Válka vzpomínek

Musel přestat psát, aby se pokusil zapomenout Nikdo netuší, proč se Nathan Fawles po třech úspěšných románech stáhl do ústraní a ukrývá se na ostrově ve Středomoří. Údajně už nemá co říct. Novinářka Mathilde je ale přesvědčena, že spisovatel je součástí příběhu, který je nutné vyprávět… Jejich setkání rozplétá osudy propojené ukradeným fotoaparátem putujícím z Paříže přes Thajsko do USA. Vzpomínky na tragické události se ale rozcházejí. Pravdu zná jen spisovatel, který mlčením chrání své tajemství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449848/valka-vzpominek-C8J-449848.jpg 4.316
Vydáno, Motto

La vie secrète des écrivains, 2019

Kniha Válka vzpomínek

Helena85
včera

Zajímavá zápletka, jako vždy u G. Mussa. Dobře se četla, zajímavé prostředí středomořského ostrova i hlavní postava spisovatele.

Danago

Autor nepíše jednoduché příběhy a jeho knihy nejdou zařadit do jedné škatulky asi opravdu nejvíc sedí psychologický román.
Knížka je velice zamotaná a protože znám autora tušila jsem nějaké překvapení na konci. A dočkala jsem se.
Je pravda, že v této knize autor v každé kapitole odkazuje na nějaké literární dílo. Hlavním hrdinou je spisovatel, ( vlastně hned dva), proto asi v knize najdete často zamyšlení, jaké je to být spisovatelem. Nejvíce to vyzní v doslovu ke knize čím se autor inspiroval. Po dočtení se mně oba příběhy propletli, což úplně nevím jestli oceňuji, ale i ta inspirace mě bavila.
Těžko se to popisuje, autor prostě vždycky vybočuje a to i tímto dílem. Mám jeho knihy ráda a ani tato mě nezklamala. Kdo u knížky rád přemýšlí bude ho bavit.

simviki

Knihy tohoto autora mám moc ráda, našla jsem je podle recenzí na DK, ale zrovna tato mě příliš neoslovila, určitě napsal lepší. Nápad s fotoaparátem je skvělý ( dokonce reálný ne vymyšlený), ale mohl ho rozvinout trochu jinak, proto tentokrát jen tři hvězdy.

mroz16
13.12.2020

Kniha, která je velmi dobrým mainstreamem a možná se snaží být i něčím více. Je tu ovšem několik "ale":
1) Nejsem si jistý, zda se bude líbit čtenářům klasických thrillerů.
2) Kdo čeká spíše romantický příběh bude také zklamán, té romantiky je tam minimum, snad až v závěrečném epilogu se něco najde, ale označil bych ho spíše za romantizující než romantický.
3) Nemůžu se také zbavit dojmu, že příběh jako takový působí záměrně dost nerealisticky, literárně, že „šustí papírem“. Jen tak úplně nevím, do jaké míry to byl záměr autora, ale spíše myslím, že ano. Téma románu je podle mě ve skutečnosti jiné než příběh sám. Je to spíše taková ta hra se čtenářem plná odkazů na jiná literární díla a rozvíjející, stravitelným způsobem, úvahy o vztahu spisovatele a jeho díla, díla a reality, spisovatele a čtenáře atd.
Tak jako tak se kniha čte dobře, ale pro příznivce vyhraněných žánrů (thriller, detektivka, krimi, romantika) asi úplně nebude.
Celkově bych hodnotil plným počtem, ale hodnocení musím snížit za to, jak zjednodušeně a v případě Kosova vyloženě nepřesně autor popisuje a hodnotí válku v bývalé Jugoslávii.

Dela111
27.11.2020

Válka vzpomínek je spletitý příběh s thrillerovou zápletkou. Je obdivuhodné kolik osudů spojil jeden fotoaparát kdysi odcizený v Paříži, který mnoho let putoval přes půl zeměkoule, včetně plavby oceánem.
Proč se úspěšný spisovatel stáhnul do ústraní do domu na malý ostrov? Z jakého důvodu mu nedá pokoj mladá novinářka a proč mu chce vyprávět nějaký příběh? Jak s tím souvisí nález mrtvé ženy na ostrově? Jak spolu můžou souviset příhody, které se staly různým lidem a ještě k tomu v průběhu asi dvaceti let? To je jen část záhad, které zpočátku nedávají smysl.
Vypadá to, že toto nejde dát dohromady, ale ze střípků jednotlivých událostí se pomalu skládá celá mozaika. Až do sebe jednotlivé kousky skládačky začnou zapadat, vytvoří přímo neuvěřitelný obraz.
To jsem si zase "pochutnala", nechala jsem se unášet pořádně zamotaným příběhem se spoustou zvratů. Parádní odreagování, můžu doporučit.

mikika
16.11.2020

zajímavá hříčka ve stylu "co je pravda/ co je fikce." Líbilo se mi prostředí středomořského ostrova a všechno to pohrávání si s pravidly žánru.

rm
26.10.2020

Jo, myslím že mě nezklamal. Zajímavé zvraty a konec ... :-)

Fifth Element
16.10.2020

Nezklamal!
Až na ten přebal, k obsahu mi nesedí..