Mandlevest Mandlevest komentáře u knih

Komnata ozvěn Komnata ozvěn John Boyne

Dlouho jsem se u knihy tak nenasmála, tohle bylo opravdu vtipné a trefné, na rodinu Cleverlyových hned tak nezapomenu :-). Ano, je pravda, že kniha nemá ucelený děj, je to spíše situační komedie, kdy autor, často přehnanou, hyperkorektnost dnešní doby, závislost na sociálních sítích a honbu za "laiky" jako měřítko úspěšnosti, dovádí až k absurditě. Tedy zatím :-). S chutí jsem si přečetla i komentáře, zejména polemiky, jak se k obsahu knihy postaví mladší generace. Nejmladší dcera, ve věku Elizabeth, naštěstí sociální sítě moc neprožívá, ale když, např. zde v některém komentáři napíši, že je to takové "ženské" čtení, dočkám se minimálně zdviženeho obočí:-). Tohle má "její" generace už prostě jinak. A tak bez rozdílu věku a pohlaví, pobavte se (ale určitě i zamyslete) u této knihy, stejně jako já :-). Hodnotím maximálně.

29.04.2023 5 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Vůbec nerozumím tak nízkému hodnocení, zejména v souvislosti s tím, jak vysoká hodnocení mají jiné tzv. "rychločtecí" série, ale reklama zřejmě funguje oběma směry a téhle napínavé, velečtivé detektivce spíše ublížila. Nevím, jestli je podobnost s jinou sérií čistě náhodná nebo ne (myslím tím Coleho sérii Hadrového panáka, kterou zbožňuju a je také v modrých číslech:-)), ale mně to přišlo hodně podobné, snad jen, že Cole dopřává, i přes hrůznost zločinů, svým hrdinům více humorných scén, které děj odlehčí. Ale i tak se Sam Holland povedla napsat opravdu výborná detektivka, kterou jsem si užívala od první stránky až do samotného závěru. A tak jako před časem u Hadrového panáka a dalších jeho dílů jsem vůbec neřešila věrohodnost a schopnosti padoucha, zda toho všeho byl schopen, stejné to bylo i u Kopíráka. A ještě se musím zastat překladu, Lenka Faltejsková se ho , dle mého, zhostila na výbornou, od knihy se nedá odejít a já její překlady vysloveně vyhledávám. Takže, zejména milovníci knih D. Coleho, tohle si nenechte ujít. A já se těším na další knihu, v zahraničí již vyšla.

25.04.2023 5 z 5

Papírový palác Papírový palác Miranda Cowley Heller

No, já se od knihy nemohla odtrhnout, ale chápu rozporuplné reakce, tato kniha je bude určitě vzbuzovat. Samotný rámec příběhu, který nám hlavní hrdinka Elle vypravuje, se odehrává během 24 hodin, ale abychom pochopili, obsahuje hodně flashbacků do minulosti. A je to tedy síla. Napsáno je to bez příkras a výborný překlad jakousi syrovost příběhu podpoří, ale já pod tou slupkou tvrdosti a citové okoralosti, vnímala mnoho emocí a snažila se jim porozumět a dařilo se mi to. Jak autorka v Poděkování píše, její dědeček jí dal radu, že každý dobrý příběh musí mít začátek, prostředek a konec, přičemž ten konec je nastíněný hned na samém počátku. Dle mého se toho držela a podařilo se jí to dokonale. Výborné čtení, případné zfilmování si nenechám ujít.

24.04.2023 5 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

Ingredience skvělé, přesto to na maximální hodnocení nestačilo. Autorku mám moc ráda, je jedna z těch, které se nebojí náměty i žánrem experimentovat, i když ne vždy jí to "její" čtenáři odpouštějí. Také umí výborně popsat atmosféru, které lehce propadnete. Všechny výše uvedené klady byly i v tomto napínavém románu, navíc s velmi originálním nápadem s letem v balónu, ale nevím proč, trošku jsem se nudila. Navíc překvapení, které si Sharon nechala do závěru příběhu jsem , shodou okolností, nedávno četla v jiné knize. Přesto to bylo standardně dobré čtení, které ale nic nezměnilo na tom, že nejraději mám sérii s Lacey Flint a moc se těším na Hloubku nenávisti.

23.04.2023 4 z 5

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

Tohle zase byla emoční nálož, zvláště poté, co jsme si před nedávnem prožili v souvislosti s covidem, daleko více jsem se dokázala do atmosféry smrtelným virem ohroženého města vcítit. Jelikož tato kniha nebyla první, co jsem od autorky četla, trochu jsem tušila, co mě čeká. Nevyhledává jednoduchá témata a nemá tendenci je přikrášlovat. V této knize, jak píší i někteří v komentářích níže, sice přijde, po opravdu drsné více jak polovině příběhu, zlom k relativně lepšímu, ale i tak příběh dívky jménem Pia, statečné a nezdolné, Vám nedá vydechnout. Krutokrásná kniha, výborně napsaná. A opravdu překrásná obálka k tomu.

19.04.2023 5 z 5

Láska ve světě lichých ponožek Láska ve světě lichých ponožek Marie Vareille

Obrovské překvapení. Tohle je nádherný příběh a já budu zase doporučovat. Začátek je pozvolný, ale příběh o lásce v mnoha podobách postupně začíná gradovat až do dojemného finále s velkým překvapením. Když jsem knížku četla, v něčem mi trošku připomněla jiný příběh, který na mě zapůsobil podobně emotivně, a to knihu Když jsme ještě věřily na mořské víly. Má v sobě podobnou křehkost, i přes to, že hlavní hrdinky, v obou případech sestry, jsou silné ženy, které život nešetřil. A potom ta metafora s hledáním lichých ponožek, ta je prostě skvělá. Já prostě miluju knížky s takovým poselstvím, vždy mě dojmou. Alice, Scarlett, Jeremy i vy všichni ostatní z EverDreamu, zamilovala jsem si Vás a na Váš příběh jen tak nezapomenu. A zrovna tak si budu pamatovat, že většina geniálních písniček začíná pomalu a pak zrychlí :-). Krásný příběh, u kterého se budete usmívat i plakat a vzbudí ve Vás spoustu emocí. Přečtěte si ho.

15.04.2023 5 z 5

Kouzlo všité do šatů Kouzlo všité do šatů Barbara Davis

Další kniha s Eiffelovkou na přebalu, a tak jsem si říkala, že ji vynechám :-), no jo, ale potom napsaly své komentáře ydnac a Šánka a já neodolala. A děvčatům zase budu děkovat, ač námětem příběh "jeden z mnoha", autorčin velmi poutavý styl psaní a ta trocha magična z něj udělalo v podstatě neodložitelné čtení. A musím zmínit, že nakladatelství Metafora má ve výběru tohoto typu knih velmi dobrou, vkusnou ruku. Jedinou výtku bych měla,jak zde již někdo níže zmínil, k nespisovné řeči Rory. Mě, ač jsem letitá pražská "náplava", to také "tahalo za oči" :-). Ale to je jen malá, subjektivní výtka, spíše k překladu. Jinak je knížka opravdu krásné čtení a čtenářky románů Natashy Lester by si ji neměly nechat ujít.

13.04.2023 5 z 5

Scénář na lásku Scénář na lásku Annabel Monaghan

Tuhle knížku musím doporučit, dlouho se nestalo, abych se po celou dobu čtení usmívala:-). Obálka nic moc (původní se mi líbí více), i když ty "malované" mám dost ráda, anotace z ranku: "tak tohle ani náhodou" :-)). A přesto jsem si knížku v knihovně, díky komentářům pip11 a alzbeta4340 ( děvčata, moc děkuji:-)) vzala a udělala jsem moc dobře. Dlouho mi hlavní hrdinka nebyla tak sympatická jako Nora a její děti a Leo byl prostě neodolatelný, vůbec jsem se Noře nedivila :-). A já se bavila náramně od prvních stránek. A jelikož příběh , kterému nechybí nadhled a humor není zbytečně natahovaný, dostala jsem se, přes určité milostné peripetie, brzy ke konci, který jsem si moc přála, klišé neklišé:-). Chytrá romantika, kde prim hraje především rodinný příběh, s moc sympatickými postavami, které si určitě zamilujete. Nic víc, nic míň, ale stačilo to dokonale! Velmi příjemné překvapení, určitě ho zkuste.

10.04.2023 5 z 5

Nech mě lhát Nech mě lhát Clare Mackintosh

Moje oblíbená autorka u které jsem si v předchozích knihách Někdo tě vidí a Má je vina ověřila, že nudit se určitě nebudu. A opravdu, příběh se četl velmi lehce, došlo i na překvapení, jak to autorka umí, dokonce jsem se přikláněla k jiné pointě než se nakonec ukázalo. Co mě nenadchlo byl "lapenovský" konec, kdy poslední věta úplně popře jakž takž smysluplné ukončení příběhu. No, já si na to moc nepotrpím, ale mnoho čtenářů to má rádo, tak nakonec proč ne:-). Závěrem: dobré odpočinkové čtení, u kterého se nudit opravdu nebudete, ale dlouho Vám v paměti asi nezůstane. Přesto hodnotím vysoko, bavila jsem se, po dva večery, výborně.

09.04.2023 4 z 5

Mramor a plátno Mramor a plátno Stephanie Storey

Výborná knížka pro tyto sváteční dny, užila jsem si ji dokonale. Mix fikce a skutečných událostí té doby a místa, na příběhu rivality dvou velikánů, stárnoucího Leonarda Da Vinci a mladíka Michelangela, paní autorka sepsala dokonale. A vůbec se s tím nemazlila a oba génie, zejména Leonarda, vůbec nešetřila :-). Příběh místy i lehce pobavil, bylo více jak zajímavé číst o vzniku jejich unikátních děl, sochy Davida a obrazu Mony Lisy, které obdivují miliony lidí dodnes. Mám moc ráda, když se podaří, že po dočtení příběhu vyhledávám další informace, prohlížím si další díla, což se u této knihy stalo. Letos se do Florencie ani Paříže asi nestihnu podívat, ale co určitě stihnu, je výstava Mistři renesance v Mánesu. Tu si nenechám ujít! A tato kniha mi byla k návštěvě nejlepší inspirací.

07.04.2023 5 z 5

Mrtvé od Tichého jezera Mrtvé od Tichého jezera Leslie Wolfe

Nadějný začátek nové série se sympatickou zvláštní agentkou, doktorkou Kay, kterou zatčení jejího bratra přivede do kraje jejího dětství. Krátké kapitoly posunují děj rychle dopředu, ale není to tzv. rychločtení. Autorka nám dává , mimo klasického vyšetřování, nahlédnout do mysli obětí i vraha, vrací se i do minulosti, abychom pochopili "proč". Navíc vše se odehrává v atraktivním prostředí Tichého jezera, které skrývá nejedno tajemství původních indiánských obyvatel. Nevím, nakolik je zápletka uvěřitelná, ale což, v thrillerech je možné skoro všechno :-). Příběh Kay se bude určitě v dalších pokračováních rozvíjet a je zaděláno i na romantickou linku, Elliot je docela sympaťák. Takže spokojenost a snad vydavatelství počítá s dalšími díly, já bych si případné pokračování nenechala ujít.

06.04.2023 4 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Absolutně skvělé, nemohla jsem se odtrhnout. Celeste Ng je jednoznačně můj knižní objev tohoto roku a nevím, co bych musela přečíst, aby se to změnilo. Obě její knihy, které jsem od ní přečetla, ve mně silně rezonují. Vyvolávají spoustu otázek, a to dosti naléhavých, protože když si na ně začnete odpovídat, lehce znejistíte, zda do těch, které milujete nejvíc, nepromítáte své nenaplněné sny a naděje. Já to prožívala o to víc, že mé nejmladší dítě, po osmi letech, také volí jakou cestou se vydat dál a vím, ač někdy je to tak moc těžké, že ji musím nechat "letět" a maximálně ji podpořit v jejich vlastních nadějích a snech. Tato kniha mě v tomto jen utvrdila. Silné téma, smutné, bolestné, ale napsané s křehkostí, která obalí Vaše srdce. A já se nemohu dočkat červnové novinky, tu si nenechám ujít.

03.04.2023 5 z 5

Včerejší noci Včerejší noci Mhairi McFarlane

Jelikož je apríla, tak to chtělo nějaké veselé hodnocení,ale tato kniha, byť je to romance, k tomu moc možností nedává, je totiž spíše ponurá a moc situací k veselosti Vám nenabídne. Hlavní hrdinka Eve nakonec najde (možná) sic trošku kostrbatě , ale přece jen, svého vyvoleného, ale celé je to ovlivněné nešťastnou událostí a také tajemstvím, o kterém se neměla dozvědět. Kniha je celkem čtivě napsaná, není to klasická romantika, je to spíše příběh o přátelství a o tom, že život se má žít teď a tady, protože... Ač mi moc přebal nekoresponduje se spíše smutným dějem, líbí se mi moc. Souhlasím ale s komentářem níže, že korunu mu nasazuje upoutávka, kterou najdeme na zadní straně knihy od Jenny Colgan, která zní : "Naprosto k popukání a překvapivě skutečné". Tak nevím, buď knihu vůbec nečetla, anebo komentovala pouze níže uvedenou cenu tohoto paperbackového vydání knihy :-). S tím by se dalo potom souhlasit a nejen na apríla:-).

01.04.2023 4 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Tedy, to mě bavilo:-). A jsem mile překvapená, protože autorce jsem zde na DK u jejich předchozích knih trochu "naložila", moc jsem dramatickým zápletkám nevěřila a ani za srdce mě nevzaly. A pak si do počtu v knihovně vezmu Terapii, knihu, která se mým oblíbeným až tak moc nelíbí a ejhle, mně sedla dokonale. Já se bavila od začátku do konce, jediným problémem bylo snad jen to, že jsem nedávno četla tematicky v něčem podobnou knihu od J. Fielding Slepá ulička a trochu se mi to sem tam pletlo. Za to ale autorka nemůže a já se (i s vědomím), že se děj posunuje "rychlostí karavany velbloudů v poušti" , jak vtipně píše v hodnocení níže moje oblíbená Jitka (kiraa) :-) nenudila ani chvilku a s napětím otáčela stránku za stránkou. To se tak někdy stane, prostě milé překvapení a to já (nejen) na knížkách miluju :-).

28.03.2023 5 z 5

Únikovka Únikovka Marc Meller

Thriller, u kterého si potvrdíte, že rovnice čím více mrtvol tím více napětí ne vždy platí. Jak jsem se dočetla i v jiných hodnoceních, nejsem sama kdo má pocit, že opravdu zajímavý nápad s prostředím únikové hry nedokázal autor využít tak, abych příběh prožívala spolu s hrdiny a strachovala se, kdo bude další na řadě. Chyběla mi tam alespoň minimální psychologie postav, a to jak u vyšetřujících policistů, tak u těch několika nešťastníků, kteří si Únikovku přijeli zahrát. Záměrně nepíšu počet, protože ne všichni byli tím kým byli a někteří tam ani nechtěli být a stejně si také zahráli :-). Jediným kladem pro mě bylo, že knížka se čte velmi lehce a přece jen ve vás vzbudí zájem, jak se autor popere se závěrem, který, kvůli dírám v logice a nevěrohodnosti zápletky, bude těžké vymyslet. No, nakonec to horko těžko vymyslel a navíc ho to asi bavilo, protože si nechal otevřená vrátka k dalšímu příběhu:-). Trochu se ale bojím, že o moc lepší už to nebude a tak si ho nechám ujít. Slabé tři * za čtivost a zajímavý nápad.

27.03.2023 3 z 5

Prasklina Prasklina Sharon J. Bolton

Ach jo, tohle mi vůbec nesedlo. Knížku jsem odložila, že možná jen nemám náladu a vrátím se k ní později, ale nakonec ji vracím do knihovny nedočtenou, tudíž nehodnotím. Autorku mám moc ráda, ale mě ten příběh fakt nebavil a nechytnul natolik, abych se dočkala toho, že třeba v druhé polovině nabere spád. Škoda, někdy se to ,i u ověřeného autora, stane. Autorka ale zůstává mezi mými oblíbenými, o tom žádná:-)

25.03.2023

Válka vzpomínek Válka vzpomínek Guillaume Musso

Kdo má rád knihy od pánů Bussiho nebo Loubryho, bude nadmíru spokojen. Tahle parta francouzských, moderních autorů, včetně Mussa, si jede na vlně tajemných příběhů, těžících hlavně z atmosféry a z různých, často málo uvěřitelných, mystifikací čtenáře až do samotného konce. Ale ten, když se povede, stojí to za to. Musím říct, že ze všech tří výše jmenovaných autorů mi asi G. Musso sedí nejvíce. Možná tím, že své tajemné příběhy servíruje nejvíce přímočaře, moc nefilozofuje jako občas Bussi ani nedopustí, abyste se v příběhu, kvůli jeho překombinovanosti, zcela ztratili, jako se mi to stalo u Loubryho. Je to hra se čtenářem, ale já ji ochotně a s napětím hrála s autorem od začátku do konce. A (víceméně) žlutá obálka k tomu. Letos mě ta čtenářská výzva fakt baví :-).

25.03.2023 4 z 5

Anglická kuchyně slečny Elizy Anglická kuchyně slečny Elizy Annabel Abbs

Tak především, tahle obálka je přenádherná, dýchá z ní na mě klid, pohoda, vůně čistoty a nějaká ta dobrota k tomu všemu:-). Ale nenechte se mýlit, tento čtivý příběh se odehrává ve viktoriánské Anglii, ve které se chudému obyvatelstvu a ženám obecně nežilo nijak lehce. Hlavní hrdinky, dívka Ann a mladá žena Eliza jsou ovšem silné osobnosti, které se těžšího života nebojí. Křehký příběh o snech, které se nesmí vzdávat, o přátelství a v neposlední řadě o vaření, které se stane vášní. Knihu jsem si vybrala do letošní čtenářské výzvy, protože "kuchyně v názvu" :-) a vůbec nelituji. Po několika drsnějších knihách mi skvěle padla do noty. Ne příliš náročné čtení, které Vás zaujme a potěší.

21.03.2023 5 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Zase musím poděkovat svým oblíbeným zde na DK, bez jejich hodnocení bych knihu úplně minula a byla by to velká škoda. Už jen proto, že se jedná o českou autorku a příběh z doby nedávno minulé, kterou je třeba si pořád připomínat, v této době je to více než aktuální čtení. Já v době normalizace dospívala, ani mí rodiče to neměli po tzv "prověrkách" jednoduché, zvláště maminka, učitelka, která se musela se svou milovanou prací na dlouhé roky rozloučit:-(. Knížka mi tuto dobu strachu, podezírání, donašečů ale i odvahy a víry v lepší svět, na osudech několika rodin, které se , v průběhu výborně napsaného příběhu, protnou, připomněla. Příběh autorka napsala na motivy skutečných událostí, volným předobrazem románové hrdinky Lídy je studentka Lilian Landová, o to silnější je to příběh. Kniha je velmi čtivě napsaná, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Kdo ještě nemá vybranou knihu do letošní čtenářské výzvy o boji za lidská práva, vřele doporučuji. A pro mladší generaci, která (naštěstí) tuto dobu nezažila, by měla být povinnou četbou. Skvělé čtení, prosím, přečtěte si ho. Abychom, přes všechny starosti a problémy, které dnes třeba máme, nezapomínali.

20.03.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Moje první knížka od Taylor a určitě ne poslední. Stárnoucí hollywoodská hvězda, Evelyn Hugo, Vám bude vyprávět příběh svého života prostřednictvím kapitol, ve kterých hlavní roli bude hrát vždy jeden z jejich sedmi manželů. A je to senzační čtení, živé, plastické, jakoby bylo založeno na skutečné osobě, ne fikci. Evelyn je určitě kontroverzní osobnost, ale dříve nebo později si k ní najdete cestu. Může za to i výborně popsané prostředí filmového průmyslu, ve kterém není jednoduché se prosadit, často metodami, kterým nebudete fandit, v kontextu je ale začnete více chápat. Autorce se ale podařilo přesvědčit mě, že Evelyn byla v hloubi srdce žena, která přes všechen lesk slávy, peněz a bohatství toužila především po lásce. Moc se mi líbilo, že příběh má i pointu, kterou představuje mladá novinářka, kterou si Evelyn vybere, aby její vyprávění zveřejnila. Proč pouze ona a ne někdo jiný? Překvapivý závěr, jako třešnička na dortu, který se mi moc líbil. Kniha není žádné složité čtení, ale je skvěle napsaná a nepustí Vás do samotného emotivního konce. A já ji určitě doporučím, nejen proto, že skvěle zapadá do letošní čtenářské výzvy , Kniha o zakázané lásce.

17.03.2023 5 z 5