Čistý

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Pressia si toho z Explozí ani ze života Předtím moc nepamatuje. Přespává ukrytá ve skříňce v ruinách starého holičství, kde žije se svým dědečkem, a myslí na to všechno, co je pro ni nenávratně ztraceno – jak ze světa zábavních parků, kin, narozeninových oslav, tatínků a maminek zbyl jen popel a prach, jizvy, trvalé popáleniny a zdeformovaná lidská těla. Jenže teď, když dospěla do věku, kdy se musí všichni hlásit k milici, kde z nich buď vycvičí vojáky, nebo je, jsou-li příliš postižení a slabí, využijí jako živé cíle, už Pressia nemůže dál předstírat, že je malé dítě. A rozhodne se pro útěk. Existují ovšem i takoví, kteří apokalypsu přečkali bez postižení. Čistí. Přežívají v bezpečném úkrytu za zdmi Dómu, který chrání jejich zdravá, uměle zdokonalovaná těla. Jenže Partridge, jehož otec je jedním z nejvlivnějších lidí v Dómu, si připadá izolovaný a osamělý. Jiný. I jeho trápí pocit ztráty – možná proto, že se jeho rodina rozpadla, otec je emocionálně odtažitý, bratr spáchal sebevraždu a matce se do tohoto útočiště vůbec dostat nepodařilo. Nebo za to snad může jeho klaustrofobie: pocit, že tenhle Dóm se stává kolébkou mimořádně bezohledného režimu. Takže když z jedné nechtěně prohozené poznámky vyvodí, že jeho matka možná stále ještě žije, rozhodne se Partridge dát svůj život v sázku a uprchnout z Dómu, aby ji našel....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202019/big_cisty-cisty-rdI-202019.jpg 3.7329
Série:

Čistý 1.


Žánr:
Romány, Sci-fi, Pro děti a mládež

Vydáno: , Jota
Originální název:

Pure, 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (80)

Kniha Čistý

Percabethka
10. ledna

Tahle knížka byla hodně zvláštní, taková nezvyklá a tím pádem vlastně i dost originální. Třeba už jen tím, že jsou skoro všichni hlavní hrdinové nějakým způsobem postižení.
Ani originalita ale nemůže vyvážit táhlost a předvídatelnost děje a naprostou plochost hlavních hrdinů. Pressia třeba vždycky v jednu chvíli někoho nenáviděla a přála mu jeho osud a v druhém okamžiku ho zachraňovala. A ostatní postavy asi necítili nic. Nebyl tu žádný vývoj ani důvod, proč si postavy oblíbit.
I z toho důvodu se do dalších dílů pouštět nehodlám. Navíc si troufám říci, že je tahle kniha cílena tak na 13leté čtenáře a starší asi moc bavit nebude.

marina4088
07.07.2020

Můžu zaručit, že tahle kniha je úplně něco jiného, než jste kdy četli. Jsou tu v zásadě dva světy - Dóm a svět mimo Dómu. Ty, kteří nebyli ti šťastní, umírali v hrozných bolestech mimo hradby Dómu, splývali se zemí či s věcmi nebo lidmi, kteří zrovna byli blízko. Ti, kteří přežili, zmutovali a museli se naučit se svými mutacemi, bez dostatku jídla, ve věčném strachu na místech, kde by jste si mysleli, že se nedá přežít. A náš malý Patridge, který byl zvyklý vyrůstat v Dómu a jeho otcem byl "král", si rozhodl utéct ven, protože věřil, že jeho matka, která se sem nedostala, stále žije. Tam potkává Presii, která si hned všimne toho, že je "Čistý" - tak se říkalo lidem bez mutací, a něco v ní jí říká, že ji musí pomoct. No, za mě sice občas trochu zmatené, každopádně se mi to líbilo. A ještě nechápu ten titulek "pro fanoušky Hunger games", protože je to úplně něco jiného. 3,5 hvězdy


bononi
27.02.2020

Zajímavá kniha. Začátkem se člověk musí prokousat, ale pak je to mazec.

Kacennnka
03.11.2019

Post apo můžu a Čistý má rozhodně originální myšlenku. Příběh je trochu horší, ale rozhodně stojí za pozornost.

Jirulka
26.07.2019

Vzdala jsem to po pár kapitolách. Škoda, námět zněl zajímavě..

denniys
22.12.2018

Jediné co je na téhle knize dobré,je velmi originální myšlenka splynutí..jinak je kniha naprosto předvídatelná,hlavní postavy tuctové a prostě mi to moc nesedlo..zkusím další díl a uvidím..a nemohu si odpustit poznámku-kdo to proboha může přirovnávat k Hunger games??!! Nechápu a nepochopim..tohle je jedna z mnoha young adult knih,kdežto Hladové hry jsou mnohem dospělejší..

Sarah11
04.03.2018

Jedno slovo - divné. Vlastně jsem ještě asi nic divnějšího nečetla a mám z toho hodně rozporuplné pocity.
Co rozhodně u této série oceňuji jsou obálky, které se na rozdíl od zahraničních opravdu povedly, naprosto originální nápad, svět a hrdinové, kteří nejsou ani zdaleka tak dokonalí a krásní, jak to v některých knihách bývá. Taky se mi hodně líbila taková ta syrovost, to, že vše bylo popisováno reálně a bez příkras, až mě to překvapilo vzhledem k tomu, že je to YA literatura.
Negativních věcí jsem ale bohužel objevila mnohem víc než těch pozitivních. Jedním z největších problémů jsou hlavní hrdinové. Nevím, jak ostatní, ale já si prostě skoro žádného z nich nedokázala oblíbit. Jediný, komu jsem neměla každou chvíli chuť zakroutit krkem, byl Partridge a Lyda, která ale v knize bohužel vystupuje pouze okrajově. Pressia na mě, vzhledem k tomu, že je jí šestnáct, působila neskutečně dětinským dojmem (Partridge taky, ale ten mě aspoň tak neštval). Jako by to bylo psáno z pohledu desetiletého dítěte, ne téměř dospělého člověka. Vím, že v YA literatuře jsou hrdinové obvykle až nepřiměřeně vyspělí a v šestnácti letech jsou schopni vyvolat revoluci a svrhnout vládu jako by se nechumelilo, ale tohle byl zase extrém v tom opačném slova smyslu. Nehledě na to, že ta postava byla naprosto nesympatická a nesnesitelná a bylo jen málo okamžiků, kdy jsem s ní dokázala soucítit. Dalším kamenem úrazu byly některé dějové zvraty, které mi přišly naprosto nelogické. Hrozně často se mi stávalo, že se mi jeden úsek opravdu líbil a o pár stránek dál jsem jen kroutila hlavou a říkala si, co se to tam sakra právě děje. Dialogy také celé špatně. Poslední věc, kterou bych zmínila, je občasné prohazování jmen (např. v kapitole z pohledu Lydy se najednou objevuje Pressiino jméno), což je ale nejspíš dané překladem a což je úplně zanedbatelný problém vzhledem ke všem ostatním.

Simouš
02.02.2018

Na začátku jsem si říkala, že bizarnější blábol jsem nikdy nečetla. V průběhu mi různá podivná pramálolidská stvoření přišla stále méně nesmyslná, až jsem se s tím srovnala a dolezla na konečné hodnocení čtyř (!) hvězdiček - hlavně za netuctovost. Přestože některé dějové pasáže byly poměrně předvídatelné, celá knížka byla příjemně čtivá. I když bych podruhé asi na reklamní tahák v podobě samolepky "Pro fanoušky Hunger games" nenaletěla. :)

1