Čistý

Pressia si toho z Explozí ani ze života Předtím moc nepamatuje. Přespává ukrytá ve skříňce v ruinách starého holičství, kde žije se svým dědečkem, a myslí na to všechno, co je pro ni nenávratně ztraceno – jak ze světa zábavních parků, kin, narozeninových oslav, tatínků a maminek zbyl jen popel a prach, jizvy, trvalé popáleniny a zdeformovaná lidská těla. Jenže teď, když dospěla do věku, kdy se musí všichni hlásit k milici, kde z nich buď vycvičí vojáky, nebo je, jsou-li příliš postižení a slabí, využijí jako živé cíle, už Pressia nemůže dál předstírat, že je malé dítě. A rozhodne se pro útěk.

Existují ovšem i takoví, kteří apokalypsu přečkali bez postižení. Čistí. Přežívají v bezpečném úkrytu za zdmi Dómu, který chrání jejich zdravá, uměle zdokonalovaná těla. Jenže Partridge, jehož otec je jedním z nejvlivnějších lidí v Dómu, si připadá izolovaný a osamělý. Jiný. I jeho trápí pocit ztráty – možná proto, že se jeho rodina rozpadla, otec je emocionálně odtažitý, bratr spáchal sebevraždu a matce se do tohoto útočiště vůbec dostat nepodařilo. Nebo za to snad může jeho klaustrofobie: pocit, že tenhle Dóm se stává kolébkou mimořádně bezohledného režimu. Takže když z jedné nechtěně prohozené poznámky vyvodí, že jeho matka možná stále ještě žije, rozhodne se Partridge dát svůj život v sázku a uprchnout z Dómu, aby ji našel. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/202019/cisty-cisty-rdI-202019.jpg 3.7259

Čistý (1.)

Pure (2013)

Romány, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, Jota

Anerik

Tak tohle je první kniha, kterou jsem po třiceti stránkách odložila. Dědeček, který má jako součást krku větrák, dívka místo kusu ruky hlavu panenky, chlapec, který má v hrudníku ptáky, tak to na mě bylo moc. Mám velkou představivost, přečtu všechno, ale tohle se nedalo.

Shira27

4,5/5*
Půl hvězdy strhávám za pomalejší začátek a za některé nevysvětlené výrazy a pojmy. Ze začátku jsem v tom docela tápala, např. co znamená to splynutí (na to jsem ale hned přišla) anebo kódování (to jsem pochopila až někde v půlce knihy).
Kniha v průběhu děje chvíli gradovala a pak se zase chvíli nic nedělo. Možná jsem čekala větší závěr, ale třeba se ho dočkám v dalších dílech.
Milostná zápletka působila příjemně a dočkali jsme se jí vlastně až na konci knihy, což je za mě velké plus. Další velké plus je, že nevznikl milostný trojúhelník, za což autorce tleskám. Alespoň někdo se neopičí po enormním kliše YA knih.
I po dočtení knihy stále nemám tucha, jak se vyslovují jména poloviny postav. Ale potěšilo mě, že autorka vymyslela neobvyklá jména. Kdybych v příběhu narazila na Jacka, Sama, Liama, Willa, Isabellu, Emmu nebo Emily a podobně, asi bych se šla zastřelit.
Ještě pár slov o obálce. Česká verze je mnohem lepší než originál!

Musím se zmínit, že kniha mi z části připadá trochu jako jiná verze seriálu The 100. ((( #Bellark forever ;) ))) Exploze představují Praimfayu, což je vlastně také jaderný výbuch a současně radiace pohlcující zem, jen lidé nesplývají, ale umírají na následky radiace.

Sabishej

Tak jako nápad skvělý. :) Trochu více morbidní a zmatečný. Popravdě jsem si od toho slibovala více a nakonec jsem se do toho musela nutit. Dávám 3* za skvělý nápad, ale ostatní díly nejspíš vynechám. ;)

Sylvanas

Při čtení prvních kapitol jsem byla nadšená, námět na apokalypsu byl skvělý nápad. Postupně ale začal být příběh nudnější a sem tam i pro mě docela nepřirozený (postavy „válečnických“ matek nebo chvíle, kdy dokázali hlavní postavy vždy vše tak rychle a snadno rozluštit a dostat se např. k Partridgeově matce). Kniha byla tedy ze začátku mnohem lepší a zajímavější, než na konci.

DoriV

Mně se kniha hrozně líbila. Obdivuji autorku za nápad. Trošku jsem se v tom ze začátku strácela. Rozhodně si jí přečtěte.

Julinka679
27.12.2016

Ze začátku kniha nebyla špatná, dokonce se mi i líbila ale jak jsem se dostávala hlouběji do děje, tak mne už bavit bohužel přestala.
Jistá originalita se zde určitě nachází ale rozhodně ne ve větším měřítku. Dle mého spíše méně zajímavý příběh.

Samira
04.12.2016

Čekala jsem klasické schéma antiutopie pro mladší čtenáře a dostala jsem něco zcela jiného. Čistý nepracuje jen s jedinou vrstvou a popravdě kdyby se apokalypsa, její dosah a jednotlivosti chápaly doslova, musel by se čtenář chytit za hlavu a nereálnosti reálií nového světa by mu prakticky znemožnily čtení.
Kniha je však především takovou alegorií, která pomocí groteskního, zvráceného a stejnou měrou fascinujícího světa ukazuje na témata nejzávažnější. Nová rasa, atomová očista, nelidskost a jediná pravda.
Autorka je opravdu talentovaná, nemohu než ji obdivovat, že se do takového sousta pustila, navíc poměrně složitě a na více úrovních. Ale celkově si toho na sebe vzala hodně.
Na počátku jsem se delší čas začítala a zvykala si na styl, později pak dělala nutné pauzy. Patří mezi opravdu surové kusy a to po všech stránkách.
Jsem zvědavá, kam své otevřené oko zaměří v další knize a jak se jí bude dařit, ale rozhodně se do pokračování nepustím hned. Už takhle budu mít hodně divoké sny.
Celkově však stojí za to!

Jane007
10.11.2016

Knížka rozhodně není úplně špatná. Námět je super a autorka se toho zhostila se ctí. Ale dost mi vadí, že některé věci vůbec nevysvětlí (např. záchrana El Capitana, odkud berou paliva na provoz vozidel, pneumatiky,... ). Taky je velmi častá záměna postav (Chyba překladatele? Nevím.) a výraz "bysme" mi dost vadí.

SoniaShadow
21.06.2016

Námět strašně zajímavý a jedinečný - všichni ti prašivci, blíženci, splynutí... ale nějak mě ten příběh do sebe nevtáhl. Možná tak ve třičtvrtě knihy jsem se jakž takž do toho dostala, že jsem byla opravdu zvědavá, jaké intriky se odhalí, ale nevtáhl mě úplně. Ale opravdu musím ocenit autorčin svět - ten je špičkový! Kdyby to šlo tak 3,5 hvězdy.

Adele02
04.06.2016

Můj. Ty. Bože.
Fajn. Původně jsem si říkala, že to dám tak na tři, čtyři hvězdičky, některé plot twisty mi akorát pokazily shippování, ale čím víc jsem se blížila konci, tím víc mi bylo jasné, že to pod tu pátou hvězdičku neklesne...
Bylo to příšerné. Vážně. Ono když si člověk uvědomí, že to všechno byly Exploze a klidně by se to mohlo stát, čím vším si ti lidé prošli a proč je lepší u té knížky nejíst... Bradwella a El Capitana mi bylo líto asi nejvíc. A ano, slzičku jsem uronila. Fajn, určitou scénu na konci jsem ořvala. Jo.
Je to prostě děsivý, nechutný, ale taky vtipný a děsně romantický, i když to nutně nemusí být milenecká láska. Jsem maximálně napnutá, co udělají v dalších dílech.

Baraliska
14.05.2016

Zajímavá knížka:)

lechaba
26.04.2016

Tak opravdu nevím co si o téhle knížce myslet. Pár stránek si říkám wau, za chvílí cože to snad nemyslí vážně a když se probojuji na konce, tak jediné co mě napadne je: "To vůůůbec nikdo nečekal". Co se mi opravdu líbilo, byl popis nešťastníků - zmutovaní lidé co splynuli s okolním světem (prašivci, kluk s ptáky v zádech, blíženci). Uvidíme jestli se knížka v dalším dílu zlepší..

paja0327
07.04.2016

Námět knihy je zajímavý opravdu...když se nad tím člověk zamyslí...všelijaké jaderné zbraně a podobně má každá země a myslím, že některé země je mají tak silné, že by byli schopné zničit zemi, tak aby tam nic nerostlo..takže ano nápad byl pěkný...
Na druhou stranu začátek knihy je opravdu hrozný...měla jsem chuť knihu odložit je to zdlouhavé a nezajímavé...ale pak kniha nabrala obrázky tak, že jsem knihu nemohla odložit. Líbilo se mi i že v knize byli pohledy jiných postav...kde jsem měla problém by to, že jsem si některé části nemohla představit viz některé splynutí postav z něčím...
každopádně knihu si ještě někdy předčtu...už jen díky její nádherné obálce a díky postavě jménem Bradwell

technolog
23.03.2016

Trochu jiná Divergence....

Babsie
22.01.2016

Tahle knížka se mi moc nelíbila. Mám ráda dystopie, takže mě zaujala a ze začátku jsem si myslela, že to bude příjemné čtení.Nakonec jsem to ani nedočetla, nelíbila se mi atmosféra ani styl psaní, ani postavy. Chvílema to vůbec nedávalo smysl. Většina nápadů se mi vůbec nelíbila, a žádnou originalitu jsem v tom taky nenašla, stejné jako všechny ostatní dystopie, jen o dost horší. Nebylo to tajemné ani napínavé. Pokud si chcete přečíst dystopii, je jich spousta, tuhle rozhodně nedoporučuji.

roso.mak
09.01.2016

První post apokalyptická kniha, kde bych opravdu žít nechtěla. Čte se velmi lehce a rychle, ale autorka by po sobě měla udělat revizi a doplnit trochu ty mezery, kde jsem se ptala: a proč neudělali tohle, když by to bylo logičtější a jednodušší. A prolog psaný v ich formě je přeložen pro ženský rod, má tam být mužský.

TerkaKasparkova
22.12.2015

Ze začátku jsem si myslela že to nebude nic užásného a na můj vkus bylo v knize moc odborných výrazu a celkově to bylo komplikované. Po delší době čtení když člověk pochopí o co se jedná ho kniha uchvátí a nedovolí mu přestat číst. Kniha je podle mně vhodná jak pro kluky tak i pro holky jelikož se hlavní postava Pressia zamiluje do Bradwella ale náznaky jejich lásky začnou teprve v polovině knihy.

Turmee
20.12.2015

Přestože zněl obsah z recenzí dobře, moc mě nezaujal. Možná mi nesedl styl vyprávění (podle mě by to bylo autentičtější v první osobě) nebo to bylo tím, že jsem děj předvídala už od prvních kapitol. Nic extra, nic nového, nic, co bych četla znova. Ani pokračování mě neláká.

fmash
27.11.2015

Dystopie a antiutopie (jež se v tomto románu snoubí) patří k žánrům, které mě baví. O Čistém mohu říct, že mě - až tak nebaví. Nejsem si jist, jestli je to tím "young adult" zaměřením, nebo co to je poslední dobou za módu, málo uvěřitelným popisem reálií vnějšího světa, ve kterém lidé jedí kdovíco a žijí, obklopeni sutinami plnými explicitního nebezpečí, pomalu v kartonových krabicích, nebo stylem vyprávění, jehož leitmotivem je stesk po maminkách, které v této postapokalyptické společnosti chybí naprosto každému a všichni na to neustále myslí. Začalo mě to bavit až daleko za polovinou, přičemž nejčastější slovo, které mě při tom napadalo, bylo "zbytečné". Pravda je, že pak už to šlo natolik dobře, že jsem investoval do dalšího dílu. Tak uvidíme.

Tejka
15.10.2015

Tato kniha se mi zdála na první pohled divná a nepochopila jsem přesný smysl. Nicméně jsem se začetla a musím uznat velmi originální nápad spisovatelky. Moc se mi kniha líbila protože měla to svoje kouzlo. :D Kdo nechce knihu na jedno brdo tak ať si přečte tuhle :)

Roselunda 1928
20.09.2015

Tahle kniha měla fakt zajímavý nápad a velký potenciál, jenže když čtu o matkách srostlých se svými dětmi, budících, hlavách panenek místo ruky a podobných věcech, čekala bych, že to ve mě vzbudí nějaké emoce. A až do poslední čtvrtiny, ne-li pětiny nic. Nebylo to skoro vůbec poutavé. To mi na tom vadilo nejvíc. A ještě že se Pressia a Partridge chovali tak dětsky. A to, co měli společného, mi po Nástrojích smrti přijde hrozně neoriginální.

rarášek
10.09.2015

Nic moc, ale dávám dvě hvězdičky za dobrý nápad :)

Normalgirl
22.08.2015odpad!

Pro mě úplné zklamání. Nejenom, že u jednotlivých kapitol jsou jména hlavních hrdinů (takže logicky by kapitola měla být napsána z jejich pohledu) a poté příběh vyprávěný v er formě, ale celý styl psaní se mi zdá zmatený, zvláštní a podobně.
Na obálce (která je hezká) je napsáno: Pro fanoušky Hunger games. A to já opravdu jsem, ale tato knížky neměla s Hunger games nic společného. No... vlastně jednu věc. Jsou to knížky.
Nápad to byl sice skvělý, ale za mě špatně zpracovaný.

Lorrainee
21.08.2015

Tezko hodnotit... svet uzasny, desivy, realny, autorka se s nicim nemazala a tak se mi to libi, horsi uz je to s postavami. Obcas jsem mela chut s nimi zatrast aby si neco uvedomili a dejove zvraty jsem tak nejak ocekavala. Pravda je, ze vymyslet na tomhle poli neco noveho a sokujiciho je opravdu tezke.

todilka
17.08.2015

Tak trošku jiná dystopie...hlavně svým zpracováním a stylem vyprávění...vše je podáno tak jako syrově, bez příkras, krátké strohé věty, ve kterých se mnoho skrývá. Styl autorky mi seděl, knihu jsem proto přečetla velmi rychle a pěkně mi ubíhala...i er forma nějak výrazně nevadila, byť mám raději ich formu. Tady se ale hodila s ohledem na to, že děj je vyprávěn z pohledu různých postav. Navíc mě příběh i sem tam překvapil, což oceňuji, neboť čtenáře dystopií je těžké ohromit (z hlediska toho, co se bude dít, kdo zemře apod.).
Co mě ale nejvíc zaujalo je, že z těch katastrof, které jsou v dystopiích popisovány a po nichž následuje děj, je hrozba jaderné války a mutace lidstva a přírody vůbec jedna z nejreálnějších a hlavně i proběhnuvších v minulosti...a proto je to tak děsivé, a zároveň skvělé.

PandaGirl
31.07.2015

Pořád nevím, co si o téhle knize myslet. Hm, vážně se mi líbila, ale nebyla přesně můj šálek čaje. I přesto jsem z ní byla unešená. Jen mi tam něco chybělo. Bohužel, nedokáži ještě říct co.
Ten nápad byl skvělý, svět dokonale propracovaný. A jak já se bála prašivců! Bože, normálně jsem chvíli myslela, že se z nich pozvrací - no později jsem si vůči nim vybudovala rezistenci, tak to nebylo tak hrozné.
Určitě je to jedna z těch povedenějších dystopických knih. Nebo reálnější. Nejvíc mě na tom zaujalo to, že hlavní postavy jsou ty, kteří přežili Exploze. První generace a ještě k tomu s takovými postiženími. Žádná x-generace po válce, ale ti co přežili! Proto si u mě získala své místo.
PS. Smrt Čistým!

Bublushka
12.07.2015

Opravdu dost dobré čtivo. Už dlouho mi tak tlustá kniha taky rychle neunikla před očima-tedy že jsem ji tak rychle a s chutí přečetla. Čistý je krutý a smutný příběh o tom kam až lidé mohou dojít. A zároveň, jak trefně popsal jeden hodnotitel na zadní straně, to docela vystihuje i dnešní dobu. Prostě kniha popisuje jací lidé jsou. Jejich pravá povaha se projeví hlavně v extrémních situacích, kterých je tato kniha plná. A šanci má jen člověk s čistou duší. Libí se mi myšlenka knihy, že vlastně lidé jsou si rovni ať vypadají jakkoliv a nejvíc o nich rozhodují činy, to je dělá dobrými a špatnými. Kniha mě bavila už od přečtení prvních řádků a já chtěla ihned vědět co bude dál a stránky se otáčely skoro samy. Kniha je napsaná ohromně čtivým a uvěřitelným způsobem. Hrdinové jsou velmi sympatičtí a pří čtení jsem cítila jakoby bych tam byla s nimi a vše vnímala jejich očima a způsobem. Jejich chování a činy byly uvěřitelné a vše dávalo logiku. U čtení jsem se několikrát neubránila slzám. Je to dojemný a smutný příběh plný krutosti ale zároveň naděje. A po dlouhé době jsem v knize netušila jak vše dopadne a některé zvraty mě dost překvapily, ale také jsem se překvapila svou reakcí, že jsem knihu neodsoudila, ale řekla si, jo prostě přesně tak to je- v životě není nic jisté a život je neuvěřitelně krutý. Postapokaliptický svět je pro mě neuvěřitelně přitažlivou záležitostí, ale ně každý autor se s ní popasuje správných způsobem. U této knihy to ale autorka zvládla s bravurou. Vše popsala dokonale a logicky a nebála se přijít pro změnu s nehezkými hrdiny a zohavenými a protagonisty. V některých případech jsem si radši ani nepředstavovala jak ta všechna spojení mohla vypadat. Romantická část mi nevadila- spíš naopak, byla taková mile dojemná, nijak přehnaná a uvěřitelná- hrdinové se na sebe nemusí hned vrhat, stačí pár doteků a ujištění o náklonosti, což k romantice ve věku hrdinů patří. A ono někdy ani není potřeba víc. Pohled očima více hrdinů ale zároveň popis ve třetí podobě se mi velmi líbil. Žádný z hrdinů mi nevadil a vše plynulo jak má. Nejradši jsem tedy asi měla Pressiu, ale ostatní mi přirostli k srdci taky. Jedná se o skvělé čtivo, které je pro mě přesně to pravé. Už jsem dlouho nečetla nic tak skvělého. Neuvěřitelně se těším na další díly.
PS: Přirovnání k Hunger Games mi přijde hodně zcestné. Nálepka je tam jen pro zvýšení prodeje. S HG má kniha společné je to že se odehrává v budoucnu po válkou zpustošené zemi. Jinak nic jiného. Tato kniha se má číst pro ni samotnou. Kdo vybírá podle nálepky "Pro fanoušky HG" vybírá špatně.

vendy6619
06.07.2015

Tahle knížka se ke mě dostala jen díky nálepce pro "fanoušky Hunger Games" i obálka se mi moc líbila tak jsem si řekla proč ne. Po přečtení komentářů tady jsem se trochu zhrozila co že jsem si to půjčila za póvl mezi knihami. I tak jsem začala a souhlasím s jedním, že je potřeba se prokousat přes prvních sto stránek. Další pokračování knihy mě přimělo k tomu číst dál, abych věděla o co tam jde. Čistého jsem neodložila a po přečtení poslední stránky jsem jen kulila oči na tu stránku s otázkou jestli je vážně konec! Kniha u mě obstála na jedničku! Ty mutace rozhodně považuji za velice zdařile. Popis prostředí po Explozi je báječný! Takze směle do Čistého.

Kyrda
05.07.2015

Podle mě je nápad knihy na 1* já osobně jsem veliký Fanda Hunger games...jak filmu, tak knih.(a proto mě upoutala tahle knížka) ale tohle se s ní rpzhodně rovnat nemůže. Knihu jsem sice dočetla ale je to hodně pomatené a do četení jsem se občas nutila. Většinou se od knihy odtrhnout nemůžu a mám ráda takové to dobrodružství i sci-fi ale měla by tam být romantika.
Kniha čistý se špatně četla i když to mělo nápad dobrý...já bych dala dohromady partridge a perssii takže jak jsem zjistila že spolu nebudou tak už se mi vůbec nechce číst žádný další díl...hlavní hrdinka by měla být s nim a ne nějaká lyda (nebo jak se jmenuje..). Děj sice dobrý lovestory nic moc a nápad skvělý...je Škoda že autorka špatně dala ten průběh knihy a vysvětlování.... Dala bych tak 3 hvězdičky...

Aléda
11.06.2015

Tahle knížka není moc dobře hodnocená, ale mně osobně se hrozně líbila a totálně mě dostala. Bavilo mě to od samého začátku až do konce. Možná jediné mínus pro mě byla er-forma, ale potom jsem si zvykla a nevadilo mi to.
Stoprocentně se chci vrhnout na další díl. Jsem opravdu zvědavá jak to dopadne. 5*