co v ní je. Je těžké udělat poutavý příběh o vážné nemoci, ale tady se to povedlo. Hlavní hrdinka Stella je hrozně sympatická, lehce se do ní zamilujete a prožíváte její příběh s ní. A stejně tak jako Will - skoro 18 letý kluk, který trpí stejnou nemocí jako Stella, který dost zahořkl kvůli tomu, že chytil bakterii, na kterou není lék a zkazila mu šanci na nové plíce. Nečekaně i přes vše se do sebe zamilují, bohužel jejich lásce není a nebude přáno, ale i přes to spolu zažívají pěkné chvíle a ke konci nám ukazují, co doopravdy znamená láska. Jinak musím zmínit ještě Poea - ten z nich všech byl nejoptimističtější, bohužel osud mu nepřeje.. Jinak viděla jsem i film, ale dost věcí z knihy mi tam chybělo..

Monument 14 Monument 14 Emmy Laybourne

Tohle bylo boží. Hodně akce, napětí, na tenhle žánr řekla bych že až nadprůměrné. Postavy byli středoškoláci a chovali se úměrně svému věku, nebyli to zadní nesmrtelní polobohové nebo tak něco. Zatím z nevysvětlených důvodu začínají propukat tragédie typu monstrózního krupobití, díky kterým zůstával partička 14 děti (ve věku od 5 do 18 let) zavřená v supermarketu. Na první díl je to pecka.

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Jedním slovem úžasný. Sice jsem se občas trochu ztrácela v některých názvech a slovech, ale to zas tak nevadilo. Dost čtivý příběh 6 lidech, kteří by pro peníze udělali skoro vše, každý ovšem z jiných důvodu. Propracované, řekla bych mírně předvídatelné, ale to tomu neubírá. Knížka mě bavila od začátku do konce a už se těším na dalsi díl. A k postavám - Kaz s Inej jsou samozřejmě skvělý, ale mě nejvíc k srdíčku přirostl Wylan, protože je to prostě takovej kulíšek..

Plížením vpřed Plížením vpřed Rupert Fawcett

Vtipně zpracovaný komiks na téma kočky - sama mám doma tři a většinu věcí zažívám doma, takže jsem se s knížkou dokázala skvělé sžít. Taková oddechovka mezi knihami nebo jen tak, na zlepšení nálady ideální, pro majitele koček nutností.

Oheň Oheň Julianna Baggott

(SPOILER) Poslední díl z trilogie a za mě rozhodně nejhorší. Totálně nesmyslné chování hlavního hrdiny Patridge, který v minulých dvou knihách byl jeden z nejlepších hrdinů se stává nějakým individuem, jeho rozhodnutí jsou totálně nesmyslná a rozhodně ne dostatečně vyspělá na to, aby řídil Dóm. Naopak se mi líbil vývoj Lydy, díky které to šlo aspoň trochu číst, ikdyz ke konci už to taky nebylo ono. A když jsme u toho konce, co to bylo za hrozný konec? Celou dobu vás knihu napíná, že bude nějaký boj, něco zajímavého. A autorka se rozhodne to v nejlepším doslova utnout a zakončit knihu otázkou, na kterou nemůže nikdo odpovědět, protože na ní nikdo nedal odpovědi. Takže závěrem tenhle knihy je to, že nevíme vůbec nic, nevíme, co bude s hrdiny a jediné co víme je to, že Bradwell umřel kvůli ničemu, bezdůvodně. Achjo. Třetí díl knížky mě zklamal, opravdu hodně a celou tuhle sérii zakončila nejhůř co mohla. Autorka se očividně zamotala v příběhu a z originálního příběhu se stala patlanice nesmyslného. 2,5 hvězdy

07.07.2020 2 z 5

Splynutí Splynutí Julianna Baggott

Druhý díl ze série a za mě nejlepší kniha z této trilogie. Ve druhé knize bylo vše, co jste mohli chtít. Napětí, setkání se s mamkou, nalezení ztraceného bratra, pak následně ztráta těch, co jste našli. Pak tu konečně začíná rozkvétat vztah mezi Presií a Bradwellem, Patridge a Presia se dozvídají, že jsou nevlastními sourozenci a spoustu dalších věcí. Tenhle díl je za mě nejpovedenější, nejmíň odbytý díl a čtení mě bavilo. Ikdyž některé náhody, co se tam děli snad nelze ani nazývat nahodami.. Musí se ale uznat, že anotace stojí za prd..

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Mohu se nazvat velkým fanouškem Stranger things a upřímně jsem se téhle knihy bála. Spousty lidí psala, že to bylo o ničem. Každopádně mě se kniha dost líbila, myslím, že tam bylo popsáno všechno důležité, jako je třeba vznik jedenáctky, kdo byli její rodiče, jak k tomu všemu došlo.. Je zde poprvé popisován svět Upside Down, záblesky budoucnosti, kde se poprvé potkáme s jedenáctkou, laboratoř, kde to vše začalo a všechny ty věci, které by tam měli být popsané. Samozřejmě nesmíme zapomenout na Brennera, který je očividně posedlý už od jakživa, poprvé se tu setkáváme i s osmičkou, v té době ještě s jako malou, pětiletou holkou toužící po kamarádce.

Čistý Čistý Julianna Baggott

Můžu zaručit, že tahle kniha je úplně něco jiného, než jste kdy četli. Jsou tu v zásadě dva světy - Dóm a svět mimo Dómu. Ty, kteří nebyli ti šťastní, umírali v hrozných bolestech mimo hradby Dómu, splývali se zemí či s věcmi nebo lidmi, kteří zrovna byli blízko. Ti, kteří přežili, zmutovali a museli se naučit se svými mutacemi, bez dostatku jídla, ve věčném strachu na místech, kde by jste si mysleli, že se nedá přežít. A náš malý Patridge, který byl zvyklý vyrůstat v Dómu a jeho otcem byl "král", si rozhodl utéct ven, protože věřil, že jeho matka, která se sem nedostala, stále žije. Tam potkává Presii, která si hned všimne toho, že je "Čistý" - tak se říkalo lidem bez mutací, a něco v ní jí říká, že ji musí pomoct. No, za mě sice občas trochu zmatené, každopádně se mi to líbilo. A ještě nechápu ten titulek "pro fanoušky Hunger games", protože je to úplně něco jiného. 3,5 hvězdy

Dědictví rodu Trnhoffů Dědictví rodu Trnhoffů Gareth P. Jones

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, když mi bylo asi 11 a i po těch 8 letech mě stále v zásadě baví. Autor totiž vytvořil příběh, který by mě nenapadlo, že by někdo mohl vytvořit a snažil se ho zařadit do četby pro děti a mladistvé, což se mu povedlo. Příběh je chytlavý, napínavý a celkem nepředvídatelný. Příběh o dvou třináctiletých sourozencích, co nemají na práci nic jiného, než se pokusit jeden druhého zabít kvůli obrovskému dědictví, s divnou rodinou historií a s dostatkem volného času.

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Jedna z nejsilnějších knih co jsem kdy četla - hlavní postava 13 letého kluka, který si musí vyslechnout tři příběhy a čtvrtý převyprávět sám a tím se snažit sám sobě, před zhroucením z toho, že jeho mamka má rakovinu. S touhle knížkou jsem se hrozně zžila, protože jsem ji dostala, když jsem prožívala to samé se svojí mamkou - asi proto na mě tak působí. Dost citlivě zpracované dost citlivé téma.
A kor kniha má naprosto úžasné ilustrace.

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Moje první sbírka poezie a musím uznat, že se mi autorka svými básněmi zalíbila. Vyjádřuje knihou svou životní cestu - mezi nimi i znásilnění, podvod a takovéhle věci - taková její osobní zpověď. Některé "básně" z téhle knihy byly opravdu skvěle a bylo jednoduché se s nimi ztotožnit, ale některé další mi naopak přišli jako něco nesmyslného.

07.07.2020 3 z 5

Stmívání: grafický román. Díl 1 Stmívání: grafický román. Díl 1 Stephenie Meyer

Můj první přečtený komiks - a jsem za to ráda. Stmívání patří k mým srdcovkám, tudíž se mi první díl líbil. A nejvíce musím pochválit nádherné ilustrace, protože ty komiks posílají na jiný level. Jinak, kdo by neznal nebo chtěl pokecat o Edwardovi, Belle a ostatních, stěžovat si nebudu.

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Nikdy jsem moc neholdovala knihám s válečnou tématikou - ale tahle kniha mě přemluvila, ať to změním. Je to naprosto skvěle napsaná kniha, kde se začíná se dvěmi příběhy - jeden o Evě z roku 1915, druhý o Charlie roku 1947, které se poté prolnou. Velmi čtivá kniha, která na každé stránce dokáže překvapit, rozhodně není předvídatelná a vy tudíž netušíte, co čekat.